MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N0, 8. Dinsdag 1871, 10 Januari, Middelburg 9 Januari. Bij de herstemming, in de vorige week gehouden, voor de verkiezing van twee commissarissen in het polderbestuur van Walcheren zijn 203 biljetten ingele verd, waarvan 149 te Middelburg, 28 te Westkapelle en 26 te Serooskerke. Bij de verkiezing in de vorige maand bedroegen die getallen 203,28 en 29, of samen 260. Bij de opening op heden is 1 biljet van onwaarde verklaard en gebleken dat 4 biljetten ieder slechts éen naam bevatten. Er zijn uitgebracht op de heeren: mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet 118, A. de Landmeter 109, J. Peper 96 en A. J. van den Broecke 77 stemmen. De heeren de Jonge van Ellemeet en de Landmeter zijn alzoo gekozen. De Staats-courant van jl. Zaterdag bevat het koninklijk besluit van den 4" December jl. tot wijziging van art. 22 van het koninklijk besluit van 15 December 1849 (Staats blad n°. 62), houdende nadere bepalingen ten aanzien van de vergoeding voor reis- en verblijfkosten; de wet van den 13" November 1870, houdende vaststelling der begrooting van Nederlandscli-Indië voor het dienstjaar 1871 (hoofdstuk I, uitgaven in Nederland); de wet van den 26" December 1870, waarbij kredieten worden toe gestaan tot voldoening van tot het dienstjaar 1867 be- hoorende onverevende vorderingen ten laste der begroo ting van Nederlandsch-Indië; het koninklijk besluit van den 26" December 1870, betreffende de huizen van bewaring in sommige kantons; en de wet van den 27" December 1870, tot wijziging en verhooging van het Ve hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienst jaar 1870. In de Staats-courant van Zondag en Maandag zijn op genomen de wetten van den 25cn December jl.: tot wijzi ging van de hoofdstukken II en Yllè der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1869; die bepalende dat de wet van 7 Juli 1867 (Staatsblad n°. 84), houdende nadere bepa lingen omtrent den accijns op de binnenlandsche bieren en azijnen, van kracht zal blijven tot 1° Januari 1872; die tot wijziging en verhooging der begrooting van uit gaven voor de algemeene landsdrukkerij, dienst 18695 die tot nadere wijziging van hoofdstuk V der staatsbe grooting voor het dienstjaar 1869, en die tot voorziening omtrent verschil van gevoelen ten aanzien der uitlegging van de wet van 10 Februari 1844 (Staatsblad n0. 6), hou. dende aanvulling der instructie voor de algemeene rekenkamer. Yoorts de wetten van den 27" December jl. houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Friesland en Overijsel. Te Rotterdam is eene vereeniging voor de stoomvaart van daar op Amerika tot stand gekomen, onder directie van de heeren Plate en Reuchlin, met een kapitaal van 900,000, waarvan de helft door de Rotterdamsche kassiers onder zekere hypothecaire bepaling is gefour neerd. De dienst zal in 1872, voorloopigmet twee stoom - booten, worden geopend. Benoemingen en besluiten. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst 1* klasse H. J. Boissevain. pensioenfonds Benoemd tot leden van den raad van bestuur van het pensioenfonds voor burgerlijke ambte naren J. Stam, inspecteur-generaal der registratie en domeinen en mr. J. W. Schuurman, raadsheer in het pro vinciaal gerechtshof in Zuid-Holland; en tot voorzitter van genoemden raad van bestuur J. H. Frieswijk, direc teur der staatsloterij, lid van genoemden raad. Onderwijs. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor onderwijs en op voeding van December 1870, bedraagt het getal vacante scholen: openbare voor gewoon 35, gewoon en meer 1, meer uitgebreid lager onderwijs 1; bijzondere voor gewoon lager onderwijs 2, gesubsidieerde bijzondere voor gewoon en meer 1, en voor meer uitge breid onderwijs 1, vacante hulponderwijzersbetrekkingen 37, hulponderwijzeressen dito 3. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Arnemuiden de heer D. A. van der Made, te Nederlangbroek. Met den beroepene waren op het drietal geplaatst de heeren H. J. Brouwers, te Dragtster- Compagnie, en J. F. Harders, te Oostermeer en Eestrum. Aangenomen door den heer E. Diemer, predikant bij de christelijke gereformeerde gemeente te Maasland het beroep naar die gemeente te Meliskerke. In (fp Heraaft vinden wij een artikel met het op schrift. „Vrije kerk", met welks conclusie al deelen wij geenszins de praemissen wij ons volkomen ver eenigen. Het4iiidt als volgt „De geloovigen onzer eeuw roepen met steeds luider stem om een vrije kerk. „Ze zijn moe den staatsdwang van een ongeloovig bewind. „Moe de geestdoodende enghartigheid van een opge drongen bestuur, dat het recht der gemeente miskent, zich tusschen haar en haren koning stelt, en onveran. derlijk den voet dwars zet aan elke beweging des ge- loofs. „Moe de gekunstelde eenheid, die men ten prijs van het heiligste, het teederste, het dierbaarste, ten prijs van waarheid en oprechtheid, nog altijd bestendigen wil tusschen hetgeen op den bodem des levens elkaar ten doode toe bestrijdt. „Moe de wegcijfering der gemeenten, door haar ver smelting in een loom en geesteloos lichaam, dat men als het kerkgenootschap aanpredikt, maar dat niemand lief heeft, dat niemand ten moeder was en geen merktee- ken van den Christus aan hand of voorhoofd vertoont. „Moe dat onnatuurlijk streven, waardoor fn Jezus'kerk de prediking des woords al minder een stichten der ge. loovigen wordt, en al moer in een roepen van onbekeer- den ontaardt. „Moe eindelijk die gewrongen onnatuurlijkheid, die hen noopt steeds buiten de kerk terrein te zoeken, voor wat in die kerk alleen haar juiste plaats kan vinden en op haar erf en in haar samenhang alleen tot blij venden zegen kan gedijen. „Dies vraagt de christelijke consciëntie onzer dagen, dat een kerk ons gegeven worde van dien vreemden in vloed, van die tegennatuurlijke banden vrij. „Ze eischt, dat die.vrije kerk kome, of door vrijmaking der bestaande kerken, of door het nieuw-bouwen van een betere kerk op vrijen grond. „Ze eischt, dat eerst de vrijmaking der bestaande kerken worde beproefd, wijl slechts gebleken onmogelijk, heid haar ontslaat van den plicht, om de geschiedkun dige lijn, die uit het verleden komt, niet te verbreken, „Ze eischt die vrijmaking, opdat weer zich scheide wat niet samenhoort, en na die scheiding zich hereenige, wat uit een zelfden geest is geteeld. „Daarom vraagt de christelijke consciëntie en wij met haar „Scheiding van den staat; „Autonomie der gemeenten „Zelfbeheer van de kerk. „Scheiding van den staat: dus intrekking der onwet tige koninklijke besluiten van 1816 en 1852, en opheffing der godgeleerde christelijke leerstoelen aan derijks-scho- len van een staat, die geen belijdenis van den Christus meer heeft. „Autonomie der gemeenten: dus erkenning, dat de souvereiniteit in onze kerk, van den Christus uitvloeiend niet bij de synode maar bij de gemeente berust, en van de rechten daaruit volgend. „Eindelijk. Zelfbeheer der kerk; en dus herziening van het grondwet-artikel, dat aan leeraars in Jezus'kerk het levensonderhoud uit de staatskas verzekert. De staat keere aan de gemeente uit, wat