N0- 5. Vrijdag AAIBESTEDING-. 1871, OURANT. C> Januari, i MINISTERIE VAN JUSTITIE. Op Dinsdag X? Januari ISM, des namiddags te éen uur, zal van wege den Minister van Justitie en onder zijne goedkeuring, in een der lokalen van het Ministerie van Justitie te 's-Gravenhage worden AANBESTEED: Het onderhouden yan - en het doen yan eenige herstellingen aan de geyange- nissen en rechtsgebouwen te Middel burg en Zierikzee, en de gevangenis te Goes, gedurende 1871,1872 en 1873-. De besteding geschiedt bij enkele inschrijving, vol gens het bestek. De bestekken liggen ter lezing: te Middelburg in het provinciaal gerechtshof, te Zie rikzee in het gebouw der rechtbank, en te Goes in de gevangenis. De bestekken zijn op franco aanvrage te bekomen bij het Ministerie van Justitie, bovendien voor Middelburg en Goes bij den opzichter J. ET. HANNINK te Goes, en voor Zierikzee bij den gemeente-architect M. COUVEE te Zierikzee. Inlichtingen worden gegeven door den Ingenieur- Architect voor de Gevangenissen en Rechtsgebouwen J. F. METZELAAR te 's-Gravenhage en door den Archi tect en Opzichter bovengenoemd. Aanwijzing in de gebouwen zal worden gedaan te Goes, Dinsdag 10 Januari, te Zierikzee Woensdag 11 Januari en te Middelburg Donderdag 12 Januari van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. 's-Gravenhage, den 3 Januari 1871. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, CLANÏ. ©inmnlaniX Middelburg 5 Januari. Gisteren heeft in het kiesdistrict Goes de herstemming plaats gehad ter verkiezing van een lid voor de provin ciale staten van Zeeland, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer O. Verhagen. Zooals men weet liep deze herstemming over de heeren jonkheer mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, die bij de eerste stemming 329, en mr, J, II. de Laat de Kanter, die bij de eerste stemming 298 van de 734 geldige stemmen bekwamen. Bij de herstemming zijn 867 biljetten ingeleverd, waar van bij de opening op heden 5 van onwaarde zijn ver klaard, zoodat het getal geldige stemmen 862 bedfoeg. Daarvan zijn uitgebracht 502 op jonkheer mr. J. J. Pompe van Meerdervoort en 360 op mr. J. H. de Laat de Kanter. Eerstgenoemde is dus gekozen. Heden zijn in den Haag ten behoeve der staatsspoor wegen de volgende werken aanbesteed: 1° de bovenbouw van het gedeelte spoorweg... M^n Middelburg tot den straatweg van Oost- naar V;. Souburg; 2° de werken voor beveiliging en afdeelife van den spoorweg van Middelburg tot en met het lokaal station Vlissingen; 3° de verdediging der kanaalboorden tusschen Middel burg en VlissingeD, met de opruiming van vier dammen; 4.0 de beplanting van den MiddelburgVlissingscheu bermweg. Hiervoor zijn 4 biljetten ingekomen. De laagste inschrij ving is van den heer G. M. Sigmond, te Werkendam, voor 250,000. Uit Vlissingen schrijft men ons heden nog: „Er zijn nu in het geheel 90 schepen hier indehavens gekomen, waaronder 22 stoomschepen. Twee stoom schepen worden gelost in de gebouwen der oormalige uitrustingwerf, met het doel om, in afwachting van de heropening der vaart, eene nieuwe lading te gaan halen; terwijl nog een viertal zeeschepen gelost worden in het belang der lading. „Een bark met naphta en petroleum geladen is in de geul van het nieuwe werk gebracht, daar men het te gevaarlijk achtte om die in het dok te laten." Benoemingen en besluiten. minister ieele departementen. De Staats-courant van Woensdag bevat de volgende besluiten: Het heeft zijne majesteit behaagd bij besluiten van den 3e" dezer: 1°. eervol ontslag te verleenen, op het daartoe door hen gedaan verzoek, aan de heerenmr. C. Fock, als minister van binnenlandsche zakenmr, P. P. van Bosse? als minister van financiënJ. J. van Muiken, als minister van oorlog, en mr. F. G. R. H. van Lilaar, als minister van justitie; onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige aan hoogstdenzelven en aan den lande bewezeue diensten; 2°. niet aan te nemen het door den heer L. G. Brocx gevraagde eervol ontslag als minister van marine; 3°. den heer L. G. Brocx, onder dankbetuiging, eervol te ontheffen van de opdracht tot waarneming der zaken het departement van koloniën betreffende; 4°. te benoemen: tot minister van binnenlandsche zaken, mr. J. R. Thorbecke, Z>'. Ms. minister van staat, lid van de tweede kamer der staten generaaltot minis ter van koloniën, mr. P. P. van Bosse, laatstelijk minis ter van financiën; tot minister van financiën, mr. P. Blussé van Oud-Alblas, lid van de tweede kamer der staren-generaal; tot minister van oorlog, G. P. Booms, kolonel en chef van den generalen staf; tot minister van justitie, mr. J. A. Jolles, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden; en tot minister van buitenlandsche zaken, mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het hof van Groot-Britannie en Ierland. ridderorden. Vergunning verleend aan M. graaf van Limburg Stirum, kamerheer, dienstdoende bij Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2e