Öuttcnianö. Gemengde berichten. De officier van justitie te Eindhoven bericht dat op Zondag 27 November vier Fransche krijgsgevan genen, drie opperwachtmeesters bij de huzaren en een huzaar, die uit de vesting Wezel waren gevlucht, door den burgemeester van Heeze in zijne handen werden gesteld. Die ongelukkigen waren zóo uitgeput dat zij op een kar moesten vervoerd worden. De officier van justitie liet hen verzorgen in 'thuis van arrest, gaf bevel dat men hen daar zij, om zich voor de Pruisen te verbergen, zeven nachten slapeloos hadden doorge bracht goed moest laten uitslapen en dat zij vóór hun vertrek warme spijzen moesten ontvangen, terwijl de afdeeling van Het roode kruis, die de kosten van een en ander betaalde, hun nóg reisgeld gaf. Ten slotte gaf de officier van justitie last dat de ontvluchte krijgsge vangenen, volgens hunne begeerte, Daar Achel over de Belgische grenzen moesten worden gevoerd, maar niet aan de Belgische autoriteiten overgeleverd. Des avonds bezocht hij hen nogmaals, en beloofde ten stelligste dat zij naar België en niet naar Pruisen zoudeo gebracht worden. Dienzelfden avond komt echter de lc luitenant, arrondis- sements kommandant der koninklijke maréchaussée te Eindhoven, uit Oirschot, verneemt den last van den officier van justitie, maar beveelt als hulpofficier dat de krijgsgevangenen den volgenden morgen Daar Pruisen moeten vervoerd worden. De officier van justitie vernam eerst later dat de le luitenant tegen zijne bevelen had gehandeld, en de cipier had gemeend dat de officier van justitie van gevoelen veranderd was De officier van justitie heeft bij den procureur-generaal in Noord- Braband zijn beklag gedaan, dat de'hulpofficier tegen zijne bevelen beeft gehandeld en hem in de oogen der Fran- schen als een „verraderlijk sujet" heeft doen voorkomen. In het dorpje Woodchurch, nabij Wakefield in Engeland, hadden eenige jongelieden, zoo jongens als meisjes, zich onbehoorlijk in de kerk gedragen. Den vol genden Zondag had de geestelijke lien over hun wange drag ernstig onderhouden, doch zijne welmeeuende woorden waren in slechte aarde gevallen. Toen hij 's Woensdags zich in de kerk begaf om er toebereidselen te maken voor een trouwplechtigheid, kwam hem een dikke rookkolom te gemoet, en bij onderzoek vond hij een vaatje met kruit, waaraan een brandende lont was vastgehecht. Teneinde een en ander in het gebouw te kunnen brengen, had men een vensterglas ingeslagen. Te Bolsward wordt de oprichting van een zwem school wen3chelijk geacht, vooral nadat onlangs bij het instorten eener brug vier personen, waaronder een tachtigjarige grijsaard, in het water zijn gevallen, die echter door den heer D. IT. P. de Zeeuw, gyinnastiekon- derwijzer aldaar, zijn gered. Een kapitein der infanterie, in garnizoen te Bergen op Zoom, die reeds den 2ii,i November van een hem verleend verlof terug had moeten zijn, laat nog steeds op zich wachten. Volgens bij zijne familie ontvangen berichten moet hij naar Amerika zijn vertrokken, met achterlating van zijae vrouw en kinderen. Te Nemours werd 13,November een detachement van 50 Pruisische lanciers overrompeld en gevangen genomen. Den Dpu bezetten de Pruisen met omstreeks 5000 man de stad en omstreken. De Duitsehe bevelheb bers vestigden zich op het raadhuis, bevalen dat gedu rende twee uren geplunderd zou worden, en deden de stadswijk, waarin de lanciers gevangen genomen en drie hunner omgekomen waren, in brand steken. Eerst wil den zij ook de huizen van al de leden van het comité van defensie doen verbranden; maar dit voornemen lieten zij op aandrang der stedelijke regeering varen. Bij het verbranden der veroordeelde stadswijk, 't welk door middel van petroleum en gloeiende kogels ge schiedde, zijn o. a. het spoorweg-station en een vijftiental villa's met andere woordenhet fraaiste gedeelte van het stadje in deasch gelegd. De ontwapende bezetting, met de leden van bet comité van defensie, werden naar het tooneel van den brand gebracht, terwijl de Duitschers hunne muziek lieten spelen en zich aan den geroofden proviand en wijn te goed deden. Bij hun vertrek hebben zij vier notabelen, den maire en drie leden van het genoemde comité medegevoerd, naar verzekerd wordt, 100,000 franken als prijs voor loslating eischende. Therm om eter stand 9 Dec. 's av. 11 u. 34 gr. 10 'smorg.7n.33gr.'smidd lu.35gr. 