eens wederrechtelijk der gemeente ontwrongen is. Maar ook al weigerde deze, dan nog moet het de leuze der gemeente worden: „liever vrij en arm, dan rijk met zilveren boeien." Marine en leger. De officier van gezondheid 2e klasse H. J. Nieuwkerk, wordt met den 1" Februari a. gedetacheerd bij het hos pitaal der marine te Willemsoord, en de officier van gezondheid 3C klasse W. Schutte met den 16" geplaatst op Ze. M«. wachtschip te Willemsoord. Rivierbericliten. De Staats-courant bevat de volgende berichten Keulen, 6 Januari. Waterstand 6 voet 10 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks drie tiende gedeelten der breedte van den Rijn. Lobith, 4 Januari. De rivier over drie vierde gedeelte der breedte met drijfijs bedekt. Nijmegen, 5 Januari. Gisteren avond heeft zich het ijs bij Sprokkelenburg vastgezet; vóór de stad is blank water; de overvaart gaat gemakkelijk en heeft met losse vaar tuigen plaats. Temperatuur 14° F. Paneerden, 4 Januari. Het ijs vast. Arnhem, 5 Januari. Idem. Westervoort, 5 Januari. Overtocht over het ijs te voet ook met licht beladen kruiwagens. Zutfen, 4 Januari. Nabij het kasteel Nijenbeekls een open vak, lang 1500 meter; overigens zit de rivier van Dieren tot Deventer vast. Vreeswijk, 5 Januari. Het ijs vast; passage voor voet gangers en bandwagens over het ijs, voor goederen met ijsbooten. Waterstand 3.70 meter -f- AP. of 2.82 meter onder noodpeil. Gevallen 0.19 meter. Maastricht, 6 Januari. Do toestand van het ijs is onveranderd. Keulen, 7 Januari. Waterstand 7 voet boven nul. Het drijfijs bedekt een achtste gedeelte der breedte van den Rijn. Nijmegen, 6 Januari. Vóór de stad blank water; de overvaart gaat zeer gemakkelijk en heeft met losse vaar tuigen plaats. Boven de stad zit het ijs vast tot aan Sprokkelenburg; beneden de stad begint het ijs bij de fabriek van Bahlman, beneden de nieuwe haven alhier. Temperatuur 32° F. Arnhem, 6 Januari. Het ijs vast. Westervoort, 6 Januari. Overtocht te voet over het ijs ook met ligt beladen karren, Wijk bij Duurstede, 6 Januari. In den Roodvoet het ijs vast; vóór de stad blank water. Vreeswijk, 6 Januari. Inden toestand van het ijs geene verandering. Waterstand 3.59 meter -f- AP. of 2.93 meter onder noodpeil. Gevallen 0.11 meter. Maastricht, 7 Januari. Geene verandering in den toe stand van het ijs. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van den 18e° November.) civiel departement. O n t s 1 ag e nop verzoek, eervol, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de com mies op het bureau van den adsistent-resident der zuidelijke afdeeling van Padang A. C. Kuhr. B e n o e m dtot adsistent-resident van Lingga, de secre taris der residentie Tapanoli J. Ch. Boyle; bij de lande lijke inkomsten en cultures, tot controleur 1° klasse, de controleurs 2° klasse jonkheer H. A. de Geer, K. W. H. Ligtvoet en A. van der Gon Netscher; met bepaling, dat de controleur Ligtvoet werkzaam zal blijven bij de sta tistiekeopname; tot controleur 2° klasse, G.C.A. Halewijn, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd, en de ambtenaren ter beschikking T. Monier, mr. C. C. A. van Burg en E. L. Muller; tot commies op het bureau van den adsistent-resident der zuidelijke afdeeling van Padang, de 3e commies op het bureau van den resident van Tapanoli H. van der Valk; tot 3" commies op het bureau van den resident van Tapanoli, de klerk op het bureau van den gouverneur van Sumatra's Westkust HLawa. departement van oorlog. Verleend een tweejarig

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1