oorlog moet voortgezet worden,-zoolang, de Franschman niet de hand tot vrede reikt." Duitschland was dus gerechtvaardigd, omdat het tegen Frankrijk oorlog ging voeren, hetwelk een stuk van Duitschland eischte. Vol gens diezelfde argumentatie is thans alzoo Frankrijk gerechtvaardigd, omdat het den oorlog tot het uiterste "blijft voortzetten tegen Duitschland, hetwelk nu een stuk van Frankrijk eischt. Ten slotte zegt de schrijver dat, indien Frankrijk de hand tot vrede toesteekt, de Duitschers bereid zijn om een eervollen vrede te schenken. Indien die schrijver de heer von Bismarck ware, dan zou de vrede reeds lang gesloten zijn, want Frankrijk wenscht niets liever dan den vrede te vragen, indien koning Wilhelm niet zijn eisch bleef handhaven tot afstand van den Elzas en Lotharingen, welke eisch toch zeker geen eervolle vre desvoorwaarde kan worden genoemd. Van die vredege- zindhêid gaf het Fransoh gouvernement overigens toch reeds meer dan eens blijk. Door zulke artikelen bedriegtmendan ookhetDuitsche volk, stelt men den toestand in strijd met de waarheid voor, en vermeerdert men de bestaande verbittering. Een telegram uit Versailles bevestigt de door ons medegedeelde tijding dat het Parijsch leger onder generaal Trochu dezer dagen weder een uitval op groote schaal beraamde. Die uitval heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag plaats gehad en wel op twee ver schillende punten. Volgens mededeeling uit het Duitsch hoofdkwartier werden de Fracsche troepen overal zege vierend teruggeslagen. Het eene punt waarop de Uit val gericht werd was le Bourget, ten noordwesten van Parijs, en het andere punt Clamart en Meudon, tenzuid- ■wésten dér hoofdètad. Het is natuurlijk niet mogelijk om zich een denkbeeld te maken van de beteekenis dièr uitvallen en het resultaat daarvan, alvorens ook de Fran- scbe berichten daaromtrent bekend zijn. Uit het noorden van Frankrijk wordt gemeld dat de tegen het noorderleger ageerende Duitsche troepen tegen den generaal Faidherbe geenerlei offensieve beweging ondernemen. Deze generaal houdt zich in de thans door hem betrokken kantonnementen in en nabij Bapaume ijverig bezig met zijn leger zooveel mogelijk te organiseeren, te oefenen en te versterken. Dagelijks komen nieuwe afdeelingen bij hem aan. De overgave van Peronne onder deze omstandigheden, terwijl de generaal Faidherbe tot ontzet dier vesting de noodige maatregelen nam, heeft tengevolge gehad dat de kom- .mandantvan Peronne voor een krijgsraad is geroepen. Omtrent de krijgsoperatiën van den generaal Bourbaki in het Zuid-Oosten van Frankrijk werd in de laatste dagen weinig vernomen. Thans wordt uit Bordeaux gèmeld datde Duitsche troepen Vesoul hebben ontruimd, waaruit zou blijken dat de generaal Bourbaki zich in de hernomen stelling óij Villersexel, tusschen Vesoul eü Belfort, heelt kunnen handhaven en dientengevolge de Duitschers tot de ontruiming van Vesoul heeft genoopt. De nieuwe koning van Spanje heeft aanvankelijk een goeden indruk gemaakt, en tracht dan ook op allerlei wijze zich populariteit te verwerven. Bij zijn intocht te Madrid liet hij vier van de zes paarden, waarmede zijn rijtuig was bespannen, afspannen, bewerende dat hij altijd gewoon was om met twee paarden te rijden. Hij spreekt overigens vrij goéd de Spaansche taal en is dus bewaard voor het dwaas figuur, dat eenmaal koning Lodewijk van Holland tegenover de bevolking Van zijn toenmalig koninkrijk maakte. Laatste berichten. Brussel. De generaal Faidherbe rukt met het noorderleger voorwaarts. Zijne voorhoede bevindt zich reeds, volgens gisteren morgen ontvangen berichten, te Albert, noord oostelijk van Araiëns. Men verwacht een veldslag. Londen. Volgens eene circulaire van den Franschen minister Jules Favre blijft het programma der regeering om niet te buigen en tot het uiterste te volharden. Zoodra de staat van zaken zulks veroorlooft zal de minister Favre naar Londen vertrekken om de conferentie bij te wonen. Versailles. In den afgeloopen nacht heeft de generaal Trochu weder krachtige uitvallen gedaan, ondersteund door een hevig kanonvuur uit de forten. Deze uitvallen werden afgeslagen. Versailles Generaal von Werder is bij. Montbeliard door den vijand krachtig aangetast, doeh handhaafde zijne stel lingen. De strijd duurde den ganschen dag en het verlies der Duitschers bedroeg 400 man. Uit Parijs. Paul de St. Victor wijdt de volgende regelen aan de postduiven, welke