\°- 288. Maandag 1870. OURANT. 5 December. Middèlburg 3 December. Burgemeester en wethouders van Middelburg heb ben de volgende benoemingen van ambtenaren ter gemeente-secretarie gedaan: tot commies de heer P. 11. Martin, thans klerk; tot klerk de heer F. W. Hering, tot dusver adjudant-onderofficier bij het depot-bataljon van het regiment infanterie alhiertot commies voor de; bevolkingsregisters de heer J. S. Frederiks, thans klerk, en tot klerk voor de bevolkingsregisters de heer A. II. Kommers, alhier. Naar aanleiding van het adres van den heer H. M. Jan sen aan de tweede kamer der staten-generaal ter be koming eener subsidie voor een stoomvaartverbinding tusschen Ylissingen en Amerika, is'door de kamer van koophandel en fabrieken te Ylissingen een adres inge zonden aan genoemde vergadering, waarbij verzocht wordt het verleenen eener subsidie, aan wie dan ook, in beginsel te willen aannemen. De heer R. Koole heeft voor zijne benoeming tot lid van de kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee bedankt. De eerste kamer der staten-generaal heeft eergisteren een barer leden verloren, door het overlijden, te Zevenaar, van jonkheer in'. C. E. J. F. van Nispen tot Pannerden. De overledene had den ouderdom van 63 jaren bereikt. Onderwijs. Dr. Middendorp, belast met het onderwijs in de ana tomie aan de hoogeschool te Groningen, heeft bedankt voor de hem dezer dagpn aangeboden betrekking aan de geneeskundige school tc Oasaka, in Japan. Jl. Dinsdag werd door den gemeenteraad van Sluis tot hulponderwijzer benoemd de heer H. M. Hubregtse, te Retranchement, in de plaats van den heer P. A. Kom mers, op zijn verzoek eervol ontslagen, en zulks met in gang van 1 December. Tevens werd tot derden hulponderwijzer benoemd de heer II. C. Bakker, te Ylis singen, om den eersten Januari 1871 in dienst te treden. Met de benoemden stond op het drietal de heer W. J. Dormaar te Middelburg. Shilsoh iceekblad.) Marine en leger. Zr. Ms. kanonneerboot n°. 35 zal in het begin der vol gende week in dienst worden gesteld, onder bevel van den luitenant ter zee lc klasse J. P. Mercier, om gedu rende den winter te Brouwershaven te worden gestatio neerd. De heer C. J. Smith, tijdelijk geplaatst geweest als le officier aan boord van Zr. Ms. drijvende batterij Nep tunes, liggende te Nieuwediep, is benoemd als komman- dant van het flotille-vaartuig Soestdijk, om daarmeë binnen 14 dagen naar Suriname te vertrekken. Metdenllcn dezer worden geplaatst op Zu Ms. ram- schip de Schorpioen, de luitenant ter zee 2--' klasse J. A Venning, en op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord de adelborsten le klasse J. C. Jeekel en A. W. F. C. van Woerde; terwijl met den l«n Januari aanstaande worden geplaatst op Zr. Ms' wachtschip te Amsterdam de officier van gezondheid 2e klasse C. Noordewier, en op Zr. Ms. ram schip de Schorpioen de officier van gezondheid 2e klasse J. van Lith Harrebomée. De luitenant ter zee 2C klasse E. Haitsma Muiier, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 23«" November jl. in Nederland terugge keerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram is het koloniaal stoomvaartuig Argus, onder bevel van den luitenant ter zee lc klasse P. J. llo- senwald, den lcn dezer te Port-Saïd aangekomen,oa zou den volgenden dag van daar vertrekken. Alles ,v as wel aan boord. (Staats-cur.) Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft eergisteren de volgende vonnissen uitgesproken. Johannes Passenier, oud 51 jaren, timmerman alhier, was beklaagd van bedelarij bij verschillende personen in ^«g^reente Koudekerke. Hij is schuldig verklaard aan 'liet hem ten Gaste gelegde feit, gequalificeerd als bede larij ïïTèëne plaats voor welke eene openbare inrichting tot voorkoming van bedelarij bestaat en veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Maria Provoost, wonende in de gemeente Oostburg, was mede beklaagd van en is bij verstek schuldig ver klaard aan bedelarij, onder de gemeente Schoondijke be gaan. Zij is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Jan ^eunis van der Kuyl, herbergier en werkman te Vlissingen, was beklaagd, dat hij in de maand October jl. zijne huisvrouw na eene woordenwisseling aangegre pen heeft, zoodat zij op den grond gevallen en aan het hoofd verwond is. Hij is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren zonder dat daardoor eenigerlei ziekte' of beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, in eenzame opslaiting te ondergaan, alsmede eene geld boete van 8 en in de kosten. Sara van de Luyster, vrouw van A. Israel, arbeid ster onder Zuidzande, was beklaagd van diefstal van ongeveer drie liter aardappelen op het land van den landbouwer J. F. Doens, bij wien zij destijds tegen loon als arbeidster in dienst was. Zij is schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende ten nadeele van haar meester, en veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Petrus Johannes van Kerkvoorde, tapper te Vlis singen, cn zijne huisvrouw Lamberta Johanna de Rooy, waren beklaagdde eerste dat bij den 28«n October jl. de ten zijnen huize inwonende publieke vrouw Frederika Hakvoort moedwillig aangevallen, op den grond gewor pen en geslagen heeft, en heiden dat zij die vrouw de kleeren die het eigendom der beklaagden waren van het lijf hebben gescheurd. De rechtbank heeft de ten laste gelegde feiten onbewezen verklaard en de beklaagden