zouden dan iets nader komen bij hetgeen den Daam verdient van nationaal. Uit Rhijnsburg meldt men het volgendeTerwijl de eerste verbouw der bloemkool weinig voldeed, is die der late kool zoo goed gelukt, dat in de laatste jaren hiervan bijna geen voorbeeld is. Komt regen den oogst van veel veldgewas tot schade, voor kool komt hij daar entegen zelden te onpas. Geene plant, hoe klein ook, is zonder bloem gebleven, geen bloem, die ongeschikt kon geacht worden om te worden afgeleverd. Bij tal van verzendingen en aanvoer van vele andere plaatsen, waren de prijzen laag. Het meeste gewas in nu van het veld verdwenen, zoodat eerlang de verzendingen ophouden. Voor den inmaak is echter ruim gezorgd kunnen worden duizenden vaten kregen reeds hunne bestemming naar het buitenlandzeer veel wordt er nog voor gereed ge maakt, voor Australië niet uitgenomen. (Leidsche cour.) Te Onstwedde was het schoolfeestden ganschen dag chocolade,broodjes, prenten met sigaren, wandelen en zingen. Meester de Haas, pas benoemd, gaf dit feest, en twee honderd en éen kinderen waren opgekomen, ten einde van zijn attentie te profiteeren. Daags daarna, toen meester de getrakteerden zou vergasten op lezen, schrij ven, rekenen, enz. waren er zes ennegentig present. De brug, welke, ten behoeve van den internationa len spoorweg van Neuzen naar Mechelen, te Temsche over de Schelde is gelegd, is den 30«> November plechtig ingewijd, bij welke gelegenheid de aartsbisschop van Mechelen in de Fransche taal eene rede heeft uitgesproken, die door den burgemeester van Temsche beantwoord is. Bij de salvo's, na de inzegening, is de plechtigheid gestoord, daar het stuk geschut, waarmede gevuurd werd, gesprongen is, tengevolge waarvan een der kanonniers doodclijk is gewond en de andere zijne rechterhand verloren heeft. De brug is 360 meters lang en rust op zes pijlers, van welke de drie middelste 70 meters van elkander verwijderd staan; zij is door een Parijschen ingenieur gebouwd en kan een gewicht van 360,000 kilogram torschen. In het Handelsblad leest men „Naar wij van verschillenden zijden met de meeste ze kerheid vernemen is binnen kort eene belangrijke ver andering te wachten in de samenstelling van de redactie van ons blad. „Daarbij wordt door sommige bladen de naam ge noemd van den hoogleeraar Quack, en door anderen een Leidsch hoogleeraar. „Het vreemdste van de geschiedenis is, dat aan het Handelsblad zelf, noch bij de directie, noch bij de eige naars, noch bij de redactie iets ter wereld van de zaak bekend is en er zelfs niet over werd gedacht. Met be langstelling dus zien wij naar verdere berichten uit." Te Sneek heeft zich eene sub-commissie gevormd voor het Multatuli-fonds, die door de aanbieding van inteekeninglijsten tot het bevoegde doel hoopt mede te werken. De gemeenteraad van A.rnhem heeft besloten, aan het comité voor het in 1871 aldaar te houden 10e Neder- landsch nationaal zangersfeest eene som van 1500 voor eventueele tekorten te waarborgen. Aan een brief uit Carlsruhe, in de Nieuwe Rotter- damsche courant voorkomende, wordt het volgende ontleend. „In de kleine pers wordt een hevige strijd gevoerd over verschillende veranderingen in het personeel van het tooneel. De vrees, dat het bekende theater van Carls ruhe, het geliefde toevluchtsoord der inwoners, zoo lang geleid door den uitmuntenden directeur dr. Eduard Devrient, na diens ontslag zou