Laatste berichten. Brussel. De minister Malou heeft zijn ontslag gevraagd, hetwelk door den Woning is aangenomen. De regeering van het groothertogdom Luxemburg heeft eene nota ontvangen van het Pruisisch gouvernement, waarin gezegd wordt dat de Franschen hij herhaling het grondgebied van het groothertogdom hebben geschonden, waartegen Pruisen reeds vroeger heeft gepro testeerd. Het Pruisisch gouvernement verklaart zich alzoo zijnerzijds ontheven te beschouwen van alle verdere eerbiediging der neutraliteit van het groothertogdom. Berlijn. Ia de laatste dagen hebben hier in eenige wijken on geregeldheden plaats gehad tengevolge van het onder de wapenen roepen van de gehuwde manschappen der landweer. Men heeft de hulp der gewapende macht moe ten inroepen om het uitbreken van onlusten te voorko men. Ook in andere Pruisische steden heeft de alge- meene ontevredenheid tot volksbewegingen aanleiding gegeven. Tours. Do ontruiming van Orleans door den generaal Aurclle» heeft het gouvernement doen besluiten tot het instellen eener enquête omtrent dit feit. Dientengevolge heeft de generaal Aurelles zijn ontslag genomen. De generaal Bourbaki staat thans aan het hoofd van twee afdeelingen van het Loire-leger. Sedert den tweedaagschen veldslag bij Orleans zijn geen gevechten meer in die streek geleverd. Brussel. In de heden gehouden zitting der kamer van afgevaar digden heeft de heer Rogier het ministerie geïnterpel leerd omtrent de redenen der aftreding van den minister Malou. Namens het ministerie heeft de heer d'Anethan geantwoord dat de reden der aftreding van den heer Malou niet gezocht moest worden in een politiek ver schil van gevoelen onder de leden van het ministerie. De redenen van het door den minister Malou ingediend ontslag zijn geheel van persoonlijken aard. Frankrijk. Omtrent de laatste krijgsoperatiën van Garibaldi wordt gemeld dat, na het mislukken van zijn plan om de Duit sche troepen te Dijon te verrassen, de terugtocht nood zakelijk werd. Bij Autun ging hij echter opnieuw aan- vallcnderwijze te werk en verdreef den vijand uit twee door hem in de nabijheid dier stad bezette stellingen. Chatillon-sur-Seine, alwaar de Duitscho troepen door eene afdeeliug der divisie van Garibaldi werden verrast, werd bij de terugkomst der Duitschers aldaar geheel uitgeplunderd en vernield. Alles wat eenige waarde had werd door hen op wagens geladen en weggevoerd. Wat niet medegevoerd kon worden werd vernield of verbrand. Onder de gebouwen, welke door de Duitschers geheel noodeloos in brand werden gestoken, behoorde het prach tige kasteel en de model-hoeve, gebouwd door maar schalk Marraont, hertog van Ragusa, in het begin dezer eeuw. Chatilton was op 3 December door een garnizoen van twaalf honderd man bezet gelaten, die echter de uiterste waakzaamheid in acht nemen, daar zij weten hoezeer de omliggende bevolking slechts een geschikt oogenblik afwacht om bloedige wraak te komen nemen over de plundering van Chatillon. Uit den Elzas komen dagelijks een groot aantal weerbare mannen in de door Fransche troepen bezette departementen aan, om dienst te nemen bij het leger en tegen de Duitschers te strijden. Zij schijnen allen een grooten haat te koesteren tegen Pruisen en die baat wordt door de bevolking van den Elzas gedeeld. Indien koning Wilhelm van den Elzas een Duitsche provincie wil maken, dan mag hij zegt een Fransch berichtge ver wel een nieuwe bevolking uit zijn Pommersche of Brandenburg8che landskinderen daarheen sturen. Het gouvernement te Parijs heeft op 29 November de volgende mededeeling aan de dagbladen gericht: „Het gouvernement waarschuwt het publiek om aan de geruchten, welke in omloop zouden kunnen gebracht worden, geen onvoorwaardelijk geloof te hechten. De door den gouverneur van Parijs aangevangen krijgsope ratiën zijn zeer ingewikkeld; daartoe behooren verschil lende schijnmanoeuvres het is dus onmogelijk eenige beteokenis te hechten aan het nemen of verlaten van eenigpunt." De president van den Zwitserschen bondsraad heeft in zijne rede bij de opening der zitting van de kamer van afgevaardigden gezegd