Gemengde berichten. Jl. Maandag bevond zich tusschen de vele schaat senrijders op de groote vijvers in het Haagsche bosch ook een met paard bespannen arreslede. De Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft zich in 1869 tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met een adres om het plan ten van ooftboomen langs de openbare wegen aan te bevelen. Kort na de inzending van dit adres heeft de minister aan de inspecteurs van den waterstaat eene missive gezonden van het bestuur der Pomologische vereeniging te Hannover, en daarbij gevoegd de bro chure van den Wegbau-Inspector Parisius, met verzoek, daaromtrent hunne consideratiën mede te deelen. In dit .geschrift wordt een nieuwe snoei methode aanbevolen, waardoor de takken der ooftboomen een rechtopgaande houding verkrijgen en dus niet door overhangen op den weg het verkeer kunnen belemmeren. Directeuren der Maatschappij hebben dezer dagen het werkje van Pari sius aan al de departementen doen toekomen, teneinde de algemeene aandacht op het belangrijke onderwerp te vestigen Op de jachtgronden, behoorende tot den huize de Poll onder de gemeente Voorst, heeft een strooper dezer dagen een hert geschoten, dat vermoedelijk uit de Soe- rensche bosschen was afgedwaald. Voortdurend vindt men in de meeste Nederlandsche dagbladen lange lijsten met namen van handelaren en particulieren die sedert 1 dezer alleen gefrankeerde brieven aannemen en verzenden. De provinciale staten van Noord-Brabant hebben in de afgeloopen week niet minder dan drie leden door den dood verloren. Om de drie voor Schokland in het ijs vastgeraakte en in nood verkeerende schepen binnen te brengen, zijn drie ploegen, elk van twintig man, die deze taak voor eene som van f 875 aangenomen hadden, van Zwartsluis uit aan het werk gegaan, doch zijn onverrichterzake terug moeten keeren. Thans zijn van Kampen andere ploegen naar Schokland vertrokken, die beter kans van slagen schijnen te hebben. De Gemeentestem verklaart zich tegen de opvatting van den heer Jitti, die in den gemeenteraad te Amster dam gezegd heeft, dat de schorsing van een leeraar van het middelbaar onderwijs geen straf mag zijn, maar alleen dan behoort toegepast te worden, wanneer het om een buitengewone reden wenschelijk is den leeraar dade lijk het geven van onderwijs te beletten. Het blad beweert dit op grond van analogie met de wet op het lager onderwijs, die hierin de leiddraad is geweest van die op het middelbaar onderwijs. De Gemeentestem stemt echter niet in met de meening, dat de raad onbe voegd is een oordeel over de schorsing uit te brengen. Van de vlugheid van den Spaanschen dichter Lope de Vega wordt het volgende staaltje verhaald. De direc teur van" een der Madridsche schouwburgen droeg eens aan hem en aan Perez de Montalban op een blijspel in drie bedrijven te schrij ven, dat binnen drie dagen gereed moest zijn. In twee dagen had ieder der schrijvers een bedrijf gereed, en ze spraken af dat ze het derde ieder voor de helft schrijven zouden. Montalban, die Lope's vlugheid kende, stond 's ochtends te twee uren op en had te elf uren zijn taak af, waarmede hij naar zijn mede werker toestapte. Lope was in den tuin bezig zyn bloe men te begieten en vertelde Montalban, dat hij om vijf uren was opgestaan, eerst zijn helft van het bedrijf had afgewerkt, daarna een belangrijken brief geschreven, dat hij vervolgens, om den tijd te dooden, vijftig terzetten gemaakt had en nu sedert een uurtje in den tuin aan het werk was. Te Arnhem zijn op den eersten dag der uitgifte ruim 5000 briefkaarten verkocht. De officier van justitie te Assen heeft aan de burge meesters in de provincie Drenthe eene circulaire uitge vaardigd van den volgenden inhoud: „Het is mij in den laatsten tijd meermalen voorgekomep dat de gijzeling tot verhaal van justitiekosten weken, zelfs maanden lang wordt toegepast op onvermogende veroordeelden. Wel is gijzeling een wettig dwangmidde om betaling te bekomen van verschuldigde kosten, doch zij behoort niettemin slechts te worden aangewend, waar men staat tegenover werkelijken onwil van den veroor deelde. Buiten dat geval laat het aanwenden van lijfs dwang op veroordeelden zich niet rechtvaardigen. De onvermogende veroordeelde, die óf in het geheel niet óf niet zonder zijn bestaan en dat van zijn gezin te vernie tigen, kan betalen, wordt, soms na wegenzeen licht ver grijp een geringe straf te hebben ondergaan, op last van den ambtenaar, wien