gaan kwijnen, schijnt niet ongegrond te zijn geweest; maar dit kan door de bevol king niet lijdelijk geduld worden. Yan alle zijden ont vangt de pers stukken tegen de nieuwe directie, en het ware niet vreemd, wanneer men zich verstoutte eindelijk eens de étiquette van het hoftheater te vergeten en on der de voorstelling tot eene afkeurende demonstratie over te gaan. Het theater grijpt te diep in het Duitsche volksleven, dan dat men niet tegen verval zou waken. Het gaat hierbij echter, als met vele zakende raenschen zijn zelden tevreden. Toen Devrient met de leiding was heiast, klaagde men dat hij te klassiek was en te weinig voor opera en kluchtspel over had. Heden Sbakespeare, morgen Schiller en overmorgen Lessing, dat is te veel van bet publiek gevergd. Eindelijk komen Sophocles en Euripides nog tevoorschijn. Dat gaat te ver. Zoo hoorde men dagelijks. Devrient echter was te zelfstandig en te vast overtuigd, dat het tooneel ten doel heeft de ontwik keling en beschaving te bevorderen, dan dat hij zich aan dergelijke meeningen stoorde. De oppositie vermeerderde jaarlijks, maar de directeur werd met het toenemen zijner jaren niet handelbaarder. Hij verstoutte zich in eenen win ter alle stukken van Sbakespeare op te voeren. Eene zekere eigenzinnigheid beroofde hem eindelijk van de gunst van het hof, en toen de groote man zijn 50jarig feest als tooneelspeler en dirigent herdacht, bewaarde het hof een welsprekend stilzwijgen. Nog korten tijd bleef hem de directie toevertrouwd. De ouderdom was een geschikt voorwendsel om hem, onder dankbetuiging, eervol pen sioen toe te kennen, en weinig dank oogstte hij van het publiek, evenmin als van zijn personeel, dat hem zoo veel verplicht is. Doch nauwelijks is hij van het tooneel verdwenen, of men ontdekt dat de ziel van het theater ontbreekt. Het repertoire ontlokt scherpe aanvallende nieuwe engagementen wekken de verontwaardiging der abonnenten, de nieuwe directeur wordt veroordeeld, enz." De Will the Wisp deelt het volgende gesprek mede De koning van Pruisen: Hebt gij alle franc-tireurs doen doodschieten Von Moltke: Allen sire! De koning: Hebt gij al hunne huizen verbrand? Von Moltke: Overal waar mij dit mogelijk was, sire! De koning: En hebt gij de oude lieden en de kinderen voor altijd het stilzwijgen opgelegd? Von Moltke: Yoor eeuwig, sire. De koniug: Zoo laat ons dan bidden. Uit Peursum wordt gemeld: Als men de geruchten gelooven mag, dan is den schoenmaker Arie Schrent alhier een zeldzaam geluk ten deel gevallen. Een stuk steenkool, gelukkig te groot voor den kachel, willende kleinmaken, ontdekte hij daarin een diamant van bui tengewone grootte en hooge waarde. Zaterdag avond te 8 uur is te Tilburg de groote wol- fabriek van den heer G. van Spaendonck, op den heuvel, geheel afgebrand. De brand, waarvan de oorzaak onbe kend is, nam bij den aanvang zoo hevig toe, dat een aan tal werklieden verplicht was door de vensters der boven? verdiepingen te springen, tengevolge waarvan twee personen dusdanig zijn gewond, dat men voor hun leven vreest. Men zegt zelfs, dat éen hunner reeds overleden is. De schade is aanzienlijk; alles is tegen brandschade verzekerd bij drie verschillende maatschappijen. (N. Rolt. cour.) Te Straatsburg heeft men een geheime post-expe- ditie ontdekt, waarmee over Bazal geregeld brieven naar Tours werden verzonden. De personen, die zich daarmee bezig