Laatste berichten. Londen. 1 The Morning Post bericht dat het de wenacii is der vpruïsisché regeering oin do personeel,e 'unie, welke tus- schen het groothertogdom Luxemburg en het koninkrijk Ver nederlanden bestaat, té doen ophouden èn de vesting Luxemburg door een Dujtsche le^eratdeeling te doen bezetten. Bordeaux. In een circulaire der regeeringsdelegatie aan dé pre fecten wordt gezegd dat, zoo de verdediging niet"belem merd wordt door flauwhartigheid, een onwankelbaar vertrouwen kan gesteld worden in de toekomst. Het uur der wrake zegt de Circulaire is nabij. Londen. The Times meldt dat de diplomatieke vertegenwoor digers der mogendheden, welke in de laatste dagen Parijs hebben verlaten, verzekeren dat aldaar nog voor twee maanden lang een genoegzame voorraad is van bropd, gezouten vléèscb en wijn. Brussel. .Heden is in den senaat eene interpellatie gericht tot dé regeering omtrent de verbolgenheid van het Pruisisch gouvernement tegen België- "Namens de regecring is daarop door den minister .d'Anéthao geantwoord dat België vertoogen heeft ingediend bij Frankrijk ter zake der schending van het Bëlgisch grondgebiedbij gelegen heid van de aanranding cener Duitsehe post. De verbol genheid van Dnitschland heeft een andere oorzaak en is het gevolg der houding van eenig Belgische dagbladen, welke bestuurd en ten deele geredigeerd worden door vreemdelingen, en waardoor het belang des lands zeer in de waagschaal wordt gebracht. Uit het noorden Tan Frankrijk. „Voor het bombardement van Montmédy, zoo schrijft men van daar, hadden de Duitschers niet minder dan zeventig zware stukken geschut, in batterijen, rondom de stad opgesteld. Het gemiddeld gewicht der kogels die zij daarmede wierpen bedroeg 75 kilo, en de ver woestingen die werden aangericht warén verschrikkelijk. Het bovenste gedeelte der stad, die tegen eene helling ligt, is bijna geheel vernietigd, doch in het laagste ge deelte is de schade minder groot. „De kommandant bemerkte, dat de ijzeren platen waar mede de kruitkamers gedekt waren, zoodanig letsel badden ontvangen, dat er gevaar bestond voor eene ont ploffing, waardoor de citadel en de stad in de lucht kon den springen. Hij hield daarom krijgsraad en algemeen werd erkend, dat eene capitulatie noodzakelijk was. Toch is jhet gerucht verspreid, dat de kommandant verraad heeft gepleegd en daarvoor zeven millioen franken heeft ontvangen. „Montmédy levert een treurig schouwspel op. Het bovenste gedeelte der stad is bijna enkel puinhoop en moet geheel nieuw worden opgebouwd. Geen huis is onbeschadigd gebleven en de uitwerking van het Duit sehe geschut is ongelooflijk. Gewelven die uit zware steenblokken vervaardigd waren en de ijzeren platen die 'de'^asêmat'ten beaektèn, wérden door cie ontploffing van "een énkelen kogel geheel vérwoèst. „De Pruisen hebben te Montmédy de proefnemingen met nieuwe bommen, waarmede zij reeds te Thionville begonnen zijn, voortgezet. Deze hebben eene lengte van 60 centimeters en wégen 78 kilo. Gedurende het bom bardement werden 30 tot 40 Fransehen gedood en 60 gewond, terwijl de.Duitschers slechts een doode hadden. £)e'ze ongelijke verhouding der verliezen is het gevolg van de mindere draagkracht der Franscke kanétfnen dié de Duitschers geen kwaad konden berokkenen. Van 'hier is h'et'bélegeringsgeschut naar Mezières vertrokken, 'dat thans ernstig zal worden beschoten." Te Sedan werd op den 14™ December een Pool doodgeschoten, die vroeger soldaat was geweest en zich het vertrouwen der Duitschers had weten te verwerven, waardoor hij toegang tot de citadel had weten te verkrij gen. Hij maakte hiervan gebruik, om de aldaar bewaarde en op de Franschert veroverde wapenen weder aan de Franschen uit te leveren. Daartoe bond hij verscheidene wapens te zaraen en liet ze aan een touw van de wallen zakken, aan welker voet zijne vrienden stonden, om ze te ontvangen. Hij werd echter ontdekt,'gearresteerd, en, na ter dood te zijn veroordeeld, des morgens te zeven uren doodgeschoten. Een brief van een Duitscü officier meldt het vol- gehde over het gebeurde to flam. „Des avonds te halt zes uur boorde ik in mijn kwar tier plotseling een lievig geweervuur. Mét mijn colli ga vloog ik de straat op, waar overal geschreeuw en geweer schoten werden vernomen. Het eenige middel, om nog