Thermometerstand. li Dec. 'sav. 11 u. 51 gr. 15 'smorg.7u.44gr.'smidd lu.4Sgr.'sav.6u.47gr. Staten-generaal. Bij de^beantwoording van liet verslag der tweede ka mer omtrent hoofdstuk I der staatsbegrooting geeft de minister te kennen, dat bij den gunstiger geworden toe stand der financiën over bet loopend jaar, voorloopig aan eene leening geen behoefte is. Voor de spoorwegen zal 30 a 35 miliioen later geleend moeten worden. Na de verkregen uitkomsten van bet loopend jaar zijn de ra mingen van sommige inkomsten verhoogd kunnen wor den, terwijl op verschillende hoofdstukken uitgaven zijn verminderd. Thans bedraagt het geheele cijfer van de gezamenlijke hoofdstukken f 95,939,920.28, en de ra ming der middelen f 87,363,480.50, zoodat het tekort is 8,576,439.73. Aangaande de wijze van dekking van dit tekort zullen bij de behandeling van de definitieve begrooting de vereisckte voorstellen te doen zijn. Daartegen is geen bezwaar omdat de middelen toereikend zullen zijn tot bestrijding der uitgaven gedurende de eerste zes maan den van 1871. Begelmatigkeidshalve zou in de wet op de middelen opgenomen kunnen worden dat de som voor den aanleg van spoorwegen uitgetrokken, door middel cener leening zal worden gevonden. In het regeeringsantwoord betreflende deN wet op de middelen, waarbij eenige inlichtingen omtrent de op brengst van'sommige inkomsten gegeven worden, bestrijdt de minister van financiën het verwijt dat er toeleg zou hebben bestaan om de kamer tot een overhaaste aanne ming van eene inkomstenbelasting te nopen. De toen malige omstandigheden rechtvaardigden die voordracht. Het tweede wetsontwerp op de middelen, opgemaakt met het oog op eene invoering in 1871 van die belasting, wordt nu echter door den minister ingetrokken. In de kredietwet voor oorlog zijn eenige verhoo gingen gebracht wegens traktementen van twee gene raals en twee hoofdofficieren, die door de gebeurtenissen van dezen zomer in activiteit zijn gesteld, alsmede voor meerder benoodigde fourrages en voor de remonte ten behoeve der cavalerie. Tot het volle bedrag zijn ook uit getrokken de uitgaven voor het geschut der kustverde diging, de nieuwe draagbare vuurwapenen en patronen en voor de werken aan de Hollandsche waterlinie, omdat er zekerheid moet bestaan dat wanneer de aanbestedin gen daarvoor gedaan zijn die ten spoedigste behooren te geschieden over de gelden in hun geheel zal kunnen worden beschikt. Voor het kampeeren van troepen zijn ditmaal geen gelden uitgetrokken. In de kredietwet voor marine is onder anderen vervallen een post van f 368,000 voor den aanbouw van een ram- torenschip en daarentegen andere posten tot een bedrag van f 101,798 verhoogd, wegens werken die niet tijdig afgeleverd zijn en op de vorige begrooting voorkwamen. In de kredietwet voor koloniën wordt verminderd het subsidie aan Suriname met 16,952, vermeerderd het subsidie aan Curasao met f 27.049, verminderd de post wegens preraiën voor aanvoer van vrije arbeiders in Suriname met f 150,000, zoodat het eindcijfer dezer be grooting worde teruggebracht tot f 1,702,215.75. Gemeenteraad yan Vlissingen. Zitting van Maandag 12 December. "Benoeminglid com missie zeemans- en vissckersbeurs; verhooging pensioen P. Busquet; verzoek onderstand J. Pritzverzoek gra tificatie hulponderwijzers; eervol ontslag en benoeming voorzitter regenten arm-gast- en weeshuisbenoeming lid algemeen armbestuur; idem regent arm-gast- en weeshuis; vaststelling kohier hoofdelijken omslag; wijzi ging politieverordening; herziening strafverordeningen; beslissing subsidiën armbesturen; missive kamer van koophandel stoomvaart Amerika; wijziging begrooting arm-gast- en weeshuisbenoeming, geneesheer algemeen armbestuur; intrek verzoek J. F. van Poelvoorde; pro ces-verbaal opneming gemeentekasgoedkeuring gemeente- rekening mededeeling benoeming college zetters; idem verpachting tollenbegrooting rijwegenverzoek J. de Dresser tot opneming als provenier; machtiging rooien hoornen; aanhouding benoeming leden vaste commissiën. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heer de Veij Mestdagh. Nadat de notulen der vorige vergadering voorgelezen en met algemeene stemmen goedgekeurd zijn, wordt overgegaan tot de navolgende aan de orde zijnde onder werpen. Benoeming van een lid der commissie voor de zeemans- en visschersbeurs, in de plaats van den heer C. Mortier, die^et 1Januari a. moet aftreden. De voorzitter deelt mede dat hij eene lijst heeft doen opmaken der kooplieden enz. die voor de vervulling dier betrekking in aanmerking kunnen komen. Deze lijst wordt door den secretaris voorgelezen en daarna over gegaan tot de stemming. De heer C. Mortier wordt met algemeene stemmen herbenoemd tot lid van dat college. Tqr toelichting van een ingekomen verzoek van den eervol ontslagen agent van politie P. Busquet om ver hooging van pensioen, deelt de voorzitter mede dat in der tijd door den commissaris van politie is voorgedragen om het pensioen te bepalen' op f 200, doch dat dit dooi den raad is vastgesteld op een bedrag van f 150. Op de vraag van den beer Callenfels, of dit bedrag als pensioen of als gratificatie wordt gegeven, antwoordt de voorzitter dat het als pensioen is toegestaan. Geen der overige leden te dezer zake verder het woord vragendej brengt de voorzitter het verzoek van den adressant om het pensioen tot f 200 te verhoogeu, in omvraag. Met 9 tegen 5 stemmen wordt besloten het verzoek toe te staan. Een verzoek van den ontslag verleenden nachtwaker J. Fritz om onderstand, wordt buiten behandeling ge houden, uithoofde de adressant sedert overleden is. Geschiedt voorlezing van een verzoek van de hulp onderwijzers op de school van on - en minvermogenden, om eene gratificatie over het derde kwartaal dezes jaars, wegens hunne meerdere werkzaamheden in dat tijdvak, uithoofde van de vacature van den hoofdonderwijzer. De voorzitter herinnert dat aan den eersten hulpon derwijzer als belooning, met stilstand van zijne eigene wedde, het traktement van den hoofdonderwijzer is toe gekend, en- acht het wel eenigszins billijk dat ook de anderen eenige belooning ontvangen. Nadat door den heer van Uije Pieterse is opgemerkt dat zulks zonder bezwaar zon kunnen geschieden, aan gezien van die post nog f 112.50 beschikbaar is, wordt op voorstel van den voorzitter met 13 steramen tegen 1 stem besloten, dat bedrag onder de adressanten te ver- deelen. Op voorstel van den voorzitter wordt aan den heer de Veij Metsdagh, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als voorzitter van het college van regenten over het arm-gast- en weeshuis. Nadat de vergadering de vraag des voorzitters, of zij bereid is dadelijk in de vacature te voorzien, toestem mend had beantwoord, werd overgegaan tot benoeming van een lid van den raad, als zoodanig voorzitter zijnde van bedoeld college, en daartoe benoemd de heer J. C. Ockers met 7 stemmen: voorts verkregen de heeren W. de Kruijff 4 stemmen, J. P. Laernoes en J. P. Callen fels elk 1 stem, terwijl een briefje oningevuld was. Wordt voorgelezen eene aanbeveling van het algemeen armbestuur ter voorziening in de vacature van een lid in dat college-, te ontstaan door de aftreding van den heer K. Blonk. Op de voordracht waren geplaatst de heeren K. Blonk en P. G. de Veij Mestdagh. De heer K. Blonk wordt opnieuw benoemd met 13 stemmen, ter wijl 1 stem op den beer P. G. de Veij Mestdagh was uit gebracht. Mede wordt met algemeene stemmen herbenoemd tot regent over het arm-gast- en weeshuis het aftredend lid, de heer C. van Zweveren. Op de voordracht waren geplaatst de heeren C. van Zweveren en J. A. de Wolff. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat het kohier van den hoofdelijken omslag gedurende 14 dagen ter inzage heeft gelegen, en daarop geene aanmerkingen zijn ingekomen. Hij stelt alsnu voor, het kohier defini tief vast te stellen. Aldus wordt besloten, Is ingekomen een rapport van de commissie van het brandwezen, betreffende de in de verordening van alge meene plaatselijke politie opgenomen bepalingen aan gaande de water- en vuurneringen, die door gedeputeerde staten niet zijn goedgekeurd. De commissie verklaart in haar rapport dat zij de artikelen 3 tot 7 der verordening op het brandwezen nauwgezet heeft overwogen, en die voldoende heeft bevonden tot voorkoming van brand in genoemde panden, zoodat zij geen bezwaar heeft tegen eene intrekking der gemaakte bepalingen. Op voorstel van den voorzitter wordt, ter tegemoetkoming aan de door gedeputeerde staten gemaakte bezwaren, besloten om de onderwerpelijke bepalingen in te trekken. Aangezien telken vijf jaren de verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, behooren te worden herzien, en bepaald welke dier verordeningen voortdu rend van kracht blijven, stelt de voorzitter voor om zulks op te dragen aan de commissie voor de strafveror deningen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Van gedeputeerde staten is ontvangen de goedkeuring der raadsbesluiten tot het verleenen van subsidie aan verschillende armbesturen, met uitzondering van die van het Evangelisch Lutherseh armbestuur, ten bedrage van f 600, toegestaan. Gedeputeerde