Guitenlanö. de herziening der kaart van Europa, met het national- teitsbeginsel tot grondslag, al die Duitschers zullen ver langd of gevraagd worden De redactie van genoemd jaarboekje doet opmerken dat zij bij het maken van be doeld statistisch overzicht, hetwelk niet in de vorige jaargangen voorkwam, zich bediend heeft niet slechts van het werk van R. Böckh, der Deutschen Volkszahl und Sprachgebiet in den Europiiischen Landern (Berlijn 1870), maar tevens van „nieuwe documenten." Wie mag deze „nieuwe documenten" toch wel aan den Almanach de Gotha verschaft hebben? Jmsterdcour.) Verkoopingen en aanbestedingen. He,dep is ,alhier te koop aangeboden de stoorahout- zagerij Zeeland,, met daartoebehoor ende loodsen, kantoor .met.,woning, erven, ligplaats enz., aan de Schouwvegers- en Pottehakkerssingels alhier. Eerste koop. a. De gebouw,en der stoomhoutzagerij met daarin zich bevindende stoommachine van hooge drukking, groot 15 paardenkracht, met dubbelen ketel, ^benevens daarin aanwezige gereedschappen voor de hout- en lattenzagerij. b. Het .daarachter liggende terrein met de daarop staande kolenloods en twee houtloodsen. c. Het tegenover liggende terrein aan de zijde der gracht met daarop staande houtloodsen, met het balkengat onder de straat en de ligplaats der balken in de gracht. Alles ter gezamenlijke grootte van 34 aren. Yoorloopig toegewezen voor 5899. Tweede koop. Twee houtloodsen met daartusschen liggende erve aan den Pottebakkerssingel, groot 10 aren 70 centiaren. Yoorloopig toegewezen voor f 1355. Derde koop. Twee houtloodsen met erf aan den achtersingel, gioot 2 aren 40 centiaren. Yoorloopig toe gewezen voor f 310. Vierde koop. Het erfpaclitsrecht van een omrasterd terrein aan den Pottebakkerssingel, groot 3 aren 25 een. tiaren. Voorloopig toegewezen voor 150. Bij de veiling der vier genoemde perceelen in massa werd niet hooger geboden. Vijfde koop., Een woonhuis met paardenstal, werk plaats en uitgestrekten tuin, aan den Schouwvegers- singel e nuitkoraende aan den achtersingel, ter grootte van 23 aren 66 centiaren. Yoorloopig toegewezen voor ƒ31,00. De vijf ltoopen te zamen, tot dusver bedragende f 10,814, werden vervolgens bij afslag gemijnd op /'ll,600j waarvoor zij zijn toegewezen. Heden zijn hier te koop aangeboden 45 hektaren 34 aren 50 centiaren bouwland, gelegen in den ten jare 1846 bedijkten Onrustpolder, gemeente Wissekerke in vijf perseelen, te weten: lfi. perceel10 hektaren 61 aren 60 centiaren, en 2e. perceel: 9 hektaren 57 aren 60 centiaren bouwland en kreek. Samen verkocht voor ƒ26,673.63. 3e. perceel: 9 hektaren 81 aren 40 centiaren idem. Verkocht voor f 12.325 20. 4e. perceel: 15 hektaren 23 aren 10 centiaren bouw land. Verkocht voor f 19,356.72. 5e. perceel: een drinkensput en erf, ter grootte van 10 aren 80 centiaren. Verkocht voor ƒ315. Tliermometerstaiid. 20 Dec. 'sav. 11 u. 3Cgr. 21 'smorg.7 u.25 gr.'smidd lu.24gr.'sav.6 u.21gr« Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag. 20 December. De commissie belast met de overbrenging van het adres van rouwbeklag aan den koning geeft verslag van hare zending en deelt mede dat Z. M. het volgende antwoord heeft gegeven: „Mijne heeren, bij het treurig verlies dat mij en mijn huis door het overlijden van H. K. n. prinses Fredeiik der Nederlanden getroffen heeft, is het mij aangenaam ook van de tweede kamer der staten-generaal een zoo diep gevoeld bewijs van deelneming te ontvangen, door bet mij van harentwege thans aangeboden adres, en daaruit te zien hoe hoog de waardige overledene ook door die vergadering werd geschat. Ik verzoek u, mijne heeren, mijn dankbetuiging daarvoor aan de kamer te willen overbrengen." De voorzitter deelt mede dat door de commissie voor de verzoekschriften tot haren voorzitter is gekozen de heer Rombach. Aan de orde is de benoeming van een commies-grif fier ter vervanging van den heer Tak. Bij de eerste stemming bekomen deheerendeStuersl5, Star Numan 11, Alewijn 6, Laman Trip 6, Sprenger van Eijk 8, Borgesius, van Beijma en Philipse ieder 4 stem men. De overige zijn op eenige andere sollicitanten verdeeld. Na verschillende herstemmingen bekomen do heeren Star Numan 34 en de Stuers eveneens 34 stemmen. Bij loting wordt daarop benoemd de heer mr. O. W. Star