bp zonderheden. Waterstand 2.15 meter -A-P. Val 0.01 t meter. Keulen, 16 Januari. Waterstand 6 voet 4 duim boven nul. Het drijf ijs bedekt omstreeks een vijfde gedeelte der breedte van den Rijn. Emmerik. Geen bericht. Lobith, 14 Januari. IJs onveranderd. Waterstand 14.22 meter -f- AP. of 0.31 meter boven overlaatspeil. Gewassen 0.06 meter. Huihuizen, 14 Januari. IJs onveranderd. Waterstand 12.59 meter 4- AP. of 4.31 meter onder noodpeil. Geval: len 0.06 meter. Nijmegen, 15 Januari. De Waal voor de stad open en blank water. Overvaart gemakkelijk. IJs boven en be neden de stad onveranderd; het is in dezen naeht weer sterker geworden. Temperatuur 20° F, Pannerden, 14 Januari IJs onveranderd. Waterstand 12.39 meter -f- AP. of 3.50 meter onder noodpeil. Geval len 0.07 meter. Arnhem, 15 Januari. IJs steeds vast. Westervoort, 15 Januari. Overtocht te voet over het ijs, ook met zwaar beladen handkarren. Deventer, 15 Januari. IJs en passage onveranderd- Waterstand 5.58 meter -f- AP., of 2.62 meteronder nood peil, zonder was of val. Katerveer, 15 Januari, namiddag 2 uur. IJs vast; passage te voet en met rij tuigen over het ijs. Waterstand 2.32 meter -|- AP., of 2.64 meter onder noodpeil. Gewas sen 0.03 meter. Gorinchem, 16 Januari. Toestand der ijsbezettingen en overtocht in de veren op al de stations onveranderd, zoomede op alle takken der benedenrivieren. Waterstand 3.46 meter -{- AP., of 2.14 meter onder noodpeil. Geval len 0.06 meter. Werkendam, 16 Januari. Geene verandering in de ijsbezetting. Waterstand 2.76 meter -f- AP.; te Pau- lownahoeve 2.23 meter -{- AP. Dordrecht, 16 Januari. IJs onveranderd. Waterstand 1.10 meter -f- AP. of 2.80 meter onder noodpeil. Brielle, 15 Januari. Toestand ijs onveranderd. Water stand 0.26 meter -f- AP. Maastricht, 16 Januari. Drijfijs. Grave, 15 Januari. IJs vast; ijsdikte 0.17 a0.21 meter. Overtocht onveranderd. Blauwe sluis, 15 Januari. Van hier tot Hedel ijs vast; overtocht te voet over het ijs. Waterstand 5.17 meter ■4- AP., of 2.13 meter onder noodpeil. Gevallen 0.04 meter. Gemengde berichten. Eergisteren is te Zaltbommel, te Wijk bij Duur stede ente Woudenberg een luchtballon waargenomen. Te Harderwijk is er een neergekomen. Vermoedelijk is het dezelfde. Volgens het Utrechtsch dagblad heeft een hoofdofficier, die zich een weinig heeft bezeerd, den ballon verlaten en zich dadelijk naar Utrecht en van daar naar Amsterdam begeven; hij had eene mand met brieven en den zijden ballon bij zich. Twee heeren, ook met den ballon aangekomen, waren naar Zwolle ver trokken. Volgens Het Noorden bevond zich de heer Gobron in den ballon, die Woensdag morgen te Parijs was opgeste gen. Het doel was de overbrenging van depêches naar Bordeaux. Particuliere brieven zijn met deze gelegenheid niet ontvangen. De Arnhemsche courant zegt dat onder de gemeente Harderwijk een luchtballon is nedergedaald, waarin, behalve de lucht3chipper, een officier der mobilen geze ten was, belast met het overbrengen van regeerings- depêcbes en brieven uit Parijs naar Bordeaux; de ballon was Maandag morgen om 7 uur opgestegen te Parijs (station du Nord) en was reeds te half elf te Harderwijk; de ballon zelve is met eenige zaken van waarde in de Zuiderzee terecht gekomen, doch éene kist met depêches is gered; de reizigers zijn met sympathie ontvangen; de officier vertrok denzelfden nog naar Amsterdam naar den consul-generaal. Eergisteren is uit Arnhem langs den Rijnspoorweg een drietal Fransche krijgsgevangenen, die uit Wezel ontsnapt waren, Utrecht gepasseerd. Aan het station te Arnhem werden zij in ruime mate van het noodige voor zien, en ieder beijverde zich om hen iets aan te bieden; zij waren reeds in den wagen gezeten toen hun een mandje met twee flesschen Bordeauxwijn ter hand werd gesteld. Eene voor hen aan het station en in den trein gehouden collecte bracht ongeveer f 20 op. Zij zijn naar I Amsterdam gebracht, om aan den Franschen consul overgeleverd te worden. Uit Egmond aan zee wordt geklaagd dat sedert eenigen tijd brieven verdwijnen, door verschillende personen van daar per rijks-brievenposterij naar elders verzonden en ook van elders naar daar geadresseerd. Uit Dordrecht wordt ons van 16 Januari gemeld: Naar men verneemt, zijn reeds twee van de drie prijzen- winnaars in den schaatsenrijders-wedstrijd, 11. Donderdag te Zwijndrecht gehouden, gestorven aan de gevolgen van al tegroote inspanning van lichaamskrachten. Een dezer onvoorzichtigen overleed reeds den volgenden dag. (ÏV. Rolt. cour.