OÜRANT. N°- 15. Woensdag ChmmtlcmiX 1871. 18 Januari, GRONDBELASTING. De Burgemeester van "Vlissingen herinnert bij deze de ingezetenen aan de bepalingen der w«t van den 26cu Mei 1870 (Staatsblad n°. 82) betrek kelijk de Grondbelasting,namelijk, datindien een belang hebbende ten gevolge van stichting, herbouw, bijbouw of vernieuwing van gebouwen, of van ontginning van woeste gronden, vrijdom van belasting verlangt, hij ver plicht is binnen drie maanden na de geheele of gedeel telijke ingebruikstelling van het gebouw, of, wat de ongebouwde eigendommen betreft, vóór den aanvang der landvcrbetering daarvan aangifte te doen aan het bestuurder gemeente waar de eigendommen gelegen zijn. Vlissingen den 10en Januari 1871. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. HOOFDELIJKE OMSLAG. De Burgemeester en wethouders van Vlissingen, maken bekend: dat het 1* suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1870, na door de Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, bij hun besluit van den 30cn December 1870 n°. 25, te zijn goedgekeurd, op heden is afgekondigd en aan den gemeente-ontvanger ter invordering ver zonden. Vlissingen den 10c« Januari 1871. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 17 Januari. Jl. Vrijdag avond werd in de toepasselijk versierde zalen van de herberg Het klooster alhier de algemeene vergadering gehouden van de Middelburgsche afdeeling der Schippersvereeniging „Schutte vaêr," welke door ruim 60 leden, waaronder de voorzitter der onder-afdeeling Ber gen op Zoom, werd bijgewoond. Uit de toespraak waar mede zij door den voorzitter werd geopend, bleek dat deze afdeeling steeds in bloei toeneemt en haar ledental, hetwelk bij de oprichting vóór drie jaren slechts 12 bedroeg, thans 230 bedraagt. De secretaris bracht rapport uit omtrent verschillende van de afdeeling uitgegane en bij haar ingekomen stuk ken. Onder anderen werd medegedeeld dat voldaan is aan het verzoek met betrekking tot het wrak van degezon- ken stoomboot Taurus voor de haven van Ellewoutsdijk, zijnde twee tonnen op het wrak en een baken aan het land geplaatst. Ook was van het gemeentebestuur van Gouda bericht ontvangen, dat zal worden tegemoetge komen aan de bezwaren bij het bevaren der Gouwe. Omtrent het bevaren van het kanaal van Zuid-Beveland waren eene menigte klachten ingekomen, waaromtrent het bestuur een onderzoek heeft ingesteld en rapport uitbracht- De bemoeiingen van het bestuur der afdeeling om een verbeterd licht bij den val van Zierikzee te verkrijgen zijn met goeden uitslag bekroond, hoezeer het licht nog niet geheel aan de verwachting voldoet, zoodat op deze aangelegenheid later zal moeten teruggekomen worden. Evenzeer bleek uit bet rapport der onderhandelingen met het gemeentebestuur van Middelburg en den eerst- aanwezenden ingenieur der staatsspoorwegen alhier, dat de moeilijkheden die ontstaan, waren bij het bevaren der zoogenaamde Middelburgsche haven, zooveel moge lijk zijn weggenomen. Ook werd mededeeling gedaan van de volgende ont vangen geschenken: het portret van wijlen den heer A. Caland, eerelid der afdeeling, door zijne nagelaten betrekkingen geschonken; een vergroot portret van den heer Schuttevaër, door den heer H. H. Roelse aangebo den; en eene hydrografische kaart der Zeeuwsche stroo men, -geschonken door den secretaris der afdeeling, den heer H. J. Dronkers, als bewijs van erkentelijkheid voor het geschenk hem in de vorige algemeene vergadering door de afdeeling vereerd. De heer G. Knol, directeur der Commercie-compagnie alhier, bood de op de werf staande brandspuit aan de afdeeling ter onderlinge bediening en hulp in gevallen