293. Zaterdag 1870. OÜRANT. 10 December. Middelburg 9 December. Bij de verschillende departementen van algemeen bestuur worden op last van de in functie zijnde minis ters kredietwetten tot voorloopige regeling van den staatsdienst voor 1-S 71 ontworpen, om bij de tweede kamer dadelijk na haar bijeenkomst te worden ingediend. *In 's-Gravenhage wordt van verschillende zijden ver zekerd, dat de begrafenis-van prinses Frederik zonder bijzondere staatsie zal plaats hebben. Uit de Staats-courant van heden blijkt, dat de reeds gisteren door ons aangekondigde herbesteding van het maken van een verbreed kanaal en eene binnenhaven te Vlissingen enz. het gevolg is van een tiental misstellin gen in het bestek. De Staats-courant van heden bevat de koninklijke be sluiten van den 30l'n November jl., houdende regeling van het expresse- of bestelloon voor brieven, gedrukte stukken eu monsters van koopwaren, en verdere bepa lingen daartoe betrekkelijk, en zulks ter uitvoering van art. 7 der wet van 22 Juli 1870 (Staatsblad n°. 138); dat ter uitvoering vau art. 14 der wet van 22 Juli 1870 (Staatsblad n°. 138), betrekkelijk de bevoegdheid der afzenders vau expresse-brieven eu van gelden, die door middel van postwissels zijn over, te maken, om te ver langen dat hun door tusschenkomst der postadministratie een bericht van ontvang van den geadresseerde worde overgezonden dat ter uitvoering van art. 15 der wet van den 22cn Juli 1870 (Staatsblad n«. 138), betrekkelijk de sluiting der aangeteekende brieven en de uitreiking van aange- teekende stukken in het algemeen, alsmede van het maximum-bedrag der geldswaarde, waarvan de aangifte kan worden toegelaten dat ter uitvoering van art. 20 der wet van 22 Juli 1870 (Staatsblad n<>. 138), betrekkelijk de geoorloofde btjvoe-. gingen of veranderingen in gedrukte of daarmede gelijk gestelde stukken, die op den voet van art. 18 der gemelde wet ter verzending met de post worden aangeboden en dat naar aanleiding van art. 21 der wet van den 22«J Juli 1870 (Staatsblad no. 138), betrekkelijk de invoering van briefkaarten. Het laatstgenoemde besluit is van den volgenden inhoud: „Art. 1. De in het bovengemelde wetsartikel bedoelde opene formulieren dragen den naam van briefkaarten. „De voorzijde is van een gedrukte aanwijzing voor het adres, alsmede van een afdruk van den postzegelstem- pel van 2i cent voorzien. „De keerzijde is geheel bestemd voor de mededeeling, die men daarop verlangt te plaatsen. „Art. 2. Het schrijven zoowel van het adres als van de mededeeling kan met inkt, potlood of met een andere zelfstandigheid van dergelijken aard geschieden, op voorwaarde echter dat het schrift duidelijk zij en op het papier blijve vasthouden. „Het drukken van een en ander op de kaarten, al of niet met schriftelijke bijvoegingen, is mede toegelaten. „Onderteekening of opgave van den naam des afzen ders wordt niet vereischt. „De briefkaarten worden door of vanwege de afzen ders in de postbussen gestoken. „Art. 3. De formulieren zijn op alle postkantoren en hulpkantoren der brievenpost te bekomen tegen drie cents, welke som het port vertegenwoordigt, 't welk voor de verzending eencr briefkaart binnen het rijk door mid del van de post verschuldigd is, met inbegrip van een halven cent voor de kosten van aanmaak der formulieren, krachtens het bepaalde bij art. 5 der in het hoofd dezes gemelde wet. „Artikel 4. De briefkaarten kunnen op verlangen der afzenders op den voet van artikel 9 der in het hoofd dezes gemelde wet worden aangeteekend. „De bepalingen ten aanzien der expresse-bestelling zijn mede op de briefkaarten van toepassing. Zij worden in-dat opzicht met