Numan, advocaat bij den hoogen raad. Daarna worden achtereenvolgens met eenparige stgm- men aangenomen, nadat door de ministers omtrent enkele vragen in do eindverslagen inlichtingen waren gegeven, cenige wetsontwerpen van ondergeschikt belang, waar onder ook de afstand van gronden aan de gemeente Veere. Het wetsontwerp omtrent de begrooting van de lands drukkerij gaf de heeren Yiruly en Storm aanleiding tot klachten over de wijze van afdrukken van de oficieele stukken. De minister zegt toe dat de aanmerkingen in overweging zullen genomen worden. De post wegens eontr61eqp.dezet-en drukloonen ad./ 900 wordt, in stem ming gebracht zijnde, na een korte discussie, waarbij men zich tegen deze zaak verklaarde, verworpen met 45 .tegen 21 stemmen. Volgens het eindverslag over hoofdstuk I der staats- begrooting (kredietwet) werd, behalvepolitiekebeschou- wing over den langen duur der ministeriecle crisis, in al de afdeelingen opzettelijk de vraag behandeld, hoe in de bestaande omstandigheden, nu het enkel er op aan komt de stremming in den dienst te voorkomen, de voorloopige begrootingswetten voor 1871 moesten inge richt zijn. Algemeen kwam men tot de overtuigiug dat alleen de hoogst noodzakelijke posten moesten voorge dragen worden. De voorgedragen kredietwetten voldoen daaraan slechts gedeeltelijk. Algemeen werd met nadruk er op aangedrongen, dat door nadere wijzigingen, met aanneming der loopende begrooting tot grondslag, de aanhangige kredietwetten meer aannemelijk mochten worden gemaakt. Ten slotte zegt de commissie van rapporteurs: Overeenkomstig den uitslag van het onderzoek der afdeelingen, zijn inhoud en strekking van dit verslagdie van een voorloopig verslag. Men wenscht algemeen de oplossing der bezwaren, tegen de voordrachten gerezen, niet tot de openbare beraadslaging verschoven, maar vooraf schriftelijk zoodanig voorbereid te zien, dat de behandeling in de volle vergadering zonder moeilijk heid en spoedig kunne afioopen. Het is dan ook enkel uit gehoorzaamheid aan het reglement van orde. dat de commissie van rapporteurs aan haar verslag den naam van eindverslag geeft; vertrouwende dat de regeering alle krachten zal inspannen om de verlangde nadere wijzigingen en gewijzigde of nieuwe wetsontwerpen, met de volstrekt vereischte toelichting, binnen den kortst mogelijken tijd bij de kamer in te zenden. Volgens het eindverslag over de kredietwet op de middelen, liepen de gevoelens uiteen over het geoor loofde om in een zoodanige wet de acht millioen voor een eventueele leening uit te trekken. Volgens het eindverslag over de kredietwet voor hoofdstuk V der staatsbegrooting werd algemeen de klacht herhaald dat dit voorstel in het geheel niet is ge motiveerd. Eenparig gaf men in ernstige overweging om uit hoofdstuk V thans alle niet volstrekt onvermijde lijke uitgaven te schrappen. Op de verschillende gemaakte opmerkingen achtten de rapporteurs schriftelijke beant woording noodig. Volgens het eindverslag werd door vele leden ook de bedenking gemaakt dat hoofdstuk IV ook het karakter van eene kredietwet mi3te. Inzonderheid kwam dit nit met opzicht tot de opheffing van de afzonderlijke afdee lingen voor de eerediensten. Volgens het eindverslag over de vaststelling der be grooting van het domeinfonds wilden vele leden dit ont werp uitgesteld zien, omdat men bij dentegenwoordigen toestand van het ministerie over de bestemming dezer fondsen niet gaarne een uitspraak deed. Nagenoeg alge meen wilde men zich in ieder geval niet gebonden achten omtrent de plannen der regeering ten opzichte van een met het gemeentebestuur te Maastricht te sluiten overeenkomst. Volgens het eindverslag over het wetsontwerp, rege lende de ontvangsten en uitgaven van het burgerlijk pensioenfonds voor 1871, verklaarden verscheidene leden het wenschelijk te achten dat de afloopende, anderen dat de doorloopende korting werd opgeheven, weder anderen wilden de bestaande wetgeving de volle 40 jaren laten uitwerken. Algemeen overzicht. Uit Parijs zijn berichten ontvangen, lqopende tot Za terdag morgen, waaruit blijkt dat in denalgemeenen toestand aldaar sedert de laatste mededeel in gen geen verandering is gekomen. De berichtgevers der Londen- sche dagbladen te Versailles schrijven overigens