Verkoopicgen en aanbestedingen. Jl. Vrijdag is te Vlissingen te koop aangeboden een buis met pakhuis en erf, op het Dok aldaar, wijk I n°. 34. Verkocht voor 2040. Thermonieterstand. 9 Jan. 'sav. 11 u. 34 gr. 10 Jan. 's morg. 7 u. 33 gr. 's midd. 1 n. gr.'s a v. 11 u. 34gr. öuitralanö. Algemeen oyerziclit. Eenige te Marseille gevestigde Duitschers hebben een adres gericht aan koning Wilhelm van Pruisen om bij hem aan te dringen op het eindigen van den oorlog. Natuurlijk hebben dergelijke stappen geenerlei invloed, waar de vertoogen der neutrale mogendheden in het belang des vredes zonder resultaat bleven. Toch blijkt hieruit weder hoe zich het verlangen naar het einde van den oorlog ook by de Duitschers begint te openbaren, zelfs bij hen, die niet direct de rampen van den krijg ondervinden. Gelijk men weet zijn de oorlogskredieten, door de Beiersche regeering bij de kamer van afgevaardigden aangevraagd, met groote meerderheid toegestaan. Toch waren de discussiën daarover vrij heftig, daar de minder heid weder terugkwam op haar steeds voorgestaan gevoelen dat Beieren in plaats van aan den oorlog deel te nemen, een gewapende neutraliteit had moeten bewaren en de Beiersche regeering, althans na de capitula tie van Sedan, zich had behooren terug te trekken, daar de oorlog tegen Frankrijk toen zijn defensief karakter verloor. Niet ten onrechte werd intusschen daartegen door de regeeringspartij opgemerkt dat de verlangde terugroeping der Beiersche troepen eene practische onmogelijkheid zou geweest zijn. Overigens legde het Beiersch gouvernement een vredelievende verklaring af met mededeeling dat het zijne toenaderingsgezinde gevoelens bij zijne bondgenooten ingang zou trachten te doen vinden. Van het oorlogstooneel zijn ook heden weder geene belangrijke feiten te vermelden. Alle berichten bepalen zich tot voorpostengevechten en verkenningen, terwijl men steeds in het noorden en in het zuiden veldslagen van meer beslissenden aard tegemoet blijft zien. In den Pruisïschen Staatsanzeiger, die in het hoofd kwartier te Versailles wordt uitgegeven, heeft een artikel gestaan over de militaire krachten van Engeland en de conclusie van dat artikel was „dat zonder een militaire hervorming het onnoodig is te spreken over de houding welke Engeland ten opzichte der verwikkelingen op het vasteland in 't vervolg zal aannemen. Zijn tegenwoordig militair stelsel veroorlooft het slechts éene houding aan te nemen namelijk van geheele onthouding." Dit artikel heeft in Engeland groot opzien gebaard. The Pall Mall Gazette wijst ook op het bespottelijke licht waarin het artikel van den Staats-Anzeiger het leger van vrijwilligers waarop Engeland zoo trotsch is, plaatst, door hen „militaire liefhebbers" te noemen, „die men geen plichten kan opleggen en aan geen krijgstucht kan onder werpen gelijk de Pruisische soldaten." In Oostenrijk zoowel als in anderelanden zijn door de leiders der katholieke partij pogingen aangewend, om de regeering te winnen voor eene herstelling der wereld lijke macht van den paus. Door het Volksverein van katholieke patriotten te Weenen is eene petitie in dien geest ter teekening rondgezonden en in Tyrol, waar het ultramontanisme vooral sterk heerseht, zijn allerlei uitdrukkingen van keizer Frans Jozef in omloop gebracht, waarvan hij zich zou bediend hebben om zijne gevoelens als katholieke mogendheid aan den aartsbischop van Brixen kenbaar te maken. De berichten uit Madrid vermelden, dat een republi- keinsche beweging te Bainia in de provincie Grenada is uitgebroken, doch dat het slechts eene poging is van weinigbelang,diewel geen ernstige gevolgen zal hebben^ Laatste berichten. Londen. The Times meldt dat de rechtervleugel van het Loire- Jeger, onder bevel van den generaal Chanzy, door de Pruisen is aangevallen en teruggedreven. Bordeaux. In verschillende gevechten van het Loire-leger met de Duitschers werd de generaal Chanzy eerst teruggeslagen, doch heroverden de Franschen later weder hunne posi tion en wierpen den vijand terug. De troepen onder bevel van Garibaldi zijn nabij Sëmur door de Duitschers aangevallen, doch handhaafden zich in hunne stellingen. Versailles. Gisteren nacht is Parijs door de Duitsche batterijen krachtig beschoten. Maandag