öuitmlanï». departement van ooklog. Ontslagen: eervol, uit Zr. M». militairen dienst, wegens overgang in 's lands burgerlyken dienst, de 2e luitenant van het regiment Oost-Indische cavalerie op nonactiyiteit P. H. F. Koning. Geplaatst: bij deu geneeskundigen dienst in deLam- pongsche districten, de officier van gezondheid Be klasse F. L. Philipsen, thans ter beschikking te Batavia. Overgeplaatst: by den geneeskundigen dieostinde zuider- en ooster-afdeeling van Borneo, de officier van gezondheid 3C klasse H. M. Numans, van het groot militair hospitaal te Weltevreden; als onderintendant 2e klasse, de kapitein-kwartiermeester A. A. Kip; als 1« luitenant-kwartiermeester, met bepaling dat zij tijde lijk bij de intendance zullen blyven gedetacheerd, de adjunct-indendanten J. N. Morée en C. T. Keizig; infan terie, bij het garnizoens-bataljon 2e militaire afdeeling op Java, de le luitenant F. A. M. J. baron van Voorst tot Voorst, van het 2e bataljon; bij het garnizoens bataljon van Ban ka, de le luitenant. J. W. van Son, van het 3e bataljon; bij het garnizoens-bataljon der Moluk- sche eilanden, de le luitenant W. Tengbergen, van dat der 2e militaire afdeeling op Java; bij den staf der genie, als onderdirecteur der genie in de 3e militaire afdeeling op Java, de majoor C. J. van Goens, onderdirecteur der genie ter Sumatra's Westkust en onderhoorigheden; als onderdirecteur der genie ter Sumata's Westkust en onderhoorigheden, de majoor K. F. Caspersz, thans ter beschikking te Samarang; bij het korps mineurs en sapeurs, de rnajocr J. P. Ermeling, onderdirecteur der genie in de 3e militaire atdeelipg op Java, benevens de kapiteins G. E. V. L. van Zuylen en M. J. Mulder, en de le luitenants H. Broese van Groenou en J. J.Hellendoorn. Gesteld, op nonactiviteit: de militaire ambtenaar 8e klasse G. K. von Mauw, onlangs van verlof uit Neder land teruggekeerd. Hersteld, in activiteit: de onderintendant 2e klasse op nonactiviteit J. Hofstede, en de kapitein-kwartier- meester op nonactiviteit S. J. van Coevorden. Gemengde berichten. De heer J. G. Jaeger heeft bij den gemeenteraad van Amsterdam een door drie leden ondersteund voor stel ingediend, strekkende om burgemeester en wethou ders uit te noodigen, den raad te adviseeren over de vraag: „Behoort de jaarmarkt, bekend onder den naam van kermis, zooals die thans is geregeld, behouden te blijven, en zoo niet, langs welken geleidelijken weg kunnen daarvoor in de plaats treden volksvermaken van beter gehalte, onder den invloed, zoo die bestaanbaar wordt geacht, van het gemeentebestuur?" Volgens de Tijd heeft de paus 25,000 franken geschonken ter ondersteuning der romeinen, die door overstroomingen van den Tiber have en goed hebben verloren. Voor hetzelfde doel is door koning Victor Emmanuel 20,000 franken gegeven. Uit Hengelo meldt men, dat de vrees dat de meeste fabrieken in Twenthe wegens stagnatie in den aanvoer der Duitsclie steenkolen niet zouden kunnen doorwer ken, dank zij de exploitatie-maatschappij, niet verwezen lijkt is. Geregeld staat genoemde maatschappij een aantal wagons af om naar de kolenmijnen gezonden te worden en daar ten behoeve der Twentsche verbruikers geladen te worden. TJtrdagbl Naar Het vaderland met zekerheid verneemt, is een ernstig geschil gerezen tusschen de drukkers en de direc tie van Het nieuws van den dag, een geschil dat bij pro ces zal worden uitgemaakt. Uit 's Hertogenboseh wordt van 11 Januari ge meld Een schrikwekkende tijding bracht gisteren tegen den avond onze stad in ontsteltenis. Men vernam, dat een groot gezelschap schaatsenrijders bij het naburige Klein Denteren in eene wetering gereden en verscheidene ver dronken waren. Al spoedig vernam men, wat er van dat gerucht was. Zes personen, vier heeren en twee dames, zich met sleden vermakende, waren in de wetering gere den; vier slechts werden, na geruimen tijd tegen den dood geworsteld te hebben, gered. Een broeder en zus ter, 28 en 25 jaar oud, zijn verdronken. Yerkoopingen en aanbestedingen. Heden had alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland de aanbesteding plaats van het herstellen en onderhouden gedurende het jaar 1871 der rijks-haven en bijbchoorende werken te Vlissingen, waarvoor het laagst werd ingeschreven door den heer J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, voor f 12,488. Heden is door burgemeester en wethouders van Middelburg ten raadhuize alhier in het openbaar aan besteed 1°. Het leveren en plaatsen van den bovenbouw eener ba9cule-brug in het jaagpad van de Middelburgsche haven en eenige daarmede in verband staande werken. Hiervoor waren twee biljetten ingekomen, te weten van de heeren: F. de Jong, te Amsterdam, voor f 7,818 en W. van Uije alhier, voor f 4,497. 