thans zulke onwaardeerbare diensten bewijzen aan de belegerde bevolking te Parijs: „De postduiven der republiek zijn de duiven van die groote ark, welke thans door stroomen bloed wordt om geven. De kringen hunner vlucht teekenen thans in de luoht den regenboog, af, .welke het einde der stormen voorspelt. Het. is alsof, er .een vaderlandslievend hart onder die kleine vleugels klopt. Wat al tranen en liefde betuigingen, wat al troost en hoop komen zij ons bren gen, klapwiekende met hunne vleugels, nat van regen en sneeuw, of half ontvederd door aanvallen van de roofvogels, welke door de Duitschers tegen hen worden afgericht! Wat al gemengde gewaarwordingen, wat al levensvreugde brengen zij bij de terugkomst op hun nest aan duizende huisgezinnen. Meer dan ooiten in zuiverder beteekenis dan immer, zijn zij de vogels der liefde." Het Journal des Débats vermeldt de volgende bijzonderheden omtrent de uitwerking der bommen in Parijs. „Hoewel het gevaar in de straten in de nabijheid van Val de Grace zeer groot is, gaat bet publiek er voortdu rend been als het in die richting bommen hoortspringen. De gelegenheid om stukken van bommen te verzamelen, wat de Parijzenaars tegenwoordig ijverig doen, is aldaar groot, want binnen een uur heb ik daar een 15tal bommen zien springen. „Van een huis in de Rue Gay Lassac, hetwelk.tot hospitaal van het 5e arrondissement werd gebruikt, zijn op de derde verdieping door een bom groote verwoestin gen aangericht. In dezelfde straat drong een bom tot een diepte van twee-meters in den grond. In de Rue de Feuillantines bracht een bom op zijn baan veel schade toe aan de daken, vernielde verscheidene schoorsteenen en sprong eindelijk in een tuin. Op éen punt, bij Val de Grace, vielen en sprongen vijf of zes bommen, verwoestten de straat en vernielden eenige rijtuigen. De inwoners zijn daar gevlucht. In de Rue d'Enfer Was men niet gelukkiger, want aldaar sloeg een bom in een wijnhuis, verwondde verscheidene perso nen en doodde een werkman van 33 jaren, die eene weduwe van 19 jaren en twee kinderen nalaat; een andere kogel viel in een huis in dezelfde straat, drong door alle verdiepingen, sprong in de onderste, en ver nielde alle meubelen die er in.waren; op de tweede ver dieping bevond zich een zieke vrouw die zoo hevig schrikte, dat men voor haar leven'vreest. In dentuinvan het Luxembourg vielen verscheidene bommen in het gedeelte waar de ambulances zijn. In de Avenue d'Obser- vatoire viel een bom in den grond, sprong tot een hoogte van 60 v,oet weder op, viel op de bestrating alwaar hij uiteen spatte en eene moeder en dochter die daar wandelden trof. In de Rue St. Jacques sprong een andere bom en ver nielde zes winkels. Een bom die in een huis in de Rue de Vanvres insloeg, baande zich een weg tot het naast gelegen huis en sprong in eene kamer waarin zich eene moeder met twee dochters bevond; slechts eene werd licht gekwetst. Op den boulevard Pont Royal trof een bom de woning van een kleedermaker en sprong tus schen de wiegen van twee kinderen; de moeder snelde toe en vreesde slechts de lijken te zullen vinden, doch geluk kig was maar een der kleinen licht gewond.In denFaubourg St. Jacques trof een bom een huis, viel door verschei dene verdiepingen langs het bed waarop iemand sliep', zonder hem te deren en sprong beneden in den winkel, waar alles werd vernield. Hetzelfde blad bespreekt spottenderwijs de clubs die zich verbeelden dat hun droombeeld „de commune" alles goed zal maken en alle ellende zal doen eindigen. Zoo heeft de club Favé in Belleville het besluit genomen om zich tot de regeering te wenden met het verzoek, dat de betaling van huren, pachten en renten voor on- bepaalden tijd zou worden opgeheven, want in een toe stand als de bestaande mocht aan het kapitaal geen pri vilegie worden toegestaan. Behalve de quaestie der levensmiddelen werd ook die van het brandhout besproken, en daar de regeering had uitgemaakt dat Parijs nog voor vier maanden voorraad had, verklaarde men dat het volk dien moest opzoeken waar hij verborgen was bij woekeraars, in de kloosters en bij pastoors. De redenaar die deze zaak besprak, merkte op, dat de pastoors dagelijks nog versch varken- vleesch aten. Eén ander redenaar beweerde, dat het volk hetwelk brandhout had gestolen zeer goed had gehandeld en dead- vöcaatFerry moest weten, dat een diefstal somtijds slechts herstelling in zijn recht was. Het was zoo betoogde bij hét