voor een bombardement en zijn in volmaakte orde op den linker oever der Loire teruggetrokken. Van Fransche zijde werd ten aanzien der laatste krijgs- gebeurtenissen aan de Loire gezegd dat het Loire-leger zijne voorwaartsche beweging had moeten staken ten gevolge der door de Duitschers geconcentreerde aan zienlijke strijdkrachten. Het Loire-leger had zich alzoo in „zijne sterke stellingen voor Orleans" teruggetrokken, alwaar het een groot deel der Duitsche troepen bezig hield, welke, in plaats van tegen den generaal Ducrot te ageeren, voor Orleans waren teruggekeerd. De twee- daagsche veldslag schijnt dus tot resultaat te hebben gehad dat de Fransche troepen zich uit die sterke stel lingen voor Orleans hebben teruggetrokken. Volgens Duitsche mededeelingen zou de generaal Ducrot zich^- zonder dat dit als het gevolg van nieuwe gevech ten wordt voorgesteld achter de Marne hebben terug getrokken. Dit bericht is echter in strijd met de heden ontvangen tijdingen uit Parijs. Deze vermelden dat de Fransche troepen Vrijdag eene besliste overwinning hebben behaald op de Duitsche belegeringstroepen en de positiën van den vijand aan die zijde der stad, tus- schen Seine en Marne, hubben veroverd. De Franschen maakten daarbij vierhonderd krijgsgevangenen, terwijl de Duitschers atlerontzaglijkste verliezen leden en ge- heele regimenten totaal vernietigd werden. Deze Fran sche mededeeling begrootte het in de veldslagen buiten Parijs op Woensdag en Vrijdag aan den vijand toege bracht verlies op meer dan vijftien duizend man. Er heerschtc te Parijs zegt dit bericht een onbeschrij felijk enthusiasmë. Wat nu de verliezen van het Duitsche leger betreft, zoo schijnt deze opgave zeer overdreven. Men kan echter uit de officieele rapporten van de Wurtenbergsche en Saksische opperbevelhebbers opmaken dat de verliezen der gezamenlijke Duitsche legerkorpsen toch zeer aan zienlijk zijn geweest. In den slag van Vrijdag 2 December leden alleeu de Wurtembèrgers een verlies van dertig officieren, a'chttien cadetten en achthonderd man. la dienzelfden slag en in het gevecht van 30 November te zameu bedroeg het verlies van het Saksische legerkorps, volgens te Dresden ingekomen officieel rapport, tusschen de vijftienhonderd en twee duizend man. De Russische quaestie blijft haar vredelievend karak ter bewaren en een congres wordt meer en meer waar schijnlijk. Ook Frankrijk is uitgenoodigd om zich daarop te doen vertegenwoordigen. Een klein bezwaar wordt te dien opzichte door een paar Berlijnsche dagbladen gereleveerd, en wel dat de deelneming van de regeering der Fransche republiek hare erkenning als zoodanig door Europa niet in zich sluit. Het antwoord van het gouver nement te Tours op de door tusschcnkomst van Enge land gedane uifcnoodiging tot een congres is nog niet ontvangen. Te Pall Mall Gazette betoogt intusschen dat op het congres de vraag zal moeten behandeld worden of de neutralisatie der Zwarte zee, noodig geacht in 1856, thans niet meer noodig is. Is dit laatste wel het geval dan zou het de plicht zijn van het Engelsch gouverne ment om het tractaat te blijven handhaven. Men kan echter wel ahnnemen dat de neutraliteit der Zwarte zee door de thans aan het bestuur zijnde Engelsche staats lieden niet meer noodig wordt geacht, althans de hand having daarvan niet gewichtig geuoeg om daarvoor oor log te voeren. Ware dit niet het geval dan zou Engeland zich wel om den tuin hebben laten leiden door de heeren von Bismarck en Gortcbakoff met een congres aan te nemen, waardoor dan slechts tijd zou worden gewonnen •en Engeland dagelijks in eene minder gunstige posi tie zou geraken. Laatfste berichten. Londen. The Times meldt dat de onderhandelingen over den grondslag der conferentie nog altijd voortduren. Daarbij is het belangrijkste punt of al de mogendheden het recht zullen hebben om oorlogschepen door de Dardanellen en den Bospborus te zenden. Ver ailles. Zondag avond werd Orleans genomen. De Duitschers veroverden daarbij veertig kanonnen en maakten vele duizenden krijgsgevangenen. In den loop van Zondag werden verschillende geluk kige gevechten geleverd tegen de Fransche troepen, ten noordoosten van Rouaan. Berlijn. Een telegram van koning Wilhelm meldt dat de gene raal Treskow Zondag by