opsluiting te ondergaan, eene geldboete van f 8 en in de kosten. Ludovicns Vermeulen, rijtuigmaker te IJzendijke, was beklaagd dat hij den 13" November jl., in de herberg van P.de Back ere te Aardenburg, terwijl hij in beschon ken toestand verkeerde, A. Hos moedwillig een slag tegen het hoofd heeft toegebracht; alsmede dat hij, na eerst door den herbergier de deur uitgezet doch weder teruggekeerd te zijn, zich tegen den rijksveldwachter en opziener der jacht en visscherij C. Mouton, diehem wilde verwijderen, gewelddadig heeft verzet en dezen slagen en stooten toegebracht heeft. De rechtbank heeft als niet wettig en overtuigend bewezen verklaard, dat de beklaagde den getuige Ros moedwillig een slag tegen het hoofd gegeven heeft en hem mitsdien van dit hem ten laste gelegde feit vrijgesproken. Evenmin achtte de rechtbank het wettig bewijs gele verd dat de beklaagde, op het oogenblik dat hij door den rijksveldwachter Mouton (die geen uniform droeg) werd aangevat, door dezen met zijne qualiteit was bekend ge maakt. De rijksveldwachter verklaarde wel dat hij den beklaagde zijn arobtspenning heeft laten zien eer hij hem aanvatte, doch de beklaagde ontkende dit en zeide dat die penning hem eerst veel later is vertoond, zoodat hij niet wist dat hij zich tegen een rijksveldwachter verzette. Hij is mitsdien alleen schuldig verklaard aan het moed. willig toebrengen van slagen en stooten waardoor gee nerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, ver oordeeld tot eene geldboete van f 8 alsmede in de kosten. - Jacob Vermeulen, arbeider te Sint Kruis, was be klaagd dat hij den 14" November jl. van eene hoeveel heid takkebossen, toebehoorende aan den landbouwer J. Zonnevevijlle, bij wien hij werkt, arglistig een tweetal heeft ontvreemd. De rechtbank heeft dit ten laste ge legde feit niet wettig en overtuigend bewezen verklaard, cn den beklaagde bij verstek vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Hendrik van de San de, herbergier te Breskens, was beklaagd dat hij in den avond van den 27" "Novem ber jl. tot de politiebeambten Adriaanse en Goeman, toen deze onderzoek kwamen instellen of zich na bezet ten tijd geen bezoekers meer in zijne tapperij bevonden, beleedigend gezegd heeft: „ik verd.. jelui," en tot eerst- genoemden beambte bovendien: „lamzak, weerlichtsche lamzakITij is te dier zake schuldig verklaard aan be- lecdiging met woorden jegens bedienende beambten in de waarneming van hnn dienst, en veroordeeld tot eene geldboete van 8, benevens in de kosten. Elizabeth Meeuwse, werkster te Veere, was be klaagd dat zij in den namiddag van den 18" November jl. uit een loods van de kanaalwerken onder Vrouwepolder, arglistig eene hoeveelheid steenkolen, ter zwaarte van 12 kilogram 4 hektogram en ter waarde van circa 20 cent, heeft weggenomen ten nadeele va i de aannemers Ter- windt O. Zij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Annetta Agatha de Geus, thans wonende te Brou wershaven, doch te voren te Vlissingen, en Johannes Ludovicus Laroij, sjouwer te Vlissingen, zijn (na behan deling hunner zaak in eene zitting met gesloten deuren) schuldig verklaard aan het hun ten laste gelegde feit van openbare schennis der eerbaarheid, te Vlissingen in den nacht van 20 op 21 November jl. gepleegd, en, onder aan neming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld ieder tot eene maand gevangenisstraf, benevens in de kosten. Nog was ter terechtzitting van gisteren gedagvaard en verschenen Anthonij de Puijt,geneesheer te Breskens, beklaagd wegens weigering om voedsel te verschaffen aan een bij hem, als nalatig belastingschuldige, ingele- gerden krijgsman. Op verzoek van den officier van justitie, die nogeenige nadere inlichtingen wenscht in te winnen alvorens met de vervolging voort te gaan, is deze zaak van de rol gerooieerd. Koloniën. De gouverneur-generaal yan Nederlandsch-Indië heeft- -de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 28" October.) civiel departement. O n t s lag enop verzoek,eervol, uit 's lands dienst, de opzichter over de waterwerken te Clapan J. G. R. de Lavalette. Benoemd: tot adsistent-resident der Zuiderdistric ten van Celebes, de controleur le klasse bij het binnen- landsch bestuur