aan den aanval het hoofd te kunnen bieden, scheen ons ld!e 'ciiadel të zijn,' omdat wij onmogelijk het aantal vijan den' kondén berekenen én ook niet wisten'welke'wape nen zij medevoerdèn. IVij sneldèn dus naar de citadel, alwaar wij terstónd wérden binnengelaten, boewél ''de poorten reeds waren gesloten. „In de citadel warén ongeveer 60 onzer manschappen, onder bevel van een sergeant-majoor; er waren geen officieren of ambtenaren. Wij namen terstond het brevel op, snelden het ons onbekende gebouw' door, om de verdedigingsmiddelen te leeren kennen en verdeelden de posten. In 'de onderstelling dit sléchts ffcin'ó-Vifeurs onS hadden overvallen, hoopten wij dé citadel aïth&h's'tot den volgenden dag te zullen kunnen behouden, terwijl wij dan wel hulp zouden krijgen. „•Met de geringehoeveelheid schansgereedschap die voorhanden was bouwden wij eene' barricade, om de zwakke poort te beschermen, en daarop duurde het niet lang of het schieten begon aan alle zijden. Plotseling dreunde een kanonschot, dat meermalen werd herhaald doch ons weinig schade berokkende. In den st'erksten hoektoren lieten wij al de voorhanden zijnde levens middelen, kaarsen, dekens en hout brengen. Tot 2 uren 'dés nachts ging het schieten voort, zonder dat iemand der onzen gewond werd, terwijl wij den vijand enkele verliezen toebrachten. „Later werd alles rustig en wij dachten van den vijand te zijn ontslagen toen op eenmaal onze kameraad, de lui- terfant Burger, van buiten de citadel tot ons riep. Wij gingen naar de wallen om te vernemen wat hij verlangde, daar wij wel vermoedden, dat hij door de Franschen als gevangene naar de citadel zou zijn gevoerd. In naam der 'Fraüsche bevelhebbers eïschte hij de overgave der cita del, daar wij door 6000 man linietroepen met 12 kanon nen waren ingesloten. Iri het eerste oogénblik besloten wij de citadel te behouden, doch zagen weldra in, dat het volbrengen van dit voornemen, bij gebrek aan munitie en materieel om de zwakke poort te versterken, en met ons klein getal, onmogelijk was en slechts tot noodeloos bloedvergieten aanleiding zou geven. „Wij besloten dus tot de capitulatie over te gaan, waarin ook de officieren en manschappen die buiten de citadel waren, werden opgenomen. De officieren eu boo- gere ambtenaren mochten hunne goederen en degens behouden, de manschappen en lagere ambtenaren hunne mantels en knapzakken, terwijl werd overeengekomen, dat allen bij de eerste gelegenheid zouden worden uit gewisseld. „f)e geledene verliezen aan dooden en gewonden tiijh niet zoo groot als men'vreesde. Men berekent het getal op 25, doch misschien zal het nog wel mihdet zijn." Tegen la Fère is door de Franschen nog n'iëtsonder- nomen en zelfs is de spoorweg en de telegraaf naar Laon nog niet verstoord, Wat men reeds lang had gevreesd. Doch de macht der Franschen is te gering tot belangrijke ondernemingen en de Duitschers zijn voornemens zoo spoedig mogelijk Ham en St. Quentin weder te her nemen. Uit Bordeaux. „Eergisteren morgen, zoo wordt van 10 dezer uit Bor deaux geschréven, besloot de regeering uit Tours te ver trekken. Dit besluit, dat voorloopig stil werd gehouden, verwekte, zoodra het bekend werd, in de stad een alge- meene beweging door de toebereidselen die het groot getal ambtenaren hadden te maken. De verhuizing begon met den trein van 3 uren en werd met dien van des avonds 7 uren en van middernacht voortgezet. „Ik zal niet trachten de beweging en de wanorde te schetsen, die met dit vertrek gepaard gingen, en die toch nog niet konden worden Vergeleken met de ontzettende vér warring die dé aankomst alhiér teweeg bracht. De bezwaren en moeilijkheden van dezen treuri- gen overtocht werden nog verhoogd door de koude, het ijs en de sneeuw. De beweging der spoortreinen werd belemmerd door die der troepen, en men had twaalf tot véértien urén noodig, om den 'afstand van Tours naar Bordeaux af te leggen. „De hotels zijn overvol en de prijzen buitensporig. Gemeubileerde kamers zijn niet meer te vinden. Bor deaux is een groote stad en uitmuntend om er den zomer door te brengen, maar men moet er zijn als het warm is. In de meeste huizen toch zijn dé kamers boog van ver dieping en schoorsteenen zijn er niet alleen zeldzaam maar vele huizen zijn voor verwarming niet gebouwd. Vensters en deuren