N°- 299. Zaterdag 1870. OÜRANT. 17 December. Middelburg 16 December. Ingevolge het daartoe bekomen verlof, richtte de heer de Casembroot in de zitting der tweede kamer van heden eenige vragen tot de regeering betrekkelijk de behan deling der naar ons land gevluchte Fransche krijgsge vangenen. De minister van justitie antwoordde naar aanleiding daarvan, dat de bedoelde gevangenen niet aan Pruisen zijn uitgeleverd. Naar de handelingen der ambtenaren in deze zaak was onderzoek ingesteld, waar van de uitslag echter nog niet bekend is. Ter beantwoording der vragen van den heer van Sype- steyn, betrekkelijk het gerucht dat onze bezittingen aan de Kust van Guinea aan Engeland zouden worden afge staan, werd door de regeering medegedeeld dat de voor waarden waarop deze afstand zou kunnen tot stand komen, waren opgemaakt, doch dat nog geen tractaat daaromtrent was geteekend. Met den lRn Januari a. hebben de volgende verande- deringen plaats in het personeel der ambtenaren van de provinciale griffie in Zeeland. Tot dusver waren de werkzaamheden over vier afdee- lingcn verdeeldde vierde afdeeling wordt thans opge heven en bij de overige drie afdeelingen ingedeeld. Aan twee ambtenaren is eervol ontslag verleend met aan spraak op wachtgeld, zijnde de heeren P. J. Bourdrez, commies, chef der eerste afdeeling, en A. W. Houpt, ad junct commies 2e klasse. Bevorderd worden de heeren: P. Pichal, thans adjunct commies 2e klasse, tot adjunct-commies 1« klasse; M. J. Boone, H. B. J. van de Krekc en II. L. Dormaar, thans le klerken, tot adjunct-commies 2R klasse, met bepaling dat de heer M. J. Boone rang zal nemen boven den heer J. B. Walthoeber; C. Reijers, thans 2e klerk, tot klerk. Voorts zijn nog twee vacatures onvervuld, namelijk van lcn klerk op eeue jaarwedde van 500 en van 2en klerk op eene jaarwedde van 300. In verband met de nieuwe regeling heeft met genoem den datum ook verhooging van jaarwedden plaats, te weten: Commiezen: D. Jeras met f 200, P. J. Dirksen met f 200 en YV. A. Dormaar met/300, waardoor de jaarwedde van ieder hunner op 1700 is gebracht. Adjunct-commiezen le klasse: P.W.Vervoorn met 100, wordt 1300L. H. Cadet met 100, wordt ƒ1300; J. D. Aartsen van Eijndhoven met/150, wordt 1100; jonkheer m<\ P. D. van Citters met 100, wordt 950; P. Pichal met 50, wordt 900. Adjunct-commiezen 2e klasse: J. Luyk met 100, wordt f 900; M. J. Boone met 100, wordt 800; ET. B. J. van de Kreke met f 50, wordt j 750; H. L. Dor maar met 100, wordt 700. Eerste klerk: C. Reijers met 40, wordt 500. Bedienden: A. J. Wiessner met 30, wordt 490, en J. Kerkmeijer met ƒ30, wordt 450. Aan de Leidsche hoogeschool is gisteren tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer T. Broes van Dort, geboren te Goes, met een proefschrift, getiteld Over verlammingen in het algemeen. Uit Breda schrijft men ons van 14 dezer: „Uit Eindhoven is alhier bericht dat de vier ontvluchte krijgsgevangenen niet in handen der Pruisische autori teiten gesteld zijn en dus ook niet gefusilleerd zijn kun nen worden. Eenige Eindhovensche heeren, bijtijds onderricht van het door den lcn luitenantder maréchaus- sée gegeven bevel, zijn, met denzelfdcn trein waarop mede de krijgsgevangenen naar Vcnlo werden overge bracht, vertrokken, na de noodige maatregelen be raamd te hebben dat zich een rijtuig bevond op hetpunt waar zij over de grenzen zouden worden gebracht. Nau welijks hadden de gevangenen het Nederlandsche grondgebied verlaten of zij werden in het rijtuig geno men en reden daarmede in gezelschap der heeren heen, die hen naar Maaseijk brachten, waar zij op Belgisch grondgebied en dus in veiligheid waren." Uit Venlo wordt van 14 dezer aan de Amsterdamsche