OÜRANT. N°- 308. Donderdag 1870. 29 December. Middelburg 28 December. Het feit dat dc burgemeester dezer gemeente zijn ont slag zou hebben gevraagd, waarvan wij onlangs bij wijze van gerucht melding maakten, is nog wel niet officieel bevestigd, aan den gemeenteraad is daarvan nog wel geen kennis gegeven althans niet in openbare zitting, maar toch is hetgeen men daaromtrent van onderscheidene zijden verneemt zoo positief, dat geen grond tot twijfel overblijft. Het ontslag zou gevraagd zijn met ingang op 1 Januari 1871, en wij hebben dus. waarschijnlijk binnen kort de optreding van een nieuwen burgemeester te verwachten- Voor onze gemeente is dit een belangrijkegebeurtenis. Immers al wenscht men ook dat in den regel een krach tig initiatief van de ingezetenen of hunne vertegenwoor digers in den gemeenteraad zal uitgaan, in zeer vele gevallen behoort dit toch wettig of volgens ingeworteld gebruik aan den burgemeester en voorzitter van den gemeenteraad. Groot kan dus en'behoort ook zijn invloed te zijn op vele onzer gemeenschappelijke belangen, en hetisdaaromniet te verwonderen dat de vraagwie dan toch wel den heer Bijleveld zal opvolgen, dezer dagen op veler lippen zweeft. Het is alsof iedereen gevoelt dat de keuze van een burgemeester op dit oogenblik van bijzonder gewicht is nu onze gemeente zich als het ware op een keerpunt bevindt. Niet alleen toch zal de aanstaande voltooiing van het zuider-spoorwegnet en der haven- en kanaalwer- ken op Walcheren een geheel anderen toestand met tal van nieuwe behoeften in het leven roepen, maar ook, aan de andere zijde, moet in vele opzichten met een te lang stationair gebleven verleden gebroken worden. Lang kan de regeling van sommige aangelegenbeden verschoven worden, maar eindelijk komt een tijd dat men de handen aan het werk slaan moet. En zou die tijd wel zoo verre verwijderd zijn? Zegt men niet reeds sedert lang ten opzichte van ons armwezen: zóo kan het toch niet meer blijven,- hervor ming en bezuiniging kunnen nu niet langer worden uit gesteld? Is niet de regeling van ons belastingstelsel reeds zoo Jang verschoven, dat men de grens van geoorloofd uitstel tot op weinige passen genaderd is Andere financieelc aangelegenheden, kunnen zij nog langer onttrokken worden aan eene beslissing waarbij onze toekomst waarschijnlijk voor lang zal ver bonden worden De openbare werken, die eerlang noodzakelijk zullen worden, of waarvan de uitvoering in het belang van ge zondheid, veiligheid en toenemend vertier wenschelijk kunnen worden geacht, zou het niet tijd worden dat men daaromtrent naar een vast, aan de ingezetenen, althans aan de kiezers, bekend plan, te werk ging? Het onderwijs, blijft ook daaromtrent nog niet veel te doen over? De openbare gezondheidstoestand, mag hij nog langer een zoo gering deel van de bemoeiingen van het gemeentebestuur blijven uitmaken? Ziedaar vragen gedeeltelijk van zuiver materieel, maar gedeeltelijk ook van hooger belang, die men zeker niet nog met andere behoeft te vermeerderen, om het wen- schelijke te doen uitkomen dat onze nieuwe burge meester zijn zal een bekwaam, eenpractisch en een ijverig man. Maar behalve deze eigenschappen, die bijna onmisbare voorwaarden kunnen genoemd worden, verlangt men in onzen toekoinstigen burgemeester ook nog iets anders. Het is een wensch, die althans door een zeer groot deel onzer bevolking gekoesterd wordt, dat hij zij een man van dezen tijd. Een man, die niet alleen niet terug wil naar een toch onbereikbaar verleden, of wil blijven stil staan tot alle anderen hem zijn voorbijgegaan, maar een man die vooruit wil, die zelf wil voorgaan op den weg dien ook Middelburg moet inslaan, zoo men althans ver langt dat er ^voorspoed zal zijn biDnen onze wallen en de naam onzer