öuitcnlanb. Katerveer, 11'Januari, namiddag 2 uur. De toestand van hét ijs onveranderd. Waterstand 2.10 meter -f AP., of 2.86 meter onder noodpeil. Gewassen 0.05 meter. Vreeswijk, 12 Januari. Het ijs vast. Waterstand 4.23 meter 4- AP. 'of 2.29 onder noodpeil. Gewassen 0.10 roeter. Woudrichem, 10 Januari. Het ijs vast. Waterstand 8.52 meter -f AP. of 2.68 meter onder noodpeil. Gewassen 0.04 meter. Oberwesel, 9 Januari. Er heeft zich een ijsdam gezet van 26 voethoog. Waterstand 16 voet. Gevallen S duim. Keulen, 13 Januari. Waterstand 7 voet 3 duim boven nul. Weinig drijtys. Lobith, 11 Januari. IJs vast. Bij den overlaat staat het opgesloten water 0.16 meter hooger dan in de rivier. Waterstand in de rivier 14.29 meter -f- AP. of 0.38 meter boven overlaatspeil. Gewassen 0.05 meter. Op den Spijk- schen dijk wordt het stellen der'noodkeering voorbereid- Huihuizen 12 Januari, 6 uren voormiddags. IJs onver anderd vast: overtocht te voet. Waterstand 12.78 meter -j- AP. of 4.12 meter onder noodpeil. Gevallen 0.05 meter. Nijmegen, 12 Januari. De Waal open en blank water. Overvaart gemakkelijk. IJs onveranderd. Temperatuur 26 F. Pannerden, 12 Januari, 6 uur voormiddag. IJs onver anderd vast; overtocht te voet. Waterstand 12.55 meter 4- AP. of 3.34 meter onder noodpeil. Gevallen 0.04 m- Arnhem 12 Januari. IJs steeds vast. Elden, 11 Januari. De dijkposten zijn door het polder bestuur bezet. De peilschaal teekent niet. Westervoort, 12 Januari. Overtocht te voet over het ijs, onk met kruiwagens. Deventer, 12 Januari. IJs vast, ook te Wijhe. Water stand 5.51 meter -f- AP.of 2.69 meter onder noodpeil- Gewassen 0.05 meter. Kater veer, 12 Januari, namiddag 2 uren. IJs vast, zoomede te Kampen. Waterstand 2.16 meter 4- AP., óf 2.80 meter onder noodpeil. Gewassen 0.06 meter. Wijk bij Duurstede, 12 Januari. In den Roodvoet het ijs vast, voor de stad blank water. Waterstand 5.77 meter 4- AP., of 3.06 meter onder noodpeil. Gewassen 0.15 meter. Vreeswijk, 13 Januari. IJs vast. Waterstand 4.28 meter AP-, of 2.24 meter onder noodpeil. Was 0.05 meter. Gorinchem, 13 Januari. IJs vast; overtocht te voet- Waterstand 3.54 meter 4- AP. Gewassen 0.06 meter. Paulownahoeve, 12 Januari. IJs vast; beneden den dam in den Vogelaar zeer ongelijk in elkander geperst. Waterstand, nam. 2 uur 2.27 meter 4" AP. Gewassen 0.11 meter. Sliedrecht, 12 Januari. IJs onveranderd. De eb en vloed oefent op de Beneden- en Nieuwe Merwede nog weinig invloed uit. Waterstand 2.10 meter -f- AP., of 2.10 meter onder noodpeil. Gewassen 0.06 meter. Dordrecht, 12 Januari. Waterstand 1.39 meter -f- AP. of 2.61 meter onder noodpeil. Gewassen 0.01 meter. Van den noorder spoordam tot pijler 11 zijn debrugopeningen op nieuw met ijs bezet. Overigens niets bijzonders. Brielle, 11 Januari. Toestand van het ijs en veren onveranderd. Op de Oude en Nieuwe Maas, het Spui en het Scheur beneden Dordrecht en Rotterdam de rivieren bezet met vast ijs. Haringvliet en Goereesche Gat open, zoo mede het Hollandsch Diep beneden Lage Zwaluwe en Dofd- sche Kil beneden 's Gravendeel open met licht drijfijs van de laatste vorst. Grave, 12 Januari. Het ijs vast; ovortocht te voet en met onbeladen kar en paard over het ijs. IJsdïkte 0.17 a 0.20 meter. 