MIDDELBURGSCHE COURANT. \°- 290. Woensdag 1870. 7 December. Middelburg 6 December. Den 5en Januari a. zal in den Haag, ten behoeve der staatsspoorwegen, worden aanbesteed: de levering van ballast, het leggen van sporen, het maken van beveili- gingswerken enz. voor den spoorweg van Middelburg naar Souburg en van Middelburg naar Ylissingen. Bij de herstemming voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Schore, is de heer W. Rijn met 10 stemmen gekozen. Op den heer J. Zuideweg waren 8 stemmen uitgebracht. Bij beschikking van den minister van financiën is be paald dat de volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies 3e klasse J. A. A. Kuiler, ten postkantore te 'sHertogenboscb, en de commies 3C klasse P. O. van Aken, ten postkantore te Maastricht. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Assen mf. C. D. W. Pape, kantonrechter te Kortgene. ministerieele departementen. Eervol ontslag ver leend, met ingang van 1 Januari a. en behoudens aan spraak op pensioen of wachtgeld, aan J. Terlaak en W. N. van Rest, eerstgenoemde als adjunct-commies en laatstgenoemde als eerste klerk bij het departement van binnenlandsche zaken. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken: Jacob Segeler, oud 54 jaren, zeeman, wonende te Vlis- singen, was beklaagd dat hij, met J. W. Groen zijn intrek genomen hebbende in het logement „Het witte hert" te Rotterdam, den 18en September 11. des morgens, ten na- deele van genoemden Groen, uit diens portemonnaie eene waarde van ongeveer f 54 in Engelsch geld arglis tig heeft weggenomen en zich toegeëigend. Hij is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Middelburg dd°. 20 October jl. schuldig verklaard aan diefstal ge pleegd in eene herberg of logement, waarin hij was opge nomen, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaren en in de kosten der procedure. Op het door den veroordeelde en den officier van justi tie ingesteld hooger beroep heeft het bof bovengemeld vonnis bevestigd, met veroordeeling van den geïnti meerde en mede-appellant in de kosten ook op het hooger beroep gevallen. Marinus Scheele Jz., oud 37 jaren, wagenmaker, Hubrecht Scheele Jz., oud 38 jaren, smid, en Marinus Scheele Mz., oud 14 jaren, allen wonende te Yerseke, waren beklaagd ter zake: dat zij te zamen en in gemeen overleg op 20 en 21 Juli jl. des namiddags omstreeks 2 of 3 uren, ten nadeele van G. Schipper, arglistig heb ben ontvreemd en zich toegeëigend eene hoeveelheid mosselen ter waarde van f 40, liggende op het door G. Schipper gepachte perceel n°. 37 van de oesterbank op de Ooster-Schelde onder Yerseke, van welk perceel de eerste beklaagde door het opzettelijk verkeerd plaatsen der scheidspalen van zijn daarnevens liggend perceel n°. 38 ongeveer 1500 meters bij zijn perceel gevoegd had. Zij zijn bij vonnis der arrondissements rechtbank te Goes dd°. 3 October jl. schuldig verklaard de eerste aan twee eenvoudige diefstallen en de tweede aan éen een- voudigen diefstal, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld ieder tot eene gevangenis straf van éene maand, in eenzame opsluiting te onder gaan, en voor twee derden solidair in de kosten van het rechtsgeding; terwijl de derde beklaagde is vrijgespro ken, als hebbende zonder oordeel des onderscheids gehandeld, de kosten voor een derde ten zijnen aanzien gemaakt, te dragen door den staat. Op het door de veroordeelden en den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof, op grond dat bovengenoemd vonnis niet ge noegzaam met redenen is bekleed, zooals bij art. 211 van het wetboek van strafvordering is voorge schreven, het vonnis vernietigd, en de geïntimeer den en mede-appellanten schuldig verklaard aan eenvou- digen diefstal, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld den eerste tot eene gev/m- genisstj>f van éene maand in eenzame opsluiting te ondergaprrf^^tfi^tweede tot eene gevangenisstraf van vee^ti<5^J^agen;'rin 'eenzame opsluiting te ondergaan; met verdere verklaring dat de schuld van den eersten beklaagde aan hetgeen hem bovendien is ten laste ge legd, niet is bewezen, en hij daarvan is vrijgesproken; en wijders met veroordeeling der beide beklaagden in de kosten van het rechtsgeding in beide instantiën gevallen. Koloniën. De hè'den hier per mail uit Oost-Iudië aangebrachte berichten loopen tot 20 October. Aan het mail-overzicht van het Bataviaasch Handels blad ontleenen wij het volgende „Het groot ambtenaars-examen, in den loop dezer maand alhier gehouden, is afgeloopèngeen der candi- daten die zich hadden aangemeld, en waaronder leerlin gen van het gymnasium, werd afgewezen. De uitslag van dit examen mag derhalve zeer bevredigend genoemd worden. Niet weinig ongunstig steekt daarbij af het re sultaat van het, mede in deze maand, doch te Samarang gehouden klein-ambtenaars-examen. Van de 35 zich aangemeld hebbende candidaten namen 34 deel aan het examen, werden 28 afgewezen, en brachten de Goverblij- venden het niet verder dan voldoende. „Steeds blijven de nieuwsbladen van Java overvloeien van mededeelingen van diefstallen en roofpartijen, vaak van moord en doodslag vergezeld gaandehet is echter slechts bij uitzondering, dat tevens gewag kan worden gemaakt van het feit, dat de schuldigen gevat zijn. „De deelneming die alhier betoond wordt aan de ver- eeniging Het roode kruis, mag groot genoemd worden. De zich gevormd hebbende afdeeling zag zich reeds in staat gesteld 19,000 aan het bestuur in den Daag te remitteeren. „Belangrijke benoemingen of besluiten komen in het officieele nieuwsblad niet voor, doch vestigen wij de aandacht op de ordonnantie van 21 dezer, n°. 154, waar bij de vroegere verordeningen, houdende verbod van in voer, verkoop en bezit van opium in de resideutiën Kranwang en Banjoewangi, benevens in Pamakassan, Loemadjang, Kerta Negara, Tjahijana, Goenong Kidoel en Trengalek, worden ingetrokken, en zulks uit overwe ging, dat die verbodsmaatregelen genomen werden met het doel om het gebruik van het heulsap te weren; doch in stede van aan het beoogde doel te beantwoorden, het ontstaan van een de bevolking demoraliseerenden sluik handel tengevolge hadden. „Zoo is dan weder een stuk van het programma-Mij er uitgevoerd! Daartoe behoorde de afschaffing van den opium-handel. In naam der moraliteit wordt nu de ver koop van opium weder toegelaten in afdeelingen, waar sedert jaren de invoer van opium verboden, en de bevol king reeds grootendeels aan het gebruik daarvan ont wend was. Het zedelijk bewustzijn der regeering verricht inderdaad wonderen. Het komt thans een der schoonste, nuttigste en zedelij kste maatregelen van het bestuur van den gouverneur-generaal Sloet van de Beele vernie tigen en de inlandsche bevolking staat verbaasd over de ongestadigheid, waarmede de Indische regeering meent nu eens den verkoop van opium, dan weder de beperking van den verkoop van opium, in het belang der zedelijkheid te moeten tekeergaan. „Bij de grootere winsten, die voortaan de in baren vroegeren bloei herstelde opiumpacht der schatkist zal afwerpen, begrijpt zij echter, dat de keus tussehen het te keer gaan van een demoraliseerenden sluikhandel en de .wederinvoering van een demoraliseerenden opium- handel voor elke even onbaatzuchtige als zedelijke re geering hoogst moeilijk wezen moest. „Voorzeker is het waardig vermeld te worden, dat de raad van justitie den 21" dezer uitspraak gedaan heeft in eene door de regeering van Nederlandsch-Indië aanban gig gemaakte vordering tegen de Oost-Indische maat schappij van administratie en lijfrente. De raad heeft de door de Oost-Indische maatschappij opgeworpen ex ceptie van nietigheid der dagvaarding toegelaten, en uit overweging dat de Oost-Indische maatschappij, als te Batavia of elders in Indië geen domicilium citandi et execu- iandi gekozen hebbende, ook niet in Indië, maar ter plaatse waar het hoofdkantoor gevestigd is had behooren te zijn gedagvaard, de dagvaarding nietig, en den eisch der regeering niet ontvankelijk verklaard. „Hieruit volgt dat de vele ingezetenen van Indië jegens wie de Oost-Indische maatschappij geldelijk ver bonden is, zich, om het recht tegenover die instelling te handhaven, tot den rechter in Nederland zullen moeten wenden. „Staande tegenover zulk eene leemte in de wetgeving, als hier blijkt te bestaan, schijnt het hoogst noodzakelijk dat door de regeering daaromtrent spoedig voorziening genomen worde; want het is toch ontegenzeggelijk, dat andere krediet-inrichtingen in Indië, in gelijke mate afhankelijk van soortgelijke instellingen in Europa of elders als de Oost-Indische maatschappij van administra tie en lijfrente te Batavia afhankelijk is van die te Am sterdam, zich op hetzelfde recht zullen kunnen beroepen, als hetwelk in zake de Oost-Indische maatschappij is toegepast. „Van de beslissing van den raad van justitie te Bata via zal de procureur-generaal bij het hooggerechtshof, namens de regeering van Nederlandsch-Indië in hooger beroep komen.': De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 21cn October.) civiel departement. Benoemd: tot controleur 2« klasse bij de landelijke inkomsten en cultures, de ambtenaar ter beschikking F. J. Pottertot opziener l* klasse bij hetboschwezen op Java en Madura de opziener 2e klasse A. W. A. Zeydelter algemeene secretarie, tot levn commies, de 2e commies, G. W. A. de Dieu Stierling tot 2e" commies, de 3e commies E. de Lange en H. C. van der Linden, thans ambtenaar op nonactiviteit; tot 3«q commies, de klerk I. J. J. Snellebrand; bij de landelijke inkomsten en cultures op Java en Madura, geplaatstin Brigelen, de controleur 2e klasse J. W. M. van der Palm Overgeplaatst: van Krawang naar de Preanger regentschappen, de controleur 2e klasse J. W. Middel burg van de Preanger regentschappen naar Krawang, de controleur le klasse mr. P. Deketh. Benoemd: afdeeling Europeesch onderwijs, tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Band- jermasin, de 2e hulponderwijzer aan de openbare le lagere school te Soerabaija S. C. van der Benttot 2fn hulp onderwijzer aan de openbare 2« lagere school te Soe- rakarta W. C. Brans, onlaDgs van verlof uit Nederland teruggekeerd. departement van oorlog. Bevorderd: tot officier van gezondheid 2e klasse, de officier van gezondheid 3* klasse N. Bonthuis tot militairen apotheker 2« klasse, de militaire aptheker 3« klase F. A. C. Valkenhoff. (Javasche courant van den 25c» October.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Poerworedjo (Bagelen) J. E. van der Wijk. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, de notaris te Soerabaya mr. T. A. Klinkhamer, thans met verlof in Nederland; eervol, uit 's lands dienst, met be houd van recht op pensioen, de ambtenaar op wachtgeld F. C. E. Petermann. Benoemd: bij den telegrafischen dienst in Neder landsch-Indië, tot telegrafist le klasse, de telegrafisten 2« klasse H. J. Schol ten, A. II. Holdert, L. R. Priester, H. J. G. Aars, II. Simon en D. W. Vermeer; tot telegrafist 2e klasse, de telegrafisten 3e klasse A. F. A. Zeydel, J. H. Buyten, D. N. Teengs, V. J. van Welij, W. M. Leyder en A. Schneider.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1