OÜRANT. Donderdag 8 December. 291. Middelburg 7 December. Algemeen verzekert men dat de heeren Fock en Brocx het hun door den koning opgedragen mandaat tot samenstelling van een nieuw ministerie hebben nedergelegd. Naar wij vernemen zou het plan bestaan de tweede kamer tegen den 16en dezer ter vergadering te convo- ceeren en de verdediging der voorstellen tot voorziening in den dienst voor 1871 nog door het demissionair ministerie te doen waarnemen. Dagblv. s-Gravenh H. K. II. Louise Augusta Wilhelmina Amalia, prinses van Pruisen, gemalin van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, is gisteren, na een ernstige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 62 jaren overleden. De werken welke, zooals wij gisteren reeds gemeld hebben, den 5cn Januari a. iu den Haag ten behoeve der staatspoorwegen zullen worden aanbesteed, worden in de Staats courant van lieden aldus omschrevenhet leve ren van ballast, leggen van sporen, het maken van wer ken voor beveiliging en afdeeling op het gedeelte van den spoorweg van Middelburg tot West-Souburg, en van voorzieningen op de kanaal boord en tusschen Middelburg en Vlissingen, en eenige verdere werken. Aanwijzing op het terrein zal worden gedaan op 19 en 23 December a., telkens des voormiddags te 11 uren, aanvangende te Middelburg. Tot lid van den gemeenteraad van Stoppeldijk is, ter vervanging van wijlen den heer A. Adriaansen, benoemd de heer J. F. Staal, met 30 stemmen, en zulks na gehou den herstemming met den heer J. de Schepper, die 18 stemmen op zich vereenigde. In verband tot het dezer dagen in de dagbladen ver melde bericht dat Franschen, in wie men krijgsgevan genen vau Pruisen meende herkend te hebben, door onze politie van hier over de Pruisische grenzen zouden zijn uitgeleid, vernemen wij dat de Fransche legatie de aandacht onzer regeering op dit betreurenswaardige feit moet gevestigd hebben en dat dientengevolge dooi den minister van justitie aan de plaatselijke autoriteiten zeer bepaalde voorschriften zijn gegeven nopens de ge dragslijn welke behoort in acht te worden genomen ten aanzien van ontvluchte krijgsgevangenen, 'die zich op Nederlandsch grondgebied mochten vertoonen. De strek king dier voorschriften moet van dien aard zijn dat geene uitlevering behoort plaats te hebben, of, wat op hetzelfde zou neerkomen, dat de vluchtelingen niet be let moeten worden de grenzen te overschrijden, maar dat zij overeenkomstig de wetten der neutraliteit en der menschelijkheid moeten behandeld worden. Ut rechtsch dagblad Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der in- en uit gaande rechten en accijnsen te Schiedam M. J. A. Ban nier, thans ontvanger derzelfde middelen te Dordrecht. Gevoegd, met ingang van 1 Januari a., de controle der directe belastingen en van het kadaster te Assen, zooals die is geregeld bij koninklijk besluit van 29 Septem ber jl bij de controle van dat dienstvak te Groningen. Opgeheven het ontvangkantoor der in-en uitgaande rechten gevestigd te Keulsche Barrière (Limburg), zooals het thans bestaat, en ingesteld een grenskantoor der in- cn uitgaar.de rechten te Keulscbe Barrière, met bepaling dat het in verband met art. 8 van zijner majesteits be sluit van 20 Mei 1869, n°. 29, door een commies ontvanger zal worden waargenomen. Onderwijs. Bij de normaallessen welke te Gouda gegeven worden zijn van rijkswege twee beurzen voor vrouwelijke kweekelingen opengesteld. Tot dusver waren aldaar alleen mannelijke kweekelingen geplaatst. Volgens de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van November 1870,bedraagt het getal vacante scholen: openbare voor gewoon lager 36, gewoon en meer uitgebreid onderwijs 2; bijzondere voor gewoon 1 en voor meer uitgebreid onderwijs 1gesubsidieerde bij zondere voor gewoon en meer l en voor meer uitgebreid onderwijs 1. Vacante hulponderwijzersbetrekkingen 38 huidonderwijzeressen 1. Gemengde berichten. Door den heer ter Haar. die als geneesheer bij eene ambulance van Het rootle kruis naar Versailles vertrok, worden in de Wageninger courant eenige mede- deelingen gedaaa omtrent zijn wedervaren, die verre van gunstig zijn, in vergelijking van hetgeen door anderen is gemeld. Hij zegt o. a.