OÜRANT. 303. Donderdag 1870. 22 December. AANBESTEDING. Op Vrijdag, 30 December 1870, des voormiddags-ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het ll^e district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het maken van rennningwerken bij <lric draaibruggen over liet kanaal door Zuidbevcland. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 431 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekome»-.bi| den_.boekhandelaar M. Njjjioff, Raamstraat n°. 49 te 's Orravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den zevenden en derden dag voor de besteding wordt de noodige aanwijzing op do plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland te Middelburg en bij den Arrondissements-ingenieur van den waterstaat te Goes, 's Gravenhage, 2 December 1870. Voor den minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. fihnncnlcmö. Middelburg 21 December. Tot lid van den gemeenteraad van Zuiddorpe is met 23 van de 28 uitgebrachte stemmen gekozen de heer C. L. d'Hert. Do Staats-courant van heden bevat de beschikking van den minister van binuenlaudsche zaken, houdende vaststelling van de bij die beschikking gevoegde herlei dingstafel van het medicinaal gewicht tot het wettelijk gewicht en omgekeerd. Bedoelde herleidingstafel is mede in de Staats-courant opgenomen. De werkkringen en standplaatsen van de districts veeartsen, bedoeld in art. 2 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n°. 131), zijn bij beschikking van den minis ter van binnenlandsche zaken van 17 dezer aangewezen als volgt: de heer J. A. Alers, Zuid-Holland en Zeeland als werkkring en 's-Gravenhage als standplaatsde heer A. J. Janné, Noord-Brabant en Limburg als werkkring en Roermond als standplaats; de heer J. Huffnagel, Noord-Holland en Utrecht als werkkring en Haarlem als standplaats; de heer O. A. W. van Hoorn, Gelderland en Overijsel als werkkring en Arnhem als standplaats, en de heer J. C. Billroth, Friesland, Groningen en Drenthe als werkkring en Groningen als standplaats. De Staats-courant van gisteren bevat het koninklijk besluit van den 8en dezer, houdende verbod van in- en door voer van buitenslands van rundvee, schapen, bokken, geiten, versche huiden, versch en gezouten vleesch, ongesmolten vet, mest, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen en hoorneD, alsmede van allen afval van ge noemde dieren. Tot den minister van finacniën zijn door een van 's konings commissarissen in de provinciën de twee vol gende vragen gericht: 1°. of de burgemeester en even tueel zijn plaatsvervanger in art. 2, 2e lid der wet van 5 April 1870 (Staatsblad n<>. 63) bedoeld, al dan niet behooren te deelen in het presentiegeld, dat krachtens het koninklijk besluit ran den 26c Augustus 1870 (Staatsblad n°. 159) aan de leden van een college van zetters wordt toegekend; 2°. of art. 1 van dat besluit ook in verband beschouwd met art. 3, zóo moet worden opge\at dat de collegiën van zetters in gemeenten met eene bevolking van beneden 1500 zielen geene vergoe ding voor bureaukosten genieten, dan wel of te dezer zake aan hen eene vergoeding van 3 kan worden toe gekend. De eerste vraag heeft de minister toestemmend, de tweede, met het oog op het verband van de artt. 1 en 2 met art. 3 van het besluit, ontkennend beantwoord. Benoemingen en besluiten. ridderorden. "Vergunning verleend aan dr. J. T. F. Huyvenaar, te 'slïortogenbosch, tot het aannemen en - dragen der versierselen van ridder der orde van den Heiligen Gregorius den Groote, hem door Z. H. den paus geschonken. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. M. d^-Smidt als 2"* luitenant bij het 4e bataljon der rustende schutterijen in de provincie Zeeland. belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der di recte belastingen en accijnsen gevestigd te Valburg (Gelderland), bevattende de burgerlijke gemeenten Val burg en Hemmen de burgerlijke gemeente Valburg- gevoegd bij liet ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Eist, onder voortdurend beheer van den tegenvvoordigen titularis O. baron van Dedem; de burgerlijke gemeente Hemmen gevoegd bij het ontvang kantoor der directe belastingen en accijnsen te Ileteren, onder voortdurend beheer _van den tegenwoordigen titularis L- A. van Giffen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. U. van de Graaf uit zijne betrekking van ontvanger van den accijns op zout, bieren en azijnen en zeep te Amsterdam, behou dens aanspraak op pensioen; het afzonderlijk kantoor voor de ontvangst van den accijns op zout, bieren en azijnen en zeep, gevestigd te Amsterdam, opgeheven; de ontvangst van den accijns op zout, bieren en azijnen en zeep te Amsterdam vereenigd met die van den accijns op wijn en gedistilleerd aldaar, onder voortdurend be heer van den tegenwoordigen titularis, M. M. A. Hij mans, posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Gouda D. J. A. van Kruyne, thans directeur van het postkantoor te Zeist. Onderwijs. Tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Hoek is door den gemeenteraad aldaar benoemd de heer J. Hoogkamer, thans te Eede. De gemeenteraad van Nijmegen heeftdr.P. H.Scboute uit Leiden benoemd tot leeiaar aan de scholen van mid delbaar onderwijs. Hij zal voorloopig worden belast met het onderwijs in wiskunde, natuurlijke geschiedenis en kosmograpbie. Van de militaire studenten, diezich aan hetliterarisch gedeelte van het natuurkundig staats examen te Utrecht hebben onderworpen, en dat eergisteren is afgeloopen, zijn de navolgende studenten geslaagd: D. Nieubuur, W. van der Starp, J. P. F. von Söhsten, J. A. Lodewijs, H. R. Snoek, J. A. W. Vermey, D. II. Zeeman, J. Keyzer, G. Poolman, A. G. H. van Genderen Stort, H. J. Hubert en D. Wafelbakker. Marine en leger. Do luitenant ter zee le klasse J. H. Haakman, behoo- rende tot de rol van Zr. M». wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd op de stalen kanonneerboot n». 