MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 10. Donderdag 1871, 12 Januari, Middelburg 11 Januari. De Staats-courant van Dinsdag bevat de wetten van den 25"i December jl. tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor de algemeene landsdrukkerij over het jaar 1871, en tot verbetering van sommen, voorkomende in de wetten van 8 April en 1 Juni 1870 (Staatsblad" n°s. 69 en 86), houdende aanvulling en verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1870; voorts de wetten van den 27c& December jl., hou dende bekrachtiging van provinciale belastingen in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland,Noord-Holland, Zeeland en Groningen. Het onzen lezers bekende bericht, dat te Rotterdam eene stoomvaart op Amerika zal worden opgericht, wordt door de Nieuwe Rotterdamsche courant als volgt mede gedeeld „Eindelijk zal een directe stoomgemeenschap tnsschen Nederland en Noord-Amerika tot stand komen. Te Rot terdam is bij wijze van commanditaire vennootschap het kapitaal bijeengebracht, noodig om twee booten te laten bouwen en daarmede in het voorjaar van 1872 te vaart te beginnen; terwijl men zich voorstelt, spoedig daarna met nieuw kapitaal meer booten in de vaart te brengen. De afmetingen der booten zullen toelaten, dat zij voor onze stad komen. De vaart wordt ondernomen zonder rijks-subsidie, aangezien het reeds bestaande verkeer van goederen en landverhuizers voor de onderneming vol doende vrachten belooft op te leveren. „Het grootbelang eener stoomvaart op Amerika, meer malen door ons aangewezen, is in den laatsten tijd hoo langer zoo algemeener erkend geworden. Voor de toe komst van den Nederlandschen handel en verkeer is de „brug over den Oceaan" een levensquaestie. Dat er nu een begin van uitvoering aan het grootc werk is gegeven, mag met reden een zeer verblijdend feit genoemd worden. Allengs, misschien zeer spoedig, zal zich uit deze be ginselen een zeer drukke vaart ontwikkelen, die aan deze zijde van den Oceaan groote welvaart zal verspreiden. Niet het minst in Rotterdam, dat een middelpunt van gemeenschap tusschen de nieuwe wereld en een deel der oude belooft te worden." Benoemingen en besluiten. zeevissciierijen. Benoemd tot lid van het college voor de zeevisscherijen jonkheer mr. J. W. M. Schorer, burgemeester der gemeente Arnemuiden, ter vervanging van wijlen H. A. van IJsselsteiu, te Zierikzee. posterijen. Benoemd tot directeur van het op te richten postkantoor te Zwijndrecht K. S. de Wijn, gea- greëerd klerk op het postkantoor te Neuzen. polderbestoren. Benoemd tot voorzitter van het uitvoerend bestuur van het waterschap der sluis aan de Wielingen, P. de Bruyne. ijkers. Benoemd tot ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen te Zwolle A. Damme. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontsla: gen de adelborst le klasse J. C. Hora Siccama. rechterlijke macht. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan mf. J. A. Jolles-als raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Alkmaar, ter standplaats Nieuwediep, gemeente Helder, J. W. Hattinga Raven, candidaat-notaris te 's-Gravenhage. Onderwijs. De Amsterdamscbe afdeeling van de Yereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland heeft besloten tot het oprichten eener avond school voor volwassenen, waaraan door de afdeeling een subsidie zal worden verstrekt van f 500. Van de 10 candidaten tot het verkrijgen der be voegdheid als apotheker, die het te Amsterdam gehou den practisch examen in het laboratorium hebben door gewerkt, hetwelk den 19c» December jl. is begonnen en den 31cn dier maand is geëindigd, zijn 8 tot het mondeling examen toegelaten; hetwelk van 2 tot 5 dezer in het openbaar is gehouden. Na afloop zijn 7 canditaten tot apotheker bevorderd, met name: M. J. Marx, te Lei den; B. Grei, te Arnhem; R. Duim, te Zwolle; G. Zwart, .jta^Borredijk; 0. J. Risselada, W. A. L. Legebeka \eh;'#f~-G. Boutjema alle drie van Leeuwarden. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Ncderduitsche hervormde gemeente te Utrecht dr. A. W. Bronsveld, te Haarlem. Koloniën. Naar men verzekert is bij de regeering een telegram uit Batavia ontvangen, houdende bericht dat de gouver neur-generaal de uitvoering van de maatregelen tot reorganisatie van het, Preangerstelsel heeft geschorst. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 30 November jl. In het mail-overzicht van het Bataviaasch handelsblad leest men het volgende: „Van Bandjermasin worden berichten ontvangen die eenigszins doen vermoeden dat er tusschen den nu ver vangen resident Tiedtke en het militaire element niet die overeenstemming heerschte, die vooral daar noodzakelijk mag genoemd worden. Strenge maatregelen om Maraba- han tot de uitlevering van de zich daar ophoudende onruststokers te dwingen, zijn nog niet genomen. De vrienden van den ex-resident beweren dat alles kan terecht komen zonder het inroepen van de hulp des legers, terwijl de tegenstanders dier partij beweren dat de lankmoedigheid der regeering haar uitersten grens bereikt heeft en met kracht van wapenen moet gehan deld worden. De aankomst van den resident Tromp werd medegedeeld. Het officieele nieuwsblad bewaart het stilzwijgen over hetgeen in den laatsten tijd in dat gewest voorviel." Rivierbericliten. De Staats-courant bevat de volgende berichten: Keulen, 9 Januari. Waterstand 8 voet 11 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks een vyfde gedeelte der breedte van den Rijn. Nijmegen, 8 Januari. Voor de stad open waterde overvaart gaat zeer gemakkelijk. Temperatuur 34° F. Arnhem, 8 Januari. Het ijs is steeds vast. Westervoort, 8 Januari. Overtocht te voet over het ijs, ook met licht beladen handkarren. Wijk bij Duurstede, 8 Januari. In den Roodvoet het ijs vast; vóór de stad blank water. Vreeswijk, 8 Januari. Het ijs vast; overtocht voor passagiers en goederen met ijsbooten. Waterstand 3.83 meter -f- AP. of 2.69 meter onder noodpeil. Gewassen 0.12 meter. Maastricht, 8 Januari. De Maas vrij van ijs. Gemengde berichten. De in den laatsten tijd verspreide geruchten als zou de Spaausche regeering voornemens zijn de betaling der coupons te schorsen, worden door den gezant van Spanje bij het Nederlandsche hof weersproken. Uit Nieuwediep schrijft men van 8 dezer: De onge rustheid die men hier vrij algemeen koesterde omtrent het uitblijven van eenig bericht aangaande het op den 26<n der vorige maand van hier naar Suriname vertrok ken oorlogs-stoomschip Soestdijk, zoo zelfs dat eenige belanghebbenden bij de equipage vreesden dat dit schip tijdens den dichten sneeuwstorm, die in het Kanaal om streeks dien tijd heeft gewoed, mocht zijn overzeild, heeft zich gelukkigbevredigend opgelost. Het bedoelde stoomschip is na zeer voorspoedige reis reeds den 1«» Januari bij Teneriffc aangekomen en heeft op het daar ter hoogte passeerende koopvaardijschap Maibit den loods afgezet, dien men van het Nieuwediep had meege nomen, en die hier heden morgen naar zijn beangstigd huisgezin in volmaakten welstand is teruggekeerd.. Dezer dagen zijn, onder toezicht van den heer Leemans, ingenieur te Kampen en secretaris der staats commissie voor de droogmaking der Zuiderzee, bakens geplaatst en peilingen gedaan tusschen Schokland en Urk, in den zoogenaamden Nagel. Zaterdag-avond is te Amsterdam