dat de oorlog het Fransche volk genoopt had om eene energie aan den dag te leggen, die, welke ook de uitslag van den krijg zij, bewondering afdwingt. Hij hoopte dat deze energie aan Frankrijk een eervollen vrede zal doen verwerven en het zal ver oorloven om op den grondslag der vrijheid een nieuwen vorm van bestuur te vestigen, welke de binnenlandsche welvaart en de rust van Europa verzekert. The Sun meldt dat Dinsdag 29 November een luchtballon uit Parijs is gezien boven het kanaal. De daaruit geworpen brievenpaketten zijn aan deEngelsche kust aangespoeld en naar Falmouth gebracht. Men vreest dat de luchtreizigers verdronken zijn. The Daily Telegraph meldt dat de maarschalk Ba- zaine vrij ernstig ziek is. In zuidelijk en oostelijk Frankrijk schijnt thans de guerilla-oorlog op zeer uitgebreide schaal tegen de Duitschers te worden gevoerd. Van achter elk huis schrijft men wordt op de Duitsche soldaten gescho ten. Ordouansofficieren worden neergeveld door boeren, die in het land schijnen te werken, maar behalve hunne landbouwgereedschappen van geweren zijn voorzien. Dit is echter de wijze van oorlogvoeren zegt een Fransch berichtgever waarop allen zich moeten voor bereiden, die een veroveringskrijg beginnen of die een verdedigingsoorlog in een veroveringskrijg veranderen. Het aantal soldaten, welke Duitschland dagelijks in Frankrijk verliest is schrikwekkend, en de volksgeest ontziet in sommige streken geen enkel middel om zich van Duitsche militairen te ontslaan. De toestand her innert daar geheel en al aan de Fransche expeditie in Spanje ten tijde van Napoleon I. Krijgslisten. „Men heeft zoo ver haalt een Fransch correspon dent veel gesproken, over kinderen en meisjes die door de Pruisen als spionnen werden gebruikt, doch deze wen den nog andere listen aan, die ons herinneren aan de ver halen van Cooper over de oorlogen en de krijgslisten der Roodhuiden in de prairiën van Noord-Amerika. „Zoo had een onderprefect opgemerkt, dat telkens als bij des nachts in de dorpen die aan vijandelijke bezoeken blootstonden op verkenning uitging, te midden van een bosch een vuurpijl opsteeg. Kort daarna zag men op verren afstand weder een opstijgen en een derde aan den horizon beantwoordde deze teekens. Natuurlijk kon dit geen toeval zijn. „Hij liet het bosch onderzoeken en weldra vond men den boom waaruit het lichtsein opging. Het was een groote berkenboom, waaraan men Dog de touwen vond die gebruikt waren, om den vuurpijl vast te binden. De kruin van den boom werd zorgvuldig onderzocht, doch men ontdekte geen andere pijlen. „Een officier der jagers die met zijn regiment den voor- postendienst had op de uiterste grens van een arron dissement dat door den vijand ernstig werdbedreigd, bemerkte op zijne tochten dat altijd als hij met een peloton voorbijkwam, op een hoek aan den weg aan den slootkant, een bos dor hout lagwas hij vergezeld van zijne compagnie dan lagen er twee, en drie als hij door een escadron cavalerie werd gevolgd. „Hij liet des nachts eenige zijner manschappen in hin derlaag liggen en deed over dag zijn gewonen tocht. Kort daarna verscheen een persoon, die hem nakeek en twee takkeboasen op hun gewone plaats neder- legde. Hij werd met do takkenbossen door de mannen in hinderlaag gevat en opgebracht. „Ongeveer een uur daarna kwamen voorzichtig drie uhlanen dwars door het veldeen van hen ging vooruit en toen zij zich overtuigd hadden, dat er geen takken bossen aan den slootkant lagen gingen zij in gestrek- ten draf over den straatweg voort, daar zij niet konden vermoeden door onze jagers te zullen worden omsingeld en gevangen genomen. „Langen tijd heeft men met de rook van een schoor steen die op een hoog gelegen plaats stond, in een depar tement waar bijna dagelijks ontmoetingen en gevechten plaats hadden, teekens gegeven. Als uit de nederige schouw der hut dikke rookwolken opstegen verdwenen de Duitschers, doch als er slechts weinig rook te voor schijn kwam naderden zij. Men had het vuur eens ge- bluscbt, en weldra liet zich een troep witte kurassiers in hinderlaag lokken en gevangen nemen. „Men