'sav.6 u.35gr. Algemeen oyerzicht. Omtrent het in omloop gebracht bericht dat Pruisen zich ontheven zou hebben verklaard van zijne verplich tingen krachtens het traccaat van Parijs om Luxemburg's neutraliteit te erkennen en te handhaven, vernamen onze lezers reeds de officieeie verklaring, gisteren door den minister d'Anethan in de Belgische kamer afgelegd. Daaruit bleek echter slechts dat de Pruisische regeering bij de groothertogelijke regeering van Luxemburg klach ten of protesten had ingediend ten aanzien der beweerde schending van Luxemburg's onzijdigheid door Fransche troepen. Omtrent de juistheid van het tweede gedeelte der mededeeling, namelijk de niet-eerbiediging van Luxemburg's neutraliteit in 't vervolg, verkeert men dus nog in het onzekere. Men mag echter wellicht thaDs wel aannemen dat, indien de opzegging van het tractaat van 1867 door Pruisen werkelijk plaats had gehad, der gelijk belangrijk feit reeds uitBerlijn door de telegraaf zou bevestigd zijn geworden. Overigens blijven de ge ruchten van onderhandelingen tusschen den groothertog van Luxemburg en het Pruisïseh gouvernement over de vereeniging van dien staat met Duitschland steeds voort duren. Deze geruchten zijn echter lijnrecht in strijd met de door den vertegenwoordiger des groothertogs in Luxemburg gegeven antwoorden op de ingediende adres sen vol hulde aan het regeerende vorstenhuis en ingeno menheid met de onafhankelijkheid des lands. De „Duitsehe bond" heeft opgehouden te bestaan. Onder gejuich der parlementsleden is gisteren in het parlement te Berlijn het besluit van den bondsraad voorgelezen, houdende vervanging van bet woord „bond" in de constitutie door dat *van „Duitsck keizerrijk." De koning van Pruisen is overigens bevoegd verklaard o m den titel aan te nemen van keizer van Duitschland. Dat een nieuwe veldslag nader omtrent het lot van Tours moest beslissen en de uiteenjaging van geheel het Loire-leger weder een dier onjuiste en overdreven Duitsehe berichten was, welke in den laatsten tijd niet zeldzaam waren, blijkt thans uit de tijding clat eergiste ren een groote veldslag bij Beaugency is geleverd. Uit het Pruisisch hoofdkwartier te Versailles wordt verze kerd dat de Duitsehe troepen daarin de overwinning hebben behaald, doch aanzienlijke verliezen leden. Welke waarde aan dit overwinningsbericht echter is toe te kennen zal nader rmoeten blijken. Is er door de Duitsehe troepen werkelijk eene overwinning bekaaid op het Loire-leger, dan zal ook de zetel der regeeringsde- legatie te Tours wel spoedig naar elders verplaatst wor den. De oorzaak dat door het Pruisisch gouvernementzulke onjuiste berichten worden verspreid blijkt uit berich ten van dezen aard„Tfe Berlijnsche bevolking is opge togen van blijdschap over de schitterende overwinningen bij Orleans, waardoor het Fransche Loire-leger geheel en al vernietigd is. Nu ook Rouaan 'genomen is verwach- men dat de oorlog spoedig zal eindigen." De ontevre denheid is natuurlijk na het bekend worden der onjuiste tijding omtrent de vernietiging van het Loire-leger we der zeer toegenomen. De beer Benedetti, de gewezen ambassadeur te Ber lijn wiens naam bij bet uitbreken van den Fransch- Duitsclien oorlog zooveel vermaardheid verkreeg, niet het minst met het oog op het berucht ontwerp-tractaat tot wijziging der kaart van Europa's noordwestelijk gedeelte heeft een uïtvoerigen brief aan the Stan dard geschreven, waarin hij de openbaarmaking vaneen aantal confi-dentieele brieven na het einde van den oor log belooft. „Ik weet wel zoo schrijft hij dat ik daarbij zal afwijken van algemeen geëerbiedigde tradi tion, maar, terwijl men aan zijn vaderland,zijn vermogen, als men het bezit, zijn eigen leven en dat zijner kinderen moet ten ofFer brengen mijn eenige zoon staat thans tegenover den vijand behoeft men daaraan niet zijn eigen ebr op te offeren, omdat het verlies der persoon lijke eer niet dienstig kan wezen aan het publiek belang." Uit deze confidentieele brieven, die gecontro leerd kunnen worden, daar de minuten zich bevinden in de archieven der Fransche ambassade te Berlijn, in be waring bij den vertegenwoordiger van Engeland te Ber lijn, en de officieeie expedition aan het ministerie te Parijs, zal, volgens den beer Benedetti, blijken dat men hem ten onrechte heeft beschuldigd van op den oorlog te hebben aangedrongen of zijn gouvernement niet geheel en al op de hoogte te hebben gehouden van den toestand in Duitschland. Wat het berucht ontwerp-tractaat betreft zullen die openbaar te maken brieven insgelijks mede-- deelingen bevatten. Wij lezen ten opzichte van dat tractaat in den brief van den heer Benedetti het vol gende. „Indien de krijgskans ten onzen gunste mocht keeren of indien het door