durend nieuwe quaesties aan de orde gebracht, en ter wijl de dagbladen van Weenen eu Berlijn, naar aan leiding van de laatste-depêches van de heeren von Beust en von Bismarck, voortdurend de hartelijkste ver zekeringen van vriendschap wisselen, ziet men reeds een nieuwen twist ontstaan, die een geduchte tegenstell ing met de warme ontboezemingen zal vormen. Te Weenen namelijk beschuldigt men Pruisen, dat het den prins Karei van Roumanie heeft aangezet tot den stap waar over in den laatsten tijd zoo dikwijls sprake is geweest, en te Berlijn daarentegen komt men tegen deze beschul diging krachtig op. Eigenlijk heeft deze quacstio geen reden van bestaan, omdat het thans boven allen twijfel verheven is, dat de memorie van prins Karei slechts betrekking had op de binnenlandsche aangelegenheden der vorstendommen en volstrekt niet op het ver breken der banden met Turkije. De Poolsche organen in Galicië meenen,dat hetoogen- blik gekomen is om op officieele en diplomatieke wijze de Poolsche quaestie in Europa ter sprake te brengen. De kraj van Cracovië heeft den veldtocht geopend, waarin sommige van zijne collega's hem moeten bijstaan. Vol gens bedoelde bladen is de kans om de wenschen van Polen in Europa te doen zegevieren nooit gunstiger ge weest het on gekende succes van Pruisen heeft den naij ver der andere staten tegen deze mogendheidveroorzaakten de gedeeltelijke verbreking van het traktaat van 1856 „heeft het oude wantrouwen van Europa tegen de plannen der Russische politiek weder opgewekt." Daarom zou, vol gen het oordeel van de bladen die daarover handelen, een Poolsche beweging veel kans hebben om bij de meeste Europeesche regeeringen steun te vinden. De kraj heeft deze taak opgedragen aan de Poolsche leden van den rijksraad te Weenen, van de delegatie van Pesth en vaa de Pruisische kamer. Deze afgevaardigden zouden eene commissie benoemen, die belast zou worden met het samenstellen van een memorie welke aan de conferentie te Londen zou worden gezonden. In die memorie zouden voornamelijk worden opgesomd, al de overtredingen die tegen de rechten, welke in het tractaat van 1815 ten gunste der Poolsche natie werden omschre ven. zijn bedreven; vervolgens zou men daarin de con ferentie uitnoodigen, om de nationale en huishoudelijke eenheid van alle deelen van het oude Poolsche konink rijk te erkennen en teproclameeren en deze eenheid „door gemeenschappelijke waarborgen" te erkennen. De kraj twyfelt er niet aan of Engeland, Frankrijk en Oostenrijk zullen genegen zijn, om de belangen van Polen aan hun eigen belang dienstig te maken, teneinde aan de verwikkelingen in Pruisen en Rusland een einde te maken. Het Londensche blad the Observer meent te kunnen verzekeren dat de conferentie over de Russische quaestie vóór het einde van deze maand zal bijeen komen. Laatste berichten. Madrid. In Spanje zijn weder republikeinsche onlusten uitge broken. Zonden. The Times vermeldt, dat de Duitschers gisteren de redouten voor de forten Issy en Vanvres hebben bezet en dat Bourbaki naar Montbeliard trekt. Versailles. Prins Friedrich Carl heeft een zegevierende voor- waartsche beweging in de richting van Le Mans onder nomen. Volgens opgave van Duitsche zijde hebben de verliezen der Duitschers bij Bapaume 1066 man bedragen. Te Daugontin, ten zuiden van Belfort, dat de Duit schers stormenderhand hebben ingenomen, hebben zij 718 man krijgsgevangen gemaakt. Uit het soldatenleven. Dat zelfs in den moorddadigsten oorlog de soldaat zich niet altijd te midden van vuur en bloed bevindt, maar ook nog tijd heeft, om zelfs aan vermaken te denken, blijkt uit de volgende bijzonderheden die door een Duitscher omtrent het leven der soldaten te Versailles worden medegedeeld: „Als tegen den avond de manschappen van hunnen arbeid aan de schanswerken zijn teruggekeerd, hun eenvoudig maal hebben gebruikt en de kleedingstukken die herstel noodig hebben eigenhandig hebben gemaakt, dan trede men de kazerne binnen en men zal verbaasd zijn zelfs hier de tonen van den waldhoorn, die aan het vaderland herrinneren, te hooren weerklinken, waarbij dikwijls met zware passen of vroolijk opspringend de baardige krijgers zich in de maat bewegen. „Do een of andere liefhebber van muziek heeft in een verlatene woning een viool of harmonica gevonden, als oorlogsbuit medegevoerd en onder den klep van den ransel goed bewaard, en moet haar nu, om de algemeene vroolijkheid te verhoogen, bespelen. Als dan de lichten al flauwer en flauwer beginnen te