verhaalt ook van een molen waarvan de wieken draaiden of stilstonden naarmate er al of niet troepen van vrijwilligers in den omtrek waren. De raderen van een anderen molen die op een beek stond, maakten om dezelfde reden veel geruisch in het water of stond stil door ze eens tot stilstand te noodzaken werd een troep vijandelijke verkenners gevangen genomen. „Een bedelaar met een bedelzak op zijn rug en een stok in de hand werd gearresteerd, omdat men had be merkt, dat zijne tochten met die van de vijanden in ver band stonden. Naarmate dat hij naderde of zich verwij derde trokken ook zij vooruit of gingen terug. Deze spion oefende dat beroep uit terwijl hij stuivers en brood verzamelde. „Men zou deze voorbeelden nog met vele kunnen ver meerderen, doch de medegedeelden zullen voldoende zijn, om iedereen te overtuigen hoe noodzakelijk het is altijd en overal zoo veel mogelijk op zijne hoede te zijn." fcjaniïxlsbmcljtcn. Graanmarkten enz. Oostburg, 7 December. De aanvoer van granen was heden buitengewoon ruim, niet alleen in getal te koop staande monsters, maar in getal hektoliters der partijen waaruit die monsters waren genomen. De kooplust was, niettegenstaande de ruime aanbieding, zeer levendig voor tarwe, rogge, gerst en haver. Doch de besteede prijzen konden voor tarwe niet het vorig bedrag halen voor gerst was die alsvoren en haver 10 cent hooger, terwijl erwten en paardenboonen niet dan lager waren te plaatsen. Hoaders bleken zeer genegen tot verkoop en op 't eind van de markt was dan ook bijna alles geplaatst. De prijzen waren van: tarwe /Tl, 11.25, enkele 11.50. Blauwe, jarige eu geringe /10 a 10.75. Rogge 7.75 a 8. Wintergerst 6.70 a 6.90. Zomer dito 6.30 a ƒ6.60. Haver 3 a 4.25. Paardenboonen 8, 8.50 a 8.75. Groote erwten 10 a 10.50. Kleine /8a 8.25. Voetstoets 9 a 9.25 op de kook. St. Nicolaas, 8 December. Tarwe fr. 26.20; rogge fr. 16.80; boekweit fr. 18.50; haver fr. 9.20; gerst fr. 15 00; boonen fr. 23.50lijnzaad fr. 24.70. Middelburg, 8 December. Jarige Walchersche tarwe 20 nominaal. Puike nieuwe Walchersche tarwe 11.40, f 11.50 a 11.60 betaald. Zeeuwsche dito op 11.50 gehouden. Jarige en nieuwe rogge 8. Wintergerst 7 a 7,15 betaald. Walchersche zomergerst op 6.50 vastgehouden. Zeeuwsche dito bracht f 5.90 op. Wal chersche witteboonen werden gaarne van 13.75 tot 13.90 betaald. Dito bruineboonen ƒ13 a 13.25. Dito paardenboonen 8.50 a 8.75. Dito groene erwten op de kook zeer begeerd en van 9.75 tot 10 betaald. Raapolie 52.50. Patentolie 54.50. Lijnolie ƒ37 per vat op zes weken, a contant 1 lager. Harde lijnkoe ken 13 per 104 stuks. Zachte dito 15.00 per 104 stuks. Harde raapkoeken110 per 1040 stuks. gemiddelde marktprijzen Middelprijzen van bakbare tarwe ƒ11.60 en rogge 7.95. Aardappelen 2.50 a ƒ2.70 per hektoliter. Ver- sche boter 1.25 a 1.35 per kilogram. Prijzen Tan effecten. Amsterdam 8 December 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 51 ♦dito dito dito 3 60 ♦dito dito dito 4 82 ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. Bilgië. ♦Certificaten bij Rothschild 2 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 „92$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 74$ ♦Cert. ƒ1000 1864 5 „85$ ♦dito 1000 1866 5 85$ ♦Loten 1866 5 „212 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4$ 80 ♦Certific. dito4 61$ ♦Inscript.Stieglitz&Co.2c&4«L. 4 ♦Obligatiën 1867 4 „65 ♦Obl. 1869'4 „65$ ♦Certificaten 6 40$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 214$ ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 4$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 82$ dito dito Charkow Azow. 5 81$ Polen. ♦Schatkistobligatiën4 64 PruiBen. ♦Obligatiën.....5 Oostenrijk. *Oblig.metall.in zilver Jan. Juli 5 51,^ ♦dito dito April Oct. 5 5lj ♦dito in papier Mei/Nov. 5 44 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën2$ thans 3 29$ ♦dito 18673 29$ ♦dito Binnenlandsche 3 25^ Portugal. ♦Obl. 1856—1863 3 30$ ♦dito 18673 30$ Turkije. dito (binnenl.) - 5 41$ Griekenl. dito (blauwe).5 Egypte. dito 18687 73$

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3