de eerste vergade ring gehouden der Vereeniging tot bestrijding van het pauperisme. Het is onder dezen gewijzigden titel dat de leden der sedert 1867 alhier bestaande maar nu opgehe ven Bijeenkomst van armbesturen hun arbeid voortzet ten. De grenzen zijn daarbij uitgezet en ook zij die geen deel uitmaken van eenig armbestuur, maar belangstellen in de zaak, kunnen thans toetreden. De niet overdreven gebleken vrees dat de een of andere diaconie het goede doel in gevaar zou kunnen brengendoor zich aan de mede werking te onttrekken, heeft er toe gevoerd om een vas ten grondslag te kiezen voor de vereeniging, die voor taan een onafhankelijk standpunt inneemt. Johan en Frederika Stakelbeek van Wanneperveen hebben bij de hardrijderijen op schaatsen in Groningen en Friesland in vier achtereenvolgende dagen ƒ560 aan prijzen gewonnen. De volksgaarkeuken, die in het afgeloopen jaar door de Amsterdamsehe departementen der Maat schappij tot nut van 't algemeen werd geopend in do Spuistraat bij den Nieuwendijk, heeft sedert dien tijd tot 31 December 11. afgeleverd 32,781 portiën, aldus ver deeld: groene erwtensoep 11,308, rljstcsoep 5685, capu- cijners 2463, bruine boonen 1496, aardappelen met en zonder groenten 11,048, karnemelk 781. Portiën vleescb, spek en visch, die afzonderlijk genomen worden, zijn in bovenstaande opgaven niet begrepen. Sedert daarvan afzonderlijk aanteekening gehouden wordt, is gebleken dat van de 24,449 portiën 20,708 in de zaal gebruikt en 3741 tegen betaling afgehaald werden. De verhouding daartusschen onderging een opmerkelijke wijziging; zij was aanvankelijk als 4 tot 1, maar is langzamerhand, vooral sedert de laatste weken, geworden 7 tot 1. Ofschoon minder in aantal, komen toch altijd dagelijks sommige vrouwen den maaltijd in de eetzaal gebruiken. Ook op Zon- en feestdagen stond de gaarkeuken open voor de aflevering van soep, maar was het gebruik zoo weinig beteekenend, dat men daarmede, zoo hierin althans geene merkbare verandering komt. zou kunnen eindigen. Het Nederlandsch nationaal zendingsfeest zal, naar men verneemt, in den volgenden zomer gehouden worden aan de Bilt, bij Utrecht. De hoogleeraar Oosterzee heeft zich bereid verklaard tot het houden eener feest rede. In den avond van den 3(n dezer zijn de te Finster- wolde gestationeerde ambtenaren in den Reiderwolder- polder slaags geweest met ongeveer 30 smokkelaars, wier brutaliteit en dreigementen, gepaard met dadelijk heden, de ambtenaren heeft genoodzaakt, herhaaldelijk van hunne vuurwapens gebruikt te maken. Het gevolg hiervan is geweest, dat de ambtenaren omstreeks 40 liter voorloop hebben bemachtigd, terwijl enkele smokkelaars zijn gewond, onder anderen een van Oostwold, die door een kogel in 't dijbeen is getroffen en met een rijtuig naar zijn huis i3 gebracht. Volgens de Groninger courant zouden een vader en zijn zoon, de eerste in het zuiden en de ander in het noorden van Groningen wonende, in den laatsten tijd zes brieven met elkander gewisseld hebben, voor welker frankeering telkens hetzelfde 5 cents postzegel is gebruikt, hetgeen op de postkantoren onopgemerkt zon zijn gebleven. Uit het hospitaal te Freiburg werden dezer dagen vier Fransche gevangenen ontslagen, die te zamen slechts drie beenen bezaten. Een van hen had beide beenen door een bom verloren, elk der anderen had slechts éen been meer. De gemiddelde opbrengst van het Suez-kanaal bedraagt, volgens opgave van den directeur der maat schappij, 20,000 pd. st. perraaand. In de Kerstweek zijn op den onderaardschen spoorweg in Londen niet minder dan 1.034,861 personen vervoerd.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1