brieven gelijk gesteld. „Art. 5. De briefkaarten worden met 1 Januari 1871 in gebruik gesteld. Te rekenen van dat tijdstip, worden de naam- of zoogenaamde visite-kaartjes niet langer op den voet van gedrukte stukken ter verzending met de post toegelaten-" Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan A.Werfheim, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versier selen van koinmandeur der orde van Karei den Derde van Spanje, hem door den regent van Spanje ge schonken. Kerknieuws. De heer G. Boer, predikant bij de Nederduitseh'ê hervormde gemeente te Ouwerkerk aau den IJsel, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Rechtzaken. Heden heeft het provinciaal gerechtshof in Zeeland uitspraak gedaan in de onzen lezers bekende zaak van Jan van der Heide, oud 31 jaren, laatst gewoond heb bende te Domburg, thans alhier gedetineerd,als beschul digd van diefstal van f 1700 aan bankbiljetten, benevens 50 aan specie, een gouden lOTrankstuk, alsmede een sigaarkoker, ten nadeele van den hotelhouder Willem Pierre den Boer. te Domburg. De beschuldigde is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd ia een bewoond huis bij nacht en met behulp van binnenbraak, zulks na vroeger tot een correctio neel e gevangenisstraf en door den militairen rechter tot eene kraiwagenstraf, beide yopr langer dan een jaar, te zijn veroordeeld geweest, eu te dier zake ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren, met bevel dat een uittreksel uit het arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg en te Domburg, en met ver wijzing in de kosten der procedure. Gisteren heeft het provinciaal gerechtshof in Gelder land uitspraak gedaan in de onze lezers bekende zaak tegen 1". D. H. Cromhout, kapitein der artillerie; 2°. ba ron van Spaan, rentenier; 3°. H. P. J. Hennus, kapitein der infanterie; 4<>. jonkheer R. A. Spengler5». baron van Taets van Amerongen6°. baron van Lijnden de drie laatste luitenants der artillerie, beschuldigd: de eerste van moedwillige verwonding, waaruit een beletsel om te werken van meer dan twintig dagen was ontstaan; de tweede van het toebrengen van een slag; de vier laat- sten van medeplichtigheid. Het hof heeft volgens de Arnhemsche courant de 5 militaire beschuldigden niet ontvankelijk verklaard, wat betreft de door hen opgeworpen exceptie van onbe voegdheid, daar het bof door het arrest van verwijzing, waartegen men zich niet in cassatie had voorzien, wet tig van de zaak was gesaisisseerdvoorts verstaan, dat het crimineele feit, aan den beschuldigde ten laste ge legd, wettig en overtuigend is bewezen, evenals de mede plichtigheid daaraan door 4 secondanten; dat hetcorrec- tioneele feit, ten laste van den 2«n beschuldigde bij de akte van beschuldiging aangevoerd, niet rechtskundig is bewezen, evenmin als de medeplichtigheid der secon danten aan dit feit. Van toepassing verklarende de artikelen van het straf wetboek, die straf bedreigen tegen moedwillige mishan deling met voorbedachten rade, waaruit eene verwonding is ontstaan, die beletsel om te werken van meer dan 20 dagen heeft teweeg gebracht, nam het hof een aantal vei zuchtende omstandigheden aan, die leidden tot de veroordeeling der 4 secondanten tot het minimum vau straf en van den len beschuldigde tot eene eenigszins zwaardere correctioneele straf, door allen in eenzame opsluiting te ondergaanterwijl de 2e beschuldigde van het hem ten laste gelegde werd vrijgesproken. Naar wij vernemen, zullen de 5 veroordeelden zich in cassatie voorzien. De door de Arnhemsche courant bedoelde, doch niet gemelde straf bestaat, volgens het Dagblad van 's-Gra venhage, voor den eersten