in het gouvernement Celebes en onder- hoorigheden W. F. Sikmantot controleur 3e klasse bij het binnenlandsch bestuur in bet gouvernement Suma tra's Westkust, de ambtenaar ter beschikking van den resident van PalembangW. C. Hoogkamer; totambtenaar ter beschikking van den resident van Palembang P. J. Avis; tot commies op het bureau van den adsistent-resi dent van Tjilatjap F. H. Ciebrant, thans op wachtgeld; tot opzichter over de waterwerken te Glapan, de adsis tent-opzichter bij de sluis-, kust en waterwerken in de residentie Soerabaija A.W. Abels; tot adsistent-opzichter bij de sluis-, kust- en waterwerken in de residentie Soe rabaija H. F. Leemker, onlangs- van verlof uit Nederland teruggekeerd. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den lea luite nant der infanterie J. C. A. van den Bos, en aan den 2en luitenant van het regiment Oost Indische cavalerie op nonactiviteit A. Uyt den Bogaard. (Javasche courant van den len November.) civiel departement: tot collecteur vanhetkleinzegel te Batavia, de ambtenaar op nonactiviteit jonkheer W. H. G. A. L. du Peyrou van Breugeltot ondercommies 2e klasse bij de controle en recherche te Padang W. F. van Dam, thans boomwachter te Pasoeroean. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den paarden arts leklasse A. de Vos. Vergund: Op verzoek, aan den 1" luitenant der in fanterie van het Nederlandsch leger Th. C. van Nes, om, wegens verstrijking van de vijf jaren, gedurende welke hij bij de landmacht in Nederlandsch-Indië is gedeta cheerd, naar Nederland terug te keeren. Geplaatst: geneeskundigen dienst, bij het groot militair hospitaal te Willem I, de militaire apotheker 3e klasse J. W. Slangen; bij den geneeskundigen dienst der zuider- en oosterafdeeling van Borneo, de officier van gezondheid 3« klasse A. P. C. Steinau, beiden onlangs uit Nederland aangekomen, en bestemd voor den dienst hier te lande. Overgeplaatst: geneeskundigen dienst, bij het garnizoen te Balimanang, de officier van gezondheid 2C klasse G. A. Raland, van het groot militaire-hospitaal te Weltevreden; infanterie, bij het le bataljon, de kapi tein J. van Weeren, van het 16e bataljon bij het 16« ba taljon, de kapitein C. G. H. F. van Schendel, van het garnizoens bataljon van Sumata's Westkust en onder- hoorigheden; bij het garnizoens-bataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden, de kapitein J. J. H. Popta, van het 16® bataljon; hersteld in activiteit: mili taire administratie, de kapitein-kwartiermeester op non activiteit H. W. G. J. Roebij. Gemengde berichten. Gisteren avond is te Vlissingen brand ontstaan in een huis in de Slijkstraat. Door het omvallen van een lamp geraakte het bed in brand. Gelukkig was het ge vaar niet groot en kon men het brandende spoedig dooven. Uit Yzendijke schrijft men ons „Wij zijn hier nog altijd van „officieel uurwerk" ver stoken, daar de gemeente geen uitvoering heeft gegeven aan haar voornemen om een klokje voor een der ramen van het stadhuis te haugenals „officieele tijdsaanwijzer." Het hervormd kerkbestuur heeft de goedheid het uur werk boven zijn kerkgebouw ten gerieve der ingezete nen kosteloos gaande te houden en de „volle uren" te doen slaan. De „halve uren" hebben wij sedert lang niet meer gehoord. „Het dagelijksch bestuur heeft een plan doen ontwer pen voor een nieuwen toren met uurwerk, te plaatsen op het tegenwoordig raadhuis. Naar ik verneem is de be grooting daarvan 5 a 6 mille, en zouden enkele leden van den raad liever een geheel nieuw raadhuis met toren en uurwerk zien, waarvoor naar het schijnt de toestand der financiën onzer gemeente geen bezwaar oplevert, dan eene zooeven genoemde som aan een betrekkelijk onbe duidend werk te besteden. Bij de bespreking van bedoeld plan zal blijken welke zienswijze in den raad de boven hand heeft." Maandagavond kwamen te Amsterdam twee jona gens bij een lid van Het roode kruis, om hem 60 centen voor de gekwetsten te brengen. Zij hadden in de vorige week het plan opgevat een extra mooie sneeuwpop te maken, die op het Mennonietenpad zou staan, een pet in de band houdende, waarbij de woorden: „Wat het opbrengt, is voor Het roode kruis." Om den anderen nacht zouden zij bij de pop waken, om haar lang goed te