van brand aan, hetgeen door de vergadering werd toege juicht en waaromtrent tusschen genoemden heer en het bestuur-nadere, samensprekingen zullen plaats hebben. Het^bjrrfpuge wo on lidmaatschap der vereeniging werd den heer Meerendouck, als bewijs van waardeering zijner verdiensten jegens de schipperij en de maatschappij, aangeboden, en door dezen aanvaard. Tevens werd mede gedeeld dat de voorzitter der afdeeling, de heer Doraenie, door het hoofdbestuur, op grond der door de afdeeling aan de vereeniging bewezen diensten, als medebestuur der is benoemd en hij deze benoeming heeft aangenomen. Yoorts maakten verschillende zaken een onderwerp van bespreking uit, waarvan sommigen door het bestuur nader zullen worden onderzocht en geregeld. Onderwijs. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben bij den gemeenteraad ingediend een voorstel tot oprichting eener hoogere burgerschool voor meisjes met driejarigen cursus. Overeenkomstig de denkbeelden van het raads lid de Koning, staat in het plan het letterkundig en aesthetisch element op den voorgrond, zonder uitsluiting der exacte en natuurkundige wetenschappen. Hetdoel is'- door voortzetting van het meer uitgebreid lager onder wijs bevorderlijk te zijn aan de algemeene ontwikkeling en beschaving der vrouw. Daartoe strekt het onderwijs in de levende talen en letterkunde, aardrijkskunde, ge schiedenis, teekenen, wiskunde, kennis der natuur, gezondheidsleer, staathuishoudkunde, kennis der staats inrichting van Nederland. Zeven onderwijzeressen of leeraars zullen worden aangesteld tegen ƒ2000, de direc trice uit deze met f3000 en vrije woning; de verdere on derwijzeressen en leeraars ontvangen betaling naargelang der lesuren. Marine en leger. De officier van administratie le klasse W. F. Gouwe, laatstelijk gediend hebbende bij de zeemacht in Oost- Indë en den 7eo dezer, van daar in Nederland terugge keerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Staats-cour Riyierbericliten. De Staats-courant bevat de volgende berichten Oberwesel, 11 Januari. IJs vast. Waterstand 18 voet 2 duim. Gewassen in 48 uren 2 voet 2 duim. Keulen, 14 Januari. Waterstand 7 voet 1 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks een zevende gedeelte der breedte van den Rijn. Emmerik, 12 Januari. IJs vast. Waterstand 20 voet 2 duim. Gevallen 5 duim. Lobitk, 12 Januari, 's namiddags 3 uren. IJs vasthet wordt te voet gepasseerd. Dikte van hetopeengeschoven ijs 0.06 meter, nieuwe schol 0.05 meter. Waterstand 14.33 meter -f AP. of 0.42 meter boven overlaatspeil. Gevallen in de laatste 7 uren 0.03 meter. Op den Spyk- schen dijk wordt met het plaatsen der noodkeeringen voortgegaan. Huihuizen, 13 Januari, voormiddags 6 uren. IJsonver- derd vast: overtocht te voet. Waterstand 12.65 meter -f- AP. of 4.25 meter onder noodpeil. Gevallen 0.13 meter. Nijmegen, 13 Januari. De Waal voor de stad open en blank water. Overvaart gemakkelijk en geregeld met losse vaartuigen. Boven en beneden de stad ijs onveran derd. Temperatuur 31° F. Arnhem, 13 Januari. IJs steeds vast. Westervoort, 13 Januari. Overtocht te voet over het ijs, ook met geladen kruiwagens. Katerveer, 13 Januari. Namiddag 2 uren. IJs vast, zoomede te Kampen. Waterstand 2.22 meter -f- AP., of 2,74 meter onder noodpeil. Gewassen 0.06 meter. Vianen, 14 Januari. IJs vast, geregelde overtocht. Waterstand 4.28 meter AP. Vreeswijk, 14 Januari. IJs vast. Waterstand 4.28 meter -f- AP. of 2.24 meter onder noodpijl. Zonder was of val. Gorinchem, 14 Januari. IJs vastovertocht te voet. "Waterstand 3.53 meter -j- AP. Gevallen 0.01 meter. Werkendam, 14 Januari. IJs te Werkendam en in de Nieuwe