Benoemd: tot resident der Zuider- en Ooster-afdee- ÜDg van Borneo, de adsistent-resident van Tangerang 0. C. Tromp; tot ambtenaar ter beschikking bij de landelijke inkomsten en cultures, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Indië W. A.van Aken. Machtiging verleend: tot de uitreiking aan den geneesheer te Pasoeroean H. A. ter Meulen van eene acte van toelating tot uitoefening van de verloskundige prak tijk aldaar. Benoemd: afdeeling Europeesch onderwijs, tot le hulponderwijzer, aan de openbare 4* lagere school te Batavia, de le hulponderwijzer aan de openbare school te Pasoeroean H. G-oedhart; aan de openbare lagere school te Pasoeroean, de le hulponderwijzer aan de openbare 4« lagere school te Batavia H. J. Scheffer; tot 3en hulpon derwijzer aan de openbare 2e lagere school te Batavia, de hulponderwijzer aan de openbare lc lagere school te Padang, D. A. de Hoog; tot hulponderwijzer, aan de openbare le lagere school te Padang, de 3e hulponder wijzer aan de openbare 2e lagere school te Batavia M. J. J. Op de Laey; aan de openbare 5e lagere school te Batavia, de hulponderwijzer aan de openbare 5e lagere school te Soerabaija F. J. Bosch; aan de openbare 5« la gere school te Soerabaija, de hulponderwijzer aan de openbare 5e lagere school te Batavia J. C. le Clerq de Courcelles; aan de openbare lagere school te Meester- Cornelis, de hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Cheribon J. Strijkers; aan de openbare lagere school te Cheribon, de hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Meester-Cornelis J. H. Bakker. departement van oorlog. Ontslagen: eervol, uit Zr. M>. militairen dienst wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie W. J. F. Timmerman. Gesteld: op nonaetivieteit, infanterie, de kapitein M. C. E. Ruempol, onlangs van verlof uit "Nederland teruggekeerd. Gemengde berichten. De kamer van koophandel en fabrieken te Dor drecht heeft de vorige week het besluit genomen, dat voortaan in de Dordreehtsche courant mededeeling zal worden gedaan van het verhandelde in elke zitting, voor zoover dit voor openbaarmaking belangrijk genoeg en geschikt geacht wordt. In de gestichten te Veenhuizeu was voor de ver pleegde bevolking een eigen of zoogenaamde fictieve munt in omloop, uit zink en koper vervaardigd. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, die munt met ingang van 1 Januari 1871 af te schaffen en de uitbetaling van het loon voor arbeid enz. voortaan in gewoon geld te doen plaats hebben. De omwisselingder fitieve munt, in het bezit der verpleegden, voor Hol* landsch courant, zou op den laatsten dag des vorigen jaars plaats hebben, waarna zij aan den minister van binnen landsche zaken moest worden opgezonden. Te Meppel is jl. Vrijdag de gymnastiekschool afge brand. De oorzaak is vooralsnog onbekend. De Zoölogische tuin te Amsterdam heeft een ver lies geleden, door het sterven van een der drie olifan ten, dien van Sumatra. Van Arum wordt als eene bijzonderheid gemeld, dat de vorige week de wed. S. P. van der Meulen, op 80jarigen leeftijd, lust gevoelde om nog eens een toertje op schaatsen tedoen,en ditzoogoed er afbracht, dat allen zich over haar flink rijden verwonderden en zij zelve verklaarde, geen last er van te hebben. De tunnel door den Mont-Cénis is voltooid. Een rotswand van ruim 12,000 meter dikte is doorboord. Reeds in 1856 werd het plan daartoe geopperd, maar het ver- eischte belangrijke voorbereidende werkzaamheden, en die waren even moeilijk als het plan gróotsch was. Men moest namelijk met de meeste nauwkeurigheid de lij n bepalen, waarlangs de boring moest plaats hebben, opdat men aan beide zijden tegelijk beginnende, op hetzelfde punt in dezelfde richting uitkwam. Daarvoormoest men boven op den berg een punt hebben, dat van weerszijden kon worden gezien en tot uitgangspunt der berekeningen worden gemaakt. Zoodanig punt is echter niet op den Mont-Cénis aan te geven, dus moest men zich behelpen met eene reeks seinpalen. Even zoo lastig was het, de hoogte van den tunnel overal gelijkte maken. De klein ste afwijking bij den aanvang van het werk, zou op eenigen afstand een belangrijk verschil opleveren en de geheele onderneming ten slotte