mitsdien vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Johannes Weiand, voerman te Breskens, was be klaagd dat hij den 15eó November jl. tegen Anna Maria Spies in het openbaar o.ider anderen gezegd heeft dat zij „een oude h..r" was. Hij is schuldig verklaard aan het in 'topenbaar iemand toevoegen van smaad- en scheld woorden, en veroordeeld tot eene geldboete van 8, alsmede in de kosten. Valentinus van de Walle, oud 35 jaren, arbeider onder St. Laureyns (België), was beklaagd, dat hij in de maauden Mei, Juli en October dezes jaarsop drie ver schillende tijdstippen te zamen 13 elzen persen, dienende ter afsluiting eener weide, ten nadeele van de landbou wers de gebroeders Fokke te Eede arglistig heeft weg genomen en zich toegeëigend. Hij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf, benevens in de kosten. Eergisteren is voor den hoogen raad de behandeling aangevangen der zaak van den heer van Angelbeek, laat stelijk raadsheer in het hooggerechtshof van Nederlandsch- Indië, tegen den staat der Nederlanden. Onder de ver schillende door hem ingestelde vorderingen komt voor eene som van 7800 voor den overtocht per mail van zijn uit vrouw en 10 kinderen bestaand gezin, alsmede toe kenning van 1400 traktement 's maands sedert April jl. als ware hij in activiteit, omdat het he n verleende ont slag met pensioen in strijd zon wezen met de wet en hem dit, als hij het niet zelf vraagt, slechts door den koning in bepaalde gevallen kan worden verleend, maar niet door dea gouverneur-generaal. De eischer heeft zelf zijne vorderingen breedvoerig toegelicht. De heeren A. de Pinto cn van der Linden hebben namens den staat de ongegrondheid en niet-onU ankelijkheid van den eischbetoogd. De hoogeraad, burgerlijke kamer, heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak van J. P. Buteux, eischer tegen den staat der Nederlanden, verweerder, betrekkelijk de vordering, om aan den eischer uit te keeren eene som van 1000, met de rente sedert 1 Augustus 1847, als be drag van een niet uitgeloot aandeel in eene geldleening waartoe door den eischer als aandeelhouder was bijge dragen ten behoeve van den aanleg van het kanaal Stee- nenhoek. De hooge raad heeft de vordering des eischers gegrond verklaard, haar toegewezen en den staat tot betaling der hoofdsom, renten en kosten veroordeeld. Die geldleening was goedgekeurd bij kon. besl. van 2 Jan. 1826 n<>. 78. Dit arrest is, omdat er nog vele dergelijke aandeelhou ders zijn, van belang. Gemengde berichten. Gisteren is de zevende spanning van de brug over het Llollandsch diep bij Moerdijk' met gunstigen uitslag op de pijlers n. 7 en 8 geplaatst. De gemeenteraad vau Rotterdam heeft eergisteren besloten tot den aanleg van drie nieuwe straten in de polderstad. Dit plan heeft niet alleen ten doel de circu latie te vergemakkelijken, maar beoogt vooral verbete ring van den gezondheidstoestand, door vermeerdering van lucht en licht. Tot tweeden geneesheer, aan het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te 's Hertogenbosch is benoemd dr. W. L. H, Strijbosch aldaar. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten eene oproeping te doen van sollicitanten voor dc betrekking van archivaris der gemeente, op eenjaar wedde van/1200, voorloopig voor vijfjaren. Z. M. de koning heeft aan H. J. Temmen, die we gens opzettelijke brandstichting door het provinciaal ge rechtshof in Groningen is ter dood veroordeeld, kwijt schelding van die straf verleend en haar veranderd in een correction eel e gevangenisstraf van vijfjaren. Het steeds heerschen der kinderziekte te Utrecht heeft den hoofdcommissaris van politie aldaar, den heer Vermeijs, in de afgeioopen week aanleiding gegeven om eene uitnoodiging te richten aan de verhuurders van rij tuigen tot het bijwonen eener bijeenkomst. Aan die uit noodiging is door een groot aantal rijtuigverhuurders voldaan. De heer Yermeijs wees hen op de groote ver antwoordelijkheid die, bij het bestaan eener besmettelijke ziekte, op hen rustte en op hun plicht oin streng toe te zien dat door hunne rijtuigen de besmetting niet werd voortgeplant. Hij wenschte dat de rijtuigverhuurders den moed zouden hebben, hunne rijtuigen te weigeren tot het vervoer van personen uit besmette gezinnen, en dat voor het begraven van kinderlijkjes, vooral van aan besmettelijke ziekten gestorvenen, een afzonderlijk zwart geschilderd en voor een ander doel niet te gebrui ken rptuig zou gebezigd worden. Uit Londen wordtgemeldt dat de in 1865 tusschen Engeland en Amerika gelegde onderzeesche telegraaf kabel gebroken is. Voor een paar dagen kon men het aantal personen die Parijs hadden verlaten om aardappelen te rooien, bij duizenden tellen. De Saksische troepen, voor wier terrein dit plaats had, poogden hen door allerlei teekenen te overreden om zich te verwijderen toen dit niet aan het doel beantwoordde, schoot men eerst over hunne hoof den, en ten slotte vuurde men in den blinde op den hoop waardoor verscheidene personen werden gekwetst. On der een luid gejammer ging men op de vlucht, behalve de weinigen die door hunne wonden buiten de mogelijk heid waren, om het gegeven voorbeeld te volgen. Niet lang daarna verscheen een parlementair met een ambulaucewagen en een geneeskundige, teueiude de gekwetsten weg te balen. Men vernam van die personen dat een tallooze menigte vrouwen zich naar het hotel

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1