OÜRANT. \°- 298. Vrijdag 1870. 16 December. Middelburg 15 December. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 20 dezer, des avonds te zeven uren. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer der staten-generaal heett de heer Kerstcns verlof gevraagd en verkregen, om de regeering op een nader te bepalen tijd te interpelleeren omtrent bet gevolg dat gegeven is aan het petitionnement van een aantal catholieken, be treffende de inbezitneming van Rome door den koning van Italië. In de gisteren avond gehouden vergadering van het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 't algemeen beeft de uitreiking plaats gehad van een zilve ren medaille, door de Maatschappij toegewezen aan A. Sna kenburg, sinds bijna 45 jaren huisknecht bij dr. H. Rip ping alhier. De voorzitter hield daarbij een toespraak, waaruit bleek dat dit eermetaal door de Maatschappij niet zoozeer was uitgereikt omdat de bekroonde 45 jaren in dienst was geweest en trouw zijn plicht had betracht, maar omdat hij dikwijls in moeilijke omstandigheden zich zóo tegenover zijn meester had gedragen, dat hij niet alleen diens achting en vriendschap, maar zelfs zijne liefde verworven had. Als lid der commissie voor de spaarbank is de heer P. van de Graft, die aan de beurt van aftreding was, opnieuw gekozen. Tot lid der commissie voor de volksbibliotheek is, ter vervulling eener ontstane vacature, benoemd de heer L. E. Bendrikse. Een door den heer Nagtglas gehouden rede ter herin nering aan den heer J. J. de Kanter, in leven voorzitter van het departement, zal, volgens genomen besluit der vergadering, gedrukt en verkrijgbaar gesteld worden. Heden heeft in den Haagde herbesteding plaats ge. had van de op 1 dezeraanbesteede werken bij Vlissingen ten behoeve der staatsspoorwegen, bestaande in: 1° het verbreed kanaal; 2°. eene binnenhaven met kademuren; 3° de voltooiing van het stations- en het haven-empla cement met bijbehoorende werken4° den bovenbouw van een gedeelte spoorweg en van hetstations-terrrein 5° een remmingwerk aan de binnenkeer- en schutsluis6<> eene inrichting tot berging van sluisdeurenen 7°. een dub bele brug- en sluiswachterswoning. Zooals men weet was bij de eerste aanbesteding de laagste inschrijving van den heer G. M. Sigmond, te "Werkendam voor f 1,596,000. De begrooting bedraagt f 1,639,000. Heden waren vijf biljetten ingeleverd. De heer J. Arns, te Millingen, is de laagste inschrijver, voor f 1,575,000. Tot verbetering van een vroeger bericht dient dat de niet-goedkeuringder eerste aanbesteding niet het gevolg was van misstellingen in het bestek, maar van een fout in het laagste inschrijvingsbiljet. Op de lijst van sollicitanten voor de betrekking van commies-griffier der tweede kamer, opengevallen door het ontslag van den heer mr. J. P. K. Tak, komen voor de heereu: 1. Mr. A. E.Elias, oud 27 jaar, adjunct commies aan het departement van financiën. 2. Jonkheer mr. A. H. Gevers, oud 32 jaar, adjunct-commies ter provin ciale griffie van Zuid-Holland. 3. Mr. Th. de naan Hu- genboltz, te Haarlem, commies van staat. 4, Jonkheer E. van Gitters, commies bij het departement van binnen- landsche zaken. 5. Jonkheer mr. H. B. van Tets, oud 24 jüar, advocaat bij den hoogen raad. 6. Mr, O. W. Star Numan, oud 30 jaar, advocaat bij den hoogen raad. 7, Mr. G. Roijaards, oud 28 jaar, commies van staat bij den raad van state. 8. Mr. J. F. Alewijn, oud 37 jaar, commies bij het departement van financiën. 9. J. P. Sprenger van Eyk, ontvanger der registratie en domeinen, gedetacheerd aan het departement van finan- ciën. 10. Mr. A. H. Philipse, oud 28 jaar, advocaat bij den hoogen raad der Nederlanden. 11. Jonkheer mr. V. de Stuers, advocaat bij den hoogen raad der Nederlanden. 12. Mr. J. J. Momma, oud 24 jaren, advocaat. 