hij zijne bezwaren niet kan kenbaar maken, opnieuw en voor onbepaalden tijd van zijne vrijheid beroofd. Of dit gijzeling heet dan wel gevangenisstraf, komt voor hem op hetzelfde nederen wanneer hij ten langen laatste, zooals niet zelden het geval is, zonder te hebben betaald, wordt ontsla gen, is hij dikwijls te gronde gericht, en lijdt de staat een groot of kleiner verlies aan onnutte kosten. Op grond hiervan, meen ik u te moeten aanbevelen, om bij uwe berichten, op de vragen der heeren ontvangers van de registratie naar de meerdere of minder gegoed heid van den veroordeelde, de uiterste behoedzaamheid in acht te nemen, en niemand te vermelden als in staat om te betalen, van wien gij niet in gemoede ten volle over tuigd zijt, dat hij dit redelijkerwijze werkelijk is. Het is noch de bedoeling van den wetgever, noch het belang van den staat, om den veroordeelde, die zijne straf heeft ondergaan, tot den bedelstaf te brengen, teneinde resti tutie te erlangen van een veelal betrekkelijk gering bedrag aan justitiekosten, en het is daarom beter, een onvermogenden veroordeelde by twijfel ongemoeid te laten, dan aanleiding te geven tot lichtvaardige toepas sing van lijfsdwang." Men schrijft uit Heteren van 2 JanuariEen oud en aim man, die door zijn huisgenooten, bestaande uit zijn vrouw met twee dochters, al sedert verscheidene ja ren gedurig erg mishandeld werd, is gisteren avond over leden. Een paar uren vóór zijn dood vond een ingezetene hem in zijn hut op wat stroo liggen, vlak bij de geopende deur. Er waren wel tvyee bedsteden aanwezig, maar de furiën beweerden, dat zij er hem niet op konden dragen: de dekens, hem door de diakens gezonden, hadden alleen gediend tot verwarming der ledematen van zijn ontaarde huisgenooten. Hij werd, reeds geheel en al verstijfd, op bed gelegd, waar hij spoedig stierf. Vóór eenige jaren vond een klein kind in deze hut, door toedoen van deze „humane" grootmoeder en tantes, op soortgelijke wijze den dood. \N. Rolt. cour.) Uit Renswoude schrijft men ons: Weinigen heb ben zeker na hun sterven met zooveel wederwaardighe den te kampen gehad als 'een doode, die hier dezer, da gen is begraven. Het was een behoeftige grijsaard, die door deVeenendaalsche diaconie bij een daglooner onder Renswoude besteed was. Hij is in 't begin der vorige week op een der wegen in deze gemeente door de koude bevangen geworden, en hoewel hij niet dood was, toch kort daarna overleden. Zijn kostbaas gaf hiervan te Veenendaal kennis, en sprak met een der diakenen dag en uur af, waarop hij met het lijk aan 't kerkhof zou zijn. Een der buren reed het lijk een uur ver naar de laatste rustplaatsvier dragers volgden. Op de plaats der bestemming gekomen, vond men het hek gesloten en niets gereed gemaakt. Toen men daarover den vroeger gesproken diaken onderhield, kreeg men contra order; het lijk moest na twee uren oponthond weer meegenomen worden naar zijn vroeger kosthuis en is daags daarna hier begraven. Ieder spreekt hier, en waarlijk niet zonder reden, schande van deze laakbare handelwijze der Veensche diaconie. (JJtr. daghl.) De sneltrein van Graz naar Weenen is den 21en De cember bij het station Frohnleuthen met een goederen trein in botsing gekomen; van den goederentrein zijn de locomotief en 3 goederenwagens verbrijzeld; de passa giers van den sneltrein zijn grootendeels met den schrik vrijgekomenslechts éen passagier ontving eenige kneu zingen; de hoofdconducteur werd echter zoo zwaar gekwetst, dat hij eenige uren later overleed. Verkeerde plaatsing van den wissel moet de oorzaak zijn van het ongeluk. Theriuoineterstand. 4 Jan. 'sav. 11 u. 16 gr. 5 Jan. 's morg. 7 u. 13 gr. 's midd. 1 u. 24gr. 's av. 6 u. 26 gr- öuitenlanb Algemeen overzicht. Terwijl Lodewijk Napoleon Bonaparte zich te Wil- helmshöhe met schaatsenrijden vermaakt en zijn dank heeft betuigd aan de koningin van Pruisen voor de toe zending van eenige paren uitmuntende schaatsen, zijn de krijgsoperatiën der Fransche legers, ondanks den strengen winter, op alle punten met kracht hervat. De generaal Faidherbe in het noorden, de generaal Chanzy in het zuidwesten en de generaal Bourbaki in het zuid oosten zijn in de laatste dagen weder herhaaldelijk met den vijand in kleine gevechten slaags geweest, waarin zij, naarmate hunner op het slagveld aanwezige strijd krachten, voordeel behaalden of de nederlaag leden. Geen dezer gevechten schijnt echter eenige beteekenis te hebben gehad; het aantal