Merwede vast. Waterstand 2.82 meter -f- AP.; te Paulownahoeve 2.30 meter -f- AP. Dordrecht, 14 Januari. Waterstand 1.26 meter -4- AP. In het Hollandsch Diep en den Kilmond veel drijfijs. Overigens onveranderd. Brielle, 13 Januari. IJs vast. Waterstand 0.71 meter-f- AP. Was 0.30 meter. Op de takken der beneden rivieren toestand van het ijs onveranderd. Goereesche Gat, Haringvliet en Hol landsch Diep beneden Lage Zwaluwe nieuw drijfijs. '8Bosch, 12 Januari. Thermoraeterstand 4- 5° C. Van Hedel tot Nederhemert het ijs vast. Tusschen Hedik- huizen en Well is door de werking van den Bokhoven- schen overlaat aan den zuidelijken oever een wak ont staan van 1500 meter lang. Overtocht in het veer te Hedel met voertuigen over het ijs. Waterstand 4 52 meter-f- AP, of 0.41 meter boven nul. Gewassen G. 03 meter. Woudricbera, 12 Januari. IJs vast. IJsdikte in den Maasmond 0.50 meter met 2 a 3 meter heusijs. In den Waalmond het heusijs op vele plaatsen tot den bodem der rivier. Op de Merwede boven Gorinchem van 0.50 tot 0.90 meter met ongeveer 3 meter heusijs. Overal weinig stroom. Waterstand 3.71 meter -f AP. of 2.49 meter onder noodpeil. Gewassen 0.10 meter. Gemengde berichten. Te Vlissingen was sedert Vrijdag zoover het oog reikt geen drijfijs te bespeuren. Te Zierikzee schijnt daarentegen de haven nog met ijs bezet te zijn. De spoorboot is daar althans sedert Woensdag ingesloten en schijnt ook nu nog buiten de mogelijkheid te zijn om de haven te verlaten. Eenigeu tijd geleden is van Breda een onderofficier gedeserteerd, die zich naar Frankrijk heeft begeven en dienst genomen bij de franc-tireurs. Er is een schrijven van hem te Breda gekomen, gericht aan een zijner kame raden, waarin hij zijn wedervaren mededeelt. Te Rijssel had hij zich geëngageerd en was hij voorzien geworden van deaan zijn equipement ontbrekende stukken. Dage lijks ontving hij een frank soldij en een kilogram brood. De rest moest hij zichzelven verschaffen; men begrijpt licht op welke wijze. Met zijne compagnie, uit 150 man bestaande waarvau een honderdtal Belgen, is hij in den omtrek van Arras, en menigmaal heeft hij reeds gestre den tegen hen die hij zijne aartsvijanden noemt, de Pruisen. In geen maand heeft hij in een goed bed gesla pen, steeds bivouakkeerenden of onder een tent, die hij deelt met drie kameraden, met welke hij een vriend schapsverbond sloot. Hij heeft zulk een liefhebberij ge kregen in het vechten datbij besloten heeft, om mocht hij het leven er afbrengen, wat bij wel eens betwijfelt, aangezien hij en zijn kameraden er van bewustzijn welk lot hen wacht als ze gevangen genomen worden, een strijd op leven en dood voeren na den vrede naar Algiers te gaan, of waar ook maar gevochten wordt zijn diensten aan te bieden. Jl. Zaterdag heeft te Leiden eene hardrijderij op schaatsen plaats gehad, uitgeschreven door de studenten ijsclub aldaar. De prijs, bestaande uit een gouden hor loge met ketting, ter waarde van f 120, werd na een strijd van vijf uren gewonnen door N. Vulsma uit Amsterdamde eerste premie bestond uit een schildpad den kistje met. zilveren lepeltjes, een geschenk van prins Alexander, en werd behaald door F. Potier, mede uit Amsterdam; de tweede premie, een zilveren tabaksdoos, werd door A. Hesselink uit Delft gewonnen. Het feest werd door de muziek van het 4e regiment infanterie opgeluisterd. Prijs en premiën werden des avonds in de stadsgehoorzaal aan de overwinnaars uitgereikt. Tusschen den 15«n en 19^ December 1870 is vermist uit de woniug van den heer J. K. Koolhaas Aarinksen en ten uadeele van den heer mr. E. Kist, te Arnhem

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1