beschuldigde in zes maanden en voor de laatste vier beschuldigden in drie maanden gevangenisstraf door allen in eenzame opsluiting te ondergaan. fieaiengde berichten. Eergisteren is een huis in de kolonie Willemsoord, bewoond door F. Rusch, door brand vernield. Eene koe, een varken en drie schapen zijn in de vlammen omge komen, en van den inboedel, hooi, haver en turf, is niets behoudenMet moeite zijn twee varkens gered en de bewoners hebben hnn leven alleen behouden door uit een opengeschoven raam te springen en te vluchten. Te Londen neemt de pokken-epidemie op onrust barende wijze toe. Een paar dagen geleden verklaarde een inspecteur der geneeskunst, dat er op dat oogenblik alleen onder de armen in Londen 368 poklijders waren. Evenals in Utrecht tracht men te zorgen dat de publieke rijtuigen geen lijders vervoeren, doch daar heeft men zich niet tot een verzoek bepaald, maar wordt het zelfs strafbaar gesteld. Ieder oogenblik kan het bericht worden verwacht dat men met de doorboring van den Mont-Cenis gereed is. Reeds kan men van weerszijden de boormachines hooren werken. Advertentiën als de volgende zijn thans in de Fransche, Belgische en Duitsche dagbladen geene zeld zaamheid: „Bede aan de heeren chefs en officieren van gezond heid der militaire hospitalen. De ondergeteekende wiens zoon August Simon, soldaat bij bet 15° regiment Beiersche infanterie, bataljon 6C compagnie, gekwetst werd in den slag bij Sédan, piet wetende waar hij zich bevindt en hoe zijn toestand is, smeekt allen, die hem eenige mededeeling daaromtrent zouden kunnen doen, om hem wei zoo spoedig mogelijk die te willen doen toekomen, waarvoor hij hun reeds vooraf zijn har- telijken dank betuigt. De dagbladen, welke deze bede vau een ongelukkigen vader wel zouden willen opnemen, ontvangen daarvoor reeds nu den bartelijksten dank. „J. Philippe Simon, te Dinkelsbiihl in Beieren." Yerkoopiögen en aanbestedingen. Bij de gisteren te 's-Gravenhage ten behoeve van de staatsspoorwegen gehouden herbesteding van de vol tooiing van de buitenhaven (e Veere eu een gedeelte van het kanaal door Walcheren tusschen de binnenhaven te Yeere en de Nieuwe haven van Middelburg, waren 3 biljetten ingekomen, van de heeren L. Kalis Kz., te Sliedrecht, voor f 181,900; J. Blokland Jz., te Hardinxveld, voor f 181,800; K. van Wijngaarden, te Sliedrecht^ voor f 177,800. De raming bedraagt 169,600. Bij de eerste aanbesteding waren de minste inschrij vers de heeren D Volker, te Dordrecht, en A. Yolker Lz., te Sliedrecht, voor f 189,800. Heden hadden alhier aan het gebouw van het ge westelijk bestuur de navolgende aanbestedingen plaats: 1°. van het driejarig onderhoud, 1871/73, van het kanaal van Neuzen naar Gent, Nederlandsch gedeelte, en van het zijkanaal van Sluiskil naar de Axelsche Sassing laagste inschrijver de heer J. Verkuyl Quakkelaar, te Vlissingen, voor f 30,977 2°. idem van het driejarig onderhoud 1871/73 van het kanaal door Zuid-Beveland; laagste inschrijvers de hee ren D. Volker, te Dordrecht, en A. Volker, te Sliedrecht, voor f 84,900; 3°. het onderhouden over 1871 van al de rijkstelegraaf lijnen in Zeeland in 6 perceelenvoor het le perceel werd het laagst ingeschreven door den heer A. Geldhof, te Middelburg, voor f 770; voor het 2e door den heer L. de Ruijter, te 's Heer Arendskerke, voor f 749; voor het 3C door den heer L. Geerts, te Zierikzee, voor f 750; voor het 4e door den heer J. M. Griep, te Tholen, voor f 339; voor het 5,: door den heer P. Monjé, te Breskens, voor f 378, en voor het 6C perceel door den heer W. Ring hout, te Hontenisse, voor 1395.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1