huysen, Kalff, van der Does, Hoffmhn, van G'oltstein, Lnyben, Haffmans, Smitz, Cornelis, van Lijnden en Bichon. De benoeming van een commies-griffier en de behan- deling van de verder aan de orde zijnde wetsontwerpen worden verdaagd tot den volgenden dag, zullende daarna het wetsontwerp op de bieren en azijnen worden be handeld. Öuitmlünö. Algemeen overzicht. Het Noordduitsch bo'ndsparlement had, alvorens uiteen te gaan, eene commissie benoemd om aan koning Wilhelm een adres van hulde te gaan aanbieden. Men had wel alle mogelijke voorgedragen ontwerptractaten goedgekeurd, alle aangevraagde kredieten verleend, het aanbieden van den keizerstitel aan koning Wilhelm toe gejuicht, en aan alle oppositie van een enkel lid der Fortsehrittspartij en een der weinige sociaal-democraten op de meest onparlementaire en ruwste wijze het stil zwijgen opgelegd, maar men wilde nog meer doen. En daar ging dus eene commissie uit Berlijn op reis naar het Pruisisch hoofdkwartier; 't was van een Pruisisch- monarcbaal standpunt dan ook wel aardig om, onder de bestaande omstandigheden, hulde te gaan brengen aan den „keizer van Duitschland" in het hart van Frankrijk, waarheen de Duitsche wapenen zich zegevierend den weg hadden gebaand. Gisteren werd de deputatie bij koning Wilhelm toegelaten en zag hare huldebetuigin gen beantwoord op de traditioneele wijze. De aanstaande keizer van Duitschland verklaarde in den eenparigen wensch der vorsten en der Duitsche natie de roeping der Yoorzieuighëid te zien, welke bij dan ook wil volgen. Zoo zal dan de tegenwoordige oorlog ook hebben bijgedragen om in Duitschland het monarchaal beginsel zeer krachtig op den voorgrond te doen treden, en daar mede een scherpe afscheidingslijn te tiekken tusschen' de monarchalen in den lande en diegenen, welke aan het monarchaal systeem niet alles ten offer willen gebracht zien, en wel allerminst hun vrijheid, om nog niet eens te spreken van de meer radicale partijen, waarvan thans zelfs de sociaal-democraten zich in het Duitsch parlement vertegenwoordigd zien. Die partij heeft in die ver gadering steeds aangedrongen om den vrede te bewaren en later om toch den vrede te sluitenmaar het was immers de Voorzienigheid, welke, door middel van koning Wil helm, den oorlog verklaarde te willen voortzetteneven als ten tijde van Peter den kluizenaar, werd tot den kruistocht tegen Frankrijk opgewekt. Toch is de reputatie van die sociaal-democraten bij menigeen daardoor verbeterd, en kwam de vraag op wat die lieden dan tocb eigenlijk wel willen. Tot dusverre had men zich voorgesteld dat zij tot het schuim der maatschappij behoorden, een troep oproermakers waren en, als niet-hebbenden, door eene bloedige maatschap pelijke revolutie slechts de plaats der nu-hebbenden wilden innemen. Overigens bezat het reeds niet-begrepen woord „democratie" in veler oor al een zóo verschrik- kelijken klank dat het nog minder begrepen woord „sociaal-democratie" iets monsterachtigs verkreeg. Waar die lieden zich echter zoo vredelievend betoonden, wilde men hun de eer aandoen om eens te onderzoeken of de klank van hun partij-naam terecht zooveel ontzetting inboezemde. En men luisterde naar hen, waar zij herin nerden hoe zij eigenlijk niets anders enniets meer verlang den dan de thans bijna alle maatschappelijke toestan den bcheerschendeburgerij eertijds van den adel en de bevoorrechte standen verlangde en ook verkreeg. Men erkende dat er iets waars was in hun bewering dat de arbeidenden te veel afhankelijk waren van het kapitaal en dat de werklieden nooit ondersteuning ontvan gen van staatswege in den vorm van subsidiön rentegaranticn en dergelijke, zooals steeds het geval is niet de middelklasse, de bourgeoisie. Men verschrok, na deze herinneringen, niet al te zeer van de eischen der sociaal-democraten dat de heerschappij van het kapitaal zou worden gebreideld, dat daartoe bijv. staatsbanken zouden worden opgericht, waarin ook de werkman zeker krediet zou kunnen verkrijgen. Men kon zelfs eenigszins zich voorstellen dat de sociaal-democraat de zekerheid, dat hij zijn dagelijksch brood zou hebben, hooger stelde dan de vraag of koning Wilhelm den titel van keizer zou aannemen, en dat hij den vrede verlangde hersteld te zien om zijn reeds zoo schralen disch niet nog schraler te zien worden. Men kwam zelfs tot de conclusie dat, na de vestiging van het Duitsch keizerrijk, de totale ver nietiging van Frankrijk, de invoering van eenige nood zakelijke hervormingen