aan de soep te beginnen en den wijn van Plon-Plon op te drinken, kwam de kroonprins om het slot op te nemen. Ik nam met mijn bord de toevlucht tot mijn matras in een hoek der zaal, doch de kroonprins merkte mij toch op, riep mij en vroeg hoe wij het op de voorposten had den. „„Het is de schoonste plaats waar men zijn kan,"" antwoordde ik, terwyi ik mijn tinnen lepel achter den rug hield. „Iemand die eene portefeuille met 1000 gulden ver liest kan zich niet ongelukkiger gevoelen dan hij die bij een bezoek aan de voorposten, bemerkt dat hij het wachtwoord heeft vergeten, hetwelk soms zóo vreemd gekozen is, dat het niet te verwonderen is als men het in de omgeving waarin men verkeert eens vergeet, maar het is een zeer angstwekkende positie als de schildwacht met een donderend „haltom het wachtwoord vraagt en men weet het niet. „Wat zal men in Versailles uitvoeren als er niets gebeurt en Trochu ons nu en dan niet eens een bezoek brengt, terwijl de nevel de lucht verduistert en de stra ten met een dikke sneeuwvlaag zijn bedekt! Ik lig tot negen uren in bed, dan brengt een jongen een arm vol nat hout binnen en maakt het vuur aanhet hout sist en knappert, maar slechts een dikke rookwolk stijgt op en vult de kamer. Vlamt het eens een oogenblik vroolijk op dan stormt een bediendenaar binnen, schreeuwende: Le feu! Ie feu! en maakt terstond het vuur uit, terwijl ik wanhopig op de verkoolde overblijfselen staar. Do schoorsteen is in brand geraakt en het geheele huis ver keert in gevaar „De koffie smaakt naar pek en terpentijn, doch dat hindert niet. Ik lees een oude courant en verveel mij doodelijk; gaarne zou ik wat schrijven, hoewel mijne vingers bijna bevriezen, maar lieve hemel wat wil men schrijven ais er niets gebeurt? Hoe gaarne zouik eens met den belegerden correspondent van theDailyNews ruilen. „Vervolgens zoek ik afleiding in den paardenstal, en bemerk dat in den nacht een gedeelte van mijn zadel- tuig, teugels en karwatsen is gestolen. Ik wordt boos. Bij het onderzoek naar mijn rijtuig blijkt, dat er groote stukken leer zijn afgesneden, en dat uit de lantaarns de kaarsen zijn weggenomen. Nu word ik woedend, doch als dan de jongen mij nog komt vertellen, dat een mijner paarden een stijf been heeft gekregen en het andere hoest, dan word ik wanhopig. „Aan de post gekomen, zijn er geen brieven, en ik ga naar de Place d'armes, waar alles onveranderd hetzelfde is, de artillerie op hare plaats, de jongens die handpaar- den door de sneeuw leiden, de ordonnancen die heen en weer vliegen, de onderofficieren die het eene Donnerwetler op het anderen stapelen. Daar komen eenige officieren van den staf aan, terwijl zij druk praten vóór het Hötel de France is een oploop, misschien is er toch iets nieuws voorgevallen; doch het eenige wat wij vernemen is, dat er een spion gevangen is. „Gelukkig is^iet eindelijk 12 uren geworden, en de eet zalen worden gevuld. Men gaat ontbijten en brengt daar mede ten tijd tot twee uren door. Wat nu te doen? Het is te laat om naar de voorposten te gaandaarenboven regent en sneeuwt het en is het zóo glad dat er geen denken aan is, om te paard vooruit te komen. Ik breng «en bezoek aan het hospitaal. Inderdaad,het is een treu rige wandeling door die zalen vol zieken, gewonden en herstellenden, waartusschen voortdurend geneeslieeren en zusters van liefdadigheid bezig zijn. Er werden een honderdtal gewonden uit het Loire-leger verwacht en daardoor heerscht er veel drukte en beweging. „Intusschen is het donker geworden en de lantaarns branden flauw. Nu en dan dreunt een doffe knal door de lucht; dat is Trochu die aan zijne gedachten lucht geeft, terwijl de beschieting van den Mont Avron hem mis schien nieuwe denkbeelden heeft gegeven. Ik ken Tro chu; hij is een groot held zoolang men hem niets doet, doch de eerste aanvallende handeling van onze zijde zal niet naar zijn zin zijn geweest. „Daar het nog te vroeg is om te gaan dieneeren, ga ik naar mijne kamer om wat te lezen; het is er erg koud, maar men kan toch niet altijd in koffiehuizen zitten. Langzaam gaat de tijd voorbij en eindelijk slaat het uur voor den maaltijd. De officieren vertellen elkan der hoeveel granaten verschoten zijn, en volgens hunne berekening kost de dood van een soldaat 30,000 tot 100,000 franken. Men is het overigens volmaakt eens, dat er niets nieuws is, en spreekt met elkander af waar