werd, ten gevolge van een zwaren mist, minder hevig gevuurd. De vijand beant woordde het vuur slechts op enkele punten. De Duitsche troepen hebben Maandag hun marsch tot voorbij St. Calais, 7 uren O.Z.O. Le Mans, voortgezet, zonder eenigen krachtigen tegenstand te ontmoeten. Uit Frankrijk. De correspondenten der Engelsche dagbladen zijn allen vol bewondering voor de krijgskundige talenten die de generaal Chanzy ontwikkelt, en de bataljons waarmede hij prins Friedrich Carl en den hertog von Mecklemburg heeft bestreden verdienen volgens hen den grootsten lof. The Times verzekert, dat de Duitsche troepen te Beau- gency, Marchenoir én Yendörae voor een derde gedeelte vernietigd zijn. Te Bordeaux is men algemeen van gevoelen, dat de strijd tot het uiterste moet worden voortgezet, zelfs in het geval dat Parijs mocht capituleeren. Voortdurend worden er groote legermachten georganiseerd, en tegen het einde van Februari zullen in de departementen twee honderd batterijen artillerie en mitrailleuses gereed zijn. Bordeaux en de Gironde hebben reeds 30,000 man voor het leger geleverd. Het gaat zeer gemakkelijk, om nieuwe troepen samen te stellen, daar de mannen vrijwillig toesnellen, en indien Bourbaki en Chanzy nog eenige voordeelen mochten behalen, dan zou het verlangen om dienst te nemen nog toenemen. Volgens de National-Zeitung klagen de Duitsche soldaten van het leger voor Parijs en van dat aan de Loire in hunne brieven zeer over den slechten toestand van hun schoeisel, en verzekeren dat zij in de hevige koude met bloote voeten hebben moeten marcheeren en strijden. Op den vijfden dezer hebben de Duitschers het vuur geopend tegen de aan de zuidzijde van Parijs gele gen vestingwerken. Van hun hooge batterijen hebben zij hun vuur op de verschansingen van Villejuif, de forten Issy, Vanvres en Montrouge en de kanonneerbooten op de Seine gericht. De Duitsche troepen in het noorden van Frankrijk bevinden zich thans in het arrondissement Cambrai en hebben reeds verkenningen tot onder de muren der ves ting van dieu naam ondernomen. De vestingen in het noorden van Frankrijk. Na de laatste gevechten in het noorden van Frankrijk is het tooneel van den strijd voornamelijk overgebracht naar de nabijheid van dien belangrijken vierhoek van vestingen, die het noordelijkst gedeelte van Frankrijk aan de Belgische grenzen verdedigt, en wiens bezit be geerlijk is zoowel voor Franschen als voor Duitschers, zoodat de strijd daar wellicht tot het uiterste zal worden voortgezet. De eigenlijke vierhoek wordt gevormd door de vestin gen Kamerijk, Arras, Douai en Valenciennes die aan de zijde van Frankrijk nog beschermd wordt door Peronne en aan de zijde der Belgische grenzen wordt gesteund door Rijssel. Op het punt waar de Cologne in de Somme stort ligt de stad Peronne, met ongeveer 4300 inwoners, te midden van een moerassige landstreek en aan de straatwegen van Bapaume naar Ham en van het zuiden van Frankrijk naar Kamerijk. Peronne is wel een versterkte stad, doch geen eigenlijke vesting. Haar vestingwerken zijn in ver schillende tijdperken aangelegd en zeer onregelmatig; een slot uit de 16c» eeuw vormt thans een bastion op de wallen die gedeeltelijk, evenals een viertal ronde torens, uit de middeleeuwen behouden zijn. De eerste der vestingen die den belangrijken vierhoek vormen is Kamerijk, eene stad met 22000 inwoners aan het kruispunt der spoorwegen van Peronne naar Valen ciennes en van St. Quentin naar Douai. De vestingwerken van Kamerijk zijn van ronde torens voorzien, bevatten vijf poorten en worden door een sterke citadel beheerscht. Do poort naar Valenciennes wordt daarenboven door bijzondere werken verdedigd en de poort naar Parijs doorafzonderlijketorens.Behalve een groot hospitaal heeft de stad geen belangrijke mili taire gebouwen. Arras, de hoofdstad van het departement Pas-de-Calais, met 25000 inwoners, is de tweede vesting van den vier hoek en wel eene vesting van den 1" rang. Te midden van een moerassigen en door twee kleine rivieren, de Scarpe en de Crinchon, doorsneden omtrek ligt zij op eene hoogte van ongeveer 200 voeten, aan den spoorweg van Amiens naar Douai. De stad is in twee deelen, een oude en een nieuwe stad, verdeeld, die door een grachten