3, wordt met dén laatsten dezer op nonaetiviteit gesteld. Gemengde berichten. De totale zonsverduistering die morgen (Donderdag) moet plaats hebben, zal ook ten deele hier te lande kunnen waargenomen worden. Zij vangt aan des voor middags te 11 uren 39 minuten en eindigt te 2 uren 12 minuten. Ook bij bewolkte lucht zal de verduistering merkbaar wezen,daar zij in ons land eene grootte van ruim 9| centimeter over de zuidzijde bereikt. Bijna tien twaalfde gedeelten van de middellijn der zon worden door de maanschijf bedekt. In eene eergisteren te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van het Nederlandsch tooneelver bond, waarbij Amsterdam, Rotterdam en Utrecht verte genwoordigd waren, zijn de ontwerp-statuten van het verbond vastgesteld. Onder de middelen ter bereiking van het doel is daarin opgenomen: bevordering van degelijke critiek. Tot hoofdbestuurders zijn benoemd de heeren H. J. Schimmel, dr. J. C. Hacke van Mijnden, dr. B. J. Stokvis, W. J. Hofdijk, mr. J. N. van Hall, Max Rooscs en Julius Vuylsteke. Eergisteren ontving men te Rotterdam het treurig bericht dat de Rhöne, een stoomboot van de koninklijk Nederlandsche stoomboot-maatschappij, gezagvoerder Wilkens, op baar terugkomst uit Messina, in de Straat van Gibraltar op de kust van Afrika vergaan is. Slechts éen man der equipage, de tweede stuurman, heeft het leven kunnen redden. Te Brielle werd in de vorige week bij de herstel ling van de sluis aan de Zuid-Spui de onderschuif uit genomen, om er éen nieuwe in te plaatsen, toen eenklaps een vol en boog tij Daarbinnen drong en een groot ge deelte van den omtrek der gemeente onder water zette, hetgeen groote echade aan moestuinen en landen berok kende. Het bestuur der Vereeuiging tot bevordering van den boekhandel heeft op zijd adres aan den minister van koloniën, om aan te dringen op bepalingen tegen den nadruk in Oost-Indie, ten antwoord ontvangen dat in het voorloopig ontwerp van wet tot regeling van het copierecht, bij het departement van justitie in bewer king, bepalingen zijn opgenomen betreffende den nadruk in Indië van in Nederland uitgegeven werken. Een veertiental ingezetenen van Arnhem, die, door drongen van de behoefte aan eene inrichting voor warme baden binnen die gemeente, zich eenige maanden ge leden tot eene commissie vormden en het plan opvatten een Arnhemsche badinrichting tot stand te brengen, doch om verschillende redenen niet in staat waren ge volg aan hun voornemen te geven, zullen hoogstwaar schijnlijk deze zaak tot een gewenscht einde leiden. Het vereischte kapitaal (ƒ30,000), verdeeld in aandeelen van f 100 en 50, is nagenoeg volgeteekend, zoodat men tot het onderhandelen over denaankoop van een midden in de gemeente gelegen terrein kan overgaan. De bank van Spa heeft dit jaar goede zaken ge maakt. Uit de balans blijkt dat de bruto ontvangsten in het laatste seizoen 2,641,172 franken en 10 centimes hebben bedragen, de onkosten daarentegen slechts 342,972 franken en 2 centimes. Bij gevolg heeft de speel bank het netto bedrag van 2,298,200 franken en 15 cen times geïncasseerd. Of de Duitsebe speelbanken ook een dergelijke winst- en verliesrekening over het boekjaar 1869/70 kunnen vertoonen? The Globe meldt, dat in den loop der volgende maand te Londen een groote meeting van protestanten zal worden gehouden, teneinde in overweging te nemen, welke stappen behooren te worden gedaan tengevolge van de verklaring ter zake van de beginselen der Brit- sche regeering nopens Engeland's vermeende nationale verplichtingen tegenover den paus, zooals die onlangs is afgelegd in een brief van den heer Gladstone aan het parlementslid, den heer Dease. Men zegt te wenschen, dat die samenkomst de uiting zal zijn van den protestantschen geest, afgescheiden van alle godsdienstige en staatkun dige partijschappen. In den Almanach de Gotha 1871 komt op bladzijde 84G en 841 een „staat der nationaliteiten in Europa" voor. Op dezen staat trok het onze aandacht dat onder de „üuitschers" gerangschikt worden 3,550,000 inwoners van ons laud; 2000 onzer landgenooten behooren volgens den vervaardiger van die tabel tot de Anglo-Saksers en 4000 Nederlanders brengt hij bij de Franschen. Wat Belgic betreft, onder de 4,830,000 inwoners van dat ko ninkrijk vindt de Almanach de Gotha een half officieel werk en zeer Pruisischgezind 2,611,000 Duitschers en 2,208,000 Franschen. Moet men nu uit deze rang schikking, en meer nog uit de openbaarmaking er van, afleiden dat, wanneer men te Berlijn mocht overgaan tot

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1