OÜRANT. r 3. Woensdag 1871, 4 Januari, öuitenlanö. Middelburg 3 Januari. Uit den Haag wordt ons heden getelegrapheerd Het ministerie is definitief samengesteld, en wel als volgt: Thorbecke, binnenlandsche zakenvan Gericke, buitenlandsche zaken: van Bosse, koloniën; J. A. Jolles, justitie; Brox, marine; Booms, oorlog; Blussé van Oud-Albas, financiën. De officieele mededeeling zal waarschijnlijk heden of morgen in de Staats-courant worden opgenomen. Een later telegram dan het hierboven vermelde, be richt ons dat de Staats-courant van heden het besluit in houdt waarbij het tegenwoordig ministerie eervol wordt ontslagen, en tevens dat waarbij het nieuwe benoemd wordt. De lijst komt geheel overeen met de hierboven mede gedeelde. Daar ook de vaart op de Schelde tusschen Vlissingen en Breskens niet meer geregeld kan plaats hebben, is de overtocht van het Sloe, welke bovendien door het vele diijfijs aan vrij groote bezwaren onderhevig is, het eenige middel om ons eiland te bereiken of te verlaten. Onderwijs. In een artikel van den hoogleeraar Harting in het Utrechtsch dagblad leest men onder anderen het volgende „Er zal tusschen grondig ontwikkelde wetenschappe lijke mannen en dilettanten, hoe talentvol deze ook mogen zijn, altijd een natuurlijk antagonisme bestaan, waardoor de goede harmonie tusschen de doctoren onder het onderwijzend' personeel en de commissie van toe zicht, indien daarin vele znlkedilettanten zitting hebben, telkens gevaar loopt, gestoord te worden, tenzij deze zich tot een vasten regel hebben gesteld zich nimmer met den inhoud van het onderwijs in te laten, maar het toezicht daarop uitsluitend aan den directeur en den inspecteur over te laten. Dit is trouwens, onzes inziens, ook het eenige juiste standpunt. Maar dan bestaat er ook geen enkele geldige reden, waarom de gemeente raden er bij de benoeming der commissien juist op be dacht zouden zijn daarin bij voorkeur personen te kiezen, van wie men weet dat zij wel iets aan physica, chemie, enz., enz. gedaan hebben, zooals men het noemt. Inte gendeel, zulke personen zullen daarvoor dikwijls minder geschikt zijn dan anderen, die geenerlei aanspraak maken op den naam van natuur- of scheikundigen, maar door algemeene ontwikkeling, beschaving en kennis, zij het ook op een geheel ander gebied, uitmunten^ en die tevens de behoeften der tegenwoordige maatschappij aan meerdere natuurkennis beseffen en daarom levendige belangstelling koesteren voor het tegenwoordige mid delbare onderwijs. De zoodanigen kunnen voortreffelijke verzorgers daarvan zijn, al zijn zij ook geheel niet in staat om over den inhoud van dit onderwijs een oordeel te vellen." Koloniën. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 24 November. In het mail-overaicbt van den Java-Bode leest men „Sedert het vertrek der vorige mail op 16 November is de onderzeesche telegraaflijn tusschen Batavia en Singapore voor het publiek opengesteld en hebben de dagbladen reeds herhaaldelijk telegrammen uit Europa kunnen mededeelen, wier inhoud anders eerst over eenige dagen, bij aankomst der mail, zou bekend gewor den zijn. Een telegram van 8 November uit Londen werd 22 November te Batavia ontvangen, zoodat thans voor het eerst in niet meer dan veertien dagen een telegra fisch bericht uit Europa is ^overgebracht. Dat tijdsver loop zal nog aanmerkelijk korter worden, wanneer eehmaal Singapore met Penang en Penang met Madras verbonden zullen zijn. De kabel Singapore—Penang is aan boord van de William Cory den 10en November via het Suez-kanaal te Singapore aangekomen. De kabel Penang—Madras ligt insgelijks daar gereed, en reeds zijn twee stoombooten aangewezen, de Scanderia en deEdin- burg, om hem van het eene naar het andere punt over te brengen. Tevens wordt in de jongste