en hoe men den avond te zamen zal doorbrengen. Ge woonlijk geschiedt dit in een of ander koffiehuis, en daar ik geen liefhebber ben om iederen avond daar door te brengen wandel ik de straten eens door, waar donkere in hun mantels gehulde gestalten mij voorbij- stuiven. „Tusschenbeide bezoekt men een restaurant, doch overal vindt men het eten slecht, en daarom maakt men afspraak, om den volgenden dag ergens anders te gaan eten, en als het plan wordt ten uitvoer gebracht heeft men toch niets gewonnen. Dankbaar begroet ik het oogenblik waarin ik naar bed kan gaan, en als ik dan nog eerst het gerucht verneem, dat er den volgenden morgen bepaald een uitval zal plaats hebben, slaap ik vol blijde verwachtingen in." Eene oyerstrooming in Rome. De beroemde Tiber die in sierlijke bochten door de nieuwe hoofdstad van Italië, het oude Rome, kronkelt en gewoonlyk rustig en kalm daarheen vliet, wordt somtijds woest, verheft zich, treedt buiten zijne oevers en richt groote schade aan. Een zoodanige overstrooming had op 28, 29 en 30 December van het vorige jaar plaats, en een ooggetuige heeft daarvan de volgende beschrij ving gegeven. „Gedurende drie dagen was ik getuige van den eigen- aardigen en verschrikkelijken toestand waarin de volkrijk ste gedeelten van Rome verkeerden. De overstrooming van den Tiber was ditmaal, behalve die van 1637 onder Urbanus VIII, een der geweldigste die ooit heeft plaats gehad; de schade is dan ook onberekenbaar en de ellende verschrikkelijk. „Hoewel ik in deonmiddellyke nabijheid van de rivier woon, was ik op den 27en December rustig naar bed gegaan en sloeg ook weinig acht op het eigenaardige geruiech en gebruis, waaronder zich hulpkreten mengde, dat ik tegen 4 uren in den morgen vernam. Toen de dag begon aan te breken nam het leven geweldig toe; ik keek uit het venster, en dacht een gedeelte van Venetië te zien; de kolonnade van het paleis Borghese spiegelde zich in het water en een dozijn ezels en paarden die in clen tuin gevlucht waren, maakten in hun angst voor het stijgende water de dolste sprongen. „Alle vensters in den omtrek waren met beangstigde gezichten bezet, terwijl enkele wagens die de Rigetta trachtten te bereiken, eerst totaan deassenen weldra nog veel verder in het water gingen, hetwelk op sommige plaat sen eene hoogte van 3 meters bereikt had en zelfs in den avond van den 28" op enkele punten van het Corso tot l.j meter was gestegen. Vooral op deze plaats, waar zich een menigte winkels van allerlei aard bevinden, was de schade belangrijk, doch de gedachte daaraan werd ver drongen door de vrees voor het verlies van menschen- levens, daar men vermoedde dat velen in den slaap door het water overvallen zouden zijn. „Inderdaad hebben dan ook in sommige gedeelten der stad een menigte menschen in het grootste gevaar ver keert en slechts aan de krachtige hulp der Bersaglieri hebben zij het te danken, dat zij gered werden en in de eerste verdieping der huizen werden gebracht, waar zij zelfs in den avond van den 28en niet geheel veilig waren; in het Ghetto stond in sommige huizen het water tot de bovenste verdieping. „De handelwijze der soldaten in deze dagen is boven allen lof verheven, daar zij, door de generaals Cosenz en Lamormora aangemoedigd, hun moeitevollen arbeid gedurende twee dagen en twee nachten onafgebroken hebben voortgezet, om te redden wat mogelijk was en naar ieder huis zooveel brood en wyn te brengen als zij konden aanvoeren. De zieken in St. Spirito die in bed door het water waren overvallen werden, in particuliere huizen door de soldaten in veiligheid gebracht. „In den avond van den 27cu waren reeds verscheidene hulpbruggen en flotten uit ledige petroleumvaten en andere voorwerpen vervaardigd. Op bevel der overheid hadden de bakkers in de hoogere gedeelten der stad onafgebroken gewerkt, en daardoor konden groote hoe veelheden brood naar de overstroomde gedeelten der stad worden gebracht, waar men het met blijdschap ontving. Een oude vrouw in mijne nabijheid verwekte algemeene vroolijkheid, omdat zij de soldaten dringend bad toch voor een soldo snuif voor haar te willen koopen. „De soldaten in Castel St. Angelo hadden gebrek aan voedsel, en er was geen ander middel, om hen daarvan te voorzien dan eene opening te maken in den gang waardoor Castel St. Angelo met het Yaticaan verbonden is, een maatregel die in het Vaticaan weder