courant het volgende gemeld: „D$_Ajuihemsche courant en, in navolging, ook andere da^r&I^^feklen dat de vier uit Wezei ontvluchte Fransehe^krijgsgevangenen, die op last van den luite nant der maréchaussée te Eindhoven aan de grenzen zijn gezet, gefusilleerd zouden zijn geworden. Dit be richt is ten eenemale onjuist; die vier gevangenen, met name Isidore Mirauit, Anseime Monneret, Henri Drouen Atitoine Delart zijn met hun geleider, namelijk den Prui- sischen onderdaan Hermann Schreur, aan de Pruisische grenzen gezet geworden, ingevolge de vreemdelingen wet, als zijnde zonder geld of middel van bestaan. Een oogq^iiikdaarnaziju zij weder de grenzen overgekomen; men verzamelde voor hen hier ongeveer 60, die hun ter hand werden gesteld',en verschafte hun een rijtuig dat hen naar Maaseyk (België) overbracht. Te Blerik, aan de overzijde der Maas, zijn insgelijks verscheidene ontvluchte Fransche officieren en onderofficieren over gekomen; zij werden op bier, braad, tabak, sigaren enz. onthaald, waarna men hen een eind wegs uitgeleide deedmen riep hen hier, zoowel als te Blerik, toe: „Leve Frankrijk!" waarop zij antwoordden: „Leve Nederland!"" De commissie uit de aandeelhouders in de Comman ditaire sociëteit onder de firma Paul van Vlissingen en Dudok van Heel heeft de haar opgedragen taak volbracht en een plan van reconstructie voorgedragen. Zij stelt voor een nieuwe naamlooze.maatschappij op te richten, die, terwijl zij de fabriek voor eigen rekening voortzet, de Commanditaire sociëteit liquideert eD al haar schul den overneemt, onder verbintenis om, met eerbiediging der rechten van hypothecaire en andere preferente krediteuren, al de concurrente schuldvorderingen te voldoen met 40 pet. contant en 60 pet. in obligatiën ten laste der nieuwe maatschappij, welke obligatiën 3 pet. rente zullen genieten, zoolang een kapitaal van ƒ500,000 door de nieuwe, maatschappij op te neinea nog niet zal zijn afgelost, en daarna 5 pet. met jaarlijksche aflossing, uitloting en hypothecair verband op de fabriek. De heeren Paul C. van Vlissingen, J. P. Dudok van Heel, C. van Vlissingen en H. Radier, solidair aanspra kelijke vennooten in de Commanditaire sociëteit, hebben verklaard met dit voorstel in te stemmen. De nieuw op te richten vennootschap zal den naam dragen van Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen en gevestigd zijn te Amsterdam. Ilaar kapi taal zal bedragen twee millioen gulden (gelijk staande met het kapitaal der tegenwoordige Commanditaire sociëteit), verdeeld in aandeelen van f 10C0, die in halve en vierde aandeelen kunnen gesplitst worden. Als stor ting zullen d pari worden aangenomen aaudeelen der Commanditaire sociëteit. Wordt dit voorstel verworpen en failleert de Maat schappij, dan zal het batig slot, thaus reeds van 1,900,000 tot ƒ250,000 verminderd, vermoedelijk in een belangrijk tekort veranderen, daar de opbrengsteenér onderneming als deze bij een gedwongen verkoop zeer gering kan zijn. Bovendien zijn in dat geval de 1300 arbeiders, aan de fabriek werkzaam, broodcloos. Aan den anderen kant wordt het hoofdpunt, de vraag ot niet meer dan 40 pet. in geld had kunnen worden uitgedeeld aan de krediteu ren, en waarom juist dit dividend werd gekozen, niet voldoende toegelicht. Laat de stand van zaken niet toe meer uit te deelen, of is het in het belang der nieuwe onderneming wenschelijk, dat haar zoo weinig mogelijk kapitaal wordt onttrokken Het blijft in het duister. De commissie heeft verzuimd een staat openbaar te maken van den toestand, zooals hij op dit oogenblik is en zooals hij bij aanneming der verschillende voorstellen zich zal voordoen, en hierdoor missen de krediteuren de eerste gegevens voor