doen mislukken, omdat in het midden de beide tunnels niet aaneen zouden slui ten. AI die moeilijkheden zijn echter overwonnen. Nadat in 1857 de voorbereidende arbeid was afgeloopen, is men aan bet graven gegaan, en met het laatst van 1870 is nu deze tunnel, die 12,200 meter lang is (twee en een half uur gaans) en daarmede de onderaardsche gemeenschap tussclien Frankrijk en Italië voltooid. Jl. Donderdag is in den circus Renz te Berlijn de koorddanseres Euphrosyne Rost, nadat zij reeds her haalde malen met een velocipede over een zeer hoog boven den grond gespannen koord vooi'-en achterwaarts had gereden, van die duizelingwekkende hoogte in een ledige loge gevallen. Zij heeft zich vooral inwendig be zeerd. De ontsteltenis en verwarring waren natuurlijk groot. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den len dezer: H. van Halen, wedr. van A. CJittenbogaard, 43j. met M. S. Engel, wedc. van J. W. Haccou, 46 j. (Van 24 tot 31 December.) Vlissingen. Gehuwd: H. Baart, jm 31 j. met C. Melse, wede. van G. Adriaanse, 34 j. Bevallen: C. Schuurkamp, geb. Bebelaar, d. P. Barbó, geb. de Bakker, d. C. Jansen, geb. But, z. E. de Bruijn, geb. Degens, z. J. Matthijsse, geb. Bosselaar, d. J.Daenen, geb. Wallast, d. C. Everse, geb. Schuchhardt, z. Overleden: J. F. A. Koster, z. 13 m. P. E. Goedhart, d. 2 j. S. de Rijcke, man van J. Bostelaar, 41 j. J. T. Ver meulen, vrouw van D. F. van den Berghe, 57 j. J. Cal- jouw, z. 23 m. C. Stroo, d. 2 j. Goes. Gehuwd: J. F. de Koning, wed>\ van R. Cornu, 47 j. met J. C. Barbier, wed*, van B. H. Kracht, 45 j. Bevallen: C. J. de Witte, geb. Bloppoel, z. Overleden: P. F. de Jonge, geh. met C. den Boer, 60j. J. J. O. van den Broeke, z. 2 m. Ziekikzee. Gehuwd: L. de Waal. wed*. 48 j. met A. van Zon, jd. 30 j. I. Schnlts, jm. 35 j. met S. Trijzelaar, wede- 32 j. W. Post, jm. 34 j. met C. Dane, jd. 20 j. BevalJeD: D. KalkmaD, geb. Verdijsseldonk, z. H. M. Sigmond, geb. van den Ende, z. D. Berklioudt, gehBlok, d. K. den Dekker, geb. van Stijn, z. A. Schroeijers, geb. Kanie, z. Overleden: J. A. Plaum, z. 16 m. F. Ringelberg, z. 5 m. J. Lemson, jd. 27 j. K. Leijdekkers, d. 1 w. L. Kooijman, z. 3 j. C. van Dijk, man van T. Lceuwe, 48 j. A. de Bie, z. bijna 1 j. Thermometer stand. 31 Dec. 's av. 11 u. 19 gr. 1 Jan. 's morg. 7 u. 16 gr.'s midd. 1 u. 22 gr. 's av. 11 u. 18 gr. 2 'smorg.7u. 16gr.'smidd.lu.22 gr.'s av. 6u.22gr. öuttenlcmïr. Algemeen overzicht. Het keizerrijk is de vrede! Deze Napoleontische phrase welke wij nog al eens in zijne nieuwjaarstoe spraken terugvonden schijnt thans door den heer von Bismarck te zullen worden geëxploiteerd, voor zooverre de Duitsche bondskanselier zich daaromtrent eenige moeite geeft. Thans zal het Duitsch keizerrijk de vrede zijnEn the Times zegt te dien aanzien vrij wan hopig: Wat wij heden zien is slechts de herhaling van hetgeen wij gisteren zagen; een tijdvak van vrede,gelijk aan dat, hetwelk Europa na het eerste keizerrijk door leefde, kon niet voortduren, maar moest weder door een oorlog worden gevolgd. Doch wij hebben, met het oog op deze wanhopige voor spelling van the Times, niet na te gaan hoe lang het na den tegenwoordigen Fransch-Duitschen oorlog weder vrede zal blijven. De vraag bij den aanvang van een nieuwjaar waarlijk niet vreemd omtrent het vermoe delijk einde van den gevoerden oorlog is reeds niet te beantwoorden. Niet geheel ten onrechte zegt dan ook het dagblad le Nord in zijn hoofdartikel van gisteren „Toen de Fransche generaal d'Aurelles nog de Duitsche troepen aan de Loire tegenhield, kon men hopen dat een door de neutrale mogendheden ondersteunde ernstige pogingin het belang van den vrede eenig gunstig gevolg kon hebben. 