branden en de ver moeide leden rust zoeken op de harde legers, dan moet de muzikant nog eenmaal de bekende en zoo geliefde volksliederen spelen, waarin iedereen instemt zoodra er van de liefste en van tehuiskomen sprake is. Muziek en gezang zijn twee beproefde vrienden van onze man schappen en helpen menige zwarigheid overwinnen. „De kwartieren waarin men muziek kan maken zijn bijzonder in trek en iedereen kent by na in Ville d'Avray, in Sèvres, enz. de huizen waar muziek wordt gemaakt. Dikwijls gebeurt het ook, dat de zangers van eene com pagnie zich vereenigen, om hunne officieren, die gewoon lijk in éen kwartier zijn, eene serenade te brengen. „De dierenwereld moet evenzeer de ledige uren onzer soldaten veraangenamen. Zij zijn steeds van honden ver gezeld en bijna iedere compagnie heeft er eenige die trouw medegaan en het door het groot aantal botten, die zij overal krijgen, niet slecht hebben. Men geeft ze de vreemdste namen en verscheidene luisteren zeer goed naar den naam Ducrot, waardoor reeds meermalen onaan genaamheden met Franschen zijn ontstaan. Van de katten, waarvoor de Franschen een groote voorliefde koesteren, willen onze lieden niet veel weten, hoewel ze, als het mogelijk is, toch zorgen dat die dieren niet van honger sterven; daarentegen dragen zij groote zorg voor de achtergebleven gevederde zangers en bij verandering van kwartier nemen de opvolgers de verzorging zorg vuldig over. Zelfs duiven worden niet geslacht, en ik herrinner mij te St. Cloud een kooi met twee tortelduiven te hebben gezien, waaraan een briefje hing met de woor den: „„Wij verzoeken ons tweemaal daags frisch water te geven," waarvoor ook nauwkeurig werd gezorgd. De plaats waar de meeste pret wordt gemaakt is de in de geschiedenis bekende oranjerie bij St. Cloud. Hoe wel dit gebouw blootstaat aan de granaten van den Mont Valerien en bijna alle boomen in de nabijheid daarvan de sporen dragen, heerscht er steeds groote vroolijkheid. Behalve een menigte uit het slot gehaalde meubelen is er het meeste speelgoed van den jongen Napoleon geborgen, waarmede de soldaten somtijds den tijd korten. Hier beproeft een Silezier met het kunstig vervaardigde paard op rollen voort te komen, terwijl ginds een andere zijn eerste oefening op de velocipede houdt. Daar windt met een grooten sleutel een derde het raderwerk op van de locomotief van den ex-prins en het bijna 25 kilo's zware kunstwerk vliegt onder een algemeen hoera over de gladde baan wegop een andere plaats weder dringen zes of zeven personen bij elkander om de beweegbare schij ven te bewonderen waarop, tengevolge eener gezichts begoocheling, beweegbare voorwerpen verschijnen. „De meeste pret geeft echter, als de avond is aange broken, de groote tooverlantaarn die fraaie figuren en karikaturen als schaduwen langs de wanden doet voort bewegen, en dan vergeten de krijgers de moeite die zij des daags hebben moeten doorstaan." Brieyen nit België. Brussel6 Januari. Van verschillende zijden is de quaestie geopperd of maarschalk Prim had verdiend te vallen door de moor dende kogels van politieke moordenaars en velen meenden dat het antwoord zoo duidelijk zou zijn als men het recht had om te verwachten. Een tweede vraag die uit de eerste volgt is, of men zijn dood moet betreuren, en eindelijk doet zich een derde of laatste voor, name lijk: of Spanje in den maarschalk zijn redder verliest, gelijk sommigen beweren. Ik zal deze drie vragen kortelijk uagaan en beant woorden. Zooals gij uit mijne mededeelingen aan de Middelburgsche courant in 1867 weet, heb ik den gene raal, gedurende zijne verbanning, persoonlijk ontmoet. Door een vriend zoowel van hem als van mij, aan hem voorgesteld, hebben wij ongeveer een uur met hem over politiek zitten praten aan een der vensters van zijn hotel in de Rue royale. Generaal Prim, - dit moet men ten wille der recht vaardigheid erkennen, koesterde zeer liberale, zelfs democratische denkbeelden, hoewel hij den republikein- schen regeeringsvorm voor Spanjezeer bepaald verwierp. Zijn ideaal voor dat land was een constitutie zooals België heeft. Toen regeerde Isabella nog, en Narvaez was haar eerste minister. Prim wilde zich niet met de republikeinen ver eenigen, en dit was de aanleiding tot het mislukken van zijne poging in 1867, om eene omwenteling tot stand te brengen, die hij in 1868 met gunstiger uitslagherhaalde, want toen meenden de aanhangers van Montpensier partij te moeten kiezen en zij hadden de republikeinen aan gestookt. Prim echter