OlIRANT. N° 13. Maandag öimtenlcmtr. 1871. 16 Januari, PROmCIlLE GELDLEENING. De gedeputeerde Staten van Zeeland, Gelet op het besluit der staten van den 4" November 1869, n°. 14, betrekkelijk het doen eener geld leening van f 150.000, tot verbetering der mid delen van gemeenschap in Zeeland, goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 28" November 1869, n°. 13 (Provinciaal blad n«. 119), waarvan, ingevolge het besluit dezer vergadering van den 20" Mei 1870, n<>. 88 (Provin ciaal blad n°. 61), reeds een bedrag van13.000 is te gelde gemaakt; In aanmerking nemende dat voor de toegekende rente- looze voorschotten tot verbetering van wegen, eene som van f 47.000 behoort beschikbaar te wezen; Besluiten: In voldoening der daartoe betrekkelijke bepalingen van het plan der bovengenoemde geldleening, ter kennis te brengen van belanghebbendea: 1°. dat in de meergemelde geldleening van f 150.000 kan worden ingeschreven voor zeven en veertig aandeelen, elk van duizend gulden, tegen eene rente van vijf ten honderd in het jaar, in te gaan met den dag der storting van het ingeschreven en aangenomen kapitaal, echter niet vroeger dan met primo Februari 1871; 2°. dat de termijn voor het inleveren der inschrijvings biljetten is bepaald van Maandag 23 'tot en met Donderdag 26 Januari 1871; 3°. dat de inlevering der inschrijvings-biljetten ter provinciale griffie (bureau van de le afdeeling) zal kunnen plaats hebben op den 23",' 24" en 25" Januari 1871, des voormiddags tusschen 10 en 12 ure, en des namiddags tusschen 2 en 3 ure, doch op Donderdag den 26" daaraanvolgende slechts des voormiddags tusschen 10 en 12 ure 4°. dat de inschrijvingsbus en biljetten in het openbaar zullen geopend worden op Donderdag den 26" Januari 1871, des namiddags te twee ure, in de gewone raadzaal van Gedeputeerde Staten 5°. dat het bedrag der ingeschreven aandeelen, voor zooveel die zijn aangenomen, moet overgestort worden in den loop der eerste zes maanden van 1871 bij den heer betaalmeester te Middelburg op de gewone kantoor-uren; en dat. om, in verband met het hierboven onder 1°. bepaald, de betaalbaar stelling der op 1 Juli 1871 verschijnende rente tijdig te kunnen regelen, de quitantiën van stor ting zoo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór den 15" Juni 1871, behooren te worden overgebracht ter provinciale griffie, in handen van den commies D. JERAS, chef der eerste afdeeling, die daarvoor het vereischte bewijs of renversaal zal afgeven; 6°. dat exemplaren van het plan der onderwerpelijke geldleening kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij genoemden ambtenaar, op franco aanvrage. Middelburg, den 11" Januari 1871. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. BUTEUX, Griffier. Middelburg 14 Januari. Uit Scherpenisse meldt men ons, dat aldaar vrees bestaat dat door gedeputeerde staten van Zeeland aan den minister van binneniandsche zaken de opheffing van het overzetveer te Gorishoek zal worden voorgesteld, en tevens dat die opheffing veel ongerief zou veroorzaken, daar de gemeenschap tusschen het eiland Tholen en Zuid-Beveland daarbij zou verloren gaan. Zijn wij wel ingelicht, dan is reeds eenige dagen gele den een voorstel tot opheffing van genoemd veer aan den minister van binneniandsche zaken gedaan, en wel overeenkomstig het besluit in hunne jongste najaars vergadering door de provinciale staten van Zeeland genomen, om op die opheffing aan te dringen, tenware de gemeenten Scherpenisse, St. Maartensdijk en Poort vliet mochten geneigd zijn om minstens een derde in de van de