hielden, zijn gevangen genomen. Evenzeer zijn te Straatsburg gearresteerd de aanplakkers van leugenach tige depêches van Fransche overwinningen. Nabij Verdie, een balt vanden Central- Pacific rail way, had een rooverbende die zich op den trein bevond zich meester gemaakt van den goederenwagen benevens de locomotief. Zij haakten dezen van den trein af, na nog eerst 41600 dollars uit het ambulante postkantoor te hebben gelicht, en spoorden daarna met hun roof heen. Dezelfde trein werd later nabij Toans bij de Nevada door roovers aangetast, die de ijzeren geldkist in den postwa gen forceerden en een bedrag van ruim een milioen er uit roofden. Een andere brutale aanval van vijf ban dieten had plaats in de nabijheid van Pequos. Men was hen reeds op 'tspoor; zij schenen deserteurs uit het fort Hallich te zijn. Volgens de laatste berichten uit San- Francisco en Salt-Lake-City waren de roovers door de Mormonen in hechtenis genomen er bestond hoop dat de ontvreemde gelden nog zouden terechtkomen. Het lijk van den kolonel Pemberton, correspondent van de Londensche Times, 'twelk, door zes kogels door boord, op het slagveld bij Sedan is gevonden, is over den staatsspoorweg te Antwerpen aangebracht en aan boord der naar Londen vertrekkende stoomboot Baron Osy ingescheept. Te Claye, een dorpje op een mijl afstand van Ver sailles, zag men voor een 14 dagen nog slechts een twaalftal Fransche boeren. Zaterdag jl. zijn er 60 en sedert nog 120 teruggekomen. Van waar? In den omtrek van het dorp zijn uitgestrekte, sommige zeer diepe kel ders; daarin waren de verschrikte dorpelingen met de hunnen voor den vijand gevlucht, terwijl deze hunne huizen, magazijnen en tuinen in beslag nam. DeDuit- schers graven dagelijks in den omtrek van Parijs dui zenden flesschen wijn uit den grond op. Ten aanzien van het breken van den tweeden trans-atlantischen kabel, verneemt men dat dit geschied is bij de pogingen om den eersten, die reeds sedert eeni- gen tijd defect was, op te visschen. De communicatie met de nieuwe wereld heeft nu uitsluitend met den Franschen kabel plaats. Het is gebleken dat de breuk plaats heeft gegrepen omtrent 60 mijlen van Newfoundland. Een stoomschip is daar terstond heen gezonden en men hoopt den kabel te kunnen herstellen voor den winter zoo streng wordt, dat hij deze werkzaamheden te bezwaarlijk zou maken. In de Beiersche gemeente Mering is een strijd uit gebroken tusschen de catolieke gemeente en de hoogero geestelijkheid, vreemd genoeg in de catholieke kerk, en wel naar aanleiding van het onfeilbaarheidsdogma. De bisschop van Augsburg heeft aan deu pastoor van Mering een verklaring van adbaesie gevraagd aan het dogma. De pastoor weigert. De bisschop zond daarop een vicaris om bij de geeste lijke handelingen van den pastoor tegenwoordig te zijn, m. a. w. een dwarskijker. De pastoor wil den vicaris wel in de pastorie hebben, maar als gast; geen godsdienstige handelingen zou hij mogen verrichten zonder zijn toe stemming. De priester ging voort de mis te bedienen, alsof er niets was gebeurd. De bisschop van Augsburg zond daarop een commis saris naar den pastoor om hem tot onderwerping aan te sporen, en bovenal om geene kerkelijke handelingen meer te verrichten; de pastoor weigerde. De bisschoppe lijke commissaris vervoegde zich bij het kerkelijke be stuur en maakte de leden opmerkzaam, dat zij een pastoor j die in verzet kwam