klasse van de orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken. telegrapuie. Benoemd, met ingang van I dezer, bij de rijks-telegraaf: tot onderdirecteur 1«klasseW.Brinck, thans onderdirecteur 2e klasse; tot onderdirecteur 2C klasse H. J. van Vianen, thans telegrafist 2e klasse; tot opzichter 2e klasse J. A. van der Heyden, thans opzich ter 3e klassetot opzichter 3e klasse E. J. Pierlot, thans tijdelijk opzichtertot telegrafisten le klasse C. E. Prey, D. Brugma, W. P. Nijst, G. M. A.Harmsen,II. J.Güppertz, E. T. van der Mey en J. F. Vaes, allen thans telegrafist 2e klasse; tot telegrafisten 2e klasse L. Keck, A. Winkel man jr., E. A. Bergsma, L. F. Canté, J. K. van der Borgh, A. Schuilenburg, D. W. Evers, A. G. Willekens, G. Wei ter, C. A. van der Harst, H. A. Pastor, L. de Hoog, J. P. Leenart, J. F. Verbist en F. E. Bosse, allen thans tele grafist 3e klasse; tot telegrafisten 3e klasse F. W. Brug, J. Bosboom, A. A. Welters, M. J. Coster, T. Zoeter, H. C. T. van de Wall, W. P. van West, P. Corver, J. H. L. Of- ferhaus, A. van Maurik, A. Kolling, C. Koorn Jbz., jonk heer S. Tjarda van Starkenborgh-Stachouwer en J. A. Valentijn, allen thans leerling-telegrafist, alsmede W. Kuiler, thans rijks-telegraafklerk. stoomwezen. Benoemd tot opzichter le klasse voor het stoomwezen A. Ph. Kapteyn, te Barnevcld. Onderwijs. In 1870 hebben akten van bekwaamheid verkregen: als hoofdonderwijzer 198; hoofdonderwijzeres 35; hulp onderwijzer 344; hulponderwijzeres 175; onderwijzers, die reeds iu het bezit eener akte van bekwaamheid, of daarmede gelijkstaande akte van algemeene toelating, met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in éen of meer der vakken van het meer uitgebreid lager onder wijs 321; onderwijzeressen dito 305; huisonderwijzers 73huisonderwijzeressen 235. Jjerknieuws. De kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht heeft het volgende drietal ter beroeping van een predikant opgemaakt; de heeren d<\ A. W. Brons veld, te Uaarlem di\ P. S. van Ronkel, te Zutfen, en W. Vliegenthart, te Vreeland. Marine en leger. Jl. Maandag is te Nieuwediep in dienst gesteld Z<\ M». schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. A. H. Hugenholtz. Rivierberieliter7. De Staats courant bevat de volgende berichten: Keulen, 3 Januari. Waterstand 7 voet 11 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks de helft der breedte van den Rijn. Arnhem, 2 Januari." De rivier is bijna over hare ge- heele breedte met drijfys bedekt. Westervoort, 2 Januari. De IJsel is over hare geheele breedte met drijfijs bedekt; de overtocht is gestremd. Zutfen, 1 Januari. De rivier is over een derde ge deelte der breedte met drijfijs bezet. Wijk bij Duurstede, 1 Januari. De Lek is over hare geheele breedte met drijfijs overdekt. Vreeswijk, 2 Januari. De rivier is over drie vierde gedeelte der breedte met zwaar drijfijs bedekt; overtocht met roeibooten. Waterstand 3.79 meter -j-AP. of 2.73 meter onder noodpeil. Val 0.03 meter. Maastricht, 3 Januari. Geene verandering in den toe stand van het ijs. Rechtzaken. De rechtbank te Rotterdam heeft jl. Dinsdag onder anderen de volgende veroordeelingen uitgesproken: Een boerenknecht tot zeven dagen eenzame opsluiting, die zonder opzet gevaar heeft doen ontstaan voor den spoortrein n°. 3, die uit Delft kwam en die, zoo de machinist de vaart daarvan niet had verminderd, in botsing zou gekomen zijn met een spoelingwagen en paard, die de beklaagde over een particulieren overweg onder Kethel vervoerde en liet stilstaan om het hek te sluiten, juist op het oogenblik dat die trein moest passeeren. Een machinist tot een cellulaire gevangenisstraf van zes weken, mede wegens het zonder opzet gevaar voor een trein doen ontstaan. Op 26 October 11. kwam trein n°. 6, van den Nederlandschen rijnspoorweg, waarop deze beklaagde als machinist dienst deed, van Utrecht, en liep bij aankomst te Rotterdam met meer dan gewone vaart door en met zoodanig geweld tegen het stuitblok aan, dat dit ontzet werd en de wagens van den trein een schok kregen, terwijl enkele passagiers lichte lijk verwond waren. Dit een en ander werd veroorzaakt, doordien de machinist te laat het sein tot remmen had gegeven. De beklaagde werd na het gebeurde uit den dienst der Maatschappij ontslagen; hij voerde te zijner verontschuldiging aan, dat de rails door het vochtige weder nat en glad waren, zoodat de wielen, in weerwil van het remmen, doorreden; doch de rechtbank oor deelde hieromtrent dat deze verdediging niet kon opgaan, omdat de beklaagde als machinist behoorde te letten op alle omstandigheden, die in aanmerking kwamen, om aan hetgeen hem bij zijn instructie is opgedragen, behoorlijk en tijdig te voldoen, en hij, juist door met to veel vaart op de gladde rails door te rijden, als machi nist heeft kunnen en moeten voorzien dat hij gevaar voor den trein deed ontstaan.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1