berichten uit Australië gemeld (Melbourne, 11 October), dat aan de landlijn naar Port Darwin, waar de Britsch-Australische kabel via Java en Timor moet aansluiten, in tweeinrich tingen met kracht gearbeid wordt. Zoo nadert dat groote werk met snelheid zijne voltooiing. „In de Javasche courant zijn geen nieuwe ordonnan tiën verschenen, betreffende de uitbreiding der opium pacht. De openstelling der verboden kringen schijnt zich derhalve te sullen bepalen tot de residentiën en af- deelingen van residentiën, welke in de ordonnantiën van 21 October en 9 November genoemd zijn. „Betreffende de antecedenten van Wangkang, het hoofd van den nieuwen Banjermassinsehen opstand, indien werkelijk dat woord gebezigd moet worden voor het verzet hetwelk in de afdeeling Doesson en Becompay van Wangkan'szijde heeft plaats gehad, deelt de Soera- baya courant van 16 November eenige bijzonderheden mede, welke wij hier overnemen: „„Wangkang, alias Kjai Mas Demang, is de zoon van zekeren Pembekel Kendit, een vroeger kamponghoofd van Marabahan, die omstreeks 1828 de oproervaan in gemelde kampong tegen het gouvernement verhief. Het gevolg van deze daad was, dat Pembekel Kendit door den kapitein Vrijhoef gevangen werd genomen en voor zijn gedrag aan de galg moet boeten. „„De geschiedenis van Pembekel Kendit is over ge heel Borneo's Z. O. kust bekend, daar zijne daden in een inlandsch epos (sair) verheerlijkt zijn; door de fanatie ke Bandjereezen wordt hij beschouwd als handelde bij volgens ingeving van Toean Allah. „„Niet te verwonderen is het dus. dat de zoon van dien man (die onder zijne landgenoten als een profeet be wonderd wordt) de voetstappen zijns vaders tracht te volgenja wellicht reeds lang weder het zwaard tegen de Europeanen zou hebben aangegord, zoo niet mis schien de vrees voor de galg hem daarvan teruggehou den bad. „„Wangkang zoog als het ware met de moedermelk den haat tegen de Hollanders in, en nam dan ook braaf deel aan den opstand in 1859. Door het geluk onzer wa penen (wij weten het allen) werd bet rijk van Banjer ma- sin aan -ons gezag onderworpen, maar' Wangkang verkoos liever den guerilla-oorlog in de Doesson voort te zetten dan zich te onderwerpen. Ziedaar de man, waar wij op dit oogenblik mede te doen hebben. Hoewel niet rechtstreeks bewezen kan worden, dat hij de man is, die de draden van het drama spint waarvan Marabahan het schouwtooneel is, zoo kan men daaraan toch niet twijfelen. „„Een man zóo energiek, zóo slim en vol beleid, moet de hoofdrol in dat drama spelen. Moge de ontknooping daarvan voor ons zonder ongelukken afloopen! „„Wat verder de uitgebreidheid van het fgrondgebied betreft, waarover de beroeringen zich uitstrekken, deze bepalen zich alleen tot de kampong MarabahaD, de hoofd plaats van de afdeeling Doesson en Becompay."" Rechtzaken. Vrijdag 11 is in de onzen lezers bekende zaak der Zeeuwsche maatschappij van stoomvaart, gevestigd te Middelburg, tegen den staat aanhangig bij den hoogen raad conclusie van eisch genomen. Het nemen van conclusie door den procureur van den gedaagde werd veertien dagen uitgesteld. Gemengde berichten. De dag van gisteren schijnt voor onze nog beschikbare middelen van vervoer niet gunstig te zijn geweest. Wij vernemen althans dat de diligence naar Goes, waarin zich zeven passagiers bevonden, aan de overzijde van het Sloe is omgevallen. De passagiers hebben zich alleD, evenals de voerman, min of meer gekneusd te voet naar 's Heer-Arendskerke begeven. Verdere bijzon derheden zijn ons nog onbekend. Ook is gisteren namiddag de van hier naar Vlissin gen vertrekkende postkar, tengevolge van het breken der as, hetzelfde ongeval overkomen. De postiljon heeft zich vooral aan een zijner armen bezeerd. De pakketten zijn door een omnibus overgenomen en naar