tegen zijn bisschop, niet mochten ondersteunen. De leeken waren echter van dezefde soort als de geestelijke, en ook de commissaris vertrok-onver- richterzake. Eenige dagen later kwam een nieuwe bisschoppelijke zendeling, voorzien van den grooten ban, indien de pas toor opnieuw weigerde. De pastoor had nog geen lust; de bisschoppelijke gezant begaf zich daarop ter bestemder uur naar de kerk en deelde de gemeente tot haar stich ting mede, dat de pastoor geschorst was en dus geen kerkelijke handeling van hem meer wettig was, en het groote zonde was de kerkelijke verrichtingen van zulk een pastoor bij te wonen. In plaats van zich te verwij deren bleven de vrome catholieken zitten en verschenen den volgenden Zondag veel talrijker voor hun ouden pastoor dan anders. Men is zeer benieuwd wat de afloop van deze geschie denis zal zijn. Hel vaderland.) Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 6ea dezer: G. J. Dekkers, jm. 20 j. met A. F. van Hartings- veldt, jd. 21 j. (Van 26 November tot 3 December). Vlissingen. Gehuwd: P. Adamse, wed>\ van M. Ver- hage, 63 j. met W. C. Geldof, weck van M. van Sun- dert, 42 j. P. Brasser, wedr. van G. Looyse, 48 j. met N. Malefijt, wede. van F. Klappert, 37 j. Bevallen: M. Huilmand, geb. Thienpond, z. J. Uivel> geb. Ferron, z. M. van Dijk, geb. van Dis, z. M. J. Meyer, geb. de Munck, d. E. Hamme, geb. de Beer, d. J. C. vaü der Steen, geb. Harte, d. J. H. Loekemeyer, geb. van Offenbeek, d. H. Wisse, geb. de Witte, d. Overleden: N. J. Machielsen, wede vau J.G. Mauzer, 86 j. J. C. van Kleven, d. 1 j. J. W. Sevenhuysen, man van J. M. van Scheijen, 45 j. J. Dekkers, man van A. Franke, 73 j. J. Bruinsma, jm. 45 j. C. Karreeman, wed6, van J. Staats, 77 j. T. Hector, z. 11 m. Gobs. Bevallen: H. J. Dodmond, geb. Le Roij,z.Chr.K Kramer, geb. Verplakke,d. Overleden: Corn*. Gelok. jm. 78 j. M. Zandee, wed*. B- Wisse 68 j. Zierikzee. BevallenE. van den Houten geb. Blom, d. A. M. Gerards, geb. van Oost, d. E. Hillebrand, geb- Lookman, d. W. Kister, geb. van Almenkerk, d, L. Ocht- man, geb. van der Maas, z.J. van der Welle, geb. Hofman, d. Overleden H. Ploeg, z. 8 m. Tliermometerstand. 3 Dec. 'sav. 11 u. 32 gr. 4 's morg. 7 u. 26 gr. 's midd 1 u. 28 gr. 's av. 11 u. 25 gr. 5 'smor. 7 u.32 gr.'smidd. 1 u.37 gr.'sav.6u.38gr. öuitcrtlanö. Algemeen overzicht. Het wordt hoogst bezwaarlijk om de waarheid op te maken uit de verschillende depêches omtrent de krijgs- gebenrtenissen der laatste dagen rondom Parijs, daar zelfs de berichten van koning Wilhelm aan de koningin, welke tot dusverre als boven alle verdenking verheven werden beschouwd, ook al niet meer te vertrouwen zijn. Koning Wilhelm is te haastig om aan zijne gemalin de goede tijding der inneming van Fransche stellingen te vermelden, zoodat in een volgende depêche rectifi cation moeten worden gegeven. Het vertrouwen op de koningstelegrammen is dan ook nu totaal verdwenen- Overigens wordt het bericht van Duitsche zijde, dat de Fransche opperbevelhebber na den slag op 30 November eene wapenschorsing heeft gevraagd om zijne dooden te begraven, in een per luchtballon uit Parijs ont vangen bericht in geheel tegenovergestelden zin gele zen. De Duitschers zouden namelijk na genoemden slag eene wapenschorsing van zes uren hebben gevraagd om hunne dooden en gekwetsten van het slagveld weg te

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2