's Bosch, 11 Januari. Thermometerstand 4°. C. IJs vast, van Hedel tot Nederhemert, met een open vak aan het veer te Well. De overtocht in het Hedelsche veer geschiedt te voet en met voertuigen over het ijs. Water stand 4.49 meter 4- AP., of 0.38 meter boven nul. Gewas sen 00.2 meter. Woudrichem, 11 Januari. IJs onveranderd. Water stand 3.61 meter 4- AP,, of 2.59 meter onder noodpeil. Gewassen 0.09 meter. Rechtzaken. Volgens het Weekblad van het regt is in de voor den hoogen raad der Nederlanden aanhangige zaak van de Zeeuwsche stoombootmaatschappij tegen den staat der Nederlanden conclusie genomen door partijen. De pleidooien zullen op een nader te bepalen dag in de maand Maart gehouden worden. De hooge raad (burgerlijke kamer) heeft uitspraak gedaan in de zaak vaD J. M. Bogaard, wed. van A. Goed hart, tegen den staat der Nederlanden. Zooals vroeger werd gemeld, is de echtgenoot van eischeresse, tenge volge van het springen van een torpedo dien hij moest herstellen, verwond en ten gevolge daarvan overleden. De eischeresse stelde toen eene vordering tegen den staat in, tot schadevergoeding, en de hooge raad heeft de vordering toegewezen cn aan de eischeresse een levenslang weekgeld toegelegd van 5, te rekénen van het overlijden van haren echtgenoot, en aan elk der kinderen tot hunne meerderjarigheid een weekgeld van f2.50. Indien echter eischeresse weder een huwelijk mocht aangaan, zou deze ondersteuning vervallen. Gemengde berichten. Van verschillende zijden ontvingen wij brieven betref fende een zoogenaamd „volksfeest", hetwelk 'gisteren te Cortgene heeft plaats gehad en waarover de schrijvers hunne verontwaardiging te kennen geven. Honderde mannen, vrouwen en kinderen hadden zich namenlijk naar het ijs begeven, om getuigen te zijn hoe een haan, opgesloten in een van binnen met jenever besproeide ton die aan een koord tusschen twee palen beves tigd was, door een aantal mannen met een kort maar zwaar stuk hout „geknuppeld" werd! Met recht wordt er op gewezen hoe treurig het nog met de beschaving gesteld is als zulke „volksfeesten" toegelaten endoor het volk gesteund worden. u De heer H. J. Burger, advocaat te Rotterdam^ jl.Donderdagavondhet Spuiwaterafloopende, viel door de gladheid op het achterhoofd, maar bereikte nog het huis waar hij zijn echtgenoote zou gaan halen. Daar bleek het spoedig dat hij door den val een hersenschudding had gekregen en reeds om 2V uur was hij overleden. De heer C. A. Steger/eerste stenograaf bij de staten - generaal, zal den ÏO" Februari a. een tweeden jaarlijk- sche cursus voor stenographic openen. De achtste spanning voor de spoorwegbrug over het Hollandsch diep is afgewerkt en staat gereed om naar de paaljukken te gorden overgebracht. Het ijs is echter voorshands een beletsel daartoe. Dezer dagen kon iemand op een veld dicht bij Marienburg een zeldzaam tooneel uit de dierenwereld waarnemen: een strijd op leven en dood tusschen een sperwer en een kraai. De roofvogel stond op het pu nt om zich op een koppel patrijzen te werpen. De half bevroren diertjes zochten zich tevergeefs in het struik gewas te verbergen, doch werden onverwachts bijge staan door een kraai, die dadelijk