was geen renegaat in de politiek; nooit heeft hij iets ten gunste van de republikeinsche begin selen gedaan, en die zelfs niet willen steunen toen hij het stellige vooruitzicht had, dat hij president der repu bliek zou worden. „Spanje zeide hij tegen mij is een monarchaal land." „Laat dit zoo zijn, antwoordde ik hem, niemand zal het daarvan een verwijt maken, maar wat zoo betreurenswaardig is en wat door zijne pogin gen tot bevrijding Spanje zoo in de publieke opinie van Europa doet dalen, is het militaire karakter van uwe om wentelingen. De eene sabel verjaagt de andere." „In elkander geval, hervatte hij, zoudt gij gelijk hebben, maar men let over het algemeen in Europa veel te weinig op den eigenlijken toestand van Spanje. In Spanje be staat niets wat waarlijk degelijk, niets wat waarlijk liberaal en goed georganiseerd is, dan het leger; het leger moet daarom doen wat het verarmde, verweekelijkte en vernederde volk, dat door! een gehate regeeiing en door de onzedelijke handelingen der katholieke geeste lijkheid bedorven is, niet kan beproeven." Deze woorden, deze denkwijze, waarvan Prim nimmer is afgeweken, vermeld ik, om te verklaren, dat, terwijl hij zelfs ten koste van den vrede van Europa en van zijn eigen leven, aan Spanje een koning wilde geven, hij zich in Europa en in zijn eigen land heeft kunnen bedrie gen, maar stellig niets anders dan het geluk van Spanje heefc bedoeld. Wat de tweede vraag betreft, dat is een andere zaak Zij die Prim hebben gekend, die den invloed van zijne persoonlijkheid hebben ondervonden, die belangstelling voor hem koesterden (ik haast mij te verklaren, niet tot dat getal te behooren) moeten hem bijna geluk wenschen, dat hij gestorven is vóórdat hij er in is kunnen slagen, de regeering van het zwaard en van den coup d'etat in te voeren, zonder welke de door hem herstelde monarchie toch moeilijk^zal kunnen bestaan. Dit antwoord ziet evenzeer op de derde vraag. Voor* zeker, Spanje heeft in Prim, welke zijne fouten ook zijn geweest, een man, een patriot verloren. Maar hij koes terde een gevaarlijke neiging: die voor den coup delat. Wie weet waartoe bij het Iberische schiereiland door do verderfelijke politiek die hij aan den gevangene van Wilhelmshöhe ontleende, zou hebben gebracht. Men heeft Priin wel eens met Garibaldi willen verge lijken, doch dit was één verschrikkelijke dwaling. Zij waren tegenvoeters. Garibaldi heeft een[schoone ziel, een edelmoedig hart, en is altijd gereed om met Schiller uit te roepen Seid umschlnngen Millionen, Diesen kuss der ganzen Welt. Zijn degen was steeds ten dienste van de menschheid. Overal waar het een rechtvaardige zaak gold was hij gereed om toe te snellen, en hij snelde steeds toe zonder zich te bedenken. Hij volgde steeds zijn verheven inge vingen en hij is de eenige waarlijk edelmoedige figuur van de 19c eeuw, waarin de edelmoedigheid zooschaarsch is. Garibaldi bemint zijn vaderland als zijnej moeder, maar de menschheid gaat hem boven alles. Prim daaren tegen kende slechts Spanje en dacht te veel aan zich zeiven. Het eenige punt van overeenkomst tusschen deze tegenvoeters is: kun moed en vermetelheid, maar welk een groote afstand bestaat er overigens niet tus schen deze twee karakters Garibaldi heeft ook gedeeltelijk aan Victor Emmanuel de plaats verschaft die deze thans inneemt, maar nooit heeft hij de vrijheid willen onderdrukken, en toen Victor Emmanuel, naar zijne meening,jegens de vrijheid verraad pleegde, nam hij plaats in de rijen der oppositie en ein digde met zich terug te trekken tot op het oogenblik waarin hij de Fransche republiek met den invloed van zijn naam en van zijne beginselen is ter hulpe gesneld. Prim is opgegroeid in samenzweringenen veroverings oorlogen. Altijd door en door Spanjaard en nooit wereld burger, beschouwde hij de vrijheidjslechts als een middel waarvan hij zich bediende om zijne plannen ten uitvoer te leggen, enhij schroomde niet,om het voorwendsel tot een oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen aan de hand te geven, want hij had een koning noodig! Hij had hoe dan ook een koning noodig, en wendde zich tot den prins van Hohenzolleru, hoezeer hij zeer goed wist welke gevolgen onvermijdelijk uit deze keus zouden voort vloeien. Prim zal in de geschiedenis als de laatste der eondollie- ris worden vermeld. Garibaldi zal men steeds bewonderen en men zal van hem zeggen, dat hij een halve eeuw te. vroeg werd geboren.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3