„Op 19 September hoorden wij het eerst het kanon in onze onmiddellijke nabijheid, het welk dus het teeken was, dat de Pruisen nabij waren en wij ons tot het ontvangen van gekwetsten moesten ge reed houden. De ambulance-wageus werden gereed ge maakt en onze chef cl'ambulance, vergezeld van d<\ Her- manides en den candidaat Smits, begaf zich naar het slagveld, terwijl aan d*- Sneltjes, den heer Vrolik en mij werd opgedragen de gekwetsten te ontvangen. Omstreeks half twee vertoonden zich reeds de wagens op het slot plein, behoorlijk geëscorteerd. Terstond beijverden wij ons dien diep rampzaligen een geschikte ligging te be zorgen en hen doelmatig te verplegen. Doch hoe groot was onze verbazing,toen een hooggeplaatst officier van gezondheid zich in den uitgestrektsten zin van het woord meester maakte van de ambulance, onze beddenver plaatste naar goedvinden, onze Fransche verpleegden deed vertrekken, en ons verzocht om ons van alle eigen machtig handelen te onthouden; en ofschoon dit alles op wellevenden en parlementairen toon geschiedde, zoo protesteerden wij, natuurlijk vruchteloos, tegen deze verkrachting van het Geneefsche verdrag. Intusschen werden aan onze ambulance eenige zalen met gekwet sten aangewezen, waarin wij werkzaam zouden kun nen zijn, maar tevens werd ons een Pruisisch officier van gezondheid aangewezen, die ons in den geneeskun digen dienst zou bijstaan, terwijl ons het zelfstandig handelen of doen van operatiën geweigerd werd, en toen eindelijk eenige niet zeer hoffelijke, maar nogtans slecht gelukte pogingen in het werk werden gesteld, om ons uit het paleis te verdrijven, teneinde onze vertrek ken door hoofdofficieren, welke niet allen even goed ingekwartierd waren, te doen innemen; toen ik toevallig hoorde, dat twee Pruisische officieren zeiden: „die Hol lander 'r ausgeschmissen"en toen ons werd voorgesteld ons aan het Pruisische leger aan te sluiten, uniform aan te nemen en traktement te genieten, met andere woorden om in Pruisischen dienst te treden, toen verzocht ik, naar het vaderland terug te mogen keeren, te meer, omdat de door mij vastgestelde termijn verstreken was." De kamer van koophandel en fabrieken te Win. schoten heeft dezer dagen een adres aan de tweede kamer gezonden, met verzoek om het wetsontwerp, houdende afschaffing van het patentrecht en invoering van een belasting op het inkomen, niet af te stemmen, maar zoodanig gewijzigd aan te nemen als zij mocht vemeenen het wenschelijkst te zijn voor het algemeen. Het Dagblad van'8-Graveuhage heeft uit een kleine gemeente van ons land mededeeling ontvangen van een bericht van de Kust van Guinea, volgens hetwelk het daar gestationeerde Nederlandsche oorlogschip in het begin van Januari zou retourneeren, medebrengende den gouverneur Nagtglas, „daar de Kust op dat tijdstip door ons verlaten wordt." Bij de afzending van dit bericht zou onze gouverneur aanschrijving hebben gehad van dien der Engelsche bezittingen ter Kust, om tegen ge noemden tijd alles voor de overgave gereed te hebben. Van onze regeering was daaromtrent nog geen tijding ontvangen. Te Diepenveen heeft dezer dagen een jongmensch, boerenknecht bij zijn oom, diens dochter, terwijl zij bezig was met melken, met een mes aan den hals een viertal sneden toegebracht. Hare zuster, op het noodgeschreeuw 1870. toegesneld, mocht er in slagen, doch niet zonder zelve eenrge wonden te krijgen, den dader het mes te ontwringen, waarna deze ontvluchtte en in een nabijzijnd water sprong, teneinde