en de behandeling van nog een aantal andere zaken, toch ook eens in overweging be hoorde genomen te worden of er niets te doen viel tot be vrediging dier sociaal-democraten, zonder voor ziekelijke en kunstmatig in 't leven geroepen toestanden temoeten vreezeu. Men zou dan echter eerst nog wel eens hooren wat de heer von Bismarck er van dacht. Voorloopig had men zich intusschen met wat anders bezig te houden, onder meer met de halstarrige Luxem burgers, die de eer niet willen beseffen om bij het mach tige Duitschland te worden ingelijfd. Het was nu juist eene zoo gunstige gelegenheid. Gisteren echter legde het groothertogelijk gouvernement in de Luxemburg- schfe kamer van afgevaardigden de verklaring af, dat de dóór den heer von Bismarck aangevoerde grieven, ter rechtvaardiging zijner opzegging van het tractaat van 1867, op een verkeerde voorstelling rusten. Het Luxemburgsch gouvernement verklaarde echter noch den tekst der nota van den kanselier von Bismarck, noch het afgezonden antwoord te kunnen mededeelen. Overigens werd de onzen lezers bekende mededeeling van den groothertog voorgelezen, luidende„Ik hecht in allen opzichte en op elk punt mijne goedkeuring aan hetgeen door Z. K. H. en door het gouvernement van het groothertogdom ten aanzien van de Pruisische nota is gedaan. Wij zullen te zamen het tractaat van Londen van 11 Mei 1867 alsmede de eer en de onafhankelijkheid van het groothertogdom verdedigen." Van het oorlogstooneel is heden een bericht over Karlsruhe ontvangen, volgens hetwelk de weder door de Franschen bemachtigde stad Nuits, niet ver van Beaune gelegen,door eene afdeeling Duitsche troepen is bestormd en bezet. Na een heftig gevecht, waarin de Duitschers ongeveer driehonderd man aan dooden en gekwetsten verloren, trokken de Fransche troepen af. Het blijkt echter niet dat dit gevecht van meer beteekenis is ge weest voor de Duitsche troepen dan de verschillende kleine botsingen, welke gedurende de laatste dagen meer westelijk hebben plaats gehad. Om verder zuid waarts te kunnen voortrukken zullen de Duitsche troe pen nog ernstiger tegenstand hebben te overwinnen. Laatste berichten. Londen. Volgens hierontvangenbericht zal door de Vereenigde staten van de Engelsche regeering schadevergoeding gevorderd worden voor de handelsvaartuigen, welke door de Engelsche kruisers genomen zijn, benevens teruggave voor de door Amerika gemaakte onkosten als gevolg van de uitrusting dier kruisers. The Daily News meldt dat Parijs waarschijnlijk tot April de noodige levensmiddelen zal bezitten. Dit blad spreekt ook de geruchten tegen, volgens welke nieuwe onderhandelingen zouden geopend zijn over eene wapen schorsing. The Daily Telegraph verzekert dat het bombardement van Parijs in den eersten tijd nog onmogelijk zal wezen. Bordeaux. Blijkens berichten uit Parijs, loopende tot 11 Decem ber, met postduiven aangebracht, is de bevolking steeds vol moed, heerscht er een volmaakte rust en is men nog voor langen tijd van levensmiddelen voorzien. Fer tailles. Officieel. Bij de bestorming van Nuits werden onge veer zes honderd Franschen krygsgevangen gemaakt. Nadat Zaterdag de vijand in een gevecht werd terugge dreven, rukten onze troepen gisteren op naar Chateau Regnauit. Brussel. Bij de heden hier gehouden verkiezing voor een lid van den senaat ia de clericale candidaat, graaf de Mei ode, met eene meerderheid van veertien honderd stemmen ver kozen. Meer dan acht duizend kiezers hebben niet aan de stemming deelgenomen. Duitschland. Bij de bestorming van Nuits is prins Wilhelm van Baden licht gekwetst geworden. De Kreuzzeiting verzekert dat er groot bezwaar bestaat om het noodige oorlogsmaterieel te transpor teeren tot het bombardeeren van Parijs. Dit zal echter nu spoedig ter plaatse aanwezig zijn, waarna de groote militaire belangen omtrent de te nemen besluiten zullen beslissen. Volgens den Staats-Anzeiger heeft de koning in zijn antwoord aan de deputatie uit den rijksdag onder meer bet volgende gezegd: „De uitnoodiging des konings van Beieren om de waardigheid van keizer van het oude Duitsche rijk te herstellen, heeft mij diep getroffen, maar gij weet dat in deze quaestie, welke zooyele groote belangen raakt en tevens in betrekking staat tot zoovele groote souvereinen der Duitsche natie, mijn eigen gevoelen en persoonlijke overweging op mijn besluit niet overwegend kunnen werkenhet is slechts met het oog de eenstemmigheid der Duitsche vorsten en vrije steden, alsmede op het eenparig