13. Mr. S. A. d'Engeibronner, advocaat te 's Gravenhage. 14. Mr. A. van Daehne van Yarick, te 's-Gravenhage. 15. Jonkheer mr. W. H. de Savornin Lohman, advocaat bij bet provinciaal ge rechtshof te Groningen. 16. Mr. Ph. A. J. Bouvin, advocaat bij de arrondissements-rechtbank te Zierikzee. 17. Mr. J. H. Hora Siccama, attaché aan het Neder- landsch corps diplomatique. 18. A. P. Th. Sassen, leeraar aan de lioogere burgerscholen te Breda en te Tilburg. - 19. Jonkheer mr. S. Laman Trip, commies bij het departement van bianeulaudsche zaken. 20. Mr.H.G. Borgesius, advocaat bij het provinciaal gerechts hof in Gelderland, leeraar in de staatswetenschappen aan de instellingen voor middelbaar onderwijs te Arn hem. 21. Mr. T. G. H. Reitsma, commies ter provin ciale griffie te Groningen en advocaat bij het provinciaal gerechtshof aldaar. 22. Jonkheer mr. G. de Bosch Kemper, oud 29 jaar, adjunct-commies ter provinciale griffie van Noord-Holland. 23. Jonkheer mr. J. M. van Beyma thoe Kingma, oud 26 jaar, advocaat bij de arron dissements-rechtbank en ambtenaar, waarnemende het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Heeren veen. De verzending van gesloten brievenmalen naar Ne- derlandsch-Indië met de Fransche pakketbooten over Marseille, alsmede de verzending alsvoren naar Suriname en Curasao via St. Nazaire en verder met de Fransche pakketbooten, wordt tot nadere aankondiging gestaakt De verzending naar Nederlandsch Oost-Indië geschiedt dus voor 't vervolg om de veertien dagen over Triest en Brindisi, en naar Suriname en Curasao tweemaal 's maands over Southampton. De eerstvolgende vertrekdagen zijn: a. naar Neder landsch Oost-Indië: over Triest, Woensdag den 28en De cember en verder des Woensdags om de veertien dagen over Brindisi, Vrijdags den 16"> en 30" December en ver der des Vrijdags om de veertien dagen. De verzending der brievenmalen over Triest m Brindisi geschiedt op de voormelde dagen met den trein die ten 2,20 s namid dags uit Amsterdam verstrekt. b. Naar Suriname en Curasao. De expeditie der brievenmalen naar West-Indië over Southampton geschiedt uit Londen den 2«i en 17cq van elke maand, zoodat de daarmede te verzenden cor respondentie minstens twee dagen vroeger ter post moet bezorgd worden. Benoemingen en besluiten. schutterijen. Benoemd tot 1" luitenant-adjudant bij het 4p bataljon der rustende schutterij in Zeeland K. F. Koksma, thans 2e luitenant bij het bataljon. Gemengde bericliten. Gisteren beeft te Wassenaar in de registers van den burgerlijken stand de inschrijving plaats gehad van het overlijden van prinses Frederik der Nederlanden. De aangifte geschiedde door de ministers van justitie en van buitenlandsche zaken ad interim. Eergisteren avond te half acht uur bemerkte men te Rotterdam brand aan boord van het stoomschip Fingal, varende op Leith en liggende aan de Westerkade. Naar wij vernemen moet de brand in het middelgedeelte van het schip zijn ontstaan, en bevatte het een gedeeltelijke lading, bestaande in coakes, gietijzer en in het middel- ruim eene partij hennep. Nadat met de brandspuiten eene groote hoeveelheid water naar binnen was gewerkt, scheen men kort na middernacht het vuur geheel meester te zijn. Men was toen echter nog druk bezig met de aan boord zijnde lading vlas te lossen. NRotlerd. cour.) Men meldt uit Meppel van 13 December: In 'tna burige Kolderveen, gemeente Nijeveen, heeft gisteren avond een vreeselijke brand gewoed. De groote boerderij met woning enz., toebehoorende aan Abel de Boer, is een prooi der vlammen geworden. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door een kat, waarmede de kinderen bij het vuur speelden, en die, vuur in de haren gekregen hebbende, naar den zolder moet gevlucht zijn. 16 stuks hoornvee en tal van schapen zijn, benevens de aanwezige voorraad hooi, graan, landbouwgereedschap pen, inboedel, enz. in den brand verloren g' gaan. Door aangebrachte hulp zijn de paarden, varkens, en nog een zestal runderen gered." De politie hier te lande maakt zich bij voortduring verdienstelijk. In liet Politieblad van 9 December jl. treft men onder de „verwijderde vreemdelingen" weer drie Franschen aan, die te Wezel hun krijgsgevangen schap ontvlucht waren. Victor Edmoud Boisson, Jean Baptiste Joseph Blancard en Antoine Marion, zijn den 4«i December jl. uit Nijmegen, via Beek, naar Pruisen gebracht. Daar men toch weet, dat deze arme drommels doodgeschoten worden, ware het veel beter, ze hier den- kogel te gevenhet zou ten minste de moeite van trans porteeren uitwinnen. Arnhcour) Jl, Maandag heeft in den keizerlijken Hofburg te Weenen een brand gewoed, waaromtrent het vol gende wordt gemeld: „Elf uren. In het gedeelte van den Hofburg, hetwelk aan den kant der vroegere Bastei is gelegen, is heden avond te halt elf uur door een onbekende oorzaak brand ontstaan. Op 't oogenblik wordt het phy- sisck en astronomisch kabinet door de vlammen bedreigd. De talrijke aanwezige brandweer met de spuiten wendt alle pogingen aan om het vuur meester te wordeu. „Half twaalf uur. Hetgevaar neemt toe. Het genoemde kabinet staat in volle vlam. De hof bibliotheek, het munt- en mineraliën-kabineten andere wetenschappelijke verzamelingen zijn in gevaar van te worden aangetast. Het dak en de kleine toren op gen.oemd kabinet zijn reeds doorgebrand. „Militaire afdeelingen en gendarmes hebben alle toe gangen tot den brand bezet. De aartshertog Johann en de directeur van politie Lemonnier zijn ingelijks aldaar yerschenen. Men heeft per telegraaf naar Pest bericht aan Z. M. den keizer gezonden. „Half een uur. Het gevaar is voor de naastbij gelegen gebouwen afgewend. Het kabinet is geheel uitgebrand; het laat zich aanzien dat men het vuur spoedig meester zal zijn." Ten behoeve van den aanleg eener spoorweglijn Munster—Enschede is te Enschede door industrieelen voor een som van p. m. 11000 thaler geteekend. Aan de Pall Mall Gazette wordt onder anderen het navolgende omtrent den toestand in Parijs geschreven: „De wisselkantoren in het Palais Royal en in de nabij heid der beurs zijn gesloten en zelfs weigert de Fransche bank hare goede banknoten tegen biljetten van geringe waarde te verwisselen. Reeds sedert langen tijd heeft men te vergeefs getracht voor het papier goud te beko men. Men onderstelt dat in de munt volstrekt geen goud meer voorhanden is. Gedurende den tijd dat men vroe ger zaken op de beurs deed, ziet men eenige agenls de change in de uniform van de nationale garde rondloo- pen, omgeven door een twintigtal cliënten, die al het mo gelijke doen om zooveel tumult als vroeger te maken. Zij vergen haast 'tonmogelijke van hunne longen bij het uitschreeuwen van de koersen, en natuurlijk vinden zij weinig koopers. „Men vermaakt er zich thans mede zich eens per week te laten wegen,'om te zien hoeveel men aan gewicht ver loren heeft, tengevolge van het schrale voedsel dat men krijgt. De eerste die op het denkbeeld kwam een bascule op den Mont-Martre te plaatsen, heeft reeds goede zaken gemaakt. „Bij de banketbakkers verkoopt men tegenwoordig, bij gebrek aan boter, mysterieuse pasteitjesmen moet een maag als een struisvogel hebben, om ze te kunnen ver- verdragen."' Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier te koop aangeboden Een huis en erf in den Langendelft alhier, wijk B- n°. 127. Verkocht voor f 4205. Een huis en erf met tuin en anuexen gang, in de Wagenaarstraat alhier, wijk D n°. 81. Hoogste inschrij ving/ 3510. Niet verkocht.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1