wallen van elkander zijn gescheiden. In tijd van vrede ligt bier steeds een aanzienlijke bezetting. De geschiedenis van Arras is Tijk aan allerlei lotswisselingen, en meermalen werd de vesting door Franschen en Spanjaarden belegerd en ingenomen. Bekend is het, dat keizer Maximiliaan in een der poorten een opschrift liet plaatsen, luidende: quand les Francais prendront Arrasles souris mangeronl les chats1 en dat Lodewyk XIII de p uit het woord prendront liet verwijderen. De belangrijke fabriekstad Douai, met 24000 inwo ners, is de derde van het viertal vestingen. Zij ligt in het departement Nord aan de Scarpe en vormt het kruis punt der spoorwegen naar Rijssel, Valenciennes en Parijs en van belangrijke groote wegen. Gedurende de middeleeuwen vooral verkeerde deze oude en ruim gebouwde stad in grooten bloei. Zij is door een driedubbele rij van muren die met bastions en torens voorzien zijn omgeven, welke gedeeltelijk door Vauban zijn gebouwd, gedeeltelijk in later tijd zijn aan gelegd of versterkt, terwijl zes poorten naar buiten voeren. Aanzienlijk zijn de militaire inrichtingen in deze plaats, alseen artillerieschool, een arsenaal en de grootste geschutgietery van Frankrijk, met drie ronden en twee lange gietovens, een boorinrichting enz, zoodat jaarlijks 400 tot 800 geschutloopen in Douai kunnen worden vervaardigd. Valenciennes, de laatste vesting van den vierhoek, ligt aan de Schelde. De stad heeft 24,400 inwoners, is onregelmatig gebouwd en de hoofdplaats van het arron- dissements Valenciennes. De vesting, wier ligging aan de Schelde en aan het kruispunt van verschillende spoor wegen zeer belangrijk is,heeft goed onderhouden werken met 6 torens en II bastions, waarvan het grootste de citadel is, die door een kroonwerk met ravelijns en lunetten is versterkt. Ravelijns en horen werken zijn ook nog voor andere vestingwerken aangebracht. De kolenmijnen van Valenciennes zijn zeeraanzienlijk. Zij hebben een omvang van 60,000 hektaren en door 62 schachten worden de kolen naar de oppervlakte der aarde gevoerd. De jaarlyksche opbrengst bedraagt gewoonlijk 60 millioen centenaars. Deze vierhoek van vestingen wordt eindelijk gesteund door de belangrijke vesting Rijssel,in het departement Nord met 155,000 inwoners aan de Deule. Rijssel is het belangrijkste kruispunt van het noordelijke gedeelte van Frankrijk, waar de wegen naar Douai, Parijs, Calais, Duinkerken, Courtroy, Tournay, Bethune enz. samen- loopen. Het is een vesting van den eersten rang en in tijd van vrede de zetel van het opperbevel over het tweede leger van de derde militaire afdeel ing. Zij werd vroeger door muren zeer nauw ingesloten, doch een decreet van 1814 heeft de opname van verschillende dorpen binnen de vestingwerken bevolen en de vernietiging der oude werken; daardoor zijn nieuwe vestingwerken aangelegd, waarin zich elf poorten bevinden. De citadel, een der meesterstukken van Vauban en op eenigen afstand van de stad gelegen, vormt een vijfhoek waarvan de omtrek geheel onder water kan worden gezet. Eet leven in Versailles. De belegerde correspondent van the Daily News, zoo schrijft Hans "Wachenhusen uit Versailles, heeft eene beschrijving gegevep van het vervelende leven in ParijSj en bij het lezen daarvan kwam mij inde gedachte, dat op zekeren dag de directeur van hethoftooneel.van den vroe- geren koning van Hanover, Ernst August, zich bij dezen aanmeldde, om hem te berichten, dat zekere zangeres de ontbinding van haar contract verlangde. „„Waarom wil zij niet blijven", vroeg de koning in zijn halt Engelschen tongval. „Omdat zij het in Hanover te vervelend vindt" luidde het antwoord. „„Te vervelend denkt dat schep sel, dat ik mij niet verveel in Hanover? Ik moet ook blijven! „E venzoo gaat het ons in Versailles, want wij vervelen ons ook, en moeten toch maar blijven. Het is te Versail les altijd vervelend, vooral des winters, en de Parijze- naars gaan er ook nimmer heen als de groote fonteinen niet springen. Toen ik pas hier kwam was de Mont Vale» rien nog niet zeer werkzaam, terwijl Issy zich zooveel te meer liet gelden, en wij namen ons kwartier in het slot Meudon. „Juist toen wij ons voor het eerst gereed maakten, om

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2