een richtige beoordeeling. Voor de leening van 500,000 is reeds tot een bedrag van 175,000 ingeschreven. liet Vaderland In de vergadering der krediteuren is jl. Dinsdag het vorengenoemde voorstel behandeld. Eenige aanwezigen traden toe, anderen wilden zich hunne stem nog voorbed- houden. Ten slotte werd besloten, aan den hoogen raad te verzoeken de surséance nog drie maanden uit te stel len, of, als daartegen bezwaren bestaan, eene surséance van drie maanden te verleenen. .De aanwezige krediteu ren vertegenwoordigden 1,200,000. Daarvan zijn tot een bedrag van ƒ600,000 toegetreden. Benoemingen en besluiten. geneeskundig staatstoezicht. Benoemd tot leden van den geneeskundigen raad in Zeeland cl<\ J. Hazen berg, te Vlissingen, en, dR. II. Goemans, te Zierikzeeen tot plaatsvervangende leden dR. IJ. Keyzer en d<\ S. Dob- belaer de Wind, beiden te Middelburg, en H. M. Henne- quin, te Sluis. Onderwijs. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren met 29 tegen 4 stemmen in beginsel besloten tot de oprich ting van eene school voor middelbaar onderwijs voor meisjes. Marine en leger. Met Mei van het volgende jaar zullen de le en 2C com- pagniën van het lc bataljon van het 3e regiment infanterie uit Vlissingen naar Neuzen vertrekken, en de 3C en 4e compagnicn van het 3e bataljon van hetzelfde regiment uit Neuzen naar Vlissingen. De minister van marinebrengt in de Staats-courant van heden ter kennis dat, naardien volgens ontvangen mededeelingen de cholera in de havens van de Zwarte zee sedert 25 November jl. heeft opgehouden te heer- schen, de quarantaine maatregelen op de schepen die met dat tijdstip die havens hebben verlaten niet meer zullen worden toegepast. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken. Abraham Zonnevijlle, koopman te Aardenburg, was beklaagd ter zake van, als marsdrager en als zoodanig voorzien vaa eene admissie tot circulatie op het terrein van toezicht, zonder binnenlaudsch paspoort goederen te hebben vervoerd, welke deels onbehoorlijk, deels iu het geheel niet van de onder die omstandigheden ver- eischte zegels voorzien waren. Hij is door de rechtbank schuldig verklaard aan binnenlandsch vervoer zonder binnenlaudsch paspoort en, met verbeurdverklaring voor wat de niet van de vereischte zegels voorziene goederen betreft, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand. Johanna Coppens, wonende te Retranchement, was beklaagd dat zij den 21" November jl., na vermissing van een kleedingstuk uit de wasch, tot Jacoba Putten, die zij van ontvreemding daarvan verdacht, beleedigend gezegd heeft: „je bent een h..r en een dief," en den daaropvolgenden dag: „indien jij je niet gauw wegmaakt dan gooi ik jou de hersens in met een brok steen!" Oji die bedreiging eenige klem bij te zetten raapte zij gelijk tijdig een stuk steen van den grond. De rechtbank heeft de beklaagde bij verstek schuldig verklaard 1°. aan het uiten van smaad en scheldwoorden, die geenerlei telast- legging van een bepaalde en omschreven daad, maar van een aangeduide ondeugd behelzen, en 2°. aan mondelinge bedreiging onder voorwaarde, een en ander gepleegd onder verzachtende omstaudighedenen haar veroor deeld wegens het eerste feit tot eene geldboete van 8 en wegens het tweede feit tot 6 dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Jacob Zonnevijlle, boerenknecht te Retranchement, was beklaagd dat hij den 13cn November jl. op de open bare straat aldaar W. Stokx moedwillig aangegrepen en mishandeld heelt. Hij is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren waar door geenerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf, in eenzame

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1