provincie verlangde subsidie bij te dragen. Deze gemeenten hebben nu te kennen gegeven daartoe niet bereid te zijn, zoodat het voorstel tot opheffing van het veer wel noodzakelijk moest volgen. ,v n U f De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in dit gewest heeft de aandacht van den commissaris des konings in Zeeland gevestigd op de zich steeds meer en meer sterk ontwikkelende kinderziekte, zoo elders als in deze provincie, en op het nemen van maatregelen» teneinde die ziekte zoo mogelijk te beteugelen. Naar aanleiding hiervan heeft de commissaris des konings eene circulaire gericht aan burgemeester en wethouders der gemeenten in Zeeland, metuitnoodiging om, bij openbare bekendmaking, de ingezetenen te her inneren aan hunne verplichtingen bij het ontstaan van besmettelijke ziekten, en dus ook van kinderziekte, voor zoover die verplichtingen bij plaatselijke verordening zijn voorgeschreven, of hun te wijzen, waar zoodanige ver ordening wordt gemist, op het noodzakelijke en wen- schelijke van het doen van aangifte aan het gemeente bestuur, wanneer eene zoodanige ziekte zich bij hen mocht vertoonen, en om hen opmerkzaam te maken op het onverantwoordelijke van het niet inroepen van geneeskundige hulp bij lijders aan kinderziekte. Zooda nige hulp toch is allernoodzakelijkst tot het behoud, zoo mogelijk, van den lijder en tot het tegengaan van de uitbreiding der ziekte. Uit 's-Gravenhage wordt gemald, dat de minister van oorlog sedert een paar dagen ernstig ongesteld is, zoodat hij zqne ambtsbezigheden niet kan waarnemen. De Staats-eourant van gisteren bevat de wetten van den 27" December 1870: tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor de rijks-gestichten Omraerschans en Veenhuizen, dienst 1871; tot bekrachtiging van provin ciale belastingen in Drenthe, en tot vaststelling der begrooting van het fonds, voortspruitende uit de koop prijzen van domeinen voor het dienstjaar 1871. Voorts de wetten van den 31" December jl., houdende vaststel ling van hoofdstuk I der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1871, tot voorloopige vaststelling van hoofd stuk X dierzelfde begrooting, en tot bekrachtiging van een provinciale belasting in Noord-Brabant. Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. F. Bijleveld van Serooskerke als burgemeester van Middelburg. vrij handels-entrepot. Herbenoemd tot directeur van het vrij handels entrepot te Middelburg jonkheer W. R. Boddaert. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan H. G. Fokker als kapitein bij het 4* bataljon rus tende schutterij in de provincie Zeeland; en benoemd tot 2" luitenant bij genoemd bataljon F. Plankeel, thans schutter. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de scheepsklerk V. W. van Gogh, dienende op het eskader in Oost-Indië. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht tot officier van gezondheid 2e klasse (naar ouderdom van rang), de officier van gezondheid 3« klasse J. J. H. van Frankenhuysen, van gemeld personeel. rechterlijke macht. Pensioen ten laste van den staat verleend, ten bedrage van f 2666 'sjaars, aan mr. J. A. Philipse, gewezen president van het provinciaal gerechts hof in Zuid-Holland; en aan B. J. Willekes, gewezen rijksveldwachter 2e klasse met rang van brigadier, ten bedrage van f 280 's jaars. Rmerbericliteu. De Staats-courant bevat de volgende berichten: Keulen, 12 Januari. Waterstand 7 voet 4 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks een zevende gedeelte der breedte van den Rijn. Emmerik, 10 Januari. Het ijs onveranderd