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag der vorige week heeft in eene nabij Sheffield gelegen kolenmijn eene ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan 26 der 70 op dat oögenblik aldaar werkzaam zijnde arbei ders zijn omgekomen. Van deze 26 waren er 18 gehuwd. Het gemeentebestuur van Jesi (Italië) heeft bekend gemaakt, dat uit het kunstkabinet aldaar zijn ontvreemd Drie schilderijen op hout, hoog 33, en breed 69 centi meters, den grondslag vormende eener groote schilderij, naar men meent uit de school van Titiaan. Een dezer schilderijen stelt voor eene kerk van binnen, met altaar en een gedenkteeken ter eere van St. Agatha, het opschrift dragende „Sepulcrum St. Agatae," en daarbij verschillende groepen. Eerste groep: een priester, die de mis bedient met koorkinderen. Tweede groep: St. Lucia, geknield met de moeder biddende, en andere personen in staande houding. Derde groepSt. Lucia slapende op de eerste trede f&n de trap van het gedenk teeken voor St. Agatha. Vierde groep: St. Lucia staan de, haren droom aan hare moeder vertellende. Vijtde groep: St. Lucia, die uit een raam van de kerk hare rijkdom men aan de armen uitdeelt. De twee andere schilderijen, die aanvankelijk vereenigd waren en éene schilderij vormden, stellen voor een troon, waarop Pascasio is gezeten, die met een degen van St.-Lucia ter aanbidding een afgodsbeeld aanwijst, boven het lijstwerk eener deur geplaatst. Rechts en links van Pascasio zijn vier perso nen gezeten. St. Lucia, vóór den troon staande, wijst met de rechterhand naar den heiligen geest, dien men in de hoogte ziet. Zij is gebonden door middel van een koord, waaraan acht paar ossen zijn bevestigd, die de geleiders tevergeefs trachten voort te drijven. Terzijde op éene lijn met de ossen ziet men gewapende soldaten, waarvan een een vaandel draagt, met het opschrift „Vas- casius X. C. Holes." Op den achtergrond der schilderij ziet men de poorten der stad en paleizen, op wier balkons zich personen bevinden, die het schouwspel gadeslaan. Voorts vier schilderijen op hout, waarvan de vervaardiger onbe kend is,boog ongeveer 34 en breed 54 centimeters, voor stellende: 1°. het bezoek derwijzen. Men ziet er deze zeven personende madonna, fcet kind Jezus, St. Joseph, de drie wijzen en een dienaar, welke drie paarden bij den toom houdt; de laatste vier personen in Oostersche kleeder dracht; 2°. een kluizenaar in de woestijn, met daarmede overeenstemmend bijwerk; 3°. de geboorte, voorstellende de madonna, het kind, St. Joseph en twee engelen; 4°. St. Sebastiaan, naakt, gebonden aan een zuil en door boord met pijlen, daarnevens een persoon die naar de wonden ziet, den heilige toegebracht door pijlen, welke uit zijn lichaam steken. Bij ontdekking wordt bericht verzocht aan het departement van justitie. Thermometerstaiid. 17 Jan. 'sav. 11 u. 36 gr. 18 'smorg.7 u.37gr.'smidd. lu.39gr.'sav; 6 u. 37gr. Öuitmlanïr. Algemeen overzicht. In de gisteren geopende conferentie te Londen hebben de vertegenwoordigers der verschillende mogendheden zich bepaald tot mededeeling hunner geloofsbrieven om vervolgens hunne tweede bijeenkomst vast te stellen op Dinsdag 21 Januari, in de hoop dat alsdan ook een vertegenwoordiger van Frankrijk zal aanwezig zijn. Uit den vorm van bet Duitsch bericht omtrent den veldslag bij Montbelliard meenden wij te mogen opmaken dat de generaal Bourbaki daarbij eenige voordeelen had behaald. De juistheid dier meening blijkt thans uit nadere berichten. Niet slechts Montbelliard, maar een zevental andere dorpen, allen ten zuiden van Belfort, werden door de voortrukkende Fransche troepen bezet. Het gerucht dat Belfort door Bourbaki zou zijn ontzet is nog niet be vestigd. Dereden dat er nog geen veldslag tusschen het Fransch noorderleger, onder bevel van den generaal Faidherbe, en de Duitsche troepen onder den generaal von Güben beeft plaats gehad, schijnt gezocht te moeten worden in de omstandigheid dat de Duitschers terugtrekken op Amiëns. De Duitsche troepen hebben thans eene stelling bezet aan de rivier de Somme, waarvan de overtocht aa i den generaal