MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 14. Dinsdag 1871, 17 Januari, Bij deze courant belioorl een bijvoegsel. Middelburg 16 Januari. De „Vrijzinnige kiezersvereeniging" te Dordrecht heeft den heer J. P. Bredius gekozen tot candidaat voor hj!A lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaa'l De gemeenteraad van Zuiddorpe heeft met algemeene stemmen tot wethouder benoemd den heer C. L. d'Hert, ter vervanging van wijlen den heer J. Brüggeman. In de Staats-courant van jl. Zaterdag zijn opgenomen de wet van den 25cn December jl., houdende goedkeuring van den afstand aan de gemeente Yeere van gronden en wateren, deel uitgemaakt hebbende van de voormalige vesting aldaar; alsmede de wet van den 3 le" December jl., houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Drenthe. Het nommer van Zondag en Maandag bevat de wet van den 31CQ December jl., houdende voorloopige vast stelling van hoofdstuk II der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1871. Het Provinciaal blad van Zeeland no. 12 bevat eene circulaire van gedeputeerde staten dezer provincie aan burgemeester en wethouders der gemeenten, houdende mededeeling dat in het VIe hoofdstuk van het bij Pro- - vinciaal blad a°. 4 van 1867 medegedeelde model van het door burgemeester en wethouders, volgens art. 182 der gemeentewet, aatr den raad der gemeente uit te bren gen verslag van den toestand der gemeente, enkele wijzi gingen noodzakelijk zijn geacht. Het gewijzigd model voor dat hoofdstuk in twee afzonderlijke hoofdstukken gesplitst: hoofdstuk Vla, medische politie, en hoofdstuk Ylb, gemeente-politie luidt als volgt: Hoofdstuk Vlo medische politie. I. Toestanden welke invloed kunnen uitoefe nen opde volksgezondheid. 1 Toestand van de openbare wegen (openbare reinheid), wateren (waterver- versching), goten, riolen, sekreten, urinoirs, en van open bare gebouwen (scholen, gestichten,slaapsteden, kerken, enz). 2 Maatregelen genomen tot verbetering van dezen toestand met betrekking tot: a. afvoer van vuil (goten, riolen, privaten,urinoirs), b. mestverzamelingen (oprui ming of onschadelijkmaking), c. kanalen, grachten en slooten (waterverversching, demping), d, openbare ge bouwen (veranderde inrichting). II. Heerschende ziekten. 1. Opgaven omtrent het voorkomen van typhus, pokken, roodvonk, mazelen, kwaadaardige keelziekte, kinkhoest en tusschenpoozende koorts. 2. Maatregelen om de verbreiding van deze ziek ten, voor zoover die voorkwamen, tegen te gaan. III. Begraafplaatsen. 1. Wijzigingen in de uitge breidheid of de inrichting der begraafplaatsen aange bracht. 2 Aantal lijken, op elke begraafplaats in het afgc- loopen jaar begraven. IV.Gast- en ziekenhuizen en krankzinnigen gestichten. 1. Toestand van deze, met opgaven voor elk huis of gesticht, van het getal lijders van elk ge slacht op 1 Januari en 31 December, aantal van de gedu rende het jaar opgenomen zieken, van de ontslagenen en overledenen en van het totaal der verpleegdagen. 2. Bezoldiging van de genees-, heel- en verloskundigen. 3. Kosten van de geneesmiddelen. 4. Aantal gereed gemaakte recepten. (Voor ieder huis of gesticht afzon derlijk). V. Geneeskundige dienst bij armen, ver pleegd in hunne woningen. 1. Wijziging inde regeling van den dienst (ook betreffende koepok-inen ting). 2. Belooning van de genees-, heel- en verloskundi gen. 3. Kosten van de geneesmiddelen. 4. Aantal gereed recepten. VI. Koepok-inenting. Aantal verrichte koepok inentingen, met vergelijkende opgaaf van de vooraf gaande driejaren. VII. Toezicht op de prostitutie. 1 Verslag van den geneeskundige, met de visitatie belast. 2. Getal a bij vrouwen in publieke huizen wonende, b 'bjj op^i^Ê^elven wonende vrouwen, c bij nog niet inge- schfévenC'^ibuwen. 3. Getal ziek bevonden vrouwen van elk van deze rubrieken en vorm der ziekte. VIII. Toezicht op levensmiddelen. 1. Keuring van levensmiddelen. 2. Uitkomsten der keuring. 3. Soort van het drinkwater (pomp-, put- en welwater, vaart- en slootwater) en zijn eigenschappen (kleur, reuk, helder heid, smaak). 4. Maatregelen, genomen tot verbetering van het drinkwater, voor zooverre het niet goed of de hoeveelheid ontoereikend is. IX. Gezondheids-commissie. Wanneer een gezondheids-commissie in de gemeente bestaat, mede- deeling van haar verslag. De Staats-courant van jl. Zaterdag bevat de volgende mededeeling „Blijkens eene mededeeling van den gezant van den Noord-Duitschen bond heeft de bondsregeering inge trokken de bij den aanvang des oorlogs gegeven ver klaring, waarbij werd afgezien van het opbrengen van Fransche koopvaardijschepen, mits geene contrabande aan boord hebbende. „Daar het mogelijk is, dat, met het oog op de zoo even gemelde verklaring, onzijdige goederen aan boord van Fransche koopvaardijschepen geladen zijn, zoo zal de bondsregeering dien maatregel niet ten uitvoer leggen dan na vier weken, te rekenen, van. 12 Januari." Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den hoofd ingenieur der marine bij 's rijks werf te Amsterdam, B. J. Tideman, tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. militieraden. Benoemd tot militaire leden van den militieraad in Zeeland J. P. van den Brandeler, majoor, provinciale adjudant; en tot plaatsvervanger D. W. van Winsheijm, kapitein by het 3« regiment infanterie. marine. Benoemd tot luitenant ter zee 1« klasse de luitenant ter zee 2e klasse J. A. Waldeck; en tot luitenant ter zee 2e klasse, de adelborst le klasse J. van Scheers. Eervol uit 's rijks dienst ontslagen de hoogbootsman bij 's rijks werf te Hellevoetsluis D. J. Wyngard, wegens lichaamsgebreken, onder toekenning van zoodanig pen sioen als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben, en te zijner vervanging met den lc April a. als bootsman bij die werf aangesteld de gepensioneerde bootsman van de zeemacht J. Terbeek, onder stilstand van het aan hem bij Zr. Ms. besluit van 3 Juli 1865 verleende pensioen. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie: by den staf van het wapen, tot magazijnmeester der artillerie van de le klasse te Nijmegen, de kapitein J. Stadnitski, van het 3e regiment vesting-artilleriebij het 3e regiment vesting artillerie, tot kapitein 3c klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant J. C. Maris, van het regiment veld-artillerie; bij het regiment rijdende artillerie, tot 1« luitenant (naar ouderdom van rang), de 2C luitenant W. P. Veeren, van het korps. belastingen. Benoemd A. H. van Iddekinge, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Wieringerwaard, tot ontvanger derzelfde middelen te Bladel c. a. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen gevestigd te Wieringerwaard bevattende de gemeente van dien naamde gemeente Wieringerwaard gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Zijpe, onder voort durend beheer van den tegen woord igen titularis, den heer F. H. de Koning. Onderwijs. Benoemd tot leerares aan de middelbare meisjesschool te Arnhem mejuvrouw Cohen Stuart, vroeger hoofd onderwijzeres te Dordrecht en te Wageningen, thans buiten betrekking. Het gemeentebestuur te 's Gravenhage heeft aan de regeering een rijks-subsidie aangevraagd van f 5000 ten behoeve der hoogere burgerschool aldaar. Op die aan vrage is door den inspecteur voor het middelbaar onder wijs een zeer ongunstig advies uitgebracht, koofdzakel.'j:; gegrond op den, naar zijn oordeel, hoogst gebrekkig ca toestand van het gebouw, dat noch aan de instelling zelve, noch aan die der gezondheid zou beant woorden. De plaatselijke commissie] voor de scholen voor middelbaar onderwijs, over dat ongunstig advies van den inspecteur geraadpleegd zijnde, heeft de stellin gen en oordeelvellingen van den inspecteur krachtig be streden. Zoowel uit het door haar, als door de commissie van bijstand voor de plaatselijke werken en eigendom men ingesteld onderzoek moet gebleken zijn, dat de be schouwingen van den inspecteur in hooge mate overdre ven en zelfs in vele opzichten onjuist zijn. Door een en ander werd de commissie dan ook geleid tot haar gevoe len, dat het lokaal als alleszins bruikbaar moet worden beschouwd. Burgemeester een wethouders, zich met de beschou wingen der commissie vereenigende, hebben aan den raad voorgesteld, om aan den minister van binnenland- sche zaken te kennen te geven, dat het gemeentebestuur alleszins bereid is door gepaste verbeteringen tegemoet te komen aan de bedenkingen van den inspecteur, om dan ten slotte aan Z. E. over te laten in hoeverre, na deze mededeeling, aan het verzoek om subsidie kan wor den gevolg gegeven. De gemeenteraad heeft dit voorstel met groote meer derheid aangenomen, en tevens eene motie verworpen, waarbij een zachte aandrang aan de regeering om de subsidie te verleenen, werd gedaan. Kerknieuws. De Kerkelijke courant van jl. Zaterdag bevat de „naamlijst van de candidaten tot den heiligen dienst bij de Nederlandsche hervormde kerk op 1 Januari 1871." Het getal dier candidaten bedraagt 48, waarvan 7 in Zeeland, zijnde de heeren P. J. Avis, E. J. J. Berns, G. de Bruijne, G. J. ten Brummeler Andriesse, D. P. Faure, W. M. de Haaij en J. J. Meinsma, leeraar in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië te Delft. Gedurende het tweede halfjaar van 1870 zijn bevestigd 26 candidaten, waaronder 1 in Zeeland, zijnde de heer M. M. de Lint, te Kattendijke. Beroepen werden 14 candidaten, waaronder 3 in Zee land, zijnde de heeren J. C. Eijkman jr., te Koudekerke, E. Janzen, te Vrouwepolder, en J. A. de Vlieger, te Oosterland. Necrologie. Jl. Zaterdag overleed te 's-Gravenbage, aan de heer schende epidemie, de geheimraad de Knorring, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den keizer van Rusland bij onze regeering. De heer de Knorring was sedert 1867 te 's-Gravenhage gevestigd, waar hij de algemeene achting genoot. (Hei vader l.) Rivier berichten. De Staats-courant bevat de volgende berichten Lobith, 10 Januari. Het ijs onveranderd vast. Water stand 14.24 meter -f- AP. of 0.33 meter boven overlaats- peil. Gewassen 0.02 meter. De overlaat werkt niet ten gevolge der opeenschuiving van het ijs in den mond daarvan. Huihuizen, 11 Januari. Het ijs onveranderd vast: de overtocht is gestremd. Waterstand 12.83 meter -f- AP. of 4.07 meter onder noodpeil. Gewassen 0.15 meter. Pannerden, 11 Januari, 's morgens 6 uren. Het ijs on veranderd vast; overgang te voet. Waterstand 12.59 meter -f AP. of 3.30 meter onder noodpeil. Gewassen 0.16 meter.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1