de geleverde gevechten ten noorden en ten westen van Orleans ongeveer vijfduizend krijgsgevangenen heeft gemaakt. Het uitgevallen Parijsch leger is uit de bezette posi tiën teruggetrokken. Het plan om door de Duitsche liniën te breken is totaal mislukt. Uit Versailles. Van den lcn December wordt het volgende uit Ver sailles geschreven: „Zonder éen oogenblik op te houden dreunde gedu rende 48 uren het geschut der Parijsehe forten. Het scheen alsof de ijzeren mond van het kanon, als een anderen Rolandshoorn, het in de verte toevende Loire- leger tot hulp moest roepen. Dit leger echter dat op den 29ea November had getracht bij Beaune Ia Rolande naar Fontaineblau door te breken, om onze belegerings troepen in den rug te vallen kon bet hulpgeroep niet hooren, dat Parijs gedurende twee dagen van zijne forten liet weergalmen. „Volgens de berekeningen van goede rekenmeesters hebben de zuidelijk en westelijk van Parijs gelegen for ten, in den nacht van 28 op 29 November, voor eene waarde van 120.000 thalers verschoten. „De uitval op den 29cq was voornamelijk gericht tegen het 6« Pruisische legerkorps en zijn stellingen te Ville- neuve St. Georges, terwijl gisteren de generaal Ducrot zijne krachten onder beschutting der forten Charenton, Vincennes en Rosny tegen de stellingen van de Wurtem- bergsche afdeeling tusschen Seine en Marne wendde, zoodat de hoofdstrijd bij de dorpen Champigny-snr-Marne, Villiers-sur-Marne en Brie-sur-Marne plaats bad. „Deze uitval schijnt een laatste krachtsinspanning der belegerden te zijn geweest, omdat zij den strijd tot des avonds 6 uren volhielden, hoewel het reeds op den mid dag volkomen beslist wasdathetonmogelijk was, om door de belegeraars heen te slaan. „In den voormiddag was de verbinding tusschen de Wurtembergsche afdeeling en het 6e Pruisische leger korps een oogenblik verbroken. Terstond kreeg de artil lerie-reserve van het 23 Beiersche korps bevel, om zich in de vermoedelijk onstane opening te begeven, doch reeds onderweg kwam het bericht, dat het niet noodig was, daar de verbinding reeds was hersteld. „Ook bij deze gevechten is weder het bewijs geleverd, dat de handelingen der Franschen steeds van humbug vergezeld zijn, want verschillende hooggeplaatste militai ren die bij de waterleiding van Masly, waar men het ge- heele Seinedal kan overzien, den strijd waarnamen ver zekeren,dat door het fortlssy geruimen tijd een regelmatig vuur uit het zwaarste geschut werd onderhouden tegen een vlakte waar men op een omtrek van een halven kilo meter geen levend schepsel zag. „Onze verliezen in het gevecht van gisteren kunnen nog niet geheel worden opgegeven, doch zullen wel niet zeer belangrijk zijn. Wij hebben een groot getal vijan den krijgsgevangen gemaakt, maar bij verschillende troepenafdeelingen heeft men de gewoonte aangenomen, om de gevangen vijanden te ontwapenen en ze dan ter stond met „„kolfs to oten" weder in de vijandelijke liniën terug te jagen, teneinde het getal bouches inuliles jn Parijs niet te verminderen. Het zal voor hen die zich opzettelijk laten gevangen nemen, om van het paarden- vleesch en gezouten vleesch bevrijd te worden,een streep door de rekening zijn als ze op die wijze hun plan zien mislukken." Van het oorlogstooneel. De correspondent van the Daily News in het leger van den kroonprins van Saksen deelt de volgende bijzonder heden mede omtrent de werkzaamheid van dien bevel hebber: „Het water van de Molette beeft men door een reeks van dammen opgestuwd, en daardoor een groote opper vlakte land van Sevran tot Dugny onder water gezet. Alléén de straatweg is droog en verschaft aan de Duit sche troepen een uitmuntend défilé. Tot bescherming van dien weg is Le Bourget sterk bezet, terw'yi het einde aan Fransche zijde door een zwaar aardewerk wordt verdedigd. Aan de zijde der Duitschers heeft men links en rechts battery en opgeworpen die den weg door een kruisvuur kunnen beschermen, zoodat liet voor een vijandelijk leger onmogelijk is, zich zonder belangrijke verliezen op dien weg te wagen. „Tot aan Le Blanc Ménil zijn overal verschansingen van infanterie opgeworpen, die door artillerie-batterijen worden versterkt. Laatstgenoemd dorp ligt schuin tegen over Molette en vormt als 't ware den sleutel voor de