Faidherbe krachtig schijnt te zullen betwist worden. In het zuiden, aan de Loire, hebben de Duitsche troe pen mede eene achterwaartsche beweging gemaakt en trekken terug op Orleans en Montargis. Ten gevolge daarvan zijn verschillende plaatsen, waaronder Gien, zuidelijk van Montargis, weder door Fransche troepen bezet. Bij den bovenbedoelden terugtocht van het Duitsche leger had te Briarre, niet ver van Gien, nog een gevecht plaats tusschen een Duitsch korps, onder bevel van den generaal von Rantzau, en de opmarcheerende Fransche troepen. Deze generaal werd daarbij door de Franschen omsingeld, doch sloeg zich door den vijand heen, zon der gelijk het Duitsch bericht zegtbij zonder groote verliezen te lijden. De vervolging tegen den op Laval terugtrekkenden generaal Chanzy, in het zuidwesten van Frankrijk, wordt voortgezet door de Duitsche troepen. Laatstge noemden hebben daarbij de steden Beaumont le Yicomte en Alengon genomen, alsmede het verlaten Fransch leger kamp te Conlie bezet, alwaar zij een aantal stukken ge schut, wapenen en leeftocht buit maakten. In eene proclamatie van den generaal Chanzy schrijft hij zijne nederlaag toe aan eene plotseling onder zijne manschappen onstane paniek en niet-opvolging zjjner bevelen, hetgeen geenszins onaannemelijk kan geacht worden met het oog op de ongeoefende soldaten waaruit zijn leger grootendeels bestaat. Men zal zich herinneren hoe iets dergelijks bij een zijner vroegere gevechten insgelijks plaats had, toen eene geheelo legerafdeeling in wanorde op de vlucht ging, tengevolge van eenflank- aanval door twee Duitsche compagniön infanterie. Uit Luxemburg wordt gemeld dat de geruchten, om trent den inhoud van den door koning Wilhelm van Pruisen aan 'sgroothertogs stedehouder geriehten brief, onjuistzijn, gelijk trouwens ook waarschijnlijk was. Volgens nadere tijdingen bevatte de brief eenige raad gevingen om toch vooral de neutraliteit inacht te ne men, onder verzekering dat het Pruisisch gouvernement nooit inbreuk heeft willen maken op de onafhankelijk heid van het groothertogdom. Laatste berichten. Rijssel. Heden, (Woensdag) hier ontvangen berichten melden dat het noorderleger, onder bevel van den generaal Faid herbe, Maandag is voortgerukt tot op negentien mijlen oostelijk van Bapaume, alwaar gisteren een voorposten gevecht plaats had. De Duitsche troepen trokken daarbij voor de overmacht terug. Er zijn Pruisische detachementen gezien tusschen Bapaume en Atrecht. De stationschef te Atrecht heeft bevel ontvangen om het spoorwegmaterieel naar Rijssel te voeren. St. Quentin is weder door de Fransche troepen bezet. Londen. Gisteren hebben volgens berichten uit het hoofd kwartier van den Duitschen generaal von Werder weder verschillende gevechten ten zuiden van Belfort plaats gehad. De Duitsche troepen werden door den vijand met overmacht aangevallen, doch behielden hunne positiën. In de gevechten der laatste drie dagen verloren de Fransche troepen ongeveer twaalf honderd man aan dooden en gekwetsten. ïïit Frankrijk. Van den llen Januari wordt uit Mezières geschreven: „Vrijdag den 30n December kwam een Duitsch parle mentair om te vragen of de stad zich wilde overgeven. Toen onze kommandant daarop ontkennend had geant woord, verklaarde de officier, dat het bombardement onmiddellijk zou beginnen. „Des avonds te acht uren liet de maire bij trommelslag aan de inwoners bekend maken, dat zij den volgenden morgen te tien uren op de mairie moesten komen, om de noodzakelijkste levensmiddelen voor den tijd van drie dagen te ontvangen en zich daarna, in afwachting van het bombardement, met hunne gezinnen in de kel ders moesten begeven. Wij konden dus nog een nacht gerust slapen, daar bet bombardement nier vóór den vol genden morgen tien uren zon beginnen. „Reeds te half acht uur in den morgen werden wij des anderen daags door de eerste kanonschoten verrast. Gij kunt u niet voorstellen welk een hevige schrik zich van de geheele bevolking meester maakte, want 50 stukken van 24 pond wierpen hun vreeselijke lading in de stad. Op hetzelfde oogenblik ontstond op verschil lende plaatsen in onze ongelukkige stad brand, en het was onmogelijk om eenige hulp te bieden, want het regende letterlijk bommen. Men kon geen twee passéu

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2