de plaats van bestemming gebracht. De Noord-Brabanter herinnert dat jl. Zaterdag de „dag was waarop paus Pius IX langer geregeerd heeft dan een zijner voorgangers. „Voor hem heeft Pius VI na' den prins der apostelen het langst geregeerd. Tot paus gekozen 15 Februari 1775, stierf hij 29 Augustus 1799, alzoo na eene regeering van 24 jaren, 6 maanden en 14 dagen. Pius IX werd 16 Juni 1846 tot paus gekozen en heeft dus op den dag van heden (jl. Zaterdag) 24 jaren 6 maanden en 15 dagen den pauselijken zetel bekleed/' In de Engelsche bladen wordt thans eenezeer breed voerige polemiek gevoerd over de quaestie: waarom de Engelsche dames zoo bitter weinig van de kookkunst ver staan. Een Fransche dame, eene uitgewekene, heeft die zaak op het tapijt gebracht, door in een der bladen te beweren dat de Engelsche vrouwen er in 't minst geen begrip van hebben om de spijzen smakelijk toe te berei den, en evenmin om de schotels aangenaam voor het oog te doen zijn; dat zij volstrekt niet de kunst verstaan om van niets iets te maken, en dat over het algemeen de beoefening der huishoudkunde zeer veel te wenschen overlaat. Dit artikel heeft veel sensatie gemaakt; de Engelsche dames konden echter het beweren van de Fransche dame in 't minst niet ontzenuwen. Integendeel; zij moesten erkennen dat hare kennis van de kookkunst zeer veel te wenschen overlaat, eene bekentenis die de bladen gretig hebben aangegrepen om de dringende nood zakelijkheid tebetoogen dat de Engelsche vrouw de huis houdkunde beoefene en dat zij zich toelegge op de ken nis der kookkunst, opdat zij al behoeven zij dan ook zeiven niet te koken kunnen zorgen dat de Engelsch- roan in zijn eigen huis eindelijk eens smakelijk eten kan, als eene kleine tegemoetkoming voor de vele moeite die hij zich moet getroosten om te zorgen dat de tafel steeds voorzien zij. De Engelsche dames, die het alles be halve aangenaam vonden dat zij zoo duchtig de les wer den gelezen, en dat nog wei door eene vreemdelinge, hebben hare Fransche zusters volstrekt niet gespaard. Integendeel, zij hebben de Fransche dames scherp ge hekeld over hare groote ingenomenheid met opschik, en haar zelfs verweten dat zij er niet voor terugdeinsden de welvaart van het huisgezin aan mooie kleedjes, hoed jes en strikjes op te offeren; daarbij natuurlijk geheel uit het oog verliezende dat de chignon3, hoepelrokken, bouillonnées, hooge hakjes, enz. enz. even inheemsch zijn in Engeland als in Frankrijk. Sommige Engelsche. ladies gingen zelfs verder en verweten de Fransche dames hare wufte zeden, bare voorliefde voor de chroni- que scandaleuse en wat dies meer zij. A/rench lady" betoogt nu in the Times, waarschijnlijk om de gemoede ren wat kalmer te stemmen en den opkomenden storm te bezweren dat, welke gebreken der Engelsche vrouw ook aankleven, zij zeer zeker de deugd der waarheids liefde in hooge mate beoefent, en dat zij inderdaad op het punt van moraliteit veel hooger staat dan de Fran sche vrouwelijke sekse. De Pall Mall Gazette is zeer nieuwsgierig te weten welk goeds er uit deze polemiek zal voortvloeien voor den gemaltraiteerden Engelschen huisvader, voor wien het eten thans een soort van straf is. Thermometerstand 2 Jan. 'sav. 11 u. 23 gr. 3 Jan. 'smorg.7u.17gr. 'smidd.ln.23gr. 's av. 6 u. 21 gr. Algemeen overzicht. Do Pruisische Staats-Anzeiger beschouwt de bemach tiging van den Mont Avron bij Parijs als een groot voor deel, waardoor veel terrein is gewonnen tot offensieve operatiën, waarmede men spoedigzal voortgaan. Behalve de voortzetting van het bombardement der Parijsche forten Ivosny en Noisy, verwacht men te Parijs ook de opening van het vuur tegen den Mont ValeriëD. In het noorden, zuiden en zuidoosten van Frankrijk.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1