Rusland in 't leven geroepen geschil tot nieuwe verwikkelingen aanleiding mocht geven, zouden zekere kanselarijen, zooals die te Londen ofte Brussel, zich zeker wel minder discreet toonen dan zij het tot dusverre zijn geweest en gij zoudt misschien dan het duidelijk bewijs zien leveren dat het ontwerp om België met Frankrijk te vereenigen, gelijk ik steeds heb beweerd, een zuiver Prujsisch denkbeeld was. Wat zou bovendien de list van den heer von Bismarck be wijzen Dat men, door met hem in aanraking te komen, zich blootstelt aan teleurstellingen welke men niet kan voorzien en waartegen men zich niet kon waarborgen zonder belecdiging voor zijn karakter." Laatste bericl>ten. Tours. De delegatie van bet gouvernement verlaat de stad om zich naar Bordeaux te begeven en aldaar den zetel des bestuurs te vestigen. Sckioerin. De groothertog van Mecklenburg-Sehwerin telegra- pheert datVrijdag een hevige aanval van den vijand door zijne troepen zegevierend is afgeslagen. Des avonds maakten de Duitsehe troepen eene voorwaartsche bewe ging, waardoor de Franschen aan bet wijken werden gebracht. Londen. The Daily News meldt dat het Parijsch leger nogeenige geavanceerde positiën bezet houdt aan de Marne, waar onder Champigny. Te Daily Telegraph spreekt het bericht dat de Fransche minister Gambetta een wapenstilstand aan Pruisen zou hebben gevraagd, ten stelligste tegen. Berlijn. In een te Versailles gehouden krijgsraad is besloten tot het bombardement van Parijs. Versailles. Na de op Woensdag geleverde verschillende gevechten, rukten de Duitsehe troepen Donderdag op Beaugency aan, namen achtereenvolgens Bravant, Beaumont en Beaugency. Gisteren werden Rouv-alet, Villorceau en Berney bezet, alsmede bet gewichtig spoorweg-centrum Vierzon, tusschen Bourges cn Tours. Brussel. Men verzekert hier in welingelichte kringen dat de groothertog van Luxemburg reeds eene maand geleden eene overeenkomst heeft gesloten met Pruisen tot af stand van het groothertogdom. Luxemburg. Aan het verslag der gisteren gehouden Belgische kamerzitting ontleenen wij het volgende, door den mi nister d'Anethan gezegd, omtrent de noodzakelijkheid om voorzichtig te zijn wat de krijgsgevangenen betreft: „Wij hebben gevaren te vermijden. En die gevaren zijn niet denkbeeldig. De dezer dagen gedane mededeeling aan het groothertogdom Luxemburg levert ons daarvan het bewijs. Ik roep voor deze mededeeling de meest ernstige aandacht der kamer in. Wij moeten onze voor zichtigheid en onze nauwlettendheid in het vervullen onzer internationale verplichtingen verdubbelen. „De heer Vleminckx vraagt of de regeering stukken heeft ontvangen ten aanzien der mededeeling door Prui sen aan hei groothertogdom Luxemburg gedaan en, zoo ja, of zij bezwaar zou hebben tegen bet depeneeren dier stukken. „De heer d'Anethan, minister van buitenlandsche zaken. Ik heb werkelijk een document ontvangen betrek kelijk (le zaak, waarvan de heer Vleminckx beeft gespro ken. De wijze waarop de regeering van het groothertog dom Luxemburg hare neutraliteit heeft geobserveerd, heeft, naar het schijnt, klachten uitgelokt van de zijde der regeering van Noord-Duitsehland. Het is waarschijn lijk dat door het groothertogdom hierop zal worden geantwoord. Wat het document betreft, waarvan ik sprak, geloof ik niet dat dit op dit oogenblik voor mededeeling vatbaar is, daar het betrekking heeft op eene nog hangende zaak." Men leest in 1' Etoile beige: De door het Handels blad gemaakte reserves omtrent het bericht dat Pruisen zich niet meer verbonden acht door het tractaat van 1857 hebben hare belangrijkheid, want de optreding der Luxembnrgsche quaestie kon voor Nederland op geen ongunstiger oogenblik komen. Niet alleen dat Nederland sedert zes weken zonder ministerie, zonder eigenlijk ge zegde regcering is, maar het bevindt zich te midden eener ernstige binnenlandsche crisis, met een deficit van millioenen en in een toestand tegenover het bui tenland welke voorziening vordert, daar bet op dit oogenblik zonder diplomatieke vertegenwoordiging te Londen en te St. Petersburg is. „Wij weten wel dat 'Nederland aan ieder die het maar hooren wil toeroept dat het niets te maken heeft met het groothertogdom Luxemburg, maar het is niet minder waar dat, indien de Luxembnrgsche quaestie op den voorgrond trad, Nederland daarin noodzakelijk zou gemengd worden en zich gelukkig zou mogen achten indien de herleving dier quaestie niet tevens andere conflicten deed ontstaan van nog veel ernstiger aard."

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2