kunnen moeilijk worden gesloten en als zé gesloten zijn speelt de wind er door'. „Allen dié hier zijn aangékomen lijden dus aan al lerlei ongemak. Drie vierden van ben dolen door de straten om een verblijf te zoeken, dat zij maar niet kun nen vinden. Het verblijf in de hotels van den laagsten rang is even kostbaar als vroeger dat in.de aanzienlijkste Tóor 'èèn zolderkamertje betaaltfèen HJ.'frankèn per dag. Een klein getnéubil'éèrd vertrek, waarvoor men in Tours 200 franken in de maand zou hebben betaald, kost hier niet minder dan 500 franken voor'denzelfden tijd. „Gisteren avond kwam de heer Crémièux hier aan met een aantal leden van het corps diplomatique. Hij heeft in een hotel gelogeerd en zoekt heden overal naar een verblijf. Heden zijii de burèaux van de pers en den mi nister van binneulandsche zaken aangekomen. Zijzulièn in de prefectuur verblijfhouden. „Bet ministerie van oorlog wordt in het gebouw der intendance ingekwartierd en dat van marine in het depot der marine. De sommen die aan de regeering zijn ge vraagd als huurprijs Van huizen om de bureaux der ministeries in te houden of aan gezanten, zijn inderdaad fabelachtig. Sommigen wilden hunne woningen voor 26,000 franken in de maand verhuren. „Lord Lyons, die gisteren avond aankwam, kon in het hotel de Paris geen kamer krijgen; hij heeft den nacht doorgebracht op een hulpbed dat men in een der zalen van het hotel voor hem had opgeslagen. De Italiaansche ambassadeur, ridder Nigra, sliep in een leuningstoel. Heden is de geheele politieke, administratieve en diplo matieke wereld zoo goed mogelijk oóder dak gekomen, maar de bureaux zijn nog niet in orde. Overal is gebrek aan tafels en andere meubels. „Gambetta blijft alleen bij het Loire-legerbij schijnt zijn vluchtende collega's uit te lachen en zendt hun ge durig berichten na, die van de voortdurende waakzaam heid onzer troepen getuigen en waarvoor bij hulde brengt aan de flinke maatrëg'eleé van generaal Ckanzy. „Gisteren avónd viel hier nog een op 't gebied der kunst zeer treurig feit voor. De gemeenteraad had eenige schilderijen, die zich in een houten gaanderij van het museum bevonden, naar eene zaal van het stadhuis doen vervoeren. Door brand, die in een schoorsteen ontstond, is bet vuur naar deze zaal overgeslagen en zijn zestig schilderstukken een prooi der vlammen geworden, waar onder een schilderij van Brascassat, een doek van Phi lippe de Champagne, eene wapenschouwing van Karei X door Höracè Vernet, twee schilderijen van Lauterbourg, een portret van den hertog van Orleans door Alfred de Dreux en de groote leeuwenjacht van Eugène Delacroix." £)anöctsbcncl]ten. Graanmarkten enz. Amsterdam, 21 December. Raapolie op 6 weken 50 Lijnolie' op 6 weken f 33r Prijzen van effecten. Amsterdam 21 December 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 5l£ ♦dito dito dito 3 „61 ♦dito dito dito 4 „82 ♦Aand. Handelmaatschappij 41 dito exploitatie Ned. staatssp. 89 België. ♦Certificaten bij Rothschild 21- Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 921 ♦Gertific. adm. Hamburg 5 63jj- ♦dito Hope&Co. 1855, 6e serie 5 75 ♦Cert. /"1000 1864 5 „894 ♦dito f 1000 1866 5 „89 ♦Loten 1866 5 „212 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 41 81 ♦Gertific. dito 4 *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4«L. 4 611 ♦Obligatiën 1867 4 65 ♦Obl. 1869 4 65 ♦Certificaten 6 4C-1 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 „214 ♦Oblig. dito 4 160 ♦dito dito 41 Obl. spoorweg Poti-ïifii8 5 ;83& dito dito Jelez Orel 5 82|- dito dito Charkow Azow. 5 81 Polen. ♦Schatkist.obligatiën4 Pruisen. ♦Obligatiën5 Oostenrijk. ♦Óblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 51 ♦dito dito April'Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 441 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 1861 5 501 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën.2| thans 3 - 29 J ♦dito 18673 301 ♦dito Binneulandsche. 3 >?5A Portugal. ♦Obl. 1856—1863 J „301 ♦dito 18673 30} Turkije. dito (binnenl.) 5 .4'IA Griekenl. dito (blauwe). 5 Egypte. dito 1868 7 73-| Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 01} ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 94 ♦'dito dito dito (1,885) 6 93^1

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3