vernietigde menschenlevens werd daardoor slechts vermeerderd. Men verwacht echter spoedig weder ontmoetingen, welke voor beide oorlogvoerende partijen een meer beslissend karakter zullen hebben. Het bombardement der drie aan de oostzijde van Parijs gelegen forten Rosny, Noisy en Nogent wordt door de Duitsche belegeringstroepen met gunstig gevolg voort gezet. Volgens een telegram uit Versailles werd het vuur der Duitsehers nog alleen uit het laatstgenoemde fort beantwoord. Van Fransche zijde wordt overigens gemeld dat deze forten de vuurproef vrij slecht door staan en de kogels zelfs tot in de als bomvrij beschouwde kazematten doordringen. Daardoor wordt eenigszins verklaard dat de hoofdmacht der Fransche troepen aan die zijde zich meer en meer naar de stad terugtrekt, waardoor de generaal Trocliu de ontevredenheid van een deel der bevolking, vooral uit de voorsteden, heeft opgewekt. Men weet toch dat deze bevolking der voor steden, zonder zich om strategische argumenten te bekommeren, op de verdediging van elke rondom de stad bezette positie aandringt. Achterwaartsche bewe gingen staan in haar oog gelijk met nederlagen, een denkbeeld, waarvan de krijgsgeschiedenis de onjuistheid, toch waarlijk wel heeft aangetoond. Bedoelde ontevre denheid zal waarschijnlijk wel de aanleiding geweest zijn van de wanordelijkheden, welke onder de bevolking van eenige voorsteden hebben plaats gehad en waarbij de samengeschoolde menigte met geweld moest worden uiteengejaagd. Indien deze opvatting juist is, en op grond van vroegere mededeelingen omtrent de stemming der Parijsche volksmenigte achten wij haar zeer aanne melijk, clan is de pressie, welke men op het gouverne ment door deze wanordelijkheden zocht uit te oefenen, eene geheel andere dan die, welke de heer von Bismarck vroeger verklaarde te verwachten, als gevolg van een bombardement. Volgens the Times heeft de Pruisische regeering in de Luxemburgsche quaestie weder een diplomatieke nota aan het groothertogelijk gouvernement toegezonden om het voor te bereiden op eene militaire bezetting van het Luxemburgsche grondgebied, indien de neutraliteit niet behoorlijk werd gehandhaafd bij de belegering der on middellijk aan de grenzen gelegen vesting Longwy. In dien het waar is dat de Duitsche troepen zeer veel voor deel zouden kunnen trekken van het gebruik der door Luxemburg loopende spoorweglijn, dan zal wel spoedig eene nieuwe grief worden gevonden om deze aangekon digde militaire bezetting te motiveeren. Koning Amedaeus van Spanje heeft op 2 Januari zijn intocht te Madrid gedaan, onder het gejuich der menigte, gelijk een telegram zegt. Zijn eerste bezoek was gewijd aan de Atocha-kerk, alwaar des morgens het stoffelijk overschot van den maarschalk Prim in een der graf kelders was bijgezet. Zijn tweede bezoek bracht hij aan de weduwe van den minister, om vervolgens in de Cortes den constitutionneelen koningseed af te leggen, waarna deze vergadering, krachtens haar bekend ont- bindingsbesluit, uiteenging. Uit een telegram omtrent de aankomst van koning Victor Emmanuel te Rome mag men opmakeD dat de verhouding tusschen paus Pius IX en den koning van Italië, na de laatste gedachtenwisselingen, eenigszins vriendschappelijker is geworden. Victor Emmanuel heeft bij zijne aankomst te Rome een adjudant naar den paus gezonden om hem schriftelijk hiervan kennis te geven. Deze, de kolonel Spinola, werd door den kardi naal Antonelli op zeer vriendschappelijke wijze ontvan gen. Overigens werd aan den koning voor zijn vertrek uit Rome nog oen plechtig bezoek gebracht door den vertegenwoordiger van koning Lodewijk van Portugal, welke laatste met eene dochter van Victor Emmanuel is gehuwd. Laatste berichten. Madrid. Aan den maarschalk Serrano zal vermoedelijk de samenstelling van een nieuw ministerie worden opge dragen. Londen. The Times meldt dat de minister Jules Favre Parijs niet zal verlaten om Frankrijk op de conferentie te vertegenwoordigen Versailles. Heden (Donderdag) is het bombardement tegen de forten ten zuiden van Parijs aangevangen. De strp Dij Parijs. „Als de Duitsehers niet weten wanneer wij van plan zijn een uitval te doen zooschrijftvanden22enDecom- ber Henry Labouchere aan the Daily news dan is dat waarlijk onze schuld niet. Verleden Zondag werden reeds alle poorten gesloten, des Maandags liield men een grooten krijgsraad, terwijl gisteren den ganschen dag

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2