den strijd met den sperwer opnam en zegevierend op de aarde voortzette, zelfs voor de voeten van dengcen die het vreemde tooneel aanschouwde. De strijd werd met zulk eene verbittering gevoerd, dat de getiiige de beide strijdenden kon vatten. Zelfs toen werd nog verder gestreden. De kraai had haren poot in de neus en een oog van den roofvogel vastgehaakt en hield diens tong krampachtig met haren snavel vast. Overwinnaar en overwonnene werden opgenomen en in afzonderlijke hokken geplaatst. {Nieuws v. cl. dag.) De heer Amersfoordt te Haarlemmermeer deelt in de Landbouw-courant mede dat op zijn koestal reeds zes koeien het kaf verworpen hebben. Er is geene oorzaak aanwezig gewezig geweest waaraan in andere gevallen een dergelijk feit kan toegeschreven worden, daar de dieren niet met rogge gevoederd zijn waarin moederko ren was, noch met bevroren beetwortelen; evenmin zijn zij aan koude of ongemak blootgesteld geweest. Hij gist de reden daarin te bestaan, dat op het door den natten zomer slecht en vochtig gewonnen hooi zich schimmel planten ontwikkeld hebben. Hij wensckt thans te ver nemen of ook elders zich dit verschijnsel voordoet en of microscopische waarnemingen omtrent deze parasieten gedaan zijn, en of weljicht carbolzuur of eenig ander middel tegen de kwaal aan te wenden zou zijn. Door de fabriek van de zoogenaamde erwtenworst te Berlijn zijn ten behoeve van het leger reeds 11,000,000 worsten afgeleverd. Daar zij zoo goed aan de bedoe ling beantwoordt, wordt de fabriek nog uitgebreid en zullen dagelijks 150 ossen worden geslacht om het noodige vleesch voor de worsten te leveren. De gezamen lijke uitgaven bedroegen thans reeds 15,000,000 thaler. Op de beurs te Weenen hebben een paar „geachte" bankiers elkander bloedig afgeranseld, zoodat hun gedurende acht dagen het bezoek der beurs is verboden. Dergelijke voorvallen schijnen daar meer plaats te hebben. De volgende bijzonderheden worden medegedeeld omtrent de Scheveningsche visscherij gedurendo het jaar 1870. De visschersvloot bestond uit 143 bommen en 11 booten, en hare bemanning uit 1184 koppen. De bommen besomden aan schol, tong, tarbot en andere versche visch f 329,085, aan zoövisch 22,680. De beugvissscherij, uitgeoefend met drie booten, bracht op 135. Door 11 booten werden 4228 manden garnalen gevangen. De 144 ter ^teurharingvisscherij uitge ruste bommen brachten 53,087,168 stuks steurharing aan, welke opbrachten f 567,270; en 3800 ton geschon den haring, die verkocht werden voor f 32,973; 534 op den publieken afslag gebrachte tonnen pekelharing golden f 7343. Behalve deze is dóbr soihmige reeders pekelharing in hunne pakhuizen opgesla'gen en onder hands verkocht. Yoor het tellen van de steurharing in de bommen werden 86 personen gebezigd; waarvan 70 tellers, 16 schrijvers en 2 hoofdmannen. Yoor elke duizend stuks haring wordt betaald 15 cents; zoodat met het tellen enz. is verdiend eene som van 7239. Voor het lossen en vervoeren van de haring werden 6584 wagens en karren vereischt, die f 14,484 kostten. De hoogste markt van de volle haring was 33; de laagste ƒ8. De hoogste markt van de ijle haring was ƒ13; de laagste 6. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 15en dezer: J. van Maaren, wed?. van H. Stevens, 42'j. met H. M. Jongepier, wede. van J. Bakker, 31 j. (Van 7 tot 14 Januari.) Vlissingen. Gehuwd: P. J. van Hecken, jm. 23 j. met E. S. O. Blinkhbf, jd. 20 j.D. J. de Yrieze, wedr. van A. Hoogerheide, 40 j. met J. P. Pcnnings, wedc. van P. G. Daamen, 33 j. L. Bus, jm. 39 j. met T. Hülsebos, jd. 34 j. Bevallen: N. Theune, geb. de Groot, d. C. Brielsman, gcb. Sanderse, z. I. B. Beenhouwer, geb. Barra, d. G. Ge- schiere, geb. Jobse, d. J. P. Spinnaay, geb. Antheunis- sen, z. M. Monjó, geb. Tan is, z. Overleden: M. E. Naer'ebout, vrouw van P. Herpers, 54 j. J. Kloeg, man van A. Griel, 76 j. C. de Lange, wede. van A. van Antwerpen, 71 j. C. H. Baale, wede. Van C. Termon, 82 j. P. de Hamer, wede. van M. Stroosnijdér, 58 j. L. Maas, d. 13 m. Goes. Bevallen: W. de Buck, geb. Karelse, z, J. S. Beuns, geb. Ellefrink, d. K. Cappello, geb. Verdood, z; Overleden: W. van Luijk, z. 15 j. L. Nonnekes, ge* buwd met P. C. Nagel kerke,"40 j. Levenloos aangegeven een kind van S. de Laat de Kanter en A. Ch. Bonn. Zieiukz-ee. Bevallen: P. Morijn, geb. Versteeg, d. A. J. Sies, geb. Peute, d. A. E. F. Graswinekel, geb. List, d. J. H. van Aken, geb. Wessels, z. H. Koevoets, geb. Mon- nee, d, A. L. Berkhoudt, geb. We veis, z. OverledenA. M. van der Hueht, weduwe G. Augustijn, 92 j. W. C. Ribbe, jd. 41 j. D. F.Brune,z. 11 m. J. Specht, d. 11 j, D. Bos, man van C. J. van der Ree, 56 j. M. Sla ger, man van M. Bruinzeel, 70 j. F. Hersman, d. Ij. S. van der Weijde, jd. 21 j. C. Sorber, vrouw van J. van Hiele, 75 j. Thermometer stand. 14 Jan.'sav. 11 u. 34 gr. 15 'smorg.7u.24gr.'smidd. lu.26gr. 'sav.6u.22gr.' 'sav. 11 u. 27 gr. 16 'smorg.7u.35gr.'smidd.lu.39gr.'sav. 6 u. 38 gr. Algemeen overzicht. Uit Berlijn worden alle geruchten omtrent door Prui sen uitgelokte vredesonderhandelingen op de morgen te openen conferentie bepaald tegengesproken. Het Prui- éisch gouvernement zou daarvan niets willen hooren vóór de capitulatie van Parijs. In verband hiermede vinden wij een krachtig geschreven stuk in de Volks- zeitung, waarin van Duitsche zijde te velde wordt getrokken tegen het „overdreven verlangen" naar vrede, hetwelk onmiskenbaar in Duitschlanddagelijks vermeer dert. Wij lezen daarin natuurlijk hetbetoogdat Frankrijk, denoorlogheeftgewild. Voorts zegt de schrijver: „Indien een Duitsch vorst zonder aangevallen te zijn zijne landweer had opgeroepen tot den krijg tegen Frankrijk dan zou geheel Duitschland als éen man hem een neen in de ooren hebben doen donderen." Hoeonjuist! Men heeft immers bij den oorlog tegen Oostenrijk kunnen zien hoe weinig onafhankelijkheidsgevoel de Duitsckers bezitten. Toen werden zij toch zeker wel niet aangeval len en toch, hoewel sommige regimenten landweer met geweld naar de grenzen moesten worden gebracht, bleef de bevolking lijdelijk het bevel van haren heer en meester volgen. }j"Wij vervolgt het:artikel werden aangevallen. De Franschén traden tegen de ontluikende Duitsche eenheid op en eischfen een stuk van Duitschland. Wie thans om vrede roept, zoolang de Franschman krijg op leven en dood wil, is een lafaard of een verraderDe

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2