geheele stelling, waarom men het bijna tot eene vesting heeft versterkt, en bet den vijand onmogelijk heeft ge maakt om bij Blaue Ménil over de Molette te gaan. Links van het dorp strekt zich weder de watervlakte uit en de rij van batterijen infanterie-verschansingen." Uit Noye meldt een Duitsche correspondent van den 26en November „Reeds verscheidene dagen geleden hebben onze uhlanen de spoorbaan tusschen Ham en Amiens op ver schillende plaatsen tot voorbij Rozières verwoest. In Ham en omliggende dorpen hebben wij eenige honder den geweren, pistolen en andere wapenen gevonden, waaronder een aantal prachtige jachtgeweren. Alles is op een hoop geworpen en toen verbrand. „De patrouilles der uhlanen werden in verscheidene dorpen met kogels begroet, zonder dat deze hen echter troffen. De bruggen over kanalen en rivieren zijn overal door den vijand verwoest, wat het recognoseeren niet gemakkelijk maakt. „Op den 24cb November werd de 3e divisie cavalerie in een hevig voorposten-gevecht gewikkeld, doch werd weldra door infanterie ondersteund, zoodat de vijand genoodzaakt was zijn geheele macht te ontwikkelen, doch zonder dat het hem hielp, want hij werd geheel teruggedreven. Het zou mij volstrekt niet verwon deren, als de kinderachtige vijand dezen strijd, waarin hij, niettegenstaande zijn overmacht, groote ver liezen heeft geleden, als eene overwinning zal rondba zuinen. „Wij zijn in een landstreek waar nog geen Pruisische soldaten waren geweest, en de inwoners zij q door onze komst zoo overvallen, dat zij geen tijd hadden om te vluchten. Onze officieren liggen grootendeels in een grafelijk kasteel in kwartier. Het schoone slot, wiens eigenaar kapitein bij de mobiele garde is en dat diens vrouw heeft verlaten, herinnert aan het prachtige Frescaty, waar wij bij de belegering van Metz vertoefden. Met zijn schoone vertrekken en welvoorzienen wijnkelder verschaft de bezitting ons een aangename rustplaats. De wacht houdt in een rijk gemeubeld salon in het on derhuis verblijf, en de bibliotheek verschaft aan allen een rijken voorraad van allerlei lectuur. Uit Marcelcave bericht een correspondent van den 29°n November „Eergisteren werd by Villiers-Brotonneux een strijd, gelijk aan die te Gravelotte gevoerd, doch welke verlie zen wij daarbij hebben geleden kan nog niet worden op gegeven. Toch schijnt hij te worden voortgezet, want een gedeelte onzer troepen heeft bevel ontvangen ver der naar Amiëns te trekken, om zich in verbinding te stellen met het 8e legerkorps. ifctijöuujcn. Heden is van Yeere naar zee gezeild de Nederlandsche schooner Francois, gezagv. J. van Eijk, van Middelburg in ballast naar Engeland. fcjrtnL»dsbmcl)ten. Graanmarkten enz. Rotterdam, 6 December. Ter markt van beden waren aangevoerd: 1108 runderen, 202 vette, 20 nuchtere kalve ren, 387 schapen, 629 varkens; en 173biggen. Runderen 1« qual. 75, 2« qual. 60 cent; kalveren le qual. 95. 2« qual. 75 cent: schapen 70 cent per kilogram. Vlissingen, 6 December. Boter f 1.28 a 1.22 per kilo gram. Prijzen van effecten. Amsterdam 6 December 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 52^ ♦dito dito dito 3 6I4 ♦dito dito dito 4 82.1 dito exploitatie Ned. staatssp. 88 België. ♦Certificaten bij Rothschild Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 92^ ♦Gertific. adm. Hamburg 5 63| ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 74^ ♦Cert, f 1000 1864 5 90 ♦dito f 1000 1866 .5 89 ♦Loten 1866 5 „213 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4i 80 ♦Gertific. dito4 61| ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 651 ♦Obl. 1869 4 65 k ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 214 ♦Oblig. dito ..4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 83 dito dito -Jelez Orel 5 82£ dito dito Charkow Azow. 5 8I4 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall.in zilver Jan.Juli 5 51| ♦dito dito April,. Oct. 5 52 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 44£ ♦dito dito Febr./Aug. 5 „44 Italië. Leening 18615 51 Spanje. ♦Obligatiën23 thans 3 29 ♦dito 18673 304 ♦dito Binnenlandsche 3 25$ Portugal. ♦Obl. 1856—1863 i „301 ♦dito 18673 30$ Turkije. dito (binnenl.) 5 42 Griekenl. dito (blauwe).5

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3