MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1 December. i\°- 285. 1870. Middelburg 30 November. In de lieden namiddag gehoudon zitting van den ge meenteraad van Middelburg zijn onder meer de volgende zaken behandeld. Aandr. j. p. Berdenis vanBerlekom is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gemeentegeneesheer. Evenzeer is eervol ontslag verleend, mede op verzoek, aan den heer J. W. Gerstenhauer Zimmerman als leeraar in het handteekenen op de burger-avondschool alhier, en in zijne plaats benoemd de heer J. O. van der Meer MQhr, leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool. Aan J. Gilde is voor den tijd van 98 jaren 74 centiare gemeentegrond in de laagte bij het Noordböhverk in erfpacht afgestaan, ad 15 cent per centiare, teneinde daar eene woning te bouwen. Een verzoek van L. Munters, herbergier buiten de havenbarrière, om afstand van een stukje grond aan den hoek van den Nieuwlandschen weg, nabij het omgelegde Arnemuidsche voetpad, met het doel om daar tijdelijk een loods te plaatsen ter uitoefening van zijn bedrijf, aange zien hij eerlang tengevolge der spoorweg- en kanaal- werken zijn tegenwoordige woning moet verlaten, is, in overeenstemming met- het advies van den gemeente- bouwmeester, afgewezen. Naar aanleiding van een ingekomen missive van de kamer van koophandel en fabrieken alhier is besloten, aan de tweede kamer der staten-generaal een adres te richten ter ondersteunning van dat van den heer M. H. Jansen, houdende verzoek om toezegging eener rijks subsidie ten behoeve ecner stoomvaart op Amerika. De redactie van dit adres is aan burgemeester en wethouders opgedragen. Uit eene ingekomen missive van gedeputeerde staten is gebleken dat de Israelietische begraafplaats, volgens het gevoelen van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, behoort gesloten te worden. De hiertoe betrekkelijke stukken zijn voorloopig voor de leden ter inzage gelegd. Eenige voor de oudheidskamer ontvangen geschenken zijn in dank aangenomen. Door burgemeester en wethouders is, in overleg met den inspecteur van het middelbaar onderwijs, een voor stel gedaan, om in de door het aan den heer C. L. van Sorge verleend ontslag opengevallen betrekking van leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de burger-avond school, te voorzien door de benoeming van een leeraar op eene jaarwedde van f 500, in plaats van f 150 zooals de vorige titularis genoot. De beslissing is hierop aan gehouden. Naar aanleiding van de beraadslaging bij de behande ling der gemeentebegrooting voor 1871, voor wat betreft de herstelling van een muur bij de stadsschuur, is door den gemeentebouwmeester een verzoek ingediend om dienaangaande eene enquête in te stellen. Burgemeester en wethouders hebben zicb met dit verzoek vereenigd en voorgesteld, om de verlangde enquête te doen plaats hebben door drie buiten de gemeente wonende deskun digen en daartoe uit te noodigen de gemeente-bouw meesters van Ylissingen, Zierikzee en Goes. Dit voorstel is met 12 tegen 3 stemmen aangenomen. De heeren Lantsbeer, Mathon en Fokker verklaarden zich tegen het voorstel. De begrooting der leenbank voor 1871 en de rekening van het burgerlijk armbestuur, betreffende de verpleging van elders armlastigen over 1869, zijn goedgekeurd. Tot onderwijzeres in de gymnastiek, op een jaarwedde van f 400, is benoemd me juf vrouw M. M. Faro met 11 stemmen. Op mejufvrouw P. S. Bos, mede op de voor bracht geplaatst, werden 4 stemmen uitgebracht. Daar mr. P. Romeyn verzocht had niet in aanmerking i-komen voor de betrekking van lid der plaatselijke „ehoolcommiseie, waartoe hij mede was voorgedragen, is de voordracht aangevuld met jonkheer mr. L. F. van Panhuys als tweeden candidaat. Laatstgenoemde is be noemd met 7 stemmen, terwijl jonkheer mr. C. de Jonge 6 stemmen verkreeg en 2 biljetten oningevuld waren. Tot agent van inkwartiering is met 8 stemmen be noemd de heer Heering, adjudant-onderofficier bij het depot-bataljon der infanterie alhier. Op den heer G. W". Vroone waren 4, op de heeren L. F. Krijger en C. L. "Wagner ieder 1 stem uitgebracht, en 1 biljet was oninge vuld ingeleverd. In een volgend nommer geven wij het meer uitvoerig verslag. Te beginnen met den 6™ December a. zal het rijks telegraafkantoor te Hulst alle werkdagen geopend zijn des voormiddags van 9 tot des namiddags 2 en van 4 tot 7 uren des a vonds. De dienstregeling voor de Zondagen blijft onveranderd. De. Staats-courant van heden bevat het koninklijk be sluit ypn den IB*11 November jl., waarbij de wet van 7 April 1869 (Staatsblad n°. 57),.alsmede de koninklijke besluiten van 16 October 1869 (Staatsblad n°. 159 en 160) en 9 November 1869 (Staatsblad n°. 167) toepasselijk worden verklaard op het gewicht voor geneesmiddelen, drogerijen en chemicaliën. In hetzelfde nommer is opgenomen het koninklijk be sluit van den 21«n November jl.,regelende de vergoeding van reis- en verblijfkosten aan den secretaris-penning meester van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, waarbij deze gerangschikt wordt in de derde klasse van het tarief, vastgesteld bij koninklijk besluit van 15 December 1849 (Staatsblad no. 62). Benoemingen en besluiten. onderwijs. Eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Januari 1871, aan m'1. C. J. Pieké als schoolopziener in het derde schooldistrict van Zer'and, en hij met ingang van gemeld tijdstip benoemd tot schoolopziener in het eerste district dier provincie. schutterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. K. van den Brink en J. H. Jansen, beiden als lcn luitenant, en O. II. J. Steenberg als 2e« luitenant bij het 3e bataljon rustende schutterij in Zeeland. belastingen. Op verzoek eervol ontslag uit 's-rijks dienst verleend aan J. van der Veen, controleur der directe belastingen en het kadaster te Utrecht, bij ko ninklijk besluit van 7 November jl. in dezelfde betrek king verplaatst naar Assen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hoogeveen c. a. J. F. Schijf, thans ontvanger derzelfde middelen te Wijk bij Duurstede c. a. Onderwijs. Volgens het verslag der commissie belast met het in 1870 afnemen van het examen bedoeld bij art. 4 van het koninklijk besluit van 10 September 1864, Staatsblad n°. 93, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Nederlaudsch Indië, hadden zich voor het examen a aangemeld 42 candidaten, waarvan slechts 36 zijn opge komen en 19 zijn toegelatenvoor b waren 52 candida ten aangegeven, waarvan er 4 niet zijn opgekomen en 9 afgewezen, zoodat er 39 zijn toegelaten. De candidaten die voldoend examen hebben afgelegd, zijn de volgende: examen a. J. Peelen, H. E.Steinmetz, H. F