staten hebben die niet kunnen goedkeuren aangezien uit de begrooting van het genoemde armbestuur blijkt dat het nadeelig saldo slechts /"518.07k bedraagt en mitsdien met eene sub sidie tot dat bedrag kon worden volstaan. Het gegronde der bemerking wordt door den voorzitter gestaafd, doch tevens door hem medegedeeld dat van het betrokken armbestuur nader bericht ontvangen is, waaruit blijkt dat in hunne begrooting eene abusieve becijfering heeft plaats gehad, zoodat het aangevraagde subsidie werkelijk noodig is. Op voorstel van den voorzitter wordt goedgevonden het bedrag der subsidie onveranderd te laten en opnieuw met de gewijzigde begrooting ter goedkeuring op te zenden. Door de kamer van koophandel van Vlissingen is een brief aan den raad gericht, betreffende de stoom vaart op Amerika, daarbij verzoekende dat deze verga dering moge goedvinden van hare belangstelling in die zaak te doen blijken. De voorzitter acht eene voorlezing onnoodig, omdat die stukken bij de leden bekend zij u. Door burgemeester en wethouders is to dier zake een concept-adres opgemaakt, waarover na voorle zing de discussien worden geopend. Vooraf merkt de voorzitter op dat bet dageÜjksch bestuur gemeend heeft zich op een algemeen standpunt te moeten plaatsen en geheel aan de wijsheid der staten-generaal te moeten overlaten welke middelen zij het meest dienstig acht om het ontstaan dier gewensebte stoomvaart te helpen be vorderen. De heer Kleijnhens kan zich zeer goed vereenigen met de inkleeding van het adres. Daar het bewijs nog vol strekt niet geleverd is dat een zoodanige onderneming niet zonder subsidie zou kunnen tot stand komen, oordeelt bij het door 't dagelijksch bestuur ingenomen standpunt, om eene ondersteuning voor zulk eene ouder neming te vragen zonderopzettelijk aan te dringen op eene subsidie in geld of het verleenen daarvan aan bepaalde personen, juist gekozen. Door den voorzitter wordt alsnu de vraag gesteld: zal de raad zich tot de tweede kamer der staten-generaal wenden met het verzoek om hare ondersteuning voor de stoomvaart op Amerika te verleenen'? en vereenigt de vergadering zich met de redactie van het voorgelezen adres? Beide vragen worden met algemeene stemmen toestemmend beantwoord. Geschiedt mededeeling dat nog zijn ingekomen: c.Een voorstel van het college van regenten over het arm-gast- en weeshuis, om hunne begrooting in ontvang en uitgaaf te verhoogen met 517.81. Uit de toelichting blijkt dat ten behoeve der verpleging van manschappen der Amerikaansche marine aanzienlijke kosten zijn go- maakt en uit het gasthuis vele voorwerpen ten gebruike zijn afgestaan. Vanwege het Amerikaansch gouverne ment zijn deze kosten gerestitueerd en verzoekt het college alsnu machtiging tot wijziging der begrooting en tot aanschaffing van het materiaal dat vernieuwd behoort te worden. Met algemeene stemmen wordt de gevraagde machtiging verleend. b. Eene voordracht van het algemeen armbestuur ter benoeming van een geneesheer bij die administratie, bestaande uit de heeren E. J. Mulder, J. Hazenberg en F.C. Stewart Schultz. Overgaande tot de benoeming wordt de beer E. J. Mulder met 11 tegen 3 stemmen (die op den heer Schultz waren uitgebracht) tot die betrekking benoemd. c.Een verzoek van J. F. van Poel voorde om intrekking zijner aanvrage om subsidie voor zijne stoomvaart Vlissingen— Botterdam. d. Proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, die in volmaakte orde zijn bevonden. e. Goedkeuring der gemeente-rekening over 1869. Mededeeling der benoeming van liet college van zetters, bestaande uit de heeren J. C. van Iieyn, H. F. J. Mahutte, M. Pot, P. G. de Veij Mestdagh, C. Houbaer en H. Schoonis. g. Goedkeuring van het besluit tot intrekking van het veer tusschen Vlissingen en Breskens. Een en ander wordt aangenomen voor kennisgeving. Voorts geschiedt mededeeling van de verpachting der tollen op den MiddelburgVlissingschen en op den Vlissingschen— Koudekerkschen weg, de eerste ad f2250, tégen 2015 in 1869, de laatste tot gelijk bedrag als in 1869 ad f 760. De begrooting voor die wegen, bedragende voor den weg Vlissingen—Middelburg in ontvang 5616, uitgaaf f 5232.75, batig saldo /"3S4,25, en voor den weg Vlissin genKoudekerke, in ontvang en uitgaaf f 1413.75, saldo nihil, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd en te vens machtiging verleend aan de commissie over den rijweg tot het doen roeien van eenige boomen bij Middel burg en voor het Zwaantje. De voorzitter deelt mede dat nog is ontvangen een

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2