gemeente een goeden klank zal geven naar buiten. Om dit laatste te bereiken is het echter ook noodig dat allen medewerken, dat wij onze kleinsteedsch- heid niet meer zoo koesteren als een dierbaar erfstuk, dat wij wat minder offeren op het altaar van locaal exclusivisme. Maar toch,ook hier zou goed voorgaan goed doen volgen. Wanneer, in strijd met zoo billijke verwachtingen, iemand aau'Hefc-k.qofd van het gemeentebestuur mocht worden' geplaatst, die gewoon is,zich slechts in een be paalde coterie te bewegen, wiens gezichtskring beperkt is tot de belangen vanéén enkele maatschappelijke caste, men zou dan weinig kunnen verwachten totbevrediging der behoeften die door zeer velen zoo diep gevoeld worden. Maar men hebbe goeden moedDe voordracht welke den koning moet worden aangeboden, zal zeker niet wor den gectiteïkzonder bekendheidmet onze maatschappelijke behoeften en evenmin zonder verkregen voorlichting van meer dan éene zijde. De gemeenteraad van Middelburg heeft in zijne heden namiddag gehouden zitting onder anderen de volgende zaken behandeld. Aan P. de Wagter 'is op zijn verzoek andermaal, voor den tijd van vijf jaren en tegen 10'sjaars, een stuk grond huiten de Havenbarrière bij den ouden havendijk in huur afgestaan. De begrooting van den Middelburg—Vlissingschen rijweg voor 1871 is goedgekeurd. Het archief der plaatselijke commissie voor het natio naal gedenkteeken voor 1813 is aanhetgemeente-archief ter bewaring overgedragen en zal daarin worden opge nomen. De heer G. J. Sprenger heeft verzocht niet meer in aanmerking te komen voor de thans door hem bekleede betrekking van lid en voorzitter der commissie tot het examineeren van varenslieden. Deze commissie zal mits dien tot het doen eener aanbeveling worden uitgenoo- digd. Den 19™ October jl. werd besloten, om in rechten te vorderen het ter verpleging van Jannetje den Boer en van P. M. Borré en vrouw bij voorschot ten koste ge legde, voor rekening van het. onderstands-domicilie te Goes. Alvorens tot deze p rocedure over te gaan heeft echter nog nadere correspondentie plaats gehad, waar van het gevolg is geweest dat het bestuur van Goes zich bereid heeft verklaard tot vergoeding van f 37,30, zijnde de helft van den te verhalen onderstand. In overeen stemming met het daartoe uitgebracht advies heeft de raad met deze schikking genoegen genomen. In afwachting van het nader rapport der commissie benoemd ter overweging wat zou kunnen gedaan wor den om de mogelijk nadeelige gevolgen der wijziging van de armenwet voor deze gemeente te voorkomen, is op advies dier commissie besloten, de begrootingen van het burgerlijk armbestuur en van het bestuur der gods huizen als kredieten te arresteeren. De rekening van het bestuur der vereeniging tot bevordering der toonkunst alhier is goedgekeurd. De opbrengst van den verkoop van booraenop de begreoting geraamd op f 500, heeft f 702 bedragen. Tevens zijn eenige booraen bij de havenbarrière wegge nomen, die bij verkoop f 189.10 hebben opgebracht. Door den waarnemenden schoolopziener is, op verzoek van mejufvrouw A. M. B. Achilles, hoofdonderwijzeres op de school B, voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, de wenschelijkheid betoogd dat een toelage worde verleend ten behoeve van kweeke- lingen op genoemde school. De plaatselijke schoolcom missie lieeft zich hiermede vereenigd en stelt voor, eene som van f 100 daartoe beschikbaar te stellen. In een volgende zitting zal hieromtrent worden beslist. Tevens is door den voorzitter medegedeeld, dat ten gevolge van de ziekte van mejufvrouw Gersen, hulp onderwijzeres op bovengenoemde school, mejufvrouw Hamakers is aangezocht en zich bereid heeft verklaard om tijdelijk die betrekking waar te nemen tegen 20 's maands, voorloopig