Guiten laitix verlof naar Nederland, aan de officier van gezondheid le klasse P. J. 't Hoofd. Bevorderd: bij het korps genie, mineurs en sapeurs, de kapitein K. F. Caspersztot kapitein, de le luitenants C. Krabbe, C. R. van Lennop en H. J. C. W. Lutjens, benevens de le luitenant-adjudant J. C. Dozijtot l"1 luitenant, de 2« luitenants P. L. Dumelin, G. H. W. van Haeften, F. C. A. Heiligers, J. Tb. Kannemans, L. V- Dingemans, J. J. Hellendoorn, F. D. Kloesmeijer en H. W. Lettink; bij het korps magazijnmeesters en conducteurs; der genie, tot magazijnmeester der genie van de lc klasse de magazijnmeester 2e klasse J. Jarman; tot magazijn meester der genie van de 2e klasse, de magazijnmeesters 3e klasse H. C. Freriks en C. S, H. Vollprecht. departement van marine. Benoemd: tot machinist- leerling 1« klasse bij den dienst der gouvernements marine, de machinist-leerling 2e klasse bij dien tak van dienst A. Hamwijk. (Javasche courant van den 22en November). civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den adsistent-resi- dent van Temanggoong D. Meijer; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den 3en commies bij de algemeene rekenkamer K. N. Hoorweg. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit's lands dienst, de boschwachter 3« klasse bij despecerijcultuurop Banda D. H. Christiaan. Benoemd: tot predikant bij de protestantsche gemeente te Amboina de benoemde predikant bij de pro testantsche gemeente in Nederlandsch-Indië J. van der Ven; tot controleur 2* klasse bij het binnenlandsch bestuur in het gouvernement Celebes en onderhoorigheden, de controleur 3e klasse bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Amboina D. N. F. Kiehl; tot controleur 3e klasse bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Amboina, de ambtenaar ter beschikking G.W.W. C. baron van Hoëvel; tot ambtenaar ter beschikking bij het bin nenlandsch bestuur in het gouvernement Celebes en onderhoorigheden, de klerk bij het departement van onderwijs, eeredienst en nijverheid M. H. Witbols Feugen. departement van oorlog. Verleen d: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapitein der infanterie G. L. van Doornum en aan den luitenant der infan terie G. A. van Dijck. Ontslagen: op verzoek,eervol, uit's lands dienst, wegens lichamelijke ongeschiktheid, de spijs verzorger bij het groot militair hospitaal te Samaraug J. B. Veltman. Hersteld: in activiteit, infanterie, de kapiteins A. C. H. Ahn en M. C. E. Ruempol, beiden op nonacti- vieteit; genie, mineurs en sapeurs, de kapitein W. J. Leers, op nonactiviteit. Gemengde berichten. De heer Le Rutte geeft in het Dagblad van 'sGraven- hage de volgende staaltjes van de besmettelijkheid der pokken, en de doelmatigheid der vaccinatie en hervac cinatie. Ze zijn dezer dagen in de residentie door hem waargenomen. „In een huisgezin, bestaande uit zes kinderen, waren de drie oudste meisjes van 14,11 en 9 jaar, behoorlijk gevaccineerd; de jongste drie, een meisje van 13 maan den, een van 3 jaar en een jongetje van 6 jaar, waren niet gevaccineerd. Allen genoten tot vóór 14 dagen een bloeiende gezondheid. Het waren lieve, frissche, goed gevoede kinderen. Daar. treedt het pokkengif de woning binnen en zoekt zijn slachtoffers. Allen sliepen in éen vertrek. Binnen weinige dagen stierf he;t jongste kind, vreeselijk misvormd. Hetjougetje van 6 jaren is stervende, onder een smartelijk lijden; het derde niet ingeënte kind is hevig aangetast. De overige drie kinderen, die ingeënt zijn, slapen in dezelfde kamer, zijn perfect gezond en wel, en het pokkengif is niet in staat geweest, de gezond heid dier schepseltjes te verstoren. „In een tweede huisgezin werd thans mijne hulp ingeroepen. Ook daar waren 6 kinderen aanwezig, die een goede gezondheid genoten, toen bet pokkengif er zich vertoonde. Van die zes kinderen was alleen het oudste, 21 jaren oud, goed gevaccineerd;] de overige vijf kinderen, oud 13, 11, 6, 3 en 1 jareD, waren nietingeënt. De oudste dochter kreeg een geringe ongesteldheid, er vertoonden zich eenige waterpokken en na een paar dagen hervatte zij hare bezigheden. De vijf overige kinderen werden hevig aangetast en zwaar geschonden voor hun geheele leven, doch de ouders mogen zich in hun blijvend bezit verheugen. „Bij een derde huisgezin waren drie kinderen aanwe zig; allen sliepen in