OURANT. I Dinsdag $tnwitlrtttïr. 13 December. \°- m. OVERZETVEER. De Burgemeester en Wethouders yan Vlissingen, maken bekend dat door den raad dezer gemeente gemeenschappelijk met dien van Breskens,d.d. 30 October i86i,/I0 Xpril )886| is besloten tot intrekking van het reglement ea tarief voor en tot opheffing van het veer tusschen beide ge meenten dat dit besluit is goedgekeurd bij beschikking van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 25 November 1870, n°. 7; en dat alzoo het veer tusschen de gemeenten Vlissingen en Breskens heelt opgehouden te bestaan. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lc<> December 1870. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. PATEKTEjV. De burgemeester van Vlissingen, maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den rijks-ontvanger op heden ter invordering is gezonden, het kohier wegens het patenrrecht u°. 4, over het kwartaal 137°/7i en noodigt mitsdien de daarop voorkomende belas tingschuldigen uit, om hunne aanslagen op de daartoe bepaalde termijnen aan te zuiveren. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 7"» December 1870. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. Middelburg 12 December. Door de regeering zijn voor verschillende hoofd stukken der staatsbegrootingkredietwetten ingediend, die vermoedelijk morgen bij de tweede kamer zullen inkomen, en die alle strekken om de voorgedragen posten voor zes maanden toe te staan. Enkele posten zijn evenwel, we gens urgentie, tot het volle bedrag behouden, speciaal betreffende waterstaatswerken en dergelijke, die in het begin van het volgende jaar moeten voldaan worden terwijl, zooals op de begrooting van justitie, enkele posten zijn verminderd, omdat over het beginsel thans geen discussie kan gevoerd worden. De heden gehouden jaarlijksche collecte voor de dia conie der Evangelisch Luthersche gemeente alhier heeft 260.72 opgebracht. De opper-ceremoniemeester maakt in de Staats courant van Zondag en Maandag 11 en 12 dezer bekend dat, in gevolge de bevelen des konings, het hof den rouw zal aannemen, wegens het overlijden van II. K. H. mevrouw de prinses Frederik der Nederlanden, geboren prinses van Pruisen, voor den tijd van negen weken, te weten 3 weken gebeelen rouw3 weken middelbaren rouw; 3 weken lichten rouw; ingaande den 10£D dezer maand. Het reglement, houdende vaststelling van den bedoel den hofrouw, is in hetzelfde nommer opgenomen. De Leidscbe gemeenteraad heeft Donderdag in een langdurige zitting, die 's avonds werd voortgezet, beraadslaagd over de invoering eener plaatselijke inkomstenbelasting. Er bestond groot verschil over de wijze waarop het zuiver inkomen der belastingschuldigen zou worden bepaald. De heer Hartevelt had voorgesteld eigen aangifte tot grondslag der belasting te nemen, en waar die ontbrak of onvolledig werd geoordeeld, een aanslag ambtshalvebij de beoordeeling van de gedane aangifte en bij den aanslag ambtshalve zou gelet worden op de bekende inkomsten van den belastingschuldige, en op den uiterlijken staat, door hem gevoerd. De commissie van financiën had tegen de aanneming van dit voorstel geadviseerd, daar zij het beginsel van eigen aangifte onaannemelijk achtte. Tusschen beide meenin gen in stond die van burgemeester en wethouders, die de eigen aangifte wilden behoudeD, maar bij gebreke daarvan een aanslag ambtshalve voorstelden volgens een vastgesteld tarief. De voorstanders der eigen aangifte de heer Harte velt, professor Goudsmit e. a. meenden dat de bezwa ren tegen de eigen aangifte overdreven werden voorgesteld en de eerlijkheid der ingezetenen te gering geschat. De openbare meening zou een strenge controle op de aangifte uitoefenen, naar aanleiding der vertering. De ondervinding, in Duitschland en in vele steden van ons land opgedaan, pleitte zeer ten gunste van het voor gedragen stelsel, dat ook in een adres van ongeveer 150 ingezetenen was aanbevolen. Noch eigen aangifte noch schatting, zoo redeneerde men aan de andere zijde prof. Buys, de heeren Schel- tema, Cock en anderen leveren een voldoenden waar borg op dat men het juiste inkomen zal leeren kennen; noch door ambtelijke controle, noch door die van de opi nie is dat bezwaar weg te nemen. Dp voorgestelde be lasting is anti-nationaal, heette het verderonze natie wil niet dat de eene buurman den staat van het vermo gen des anderen zal kennen. Te Rotterdam heeft men een belasting op de vertering 'met eigen aangifte gehad, maar moeten opgeven. Velen zullen hun inkomen te hoog aangeven, teneinde meer krediet te bekomen. In dat laatste geval is bet ook billijk dat zij meer be lasting betalen, hetzij als een straf voor hun ijdelheid of zwendelarij, hetzij omdat zij door hun verhoogd krediet beter zaken gemaakt hebber», was de repliek. Het is on juist dat het vermogen wordt publiek gemaakt, alleen met het inkomen is dat het gevalen nu kan iemand een zeer groot inkomen, maar weinig kapitaal hebben. Burgemeester en wethouders waren vooral gekant tegen willekeur van een aanslag ambtshalve, en stelden daarom voor een zeker tarief als maatstaf van het inko men aan te nemen, ingeval de eigen aangifte, die ook zij wilden behouden, niet