houden. Doch ziet, het weder verandert, de pop viel in elkaar, en klein bleef dus de opbrengst. Doch het besluit, van om den anderen nacht bij het werkstuk te willen waken, bewijst dat in die jongens een ferm hart klopte. Eenige leden van de Jockey club te Parijs hebben onlangs een diner gegevenwaarvan het menu aldus luidde „Hors d'oeuvres: radis, hareng marinó, oignons a Ia ProvenQale, beurre salé, cornichons, olives. „Premier service: bouillon decheval légèreraent salé, cötelettes d'anon aux carottes, foie de mulet sauté aux champignons, rognon de cheval a la sauce blanche, carpe la matelotte, têtes de céleris. „Deuxième service: quartier de chien braisé, cuisse de chien rötie, rats cuits sous la cendre, paté do rats aux champignons, anguille a la broche, salade. Dessertfromage de Hollande, pommes, poires, confi ture au Kirsch, gateau dTtalie au fromage de Chester. Verkoopiiigen en aanbestedingen. Aan het gebouw van het gewestelijk bestuur van Zeeland werd heden aanbesteed het driejarig onderhoud, dienst 18711873, der rijks groote wegen in de provin cie Zeeland met de levering van al de daartoe noodige bouwstoffen in vier perceelen. Voor het eerste perceel, weg op Walcheren, werd het laagst ingeschreven door den heer J. Leijs, te 's Heer- Arendskerke, yoor 2000 per jaar. Voor het tweede perceel, weg op Znid-Beveland, door den heer W. A, Visser, te 's Gravenpolder, voor f 8050 per jaar. Voor het derde perceel, weg op Tholen, door den heer A. van Bezooijen, te St. Maartensdijk, voor f 3045 per jaar. Voor het vierde perceel, weg van Breskens naar de grenzen van. België, door den heer A. Rinders, te Bres kens, voor f 69S8 per jaar. Voor de gisteren gehouden herbesteding van het maken van een verbreed kanaal en binnenhaven te Vlissingen enz. waren ingekomen 5 biljetten, van de heeren: P. S. Blanchemanche, te Maastricht, enM.B. Ter- windt, te Pannerden, voor 1,639,500; D. Volker, te Dordrecht, en A. Volker, te Sliedrecht, voor f 1 608,000; G. M. Sigmond, te Werkendam, voor 1,596,000J. van der Griend, te 's Ilertogenbosch, voor/1.580,000; J. Arns, te Milliugen, voor 1,575,000. Thermometerstand 15 Dec. 's av. 11 u. 46 gr. 16 's morg. 7 u. 46 gr. 's rnidd 1 u. 47 gr. 's av. 6 u. 47 gr. S t a t en-g e n e ra a I. tweede kamer. Zitting van Donderdag 15 December. Ingekomen stukken; bepaling dag interpellaties; eindverslag; verlof interpellatie regeling werkzaamheden. Het ontwerp-adres van rouwbeklag aan den koning wordt ter tafel gebracht en naar de afdeelingen verzon den. Mededeeling wordt gedaan der benoeming van een aantal rapporteurs over onderscheidene wetsontwerpen. Ingekomen een adres van den gemeenteraad van Goes houdende adhaesie aan het adres van den kapitein ter zee Jansen, om subsidie voor een stoomvaart op Amerika. Wordt besloten de interpellatiën van de heeren de Casembroot en van Sypestijn te houden op Vrijdag den 16" Decemberte 11 uren, en daarna te beraadslagen over het voorstel cler huishoudelijke commissie tot regeling van het traktement van den commies-griffier. Eindverslag wordt uitgebracht over de begrooting der staatsspoorwegen voor 1871. De beraadslaging zal later worden bepaald. De heer Kerstens vraagt en bekomt verlof om op een nader te bepalen dag eene interpellatie tot de regeering te richten omtrent de gevolgen welke gegeven zijn of zullen worden aan het algemeen petitionnement aan den koning van roomsch-catholieke Nederlanders betrek kelijk de handhaving hunner rechten, na de schending van de souvereiniteit van het hoofd der kerk. De zitting te half vier hervat zijnde wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, waaronder een verslag van eene te New-York gehouden vergadering tot bespreking van den tegenwoordigen Europeeschen oor log, dat ter griffie ter inzage van de leden wordt neder- gelegd. Het gewijzigde ontwerp-adres van rouwbeklag-wordt ter tafel gebracht en de beraadslaging daarover bepaald op Zaterdag 17 December, na afloop waarvan de discus- siën over de begrooting van de staatsspoorwegen zullen, plaats hebben. Volgens al de verslagen omtrent de ingediende kre- dietwetten is een nader onderzoek daarvan in de afdee- lingen noodig geoordeeld.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2