zich te verdrinken. Door de inmiddels ter hulp gesnelde buren (de boer en de boerin waren afwezig) werd hij verhinderd zijn plan te volvoeren en gevangen gehouden totdat dQ politie kwam, die hem naar Deventer overbracht. Noch hij zelf, noch zijne huisgenooten weten redenen op te geven, welke hem tot die in koelen bloede bedreven daad kunnen aangespoord hebben. Naar men verneemt zijn de toegebrachte wonden niet gevaarlijk. De gedrukte lijsten van de verloting voor Het roode kruis zijn gisteren in het licht verschenen. Te 01 ny is dezer dagen gebleken hoe gevaarlijk het is vuur te vertoonen aan de voorposten der Parijsche orten. Een militair geestelijke (kapelaan) en een jong© graaf, officier van een der regimenten cavalerie, bewoon den te zamen éen vertrek op een kasteel bij het dorp Olnyzij vergaten de blinden van hun venster te sluiten toen zij licht outstaken. Eensklaps kwam een granaat van het fort Aubervilliers de kamer binnendringen sprong uiteen en doodde beiden. Bij de enquête naar liet jongste ongeluk op den London and Northwestern railway is o. a. gebleken dat de signaal wachter aan het station Harrow zeven dagen van de week twaalf uren achter elkander in zijn hokje doorbrengt, waar hij verantwoordelijk is voor de veilig heid van ongeveer 100 treinen, die daar eiken dag pas- seeren. Hij trekt daarvoor 19 shillings per week. Eergisteren is de schors- en pelmolen van den heer Hofman, staande buiten de Kranepoort te Gronin gen, door brand vernield. Aan een particulier schrijven uit Zuid-Afrika ont- leenen wij het volgende „De Cape Argus van October zegt,'dat bijna alle poli tiek nieuws verdrongen wordt door berichten van de diamantvelden, en dat men aldaar zich nog al over zekere woelingen begon ongerust te maken. Vanwege den Oranje-vrij staat en de Zuid-Afrikaansche of Trans vaal republiek werden er commissarissen heen gezon den, die. op grond van vroegere verdragen met de nabu rige stammen, het diamantengebied opeischten. De gravers, meerendeels Engelschei^-jvielen op hen aan en brachten hen lachende naar Botany-baai, de overzijde der rivier. De Engelsche regeering beduidde hun, dat die streek het Griqua-hoofd, Waterboer, toebehoorde, en daar Engeland het protectoraat hierover voerde, kwam alleen diens kolonfën het recht toe om er eene politie macht heen te zenden. Of de republieken den smaad, harer deputatie aangedaan, onverschillig zullen opvatten, is niet te denken, daar president Brand, van den Oranje- vrijstaat, hierover reeds gecorrespondeerd heeft. Doch iets wat ernstiger moeilijkheden kan geven is, dat die eisch der Transvaal gesteund werd door de Fenians, die zich op alle mogelijke manier op Engeland willen wre ken en er van spreken, om met de verwachte broeders van Amerika en elders een onafhankelijken staat te stichten.' „De berichten van het delven zijn over het geheel bemoedigend, ofschoon het gros der arbeiders wijzer bad gedaan te huis te blijven. Een zekere Wheeler stond op het punt, na eenige kleine diamanten te hebben gevonden, weder te vertrekken, toen hij eensklaps een diamant van SS^V karaat op den bodem zijner mand zag Men bood hem er dadelijk 22,000 p. st. voor, doch hij weigerde, en heeft hem nu naar Engeland verzonden. „Men verontrust zich aan de diamantvelden over de uitgebroken koortsen, en gaat met zorg den zomer te gemoet. Er wordt gezegd, dat rijke goudvelden in den Drakenberg, nabij Lijdenburg, zijn ontdekt. Het Journal of chemistry zegtNiettegenstaande bijna een milioen Fransche en Duitsche soldaten duch tig in de wijngaarden van Champagne hebben huisgehou den, is de wijn daardoor in Engeland niet duurder ge worden. De geheele wijnoogst in de landstreek rondom Reims ia niet alleen verloren, maar zelfs alles wat bij de wijnhandelaars ia den kelder in voorraad was is

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1