éene kamer. Het oudste meisje, 3 jaren oud, was ingeënt; de 2 overige, 2en ljaaroud,niet De jongste twee werden aangetast en doorstonden gelukkig een hevig ziekteproces, terwijl het derde ingeënte kindje een ongestoorde gezondheid genoot, niettegenstaande het zich steeds in de besmette atmos feer bevond." De kamer van koophandel en fabrieken te Utrecht heeft zich verklaard vóór op en ba a rh e id der zittingen. Zij zou er tegen zijn om de vergaderingen alleen toe gankelijk te stellen voor de kiesgerechtigden, daar uit de openbare beoordeeling groot nut kan voortvloeien. In elk geval zou zij de voorkeur geven aan openbare beraadslaging boven het publiceeren van een uitvoerig proces-verbaal. (JJtrdagbl.) Saverio Mercadante, de bekende componist, is te Napels op 17 December op drie en tachtigjarigen leeftijd overleden. Hij was in 1797 te Altamura geboren en kwam in 1818 aan het muziek-college te Napels onder de leiding van Zingarelli. Behalve op viool en fluit, legde hij zich met ijver op de compositie toe, en compo neerde een aantal opera's, welke op de verschillende tooneelen van Italië met zeer verschillend succes wer den opgevoerd. In 1830 werd hij directeur van het orkest der groote opera te Madrid,en in 1833aanvaardde hij dezelfde betrekking te Novara. Sedert 1840 was hij directeur van het conservatoire te Napels. Van zijne tooneelwerken zijn het meest algemeen bekend II Giuramento, Elisa e Clazdio, door velen boven de beste werken van Rossini geschat, en I Briganti dat te Parijs, echter zonder veel succes, opgevoerd werd. Voorts laat hij een grooten rijkdom van kerkmuziek en concert muziek na. Sedert 1861 was Mercadante geheel blind, den 25en]November werd hij door een beroerte getroffen. Zijn onderwijs in zang en compositie waren beroemd. De verkoop van mestspeciën, sedert 29 Maart 1870 te Scheveningen van gemeentewege ver zameld, heeft /"1883, 20 opgebracht. Het denkbeeld om correspondentie-kaarten te bezigen, is het eerst geopperd in 1869 door dr. Herman, een Oostenrijker, hoogleeraar in de staathuishoudkunde. De gedachte hoevele brieven er wel geschreven worden, die, wat den inhoud betreft, het papier, couvert en lak niet waard zijn, bracht hem op het denkbeeld van deze kaarten. Zijne stappen daartoe gedaan bij de post administratie gelukten volkomen. Den le" October 1869 werden zij in Oostenrijk ingevoerd, aanstonds volgden de Noord-Duitsche bond, Beieren en Wurtemberg, en nu reeds zijn deze kaarten in België, Engeland en Noord-Amerika in gebruik. "Wel een bewijs van haar groote nuttigheid. Deze is vooral bewezen door vele reizigers, die bezwaarlijk veel schrijfmaterialen kunnen medenemen, en door den oor log. De soldaten staan op hun kanon tegen een boomstam, als zij rust houden even op den randselvan hun voorman het nieuws van den dag te schrijven aan hunne betrek kingen. De volgende getallen mogen het veelvuldig gebruik bewijzen. Nadat de generale postdirecteur van den Noord-Duitschen bond reeds op den 22«" Augustus jl. 10 millioen correspondentie-kaarten ter beschikking van het leger gesteld had, was in 't laatst van September het aantal kaarten, zoo door de soldaten als door hun betrekkingen verbruikt, reeds tot 15 millioen geklom men. Nu zal het aantal waarschijnlijk reeds meer dan 30 millioen bcdiagen. Op Nieuwjaarsdag is het te Chislehursfc recht levendig toegegaan. De ex-keizerin Eugénie ontving het bezoek van den hertog de Persigny. van den markies de la Vallette en diens zoon, van den baron Jerome David, van den heer Rouher en 50 a 60 leden der eerste Fransche familiën, welke tengevolge der jongste gebeurtenissen de wijk naar Engeland hebben genomen- Te Queenstown is dezer dagen een Fransch oorlog schip, de Guynne, aangekomen, hetwelk, naar men meent, langs de Iersche kust kruist, om er het Pruisische oorlogschip Augusta aan te treffen. Verleden Zaterdag was het bezig met kolen in te nemen, waartegen zich terstond een officier van het wachtschip heeft verzet, daar de kommandant weigerde op zijn woord van eer te verklaren, dat hij die kolen behoefde, teneinde zich naar de naastbijgelegen Fransche haven te begeven. Intusschen heeft de Fransche scheepsbevelhebber geklaagd, dat de voorschriften der onzijdigheid te Queenstown niet zoo streng waren gehandhaafd ten aanzien van het Pruisische schip. Burgerlijke stand. (Van 