vast. Waterstand 20 voet 4 duim. Gewassen 6 duim. Nijmegen, 11 Januari. De Waal is opener is blank water voor de stad. De overvaart gaat gemakkelijk en heeft met losse vaartuigen plaats. IJs onveranderd. Temperatuur 25° F. Arnhem, 11 Januari. Het ijs vast. Wester voort, 11 Januari. Gisteren middag had men nagenoeg eene vaart door het ijs, die onmiddellijk weder toeschoof. De overtocht geschiedt thans over het ijs te voet. Deventer, 11 Januari. Het ijs vast; de passage is ge stremd; overtocht met de aak door eene sleuf in het ijs. Men is bezig het ijs los te bakken teneinde de schipbrug weder te leggen. Waterstand 5.46 meter -f- AP., of 2.74 meter onder noodpeil. Gewassen 0.04 meter. Kampen, 11 Januari. Het ijs vast; het wordt aan het veer te Zevelingen en het Ganzediep met beladen wagens gepasseerd. Thermometerstand 11<> F. Waterstand 0.79 meter -f AP. of 1.77 meter onder noodpeil. Zonder was of val. Gorinchem, 12 Januari. Het ijs vast; overtocht te voet. Waterstand 3.48 meter -f- AP. Gewassen 0.11 meter. Werkendam, 11 Januari. Het ijs vast, ook te Paulow- nahoeve. Beneden den Vogelaar is het ijs sterkop elkan der geschoven. Waterstand 2.69 meter -j- AP. of 2.56 meter onder noodpeil. Gewassen 0.09 meter. Dordrecht, 11 Januari Waterstand 1.38 meter -f-AP., of 2.62 meter onder noodpeil. Gevallen 0.07 meter. In het Hollandsch Diep alle brugopeningen vrij van ijs. De Dordsche Waterwegen onveranderd. Brielle, 10 Januari. Het ijs vast; overtocht met de ijsschouw. Toestand der benedenrivieren onveranderd. Grave, 10 Januari. Het ijs vast, overtocht te voet. 's Bosch, 10 Januari. Tbermometerstand 0" C. De overtocht in het Hedelsche veer geschiedt nog met voer tuigen over het ijs; benedenwaarts wordt het te voet ge passeerd. Aan het veer te Well is een wak ontstaan van 30 tot 40 meter. Waterstand 4.47 meter -f- AP., of 0.36 meter boven nul. Zonder was of val. Gemengde^ berichten. Volgens Het Vaderland vertoonde! zich de pokziekte te's-Gravenhage het eerst op den 27" Augustus van het vorige jaar en in die maand kwam nog een tweede geval voor. Gedurende de maand September stierven 8 lijders aan pokken en in October bedroeg dat getal 14. In November en December nam de epidemie sterk toe, zoodat reeds in de laatste week van December 75 sterfge vallen aan pokziekte werden aangegeven In de eerste week van Januari zijn 35 personen aan pokken overleden. Van het begin der epidemie tot 7 Januari kwamen in het geheel 305 sterfgevallen aan pokken er werden 1000 personen aangetast. In eene jl. Maandag avond te Groningen gehouden vergadering der aandeelhouders in de op te richten volksgaarkeukens zijn de statuten der naatnlooze ven nootschap „De Groninger volksgaarkeukens" vastge steld en is o. a. bepaald, dat het kapitaal zal bedragen 24,000, verdeeld in 3 gelijke seriën, en dat het bestuur zal worden uitgeoefend door 7 aandeelhouders. Van de kunstenaars benoemd in een permanente jury voorde in het Paleis van volksvlijt te houden natio nale en internationale schilderijen-tentoonstellingen, gaf het Algemeen dagbladvan Nederland, welks bericht wij eergisteren overnamen, slechts enkele op. Wij kunnen heden die lijst thans ontleend aan Het vaderland volledig mededeelen. De heeren, welke door de directie van het paleis van volksvlijt met deze eervolle taak zijn belast, zijn, in alfabetische orde, de kunstschilders,. D. Bles, te 's Gravenhage; R. Graey vanger en B. De Pooter te Amsterdam; Chr. Rochussen, te Rotterdam; en de heeren jonkheer H. Rutgers van Rozenburg en J. F.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1