groote ergernis heeft verwekt. „Toen het donker werd kon men geen gaslicht bran den en de vensters der huizen werden zoo goedmogelijk met petroleum verlicht. In den nacht op den 29cB bleef het water op gelijke hoogte staan, en de lange en breede strepen meel en olie die men zag drijven leverden het bewijs voor de verwoesting die in de magazijnen was aangericht. Drie drijvende molens waren van hunne ankers afgeslagen en tegen de pijlers van de Ponte Quattro Cathi gedreven, waaraan zij veel schade hadden veroorzaakt. Ook het Coliseum heeft veel geleden en in het Ghetto dreigen verscheidene huizen in te storten,terwijl ook in de Campagna de schade aanzienlijk moet zijn. „Op den tweeden dag der overstrooming kwamen uit Napels en andere steden aanzienlijke bezendingen met brood aan, waarvan ook het huis in hetwelk ik verblijf hield een belangrijk deel ontving. Mijn hospes had daaren boven een goeden voorraad wijn en tabak, en zoo konden wij zeer gerust naar het water zitten kijken, dat in den morgen van den 29en begon te vallen en ons reeds in den namiddag toestond een bezoek aan sommige Corso's te brengen. Welk een aanblik! De openstaande winkels waren vol modder en voor de deuren lagen groote hoopen zand; de juweliers verzamelden de in den modder blin kende kostbaarheden, terwyl andere winkeliers in stomme wanhoop' naar de aan hunne goederen aange richte verwoesting staarden. „Nog treuriger was drie dagen later de toestand in het Ghetto en Trastevere. Daar hadden, niettegenstaande de koude, de meeste gezinnen hunne natte woningen ver laten en hunne armzalige bezittingen op de straten uitgespreid, om te drogen. Het is een groot ongemak, dat de meeste fonteinen verstopt zijn, zoodat er gebrek aan water heerscht. „De verliezen die geleden zijn, zijn aanzienlijk. Van een paar beeldhouwers werden alle kunstschatten, die in hunne werkplaatsen waren, geheel verwoest. De waterstand bereikte een hoogte van 17.30 meters boven de oppervlakte der zee, terwijl die hoogte in 1804 16.42 en in 1844 16.25 meters bedroeg. Tot nogtoe zijn er gelukkig weinig lijken gevonden." tjcmticlsbmctpm. Graanmarkten enz. Rottbrdam, 10 Januari. Ter markt van heden waren aangevoerd: 515 runderen, 7J vette, 21 nuchtere kalve ren, 33 schapen, 230 varkens en biggen. Runderen le qual. 75, 2e qual. 60 cent; kalveren le qual. 1? 2e qual. 80 cent: schapen 70 cent per kilogram. Prijzen van effecten. Amsterdam 10 Januari 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 52$ ♦dito dito dito 3 61$^ ♦dito dito dito 4 82$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 89 België. ♦Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 93$ ♦Certific. adm. Hamburg. 5 631 *dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 75$ ♦Cert. f 1000 1864 5 „91$ ♦dito f 1000 1866 5 90$ ♦Loten 1866 5 „217 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4$ 82$ ♦Certific. dito4 61$ *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4«L. 4 62 ♦Obligatiën 1867 4 651 ♦Obl. 1869 4 65$ ♦Certificaten 6 41 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 216 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito4$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 83$ dito dito Jelez Orel 5 82$ dito dito Charlcow Azow. 5 81$ Polen. ♦Scliatkistobligatiën5 64$ Pruisen. *Obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 52$ ♦dito dito April/Oct. 5 „52$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 45$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 50$ ♦Certific. bij Lamaison c. s.5 ♦Obligatiën2$ thans 3 „30 ♦dito 1867 3 29$ ♦dito Binnenlandsche3 26 Portugal. ♦Obl. 18561862 3 31 ♦dito 1867 3 31$ Turkije. dito (binnenl.) 5 40$ Griekenl. dito (blauwe) 5 Egypte. dito 1868 7 73$ Amerika. ♦Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 92$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 94$ ♦dito dito dito (1885) 6 94$ ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Federation 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw! Ohio sec.(7p) 71$ dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 Obl St.Paul Pac.Spw. lcsec. 7 65 dito dito dito 2cscc. 7 64$ dito dito 1869 dito 7 66 Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 90 Mexico. dito 18513 r Grenada. dito afgestempeld6 23$ Ecuador. dito1 Venezuela, dito 3 8$

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3