31 December tot 7 Januari.) Vlissingen. BevallenS. J. Hector, geb. van de Sande, d. C. E. de Reeper, geb. de Groot, d. A. Busquet, geb. Kemeling, z. J. H. de Vries, geb. van Rooijen, z. J. Pie- ters, geb. Melse, d. A. P. Polderman, geb. Bleyswijk, z. J. M. van Hoepen, geb. Monnier, z. Overleden: E. J. Serie, d. 5 m. Y. Glajean, 43 j. A.Py" peiinck, wed*, van H. J. de Vin Collet, 61 j. C. M. A. Meyer, d. 5 w. E. Kloeg, d. 3 m. Goes. Bevallen: E. Westdorp, geb. Vaas, z. M. van Blitterswijk, geb. Legerstee, d. A. Althoff, geb. Corti, d. J. Zuijdweg, geb. Bomhoff, z. P. C. Fokker, geb. van der Vinne, d. J. Burgs, geb. Steenbakker, z. Overleden: J. M. Verlinde, wede. P. Baden, 57 j. M. Smolders, z. van P. M. Smolders en N. M. de Smid, 35 j. M. Reijnhout, man van C. van de Sande, 75 j. Zierikzbe, Bevallen: S. Velleman, geb. Rubens, d- J. Blankert, geb. Verschuur, z. J. van den Ende, geb. Maijs, z. J. Enters, geb. Coertens, z. A. Douw, geb. de Waard, z. C. Joppe, geb. de Haan, z. M. van 't Hof, geb. de Feiter, d. N. Appel, geb. Sies, d. J. van der Klift, geb. Verboren, d. Overleden: M. den Dekker, z. 3 d. J. Biesheuvel, man van J. Timmerman, 60 j. J. Sies, man van J. Schuiling, 69 j. B. Schoenmaker, z. 16 m. A. E. Letzer, vrouw van M. van der Ploeg, 70 j. In de maand December 1870 zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven te middelburg: Huwelijken 9geboorten 34 (zoons 19, dochters 15) 5 sterfgevallen 39 (van het mannelijk geslacht 19, yan het vrouwelijk 20)levenloos aangegeven 2. Elders overleden 1. te vlissin gen.' Huwelijken 3; geboorten 38 (zoons 17, dochters 21) sterfgevallen 36 (van het mannelijk geslacht 24, van het vrouwelijk 12); levenloozo geboorten 0. (Onder de overledenen zijn begrepen 2 elders overle den, doch te Vlissingen ingeschreven.) te zierikzee: Huwelijken 5; geboorten 22 (zoons 9, dochters 13), sterfgevallen 21 (van het mannelijk geslacht 12, van het vrouwelijk 9)levenlooze geboorten 0. Thermometerstand. 7 Jan. 's av. 11 u. 36 gr. 8 Jan. 's morg. 7 u. 32 gr.'s midd. 1 u. gr. 36 's av. 11 u.34 gr 9 'smorg.7 u.34gr.'smidd.l u.35 gr. 'sav. 6u.35gr' Algemeen overzicht. In eene proclamatie van Trochu van den 30en Decem ber verklaart hij, dat het leger veel moeilijkheden had moeten dcorstaan en behoefte had aan eenige rust, die het echter door een hevig bombardement niet kon worden gegund, dat ieder voornemens was zijn plicht te doen en dat de leden van het bestuur allen eenstemmig dachten en instemden in de hoop op bevrijding, terwijl het bombardement slechts geringe verwoestingen had aangericht en weinig dooden had veroorzaakt. Blijkens berichten uit Versailles had prins Friedrich Karl op den 6fn een voorwaartsche beweging naar Ven- dóme gemaakt, om het leger van generaal Chanzy te ontmoeten en hem na een hevig gevecht tot Azay terug gedreven, welke plaats, evenals Montoise,werd veroverd, waarbij de Duitschers niet onbelangrijke verliezen leden. Uit Havre wordt tevens gemeld, dat in de nabijheid van Jumiege een afdeeling Franschen door een duizendtal Duitschers werd geslagen. Het bombardement der forten van Parijs wordt steeds voortgezet en men was voornemens in den loop van verle den Zaterdag het vuur tegen de vestingwerken in het zuidoosten en noorden te openen. Generaal Bcurbaki rukt met zijn leger op naar Belfort en Nancy, terwijl het uit Rijssel bevestigd wordt, dat de Duitsche troepen,die het noordelijk gedeelte van Frank rijk bezet hielden, voordurendaftrekken,zoodatzij Guise, Hirson en Vcrvins reeds hadden ontruimd en in de rich ting van Mezières waren vertrokken. Aller blikken zijn intusschen naar Franche-Comtó ge richt, alwaar men zich tot den beslissenden strijd gereed maakt. Berichten uit den Elzas verzekeren, dat Bourbaki met een leger van tweehonderd duizend man tegenover do Duitsche troepen staat. Zelfs indien dit cijfer overdreven is, is het zeker dat de krachten die de Duitsche operaties in het zuidoosten bedreigen zeer aanzienlijk zijn en dat indien de zaken eens een ande re wending mochten nemen daaruit belangrijke gevolgen zouden voortvloeien, niet alleen voor den uitslag van het beleg van Belfort, maar voor den geheelen veldtocht. Aan de verwikkelingen in Europa schijnt nog geen einde te zullen komen, maar integendeel worden voort-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2