voor éene maand. In overleg met den inspecteur voor het middelbaar onderwijs is door burgemeester en wethouders een voor stel ter tafel gebracht, om een tweeden leeraar in het rechtlijnig teekenen op de burger-avondschool aan te stelleö, speciaal voor het classicaal onderwijs, op eene jaarwedde van /"500. De inspecteur achtte een minimum van 600 noodzakelijk. De raad heeft echter met 10 tegen 4 stemmen een voor stel van den heer Lantsheer aangenomen, strekkende om burgemeester en wethouders te verzoeken zich in be trekking te stellen met den inspecteur, teneinde in de bestaande behoefte voorloopig te voorzien, in afwachting eener latere definitieve regeling. De bedoeling van dit voorstel is, at te wachten of het eerstvolgend af te leg gen examen ook voor deze betrekking geschikte candi- daten zal opleveren, waardoor de noodzakelijkheid zal worden weggenomenen dat iemand van elders worde benoemd, en alzoo wellicht bezuiniging in de te ver- leenen jaarwedde zou verkregen worden. Het suppletoir kohier, van den hoofdelijken omslag n°. 1 is vastgesteld tot een bedrag van 445,92^. Overeenkomstig het advies der plaatselijke gezond heidscommissie is besloten, te verklaren dat de bestaande Israël ie tisc he begraafplaats vooralsnog geen bezwaar voor de volksgezondheid oplevert, zoodat de noodzake lijkheid tot hare sluiting niet bestaat. Bij dc vervulling der verschillende door periodieke aftreding te ontstane vacatures zijn al de aftredende ti tularissen herkozen. In de plaats van dr. J. P. Berdenis van Berlekom, op verzoek eervol ontslagen als gemeente-geneesheer, is met algemeene stemmen benoemd dr. M. J. Bonvin alhier, met wien op de voordracht was geplaatst dr. J. L. Goe- mans, te Zierikzee. In de commissie tot voorlichting van burgemeester en wethouders bij het opmaken der kohieren van de plaat selijke directe belasting op de inkomsten, zijn evenzeer de aftredende leden en hunne plaatsvervangers herko zen. In de vacature als lid der commissie ontstaan door het bedanken van den heer vau Deinse als raadslid is voorzien door de benoeming van den heer Snijders, bij herstemming met den heer Fokker. Uit Dordrecht seint men ons heden: „De rivier zit vast; bij menschengehengenis nooit zoo hoog. Overtocht uiterst lang en moeilijk. Postverkeer zeer ongeregeld." Kerknieuws. Jl. Zondag heeft de heer A. J. de Backer, predikant bij de hervormde gemeente te Nisse, zijn 25jarigen dienst als predikant herdacht, met eene rede naar aanleiding van LukasIIvers 10. Hij ontving van verschillende zijden vele geschenken en andere blijken van belangstelling. Gemengde berichten. Naar wij vernemen heeft de kamer van koophandel en fabieken te Leeuwarden op de vraag van de regeering over het in "t openbaar houden van de zittingen der ka mers van koophandel en fabrieken geantwoord, dat het zeker zijne goede zijde'heeft, het publiek bekend te doen zijn met hetgeen door die kamers in zaken van belang rijken aard wordt besloten; en dat gewoonlijk dan ook, van hare zijde, aan zoodanige besluiten in de nieuwsbla den der gemeente openbaarheid wordt gegeven. Intusschen is het natuurlijk, dat hare vergaderingen, die altbaDS eenmaal in de maand worden gehouden, niet altijd even belangrijk zijn, ja dat sommige zelfs alle belang voor het publiek missen. Het houden nu van openbare vergade ringen, of het publiek maken van een uitvoerig proces verbaal der zittingen in het algemeen verplichtend te stellen, meent de kamer dus om de voormelde reden niet te moeten aanbevelen. Wenschelijker zou zij het oor- deelen, dat aan de kamers werd vrijgelaten, daarin naar omstandigheden te handelen. Mocht de regcering echter aan het opnemen van een bepaalden regel ten deze in

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1