stelsel der regeering om het volk door honger en koude te laten sterven. Het volk wenscht de .capitu latie, en indien thans eeuplebiscit werd gehouden zouden de meeste stemmen voor den vrede zijn. Door een derden redenaar werd de toepassing van Grieksch vuur bepleit; want door een granaat met dat vuur konden duizende Duitschers worden gedood, indien zij hen bereikte, doch de regeering verlangde de verde diging der stad niet, maar wilde het volk in de handen der Duitschers overleveren en alleen „de commune" kon redding geven; men moest naar het stadhuis trekken, anders was alles verloren, want de „papegaaiJules Favre en de „musch" Trochu waren de menschen niet om de stad te redden. In de forten waren Bonapartisten, die den Mont Valorien wildon overgeven. Kortom het was nu tijd om „de commune" te stichten, en als de man nen niet voorop wilden, can zouden de vrouwen hun den weg naar het stadhuis wijzen. Alien antwoordden met den kreet: Vive la commune Een vierde redenaar verzekerde, dat „de commune" na met Grieksch vuur en bommen die driemaal spron gen de Duitschers te hebben vernietigd, het goud- en zilvergeld zou afschaffen, alle munten voor valsch zou verklaren en assignaten zou uitdeelen, waardoor in alle behoeften zou worden voorzien. „De commune" zou voor geen enkelen revolutionairen maatregel terugdeinzen en desnoods met de reactionairen en ven aders eveneens handelen als in 1793. Zoo was volgens het Journal des débats de stemming in de voorsteden na de ontruiming van den Mont Avron, en het blad dringt er op aan dat de regeering beter zorg moest dragen voor de bevolking aldaar, want dat deze werkelijk gebrek lijdt en dat de maires in plaats van te schrijven en allerlei fraaie voor spellingen te doen, liever moesten zorgen voor een betere verdeeling van levensmiddelen en brandhout. De heeren Rothschild hebben aan den maire vau Parijs eene som van 200,000 franken overhandigd, om onder de beboeftigen kleedingstukken uit te deelen. De maire Jules Ferry wil daarvoor aan 48000 kinderen, 32000 vrouwen en 12000 mannen de noodigste kleeding stukken verschaffen. Uit Havie. De volgende mededeelingen omtrent het gevecht van den 4cn dezer op den linkeroever der Seine, zijn ont leend aan le Journal du Havre: „Het gevecht ontwikkelde zich op het grondgebied van de gemeenten Saint-Ouen de Thouberville en JBose Gouet, te half vijf uur des morgens en eindigde des middags. „Een troep van ongeveer 250 man franc-iireurs en mobiele garden lagen in het kasteel Robert le Diablé. Het mistte verschrikkelijk en eene afdeeling van 1500 man Duitschers maakte daarvan gebruik om het kas- tee "geheel in te sluiten en te beschieten. Een vree- selijke gewaarwording was, dat terwijl de kogels om de ooren der manschappen snorden zij geene schoten hoorden. De Duitschers gebruikten een soort kruit dat geen knal veroorzaakt. „De 250 man verdedigden zich dapper en doodden menigen vijand. Aan een zestigtal gelukte het om door een charge met de bajonet door den vijand heen te slaan, en de hulp van .twee bataljons in te roepen, die eene stelling hadden ingenomen op het punt waar de groote wegen van Rouaan en Bourtheroulde elkander kruisen. „Wat tot nutoe was voorgevallen was slechts het voorspel van een algemeenen aanval geweest. De een beweert, dat de Duitschers 15000 man, een ander dat zij slcebts 7000 of 8000 man telden. Het laatste cijfer schijnt het ware te zijn. De vijanden, die steeds een uitmuntend krijgskundig gebruik van alle middelen van gemeenschap weten te maken, kwamen voorna melijk uit Rouaan en de naburige dorpen. „Onze strijdkrachten bestonden uit 3000 man, waarvan slechts 1500 aan den strijd hebben deelgenomen. Be halve de mobielen van Ardèche, en de franc-lireurs van Calvados en Puy de Dome, die als leeuwen voch ten, waren er overal op het slagveld verschillende afzonderlijke troepen die zonder aanvoerders of leger order waren en zich slecht hielden. De mobielen van het departement Landes hebben hun plicht gedaan, maar vijf bataljons van die van Calvados lieten zich terugdrijven en een bataljon mobielen dat te Routot stond, bleef, hoewel het de kanonnen hoorde donderen, zeer voorzichtig op eerbiedigen afstand van het slagveld. Het is boven allen twijfel verheven, dat er gebrek aan orde was. „De generaal Roy, die zich met den hoofdtroep van zijn leger tusschen Bourgtheroulde en Brionne moet hebben

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3