2<> De levering van 45,G00 stuks Quenast straatkeien. De vier ingekomen biljetten waren van de heerenA. Einders, te Breskens, voor f 91.11; W. van Uije alhier, voor f 74.59; Smits, te Dordiecht, voor 78.73, en A. Koper zoon, te Schiedam, voor 73.25, allen per 1000 stuks. 3° De levering van 40,000 stuks straatklinkers (waal- vorm). Hiervoor zijn elf biljetten ingeleverd, te weten van de heeren: Ditmars Pagé alhier, voor f 1455; A. Einders, te Breskens, voor 13.474; E. van Holst, te Beuningeu, voor f 13.05; van Noorden Schwertzer, te Botterdam, voor f 12.97; W. van Uije alhier, voor f 12.92; C. L. van Sorge alhier, voor f 12.89; P. Douw alhier, voor f 12.65; Gebr. Boudewijnse alhier, voor/12.49; K. Peters, te Lobith, voor f 12.48; A. Mijnlief, te Andel, bij Woudri- chem, voor f 12.414; en Gebr». Stolk, te Druten, voor f 11.60, allen per 1000 stuks. 4°. Het leveren en vervoeren van 100 kub. meters grove grind. De twee ingekomen biljetten waren van de heeren*" A. Einders, te Breskens, voor f 420, en W. van Uije alhier, voor f 372. De verschillende aannemingen zijn voorloopig aan de laagste inschrijvers gegund. Thermometer stand. 12 Jan. 'sav. 11 u. 35 gr. 13 Jan.'smorg.7u.33gr.'smidd.l n.38gr.'sav. 6u.35gr. Algemeen overzicht. De te Berlijn verschijnende Yolkszeitung, het orgaan der fractie van de uationaal-liberalen, welke het meest naar de Fortschrittspartei is gekeerd, bevat in haar nommer van gisteren een artikel, waarin de Duitschers gewaarschuwd worden om, tengevolge der laatste ge beurtenissen, niet de gebreken over te nemen van de Fransche natie, welke zij juist in baar zoo afkeuren. Na de Daitsche bewering omtrent de „un/culiur Frankreichs" eenigszins te hebben geridiculiseerd, daar toch Duitse h- land zooveel van Frankrijk overneemt, wijst de Yolks zeitung meer speciaal op die gebreken, waarvoor de Duitsehe bevolking zich thans behoort te wachten en waartoe behooren: het Cesarisme, het Chauvinisme, de nationale trots, waarbij men zich verstandiger beschouwt dan alle overige natiën der wereld, de berusting in het gemis der vrijheid als men zich troosten kan met mili taire glorie, de hoogmoed om geweld hooger te stellen dan het bestaande recht, zich tot het middelpunt van Europa te maken en in de aangelegenheden van andere volken door wapengeweld zich te willen mengen. Dit alles zegt de Yolkszeitung zijn gebreken welke de Fransche natie, tot haar ongeluk, als deugden beschouwde. Bij de bestrijding van Frankrijk hebben de Duitschers zich derhalve te wachten om nietindiezelfde fouten te vervallen, waarvoor de Fransche natie thans zoo zwaar moet boeten. Deze getuigenis van een Duitsck orgaan omtrent eigen landgenooten bevestigt alzoo wat wij in den laatsten tijd opmerkten ten aanzien der pressie, welke het machtige Duitschland op de kleine staten van Europa zal trachten uit te oefenen, en die te onaange namer en vernederender zal wezen, naarmate zij volstrekt niet dien beleefden en weiwillenden vorm zal bezitten, welke den Franschman bijna altijd en onder alle omstan digheden in acht blijft nemen. Moge nu ook de voor den Franschman zoo stuitende ruwheid en onbeschaamdheid van den Duitscher meer in den vorm liggen, zij is daarom toch in een aantal verhoudingen, ook op politiek en diplomatiek terrein, zeer èrgerlijk. En dat dit bestaand gebrek van den Duitscher door de laatste gebeurtenissen niet zal verminderen, daarvan kunnen wij ons, ondanks de waarschuwingen der Volks-Zeitung, wel verzekerd houden. Deze eigenaardige ruwheid der Duitschers is zelfs dikwijls zeer onhandig en zeer in strijd met hun politiek belang. Dit blijkt om een enkel voorbeeld uit vele te noemen uit de houding der Duitsehe autoriteiten te Straatsburg, die zich op hoog bevel moeten beijveren o.m de bevolking van den Elzas zooveel mogelijk voor Duitschland te winnen. Sedert eenigen tijd droegen een aantal jonge dames te Straatsburg, als demonstratie tegen Duitschland, de Fransche blauw-rood.witte kleuren. Met recht komische onhandigheid en ruwheid laten daarop de Duitsehe autoriteiten een artikel schrijven in hun orgaan, de Straatsburger Zeitung, waarin gezegd wordt dat eenige „vrouwen van zeer twijfelachtige reputatie" thans met Fransche kleuren getooid rondloo- pen. Dit heeft natuurlijk de algemeene verontwaardi ging te Straatsburg en hooge mate opgewekt en zal zeker niet bijdragen om de bevolking ten gunste van Duitschland te stemmen. Men zal zich herinneren hoe onze Brusselsche corres pondent reeds herhaaldelijk wees op de houding der Vlamingen sedert de laatste krijgsgebeurtenisaen in Frankrijken hoe zij, tot herstel hunner grieven tegen het Belgisch gouvernement, het oog naar Duitschland begin nen te richten. Dat deze brieven van onzen Belgischen correspondent niet ten onrechte aan de Vlamingen politieke bij-oogmerken toedichtten, schijnt men nu en dan uit verschillende omstandigheden te moeten opma ken. Zoo neemt b. v. de Kölnische Zeitung met ingenomenheid acte van de grieven der Vlamingen en citeert het Ylaamsch blaadje De Zweep en een artikel in de Eevue de Belgique van dr. Vanderkindere, die be weert dat Duitschland „het natuurlijk centrum voor Vlaanderen is, daar de Vlamingen Germanen zijn en hunne taal een Germaansch dialect is." De Kölnische Zeitung verheugt zich over de broederlijke begroeting, welke Duitschland van de Vlamingen ontvangt, en geeft overigens natuurlijk de verzekering dat de voorspellingen der „onheilsprofeten", omtrent plannen tot inlijving van al watDuitschisbij Duitschland, geheel en al onjuist zijn, hoewel de Kölnische Zeitung op den voorgrond plaatst dat alle Gcrmaauschc bevolkingen thans zekere neiging blij ken te bezitten om zich aan de zijde harer stamgenooten te scharen. Overigens wekt het Keulsch orgaan de Vla mingen op om de banden te verbreken, welke hen aan de elericale geestelijkheid verbinden, want, zegt het en dit terecht de „taal der Vlamingen op zichzelf is in het algemeen niet genoeg tot herstel hunner rechten, maar wat zij in die taal denken en zeggen." Van de gevechten, welke op 8, 9 en 10 Januari in de nabijheid van Parijs hebben plaats gehad, wordt van Duitsehe zijde geen gewag gemaakt. Terwijl het bom bardement tegen de Fransche hoofdstad op verschillende punten wordt voorgezetworden die gevechten waarschij n- lijk van weinig beteekenis beschouwd, te meer omdat de Duitschers daarbij geen voordeelen behaalden. De nederlaag van den generaal Chanzy wordt beves tigd. Het Loire-leger werd in den slag bij Montfort tot den terugtocht gedwongen, waarin het, naar het schijnt, door den vijand niet werd verontrust. Vooreerst zal de generaal Chanzy zich dus weder tot defensieve operatiën moeten bepalen. Immers, volgens een brief van een Engelsch officier, die te Le Mans de teruggeslagen Fransche troepen zag doortrekken, zal de generaal Chanzy zijne troepen weder eerst moeten reor- ganiseeren, alvorens offensief te werk te kunnen gaan. De Duitschers zullen derhalve weldra hun intocht doen te Le Mans. De benoeming van den generaal von Manteuffel tot opperbevelhebber van het tegen den Franschen generaal Bourbaki ageerend leger wordt bevestigd. Volgens de Kreuzzeitung is hij Versailles reeds gepassseerd, met zijn geheelen staf, om zich naar zijn nieuwe standplaats te begeven. Bij het tegen den generaal Faidherbe strijdend leger wordt hij vervangen door den generaal von Göben tot dusverre belast met het kommandement over twee divïsiën van dat leger. Het leger van den generaal Bourbaki heeft de op 9 Januari door de troepen van den generaal von Werder veroverde positie to Villersexel, den volgenden dag op nieuw bemachtigd. Deze plaats is gelegen aan den weg van Vesoul naar Besan$on, niet ver van Montbeliard. Laatste berichten. Versailles De troepen van den generaal Chanzy zijn totaal ver slagen. Le Mans is door de Duitschers bezet en de terug trekkende vijand wordt vervolgd. Londen. Te Times bericht dat voortdurend uitvallen worden gedaan door afdeelingen van het Parijsch leger. Een telegram uit Weenen aan the Times meldt dat de Oostenrijkscbe regeering op de aanstaande con ferentie, ter regeling van de quaestie der Zwarte zee, voorstellen zal doen tot herstel des vredes en dat het Pruisisch gouvernement.zich niet zal verzetten o;n deze in behandeling te nemen.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2