'Thans echter en bij den bestaanden toestand heeft Frankrijk niets meer te hopen van eencschikking en niets meer te verliezen bij de voortzetting des oorlogs. Wij spreken niet van het verlies aan mensehenlevens en geld. Reeds lang telt Frankrijk die niet meer. De Duitschers eischen den Elzas en een deel van Lotharin gen. Al duurde de oorlog nu nog een jaar, zouden zij niet meer kunnen eischen. Men begrijpt dus dat Frank rijk alle kansen wil beproeven en den krijg doorzetten tot aan die uiterste grens, welke de wanhopige verdedi ging van den zelfmoord scheidt." En zoo is dan, zegt le Nord gelijk wij zeiven in ods vorig nomraer opmerk ten geene redeneering meer in staat om eenigen invloed uit te oefenenen aan de militaire gebeurtenis sen blijft het woord. Zoo zou dan ook de nieuwjaarsdag, volgens berichten uit Versailles aan een paar Londensche dagbladen, gevierd worden met den aanvang van het bombardement der beide Parijsche forten, Eosny en Noisy, achter den Mout Avron gelegen. Of dit werkelijk heeft plaats ge had is ons echter nog niet gebleken. Alle berichten zijn- trouwens heden zeer schaars en van geenerlei beteeke- nis. Zelfs de nieuwjaars-toespraken Yan koning Victor Emmanuel te Rome en van zijn zoon, de nieuwe Spaansche vorst zijn ons nog niet bekend geworden. Zaterdag morgen is, gelyk wij reeds mededeelden, de Spaansche minister Prim aan de gevolgen zijner wonden overleden. Het was wel eene onheilspellende tijding, welke daarmede op den laatsten dag des jaars aan den nieuwen Spaanschen koning op zijne reis naar de hoofd stad werd gebracht. Zoo viel dan de man, aan wien Spanje, het liberale Spanje, zooveel verplichting had, door de hand van samenzweerders, die nog wel waar schijnlijk niet eens de werktuigen geweest zijn van de reactionaire partij. De Londensche dagbladen hebben dezer dagen aller heftigste artikelen geschreven over de krenking van Engeland's nationale eer, door de handelwijze der Duit schers te Duclair met zes Engelsche handelsvaartuigen, welke zij, gelijk onze lezers weten, hebben laten zinken, na de bemanningen te hebben verjaagd en beroofd van alles wat zij bij haar vonden. Een paar Londensche organen vragen, met het oog op dit feit, of het Engelsch gouvernement het voornemen heeft om voortaan alle willekeurige daden van Duitschland te dulden en Engel sche burgers in den vreemde straffeloos door Duitschers wil laten mishandelen. Al die woede van het Engelsch publiek zal echter te Versailles wel met de meeste kalmte worden gadegeslagen. Men is in den laatsten tijd door Engeland's houding in veel gewichtiger aangelegenheden, te zeer overtuigd geworden van de weinige waarde der bedreigingen van de Engelsche regeering, dan dat men eenige vrees koestert voor eene oorlogsverklaring in deze quaes- tie. En voor dreigende diplomatieke nota's is de Duitsche bondskanselier niet bang. Mocht dit het ge volg wezen van de handelingen der Duitsche militaire autoriteiten te Duclair, dan zou een sarcastisch antwoord van den heer von Bismarck Engeland's vernedering nog slechts te scherper doen uitkomen. Laatste berichten. Le Mans. De generaal Chanzy heeft Zaterdag, bij eene verken ning aan den linkeroever der Loire, de Duitsche troepen teruggeslagen en een uitmuntende positie tegenover Vendöme weten te bemachtigen. Hij maakte daarbij een tweehonderdtal Duitschers krijgsgevangen. Versailles. Het beschieten der positiën aan het noordoostelijk front 'van Parijs wordt met goed gevolg voortgezet. De forten Rosny en Noisy hebben Zondag geen teeken van leven gegeven. Zaterdag is eene Duitsche legerdivisie bij Ven döme door een sterke Fransche afdeeling terugge worpen. Mezières heeft gecapituleerd. Rijssel. De generaal Faidherbe heeft het te Vitry gevestigd kamp van het noorderleger doen opbreken en is tegen den vijand opgerukt. Brussel. De Fransche minister Gambetta heeft Lyon verlaten voor de veel zuidelijker gelegen stad Valence. In een af scheidsredevoering heeft hij gezegd „dat de oorlog voor Frankrijk nu nog slechts begint." Uit Parijs. Volgens verschillende berichten in de laatste dagen op onderscheidene plaatsen aangekomen is de toe stand van Parijs weinig veranderd. De bevolking is vol moed en geestkracht, en verlangt de verdediging voort te zetten. Aan levensmiddelen is nog geen gebrek, doch het voorloopig bestuur heeft de noodige maatrege len genomen, om nauwkeurig bekend te zijn met den aard en de hoeveelheid der voorhanden zijnde zaken. Zoo heeft men bij alle bakkers in de stad een onder zoek ingesteld naar den voorraad meel en naar het aan tal personen waaraan zij gewoon zijn dagelijks brood te leveren. Daarvan wordt zorgvuldig aanteekening gehou-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2