dat van eene qapitulatie, noch van een bombardement sprake kan zijn. Het blijkt meer en meer dat de geruchten, als zou de Fransche hoofdstad zich eerlang tengevolge van gebrek aan leeftocht moeten overgeven, ten eenenmale onjuist zijn, terwijl een bombardement na de laatstelijk door de Fransche belegerden aangelegde nieuwe vei;de- digipgswerken, niet krachtig genoeg zou kunnen wezen. ;]üen begint hiervan in het Pruisisch hoofdkwartier meer en meer overtuigd te worden, terwijl de dagbladen in Dui.tschland niet in staat zijn om, op de tot dusverre ge volgde wijze, de vermeerdering van de ontevredenheid der bevolking te beletten. Indien de Duitsche troepen tot het bombardement van Parijs wilden overgaan,, zouden zij, naar men beweert, eerst eenige positiën moeten bemachtigen om aldaar hunne belegeringsbatterijen op te stellen. Volgens berichten nit Rijssel zal de hoogst moeilijke gemeenschap met Bordeauxweldra verbeteren. De genie is bezig om een nieuwe telegrafische verbinding te .maken, waardoor de belichten weder spoedig en direct zullen kunnen worden overgeseind. De Wurtembergsche kamer van afgevaardigden is eergisteren door den koning met eene troonrede geopend, waarin het wapenbroederschap van alle Duitschers in den thans ge voerden oorlog als de gelukkige bekrach tiging werd voorgesteld van de nationale eenheid. Daarom noodigde de troonrede de kamer uit om geen bezwaar te maken tegen het ontwerp tractaat tot ver- eeniging van Wurtemberg met den Duitsehen bond. Men mag hieruit misschien afleiden dat, evenals in Beieren, ook bij de vertegenwoordiging der Wurtember- gers niet de vereischo ingenomenheid bestaat met de vernietiging van 's lands onafhankelijkheid en de onder werping aan het Pruisisch bestuur. Men mag toch, zoo veel men wil, gewagen van de grootsche Duitsche eenheid, die eenheid zal ten slotte toch slechts de alleenheerschappij wezen van het Pruisisch element met al zijne miskenning van democratie en vrijheid. Het tweede deel van het politiek programma der zooge naamde nationaal-liberalen „eerst eenheid en dan vrijheid" zal zeker wel niet in den eersten tijd en vooral niet door hen zeiven worden verwezenlijkt. Daartoe be zitten zij te weinig vastheid van beginselen, waarvan dan ook de vorming dier partij op zich zelve reeds ruimschoots de blijken gaf, toen zij als deel der Fort- schrittspartei, mede in aanbidding voor den heer von Bismarck, de verwezenlijking der Duitsche eenheid tot allen prijs verklaarden te wenschen en de vrijheid zelfs daaraan ten offer brachten. Wat de Duitsche eenheid is zonder vrijheid kunnen zij nu reeds opmaken uit eenige verschijnselen, veelbelovend voor de toekomst. De Kreuzzeitung bevat een artikel over de Luxem- burgsche quaestie, waarin eene poging wordt, gedaan om de verklaring van het Pruisisch gouvernement,.dat het zich niet langer verbonden acht door het tractaat van 1867, te verdedigen. Indien Pruisen langs diploma- tieken weg de opheffiing zijner .grieven had trachten, te verkrijgen, dan zou door dergelijke tijdroovende wisse ling van nota's het belang van het Duitsch legerbestuur groot gevaar hebben geloopen, zoodat Luxemburg wel kon verwachten dat de schending harer neutraliteit dadelijke gevolgen zou hebben. Pruisen is echter bereid om de quaestie aan de uitspraak eener conferentie te onderwerpen. Deze, volgens de Kreuzzeitung, door Pruisen aangenomen onderwerping aan de uitspraak van eene conferentie is dezelfde politieke gedragslijn als door Rusland ,werd gevolgd ten aanzien van het Londensch tractaat. Het is. slechts eene formaliteit en niets meer, terwijl intusschcn èn het tractaat van 1856 èn dat van 1867 vervallen zijn verklaard met schending van alle goede trouw en internationale rechtsbeginselen De bekende Engelsche minister Bright heeft zijne betrekking nedergelegd, Het gerucht wil dat zijn ver zoek om ontslag het gevolg zpu zijn van het dopr.zijne ambtgenooten niet gedeeld gevoelen omtrent de noodza kelijkheid eener gewapende interventie ten gunste van Frankrijk. Aan dit gerucht is echter weinig waarde te hechten. Meer waarschijnlijk is het dat de ongunstige gezondheidstoestand van den heer Bright hein zijn ont slag heeft doen vragen.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2