had plaats gehad. Dit stelsel, waarin de voorstanders der eigen aangifte yolgens het stelsel van den heer Hartevelt geen overwegend bezwaar hadden, droeg de zege weg. Nadat de raad had uitge maakt dat het voorstel van burgemeester en wethouders het eerst in stemming zou worden gebracht, werd dit met 14 tegen 10 stemmen aangenomen. De discussiën waren nu en dan vrij scherp, gelijk wel eens meer in den Leidschen senaat het geval is. {Het vadtrl.) Art. 5 van het koninklijk besluit betrekkelijk de in voering van briefkaarten bepaalt dat deze met 1°. Januari e. k. in gebruik zullen worden gesteld, en dat te reke nen van dat tijdstip de visitekaartjes niet langer op den voet van gedrukte stukken ter verzending met de post zullen worden toegelaten. Do verzending van kaartjes blijft dus tot 31 Decem ber op het laatstbepaalde uur voor de buslichting toege laten. Sluit dit nu tevens in dat de bestelling den vol genden dag, of juister gezegd op den dag der aankomst ter plaatse van bestemming, nog zal plaats hebben Alleen de bevestigende beantwoording dezer vraag schijnt ons in overeenstemming met de bewoordingen van het be sluit, dat alleen de toelating „ter verzending" met 1° Januari doet ophouden. Maar zal deze uitleg, zal hij althans algemeen aan dit besluit worden gegeven Zeker is dit niet, zoo geene ministerieele aanschrijving dat punt nader toelicht. Voor het publiek is het van belang te weten hoe de be paling zal worden begrepen en toegepast, juist omdat de 31e December de dag van het jaar is waarop wel het ruimste gebruik van deze wijze van correspondentie gemaakt wordt. {Dagblad v. Gravenh.) Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der registratie 1870, en domeinen te Bergen op Zoom, B. A. Poulie, thans ontvanger der registratie en domeinen te Winschoten te Enschedé, J. de Graag, thans ontvanger der regis tratie en domeinen te Groenlo. Onderwijs. De gemeenteraad van Arnhem heeft benoemd tot lee raars en leeraressen aan de middelbare school voor meis jes tot leeraar in de natuur- en scheikunde, dr. H. van de Stadfc, onderdirecteur der hoogere burgerschool al daar; tot leeraar in de wiskunde, natuurlijke historie, natuur- en wiskundige aardrijksbeschrij ving, H. P. J. Sten- fert Kroese, phil. cand. te Leidenvoor leerares in de Fransehe taal- en staatkundige aardrijksbeschrijving is de benoeming uitgesteld; tot leerares in de Nederland- sche taal- en letterkunde en tijdelijk in het Hoogdtiitsch is benoemd mejufvrouw A. E. Verdam. Een leeraar in het teekenen is nog niet benoemd, naar men wil, omdat de aanbeveling van de commissie van toezicht den bijval van den inspecteur niet mocht verwerven. Ook is men er nog niet in geslaagd om een litterator te vinden voor Nederlandsche taal- en letterkunde en geschiedenis. {Het vaderl.) De heer Hartogh Heys van Zouteveen, die in den gemeenteraad van Delft bad voorgesteld de lokalen der hoogere burgerschool open te stellen voor den cursus aan meisjes, heeft, toen dat voorstel in den raad zeer weinig ondersteuning vond,het ingetrokken. Kerknieuws. De heer P. Huët, predikant hij de Nederduitsche her vormde gemeente te Yeenendaal, heeft voor het beroep naar Utrecht bedankt. Marine en leger. De luitenant ter zee 2« klasse J. C. de Borst Verdoorn3 dienende als officier van politie bij het koninklijk insti tuut voor de marine te Willemsoord, wordt met den 15<n dezer op nonactiviteit gesteld en met den 16e" daar aanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse R. E van der Loeff. De adelborst 3« klasse bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord B. H. C. S. Snethlage, is, qp verzoek, met den laatsten November jl., eervol uit den zeedienst ontslagen. Veeziekte. In de Staats-courant van Zondag en Maandag 11 en 12 dezer is opgenomen het koninklijk besluit.ran den December jl, bepalende welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der in de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n«. 131) genoemde maatre gelen bij het heerschen of bij het dreigen van elke dier ziekten moeten toegepast worden. Voor besmettelijke ziekten van het vee worden, vol gengs dit bestuit, gehouden1». de veepest (veetyphus) bij herkauwende dieren; 2». de longziekte bij runderen* 3°. het kwaadaardig mond- en klauwzeer bij runderen en bij schapen4°. de kwade droes en huidworm bij een hoevige dieren5°. de dierenschurft bij paarden en by schapen; 6*. de pokken bij schapen; 7°. het miltvuur bij alle vee; 8°. de hondsdolheid bij alle vee. Mede ia opgenomen het koninklijk besluit van dezelfde dagteekening, houdende voorschriften betreffende het begraven, verbranden of op andere wijze vernietigen van het volgens de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n<>. 131) afgemaakt of aan eene besmettelijke ziekte gestorven vee en van andere voorwerpen, en de ontsmetting van stallen en andere gebouwen en het ontschadelijk maken van mestvaalten. Gemengde berichten. Eergisteren is Z. D. H. prins von Wied-Wied in den Haag aangekomen. Hij begaf zich dadelijk naar het Huis de Pauw. Ook te Rotterdam is eene afdeeling geconstitueerd van het Nederlandsch tooneel verbond.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1