verlangen van de Duitsche natie en hare vertegenwoor digers, dat ik de roeping der Voorzienigheid erkennen zal om die te .volgen, in het vertrouwen op den goddelij- ken zegen." De Kölnische Zeitung meldt wederom eene arres tatie, welke aan die van dr. Jacoby herinnert. De parle mentsleden Bebel, Liebknecht en Hepner zijn gevangen genomen, beschuldigd van hoog verraad. Men zal zich herinneren dat dit ook aan dr. Jacoby werd te laste ge legd, omdat bij had gewezen op de nadeelen eener inlij ving van den Elzas en Lotharingen bij Duitschland. Bedoelde parlemensleden zullen waarschijnlijk op het sluiten van den vrede hebben aangedrongen. Dit was althans de houding dezer heeren in het Noord-Duitsch parlement, alwaar zij tot de sociaal-democratische partij behooren. Aan de geruchten omtrent nieuwe onderhandelin gen over eene wapenschorsing, door the Morning Post gemeld, wordt door verschillende dagbladen geenerlei waarde gehecht. Uit Munühen wordt gemeld dat er veel kans bestaat voor eene verwerping van het ontwerp-tractaat tot ver- eeniging van Beieren met den Dnitschen bond, door de Beiersche kamer van afgevaardigden. De commissie van rapporteurs bestaat uit de heitigste tegenstanders van dit tractaat, hetwelk reeds door het Noord-Duitsch parlement werd goedgekeurd, alvorens aan de goedkeu ring der Beiersche vertegenwoordigingte zijn onderwor pen Mocht bedoelde verwerping plaats hebben dan zou echter het gouvernement van koning Lodewyk eenvou dig do kamer ontbinden op echt-Pruisische wijze. Van de vertegenwoordigers der natie duldt men in het aanstaand Duitsch keizerrijk geen oppositie meer. Van het ooilogstooneel. De correspondent van the Daily Telegraph deelt uit Versailles het volgende mede over de verliezen der Duitschers: „De verliezen die de Duitsche troepen in den vier- daagschen strijd hebben geledeD zijn aanzienlijk, en menige leemte moet worden aangevuld, vooral in de ryen der Wurtembergsche. „De koning heeft de officieele opgave der verliezen aan dooden, gekwetsten en vermisten ontvangen die ongeveer 5000 man bedragen, terwijl het verlies der Franschen op 13000 man wordt begroot. Een groot ge tal officieren der Duitsche troepen, dietotde aanzienlijkste geslachten van Pruisen, Saxen en Silezië behoorden, zijn gesneuveld. „Als een bewijs van de aanzienlijke offers welke deze oorlog reeds aan de Pruisische aristocratie heeft gekost, kan ik u verzekeren, dat een in Duitschland algemeen bekend geslacht reeds tien leden te betreuren heeft. Van de negen kolonels die met het regiment garde-in fan terie, in den loop der maand Juli, Berlijn verlieten, is geen enkele aan den dood ontsnapt. „Verscheidene regimenten der keurkorpsen, die overal op de gevaarlijkste punten zijn geweest, hebben twee derden en sommige drie vierden van hunne officieren verloren. Vooral de Zuid-Duitsche legers hebben een groot getal slachtoffers te betreuren. Van' bet begin van den oorlog tot op dit oogenblik waren de Beiersche troepen steeds aan het gevaar blootgesteld en hebben verschrikkelijk veel geleden. De Wurtembergsche, die sedert het begin van Augustus betrekkelijk aan weinig gevaar blootstonden, hebben thans zoovele offers ge bracht, dat half Zwaben daardoor in rouw is gedompeld. „Het is ongelukkig, dat zoo weinige van de gewonden herstellen. Slechts enkele van hen die zwaar gewond zijn en eene amputatie moeten ondergaan, behouden het levén. De ambulances zijn wel voortreffelijk ingericht, maar de hospitaalkoorts richt er haar vreeselijke ver woestingen aan. „Daarenboven oefent de hevige koude, waaraan de ongelukkigen, na een gevecht zooals dat van de Marne, uren lang zijn bloootgesteld, eer zij van het slagveld kunnen worden vervoerd, een zóo nadeeligen invloed op het zenuwstelsel uit, dat slechts weinigen dien te bo\en komen. Een groot aantal der Fransche gewonden bij Champigny en Brie hebben zes en dertig uren op de sneeuw gelegen voordat zij werden weggehaald. Geen wonder dat intusschen een groot gedeelte was gestorven 1' Het was een schoone December-morgen, zoo schrijf een Duitscher uit Orleans, toen onze troepen de stad binnenrukten en door de schitterende fanfares hunner muziekkorpsen aan de inwoners verkondigden, dat wij terug waren. Tot nogtoe waren slechts Beierschen in de stad geweest, doeli nu waren het Pruisen en de inwoners toonden zich niet zeer ingenomen met de nieuwe be zoekers. Zij drukten hun ongenoegen uit door hunue

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3