voeren, doch do Fransche opperbevelhebber zou daar voor slechts twee uren hebben toegestaan. Tot zelfs de van Duitsche zijde beweerde nederlaag van Garibaldi bij Pasques wordt in een uitvoerig rap port uit het hoofdkwartier van dezen divisie-generaal als eene belangrijke overwinning op de Duitsche troepen voorgesteld. Uit al de heden ontvangen berichten blijkt dan ook dat de eindzegepraal der Duitschers nog volstrekt niet beslist is, en dat een nieuw Fransch leger, in Normandië door den generaal Briant georganiseerd, met het Loire- leger en het noorderleger thans aan de gecombineerde Fransche krijgsoperatiën deel neemt. Overigens zijn twee aanvallen van den Duitschen generaal von Werder op Autun door de Franschen zegevierend afgeslagen. Uit Berlijn wordt dan ook aau het dagblad the Sun geschreven dat men in het Pruisisch hoofdkwartier te Versailles volstrekt niet meer spot met de houding der Parijsche bevolking. Men beschouwt het gedrag der Parijzenaars sedert de laatste dagen als zeer eervol en alle hulde verdienende. De Duitsche belegeringstroe pen beginnen daartoe dan ook waarlijk wel reden te hebben. Aan the Manchester Guardian wordt gemeld dat men gedurende de laatste dagen in het Pruisisch hoofdkwar tier volstrekt niet gerust is omtrent het resultaat der thans aangevangen krijgsgebeurtenissen. De Duitsche troepen schijnen overigens in de laatste gevechten ont zaglijke verliezen te hebben geleden. Aan den anderen kant mag men het er wellicht voor houden dat de Fran sche troepen thans hunne allerlaatste krachten inspan nen en een nederlaag van eenige beteekenis een beslis- senden invloed op den loop van zaken zal uitoefenen. Eergisteren heeft in het Noord-Duitsch parlement de aangekondigde interpellatie van den heer Dunker plaats gehad omtrent de willekeurige gevangenzetting van dr. Jacoby. In antwoord hierop verklaarde de heer Del- bruck, die den heer von Bismarck als bonskanselier thans vervangt, dat die gevangenneming was geschied op bevel van den militairen kommandant, voor wiens ge dragingen niet de bonskanselier verantwoordelijk is, ge lijk met een maatregel van het departement van oorlog het geval zou wezen. De militaire kommandanten zijn van hunne handelingen alleen aan den koning verant woording schuldig. Na een vrij langdurige discussie ging de vergadering over tot de orde van den dag, en blijft dus de quaeslie der wettigheid van dr. Jacoby's arrestatie geheel en al onbeslist, gelijk trouwens wel te voorzien was. De militaire kommandanten zijn slechts verantwoordelijk jegens den koning en de koning is niet-verantwoordelijk; ziedaar de verhouding gekenmerkt der kommandeerende officieren in Pruisische districten ten aanzien der bevolking. Gisteren heeft te Florence de officieele aanbieding der Spaansche kroon aan den hertog van Aosta plaats gehad. Prins Amedaeus heeft daarop verklaard de kroon aan ie nemen en eene redevoering gehouden, welke een goe.- den indruk schijnt te hebben gemaakt. Het door ons reeds een paar weken geleden medege deeld bericht uit Washington dat de ambassadeur der Vereenigde Staten, de heer Motley, was teruggeroepen, wordt thans bevestigd. Deze bekende geschiedschrijver keert e<;hter niet naar Amerika terng, maar wordt in zijne diplomatieke betrekking vervangen. Laatste berichten. Versailles De Duitsche troepen hebben na een veldslag, welke iwee dagen heeft geduurd, de voorstad en het spoorweg station van Orleans heroverd en zijn gereed om de stad verder in te nemen Het uit Parijs uitgevallen leger is tot achter de Marne teruggetrokken. honden. De minister vanbuitenlandsche zaken Granville heeft in zijn antwoord aan vorst Gortchakoff te kennen gege ven, dat hij niet toegeeft dat Rusland zijne handelwijze kan rechtvaardigen. Hij verklaart echter dat de hoffelijke taal der depêche van vorst Gortchakoff hem doet hopen op het tot stand komen eener schikking. Engeland ver zet zich niet tegen het houden eener conferentie tot herziening van het tractaat van 1856. Versailles De Fransche troepen uit Parijs hebben zich, na ont ruiming van Champigny, te Greteil geconcentreerd. De generaal von Manteuffel is Rouaan binnengerukt. Stuttgardt. Het Wurtemberg8ch legerkorps heeft in den slag bij Parijs op Vrijdag 11. acht honderd acht en veertig man aan dooden en gekwetsten verloren. ïïit Frankrijk. Een Duitsch correspondent schrijft het volgende uit Frankrijk van den 30e« November. „Op verschillende plaatsen in de oostelijke streken van Frankrijk zijn sedert vier weken verschillende werkplaatsen opgericht, om kanonnen en mitrailleuses te vervaardigen. Voorg.1 is men te Toulon en Marseille ijverig bezig. In laatstgenoemde stad werden reeds on der groot gejuich twaalf nieuwe veldstukken beproefd. In sommige landstreken heerschteen bepaalde naijver, om mitrailleuses te leveren. De plaatsen die de kosten kunnen betalen om een zoodanig moordwerktuig te doen vervaardigen, genieten de eer dat het naar hen genaamd wordt. „Natuurlijk worden gedurig weer nieuwe uitvindingen in dat artikel gedaan. De ontwerpers van nieuwe model len hebben ook in de provinciën tegenwoordig druk werk. „Dezer dagen kwamen door Lyon weer een groote menigte Arabische, Maurische en Kabylistische vrijwil ligers die de voorhoede van een grooten troep uitmaken, welke zal volgen, en reeds in Marseille is geland. De wervingen worden in Algerie op groote schaal voortge zet, en als men voetvolk genoeg heeft zullen de „Gurns" te paard volgen. Gambetta slaat daardoor twee vliegen in éen klap; hij bevrijdt Algerie van gevaarlijke perso nen en krijgt soldaten, om het land te verdedigen. Het is wel waarschijnlijk, dat deze horden zoolang de oorlog duurt in Frankrijk zullen rondzwerven, en het ongeluk kige land kan zich dus op verschrikkelijke dingen voor bereiden, want deze Mauriers, Kabylen en Gums leggen in een vreemd land zich op niets dan roof en diefstal toe. „Het zullen inderdaad waardige kameraden voor de Garibaldianen zijn die den oorlog een karakter van woestheid zullen doen aannemen dat alleen tot groot nadeel voor het land kan zijn. Hoezeer de gedachten der Franschen reeds het kenmerk van ruwheid be ginnen aan te nemen kan blijken uit een artikel in de Independance de St. Brieux waarin een officier van gezondheid in allen ernst uit Dole schrijft „„De Pruisen hebben kapitein Barbaletrier gevangen genomen en hem, in strijd met het volkenrecht en de eischen der humaniteit, aan de beenen opgehangen, den buik opengesneden en hem vervolgens als mikpunt ge bruikt waarop verscheidene soldaten schoten, en de een een been, een ander een arm tot doel koos. De Corres pondence de Tours geeft dit verhaal ook medegedeeld onder het opschrift: Encore les procédés prussiens. „Garibaldi heeft aan den maire van Marseille getele- grapheerd dat zijne manschappen door koude, of regen belet worden om dienst te doen als zij geen wollen kle dingstukken krijgen, waarom hij dringend vraagt. „De schoonzoon van Garibaldi, generaal Lanzio, protes teert krachtig tegen de beschuldigingen die omtrent den partyganger en zijne manschappen overal worden verbreid, en de onderprefect van Autun verklaart, dat de berichten van het Journal de Macon „„zoo onwaar als zonderling zijn." „Gambetta heeft bevolen, dat een honderdtal ver schanste kampen moeten worden aangelegd, om tot oefenplaatsen voor de ^nationale en mobiele garden te kunnen dienen, en dat die arbeid „„binnen vijf dagen gereed moest zijn." Waarlijk wel een bewijs voor den fantastischen geest van den generaal. In die kampen zullen de op verschillende plaatsen gelegerde troepen worden samengetrokken en daardoor werkelijke middel punten voor aanvallende handelingen tegenover den vijand worden gevormd. De kosten moeten door de af zonderlijke departementen worden gedragen. „In ieder kamp zal een kommandant zijn met den rang van generaal, een instructeur met den titel van brigadegeneraal en voorts een geheele staf. Deze rangen kunnen zoowel door burgers als militairen worden be kleed, en de kommandant heeft de bevoegdheid, om alle benoemingen in het kamp te doenhij zelf wordt door het ministerie van oorlog aangesteld. „De uitrusting van de troepen in het kamp geschiedt voor rekening der departementen, doch als alles gereed is neemt de staat het onderhoud en betaling der soldij over. Als men bedenkt hoeveel de kosten van aanleg voor honderd kampen zullen bedragen, en welke lasten door de benoeming van zooveel generaals en verdere hoofdofficieren den staat worden opgelegd, dan kan men eenigszins berekenen, hoe duur de republiek aan Frank rijk komt te staan. „Er zullen ongeveer 250,000 man in die kampen worden bijeengebracht, die wekelijks tweemaal zullen worden gemonsterd en aan de militaire wet onderworpen zijn. De artillerie wordt geheel op kosten der departementen vervaardigdzoodra eene batterij gereed is wordt zij be spannen en geheel uitgerust naar het kamp gebracht, waar de artilleristen geoefend worden. De kommandan. ten der kampen zullen het recht hebben om reqaisitiea te doen plaats hebben." Brieven nit België. Brussel4. December. Leggen de neutraliteitswetten aan België de taak op om als gevangenbewaarder op te treden De gemeente autoriteiten in België beantwoorden deze vraag ontken nend, in strijd met het gevoelen van het ministerie. Terwijl dan ook de eerstbedoelde geneigd zouden zijn geweest om eenvoudig de Fransche geblesseerden uit de ambulances na hunne genezing weg te zenden en hen vrij te laten om naar Frankrijk terug te keeren of hier te blijven, heeft de regeering bevel gegeven om die ge vangenen aan baar uit te leveren, om hen te ïnterneeren. Het gerucht loopt dat hetzelfde ministerie, hetwelk zich zoo streng betoont tegenover de Fransche gekwet sten, eene geheel andere jurisprudentie heeft ten aanzien der Pruisische en Duitsche gekwetsten. In alle gevallen is het bekend dat convooien Duitsche gekwetsten door België zijn getrokken, vergezeld van een Pruisisch ge volg en de hnlp hebben ontvaDgen welke hun toestand ver- eischte, zonder dat men hun vertrek heeft verhinderd. Nu laat ik het feit daar dat men de gekwetsten der overwonnenen anders heeft behandeld dan die der over winnaars, Helaas met al onze beschaving heeft toch het vae victis nog niets van zijne bitterheid verloren Ver vloeking vergezelt nog altijd de schreden van den overwonnene en dit is eene reden te meer om de krach tige energie te bewonderen waarmede Frankrijk tegen den tegenspoed den strijd volhoudt. "Wat echter het recht van interneering betreft, hetwelk onze regeering zich toekent ten aanzien van gekwetsten, welke de publieke en bijzondere liefdadigheid heeft opgenomen van het slagveld, dit bestaat volstrekt niet- En daar de gemeente-autoriteiten nu in deze machteloos zijn de zaak is niet van hare competentie blijft er, terwijl in de kamer geen enkele stem opgaat ten gunste der gekwetsten, slechts éen zeer eenvoudig maar afdoend middel over. Het zal voldoende wezen dat een der alzoo onbillijk en onrechtvaardig geïnterneerde gekwetsten het gouvernement actioneere en zich van het uitvoerend ge zag beroepe op de rechterlijke macht. Dan lijdt het geen twijfel dat het te vellen vonnis voortaan de ongelukkige Fransche geblesseerden zal beschermen tegen de ellen dige hovelingschap jegens Pruisen. Hoe ongeloofelijk het ook schijne, blijkt het toch dat de Bonapartistische partij meer dan ooit voortgaat met intrigeeren ten gunste eener restauratie van het keizer lijk régime in Frankrijk. Brussel is het centrum dezer machinatiën. Men heelt het gerucht tegengesproken dat de ex-kei zerin Brussel zou zijn gepasseerd in deze week. Ik hoor echter dit feit bepaaldelijk bevestigen, door personen die in de gelegenheid zijn geweest om dit te weten. Men voegt er zelfs bij, dat, terwijl Eugénie zich naar Wilhemshöhe begaf, haar zoon, der ilitrailleusenprinzge lijk de Duitschers hem noemen sedert het gevecht bij Saarbrück, te Brussel zou zijn achtergebleven. Met welk oogmerk? Geen ander dan dit. De generaal Chan- garnier bewoont op de Place de la Monnaie, niet ver van de komedie, dezelfde kamers die hij reeds had toen de tweede December hem in ballingschap zond. Hij was dezer dagen alleen te huis. Zijn knecht was uit. Men tikt aan de deur en de generaal doet haar zelf open en bevindt zich tegenover den kleinen prins. Zijne verbazing was natuurlijk groot. Nadat de ge wone beleefdheidsbetuigingen waren gewisseld, vertelde de kleine Bonaparte aan den generaal dat zijne kansen om in Frankrijk terug te keeren zeer waren vermeer derd. Er is echter zeide hij nog een groot bezwaar» doch eën enkel woord van u kan dit bezwaar wegnemen. Van mij? zeide de generaal verwonderd. Ja, vervolgde de prins, en het is juist daarom dat ik alleen by u gekomen ben, zonder mijn gouverneur. Om in Frankrijk te kunnen terugkeeren moet er een regent schap in het leven worden geroepen. Terwijl mijne moe der en de maarschalk Bazaine, aan welke men eerst had gedacht, beide even onmogelijk zijn als mijn vader, vereenigt gij al de daarvoor gevorderde eigenschappen in u. De generaal stond van zijn stoel op en zeide aan deu prins dat hij voor die eer bedankte. Ziedaar wat dezer dagen door iemand, die gewoonlijk goed ingelicht is, in mijne tegenwoordigheid werd ver haald. Is het verhaal juist of niet ik geef het u onder alle reserves. Misschien is het slechts gedeeltelijk waar. Maar vergeet niet dat in onze dagen niets meer onmoge-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3