MIDDELBURGSCHE COURANT. r 12. 1871, Zaterdag 14 Januari, Middelburg 13 Januari. De Staats-couraut van gisteren bevat de wetten van den 27cn December 1870 tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over het jaar 1871, en tot vaststelling der begrooting van uitgaven wegens den arbeid der gevan genen voor 1871. In zijn nommer van gisteren heeft Het Noorden betoogd, dat Amsterdam in de eerste plaats behoefte heeft aan de uitbreiding van het kiesstelsel, omdat bij de bestaande kieswet alleen de vermogende inwoners kiezen, die beheerscht worden door de belanghebbenden bij de koloniale en fiuancieele behouds-politiek, welke aan de nijvere klassen in Amsterdam duur te staan is gekomen. Deze klassen moeten zich van den last die hen drukt kunnen ontslaan en daartoe behoeven zij politieken invloed. Het verlangen naar uitbreidingvanhetkiesrecht wordt daarom volgens Het Noorden in Amsterdam algemeen, en als de heer Thorbecke Diet aan dat verlangen voldoet zal het ministerie in de hoofdstad geen steun vinden en zal het spoedig vallen. Vroeger heeft Thorbecke kunnen regeeren zonder den steun van de vertegenwoordigers der hoofdstad, maar toen klopte het hart van het volk achter de kiezers warm voor hem en zijne richting, doch thans maken zij hunnen steun afhankelijk van zijne daden. Het Noordenis met de Arnhemsche courant overtuigd van de noodzakelijkheid van eendracht, maar die eendracht is onbereikbaar als Thorbecke wil, dat de liberale politiek zich naar hem zal schikken; in dat geval is „strijd" het wachtwoord van Het Noorden. Daarentegen lta,n hij zich van den steun van dat blad verzekerd houden, indien hij de vertegenwoordiger der liberale politiek wil zijn en aan de eischen die van liberale zijde worden gedaan wil beantwoorden. Doch als Thorbecke wil handelen, moet hij het spoedig doen, nude zaakaanhangig is. Hoezeer Het Noorden ditook hoopt, vreest het toch dat hij dit niet zal doen. Benoemingen en besluiten. keketeekenen. Vergunning verleend aan C. Dobbe- laer, te Ilontenisse, tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti, hem door Z. H. den paus geschonken. ministericele departementen. Benoemd bij hetdepar- tement van justitie: tot raad-adviseur mr. A. A. de PintOj thans referendaristot hoofdcommies J. W. G. Coops, thans commies; tot commies G. W. Kemna en J. Ooster- land, thans adjunct-commiezen; tot adjunct-commies A. P. Muller, thans eerste klerk. Kerknieuws. Voor de vacature van predikant bij de Nederduit" sche hervormde gemeente te Aardenburg zijn gisteren opgemaakt de volgende 12- en 6tallen, alphabctisch gesteld: Twaalftal de heerendr. Baart de la Faille, te Masten broek; Bos, te Soest; Duker, vroeger predikant te Geervliet; Dijkstra, te Cadzand; n. Q. Janssen, te St. Anna ter Muiden; II. J. Jansen, teGroede; Meerburg, te Kruiningen; Oosten, te Beierland; Quack, te Andel W. van Riet, te St. Kruis; Wittebol, te Retranckement Wijnmalen, te IJzendijke. Zestal de heeren: Baart de la Faille, Bos, Decker, H. Q. Jansec, van Riet en Wittebol. Rechtzaken. Heden werd alhier in de zitting van den krijgsraad in het openbaar uitgesproken het door het hoog militair gerechtshof geapprobeerde, door den krijgsraad gewezen vonnis in de zaak tegen den sergeant van liet 3e regi ment infanterie Friedrich August Görtz, verdacht van in den nacht van 20 op 21 November jl. in eene herberg te Vlissingen den sloeproeier Franciscus Jacobus de Vroom docr een geweerschot het leven te hebben benomen. De beschuldigde werd bij dat vonnis verklaard niet- schuldig aan moord assassinaien daarvan vrijgesproken, doch schuldig aan moedwilligen manslag (meurlrè), en ver vallen verklaard van den militairen stand,met veroordee ling tot tuchthuisstraf, gedurende den tijd van vijfjaren. De arrondissements-rechtbank te Goes heeft heden uitspraak gedaan in de onteigeningsprocedure van den staat der Nederlander! tegen de ambachtsheeren ^v?f^V^i\/ITö^t^Areüdskerke. Daarbij is als schadevergoe- aing aan de onteigende partij toegelegd eene som van 32,971.02, terwijl aan de onteigenende partij de cisch niet is toegewezen strekkende tot verklaring, dat tevens de opwas, ontstaan sedert de opmeting, onder de onteigening zou zijn begrepen. Daar de aangeboden schadevergoeding slechts ongeveer f 21,000 bedroeg, is de staat der Nederlanden veroordeeld in de kosten van Ijer proces^ T évens werd heden door dezelfde rechtbank uitspraak gedaan in de beide andere voor dat college aanhangige onteigeningsprocedures, en wel in de zaak van vrouwe H. C. H. C. des Tombes, weduwe van wijlen G. J. graaf Van der Goltz, waarbij de schadevergoeding werd bepaald op f 9445.30 en tegen mr. C. P. Lenshoek als bewind voerder van de erven der weduwe George James, gebo ren J. M. de Perponcher, waarbij de schadeloosstelling werd bepaald op f 15,466.92 j-. Daar ook in deze beide zaken de aangeboden schadevergoeding minder bedroeg dan de toegekende, werd de staat der Nederlanden ook in deze beide procedures in de kosten veroordeeld. Rmerberiehte a De Staats-courant bevat de volgende berichten Keulen, 11 Januari. Waterstand 8 voet 2 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks een vijfde gedeelte der breedte van den Rijn. Rees, 9 Januari. Zeer weinig, langzaam afdrijvend ijs. Waterstand 16 voet 2 duim. Gewassen 8 duim. Emmerik, 9 Januari. Waterstand 19.10 meter-j-AP. IJs vast. Lobith, 9 Januari. Het ijs is vast en zeer sterk ineen geschoven. Waterstand 14.22 meter -f- AP. of 0,31 meter boven overlaatspeil. Gewassen 0.10meter. Overlaatwerkt met 0.23 meter. Nijmegen, 10 Januari. Toestand van het ijs onveran derd: de overvaart gaat gemakkelijk. Temperatuur 30°F. Pannerden, 10 Januari, 's morgens 6 uren. Het ijs vast; overtocht te voet. Waterstand 12.43 meter-J-AP. of 3.46 meter onder noodpeil. Gewassen 0.21 meter. Arnhem, 10 Januari. Geene verandering in den toe stand van het ijs. Westervoort, 10 Januari. Idem. Wijk bij Duurstede, 10 Januari. Geene veranderingin den toestand van bet ijs. Waterstand 5.52 meter -f- AP. of 3.31 meter onder noodpeil. Gewassen 0.10 meter. Vreeswijk, 11 Januari. Het ijs vast. Waterstand 4.13 meter -f- AP. of 2.39 meter onder noodpeil. Gewassen 0.11 meter. Gorinchem. 10 Januari. Het ijs vast, ook te Werken dam, Paulownahoeve er. Sliedrecht. 11 Januari. Het ijs rast. Waterstand 3.37 meter-j-AP. Gewassen 0.11 meter. Dordrecht, 10 Januari. Het ijs vast; overtocht met ijsschouwen. Waterstand 1.45 meter, gewassen 0.05 meter. Het Hollandsch Diep beneden de brug open: het vloedijs bij de eb afdrijvende;de brugopeningen zijn vrij behalve 11 en 12. Overtochtnaar Willemsdorp per Belgische spoor- en veerroeiboot. Brielle, 9 Januari. Het ijs vast, overtocht te voet. Toestand der benedenrivieren niet veranderd. Grave, 9 Januari. Het ijs vast, overtocht te voet. 's Bosch, 9 Januari. Thermometerstand -f 2° C. Van Hedel tot Nederhemert bet ijs steeds vast. De overtocht in het veer geschiedt nog met voertuigen. Waterstand 4.47 meter -f- AP., of 0.36 meter boven nul. Gevallen 0.02 meter. Koloniën. Uit Banjermassing wordt gemeld: „Het gerucht wil dat Wankang, namelijk dezelfde persoon die bij het amok op den vroegeren stoomer Onrust het eerst den officier van gezondheid Dilg vermoordde, dat diezelfde Wan kang nu te Marabahan zijnde een dagelijksche toe lage van f 5 van gouvernementswege geniet. Schier iederen nacht komen prauwen van Teweh en boven Doesson zijn aanhang, vermeerderen. „Het getal der volgelingen moet reeds zeer aanmerkelijk zijn.Wankang heeft nu officieel verhooging vandage- lijksche toelage aangevraagd, daar volgens zijzeggen zijn aanhang dagelijks vermeerdert en hij niet meer met fb toe kan komen. De meeste hoofden van Maraban hebben hun gezag nedergelegd. Er zijn hier verschei dene goesti's van pangerans van de Teweh komen afzakken, die van de amnestie uitgesloten zijn, en onge hinderd, slechts met eenige volgelingen, op klaarlichten dag rondwandelen. Ook goesti Mobamed heeft te Marabahan een veilige schuilplaats gevonden. Eerst daags wordt er een sultan van boven verwachtmen zegt een der zonen van Soerapatti. Insulindi De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiëheeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche conraut van den 25™No r nb sr). civiel departement. Benoemd: tot secretaris der residentie Tapanoli (Sumatra's Westkust), tevens ven dumeester aldaar, de gezaghebber bij de gouvernements marine J. A. Velders, thans bij het marine-departement gedetacheerd; bij den telegrafischen dienst in Nederlandsch-Indië, tot telegrafist lc klasse P. Scheltema Beduin, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. departement van ooklog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapitein J. Groesbeek en aan den 1™ luitenant J. A. Schultz, beiden van bet wapen der infanterie. Ontslagen: eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie jonkheer G. H. Q. van Kinschot. (Javasche courant van den 29en November). civiel departement. VeTleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte aan den ambtenaar op nonactiviteit J. F. L. Ie Roy. Ontslagen: uit's lands dienst, de translatenrvoor de inlandsche talen te Samarang G. L. Fredriksz. Benoemd: tot adsistent-resident voor de politie der stad en voorsteden van Batavia, de ambtenaar op wacht geld m"". J. A. baron van Taets van Amerongentot adsistent-resident van Tangerang, de adsistent-resident voor de politie der stad en voorsteden van Batavia, rar. J. P. Metmantotadsistent resident van Temanggoong, de adsistent-resident van Soekapoera P. F. Woesthoff; tot controleur le klasse bij het binnenlandsch bestuur in het gouvernement Celebes en onderhoorigheden de controleur 2C klasse bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Riouw en onderhoorigheden E. A, Halewijn; tot controleur 2C klasse bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Riouw en onderhoorigheden de controleur 3e klasse bij bet binnenlandsch bestuur in de adsistent-residentie Benkoelen J. Marbus; tot controleur 3C klasse bij het binnenlandsch bestuur in de adsistent-residentie Benkoelen, de ambtenaar ter be schikking J. F. II. Schultztot adspirant-ingenieur bij. den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken de eervol uit Zr Ms. militairen dienst ontslagen 2« luite nant van het regiment Oost-Indische cavalerie P. H. F. Koning; tot onderschout bij de politie te Samarang, de klerk ter algemeene secretarie J. C. L. Houdtzagers. Machtiging verleen d: tot de uitreiking aan G. var» Meeteren van eene akte van toelating tot de uitoefening der artsenijmengkundige praktijk in de residentie Probolinggo. Benoemd: tot hulponderwijzer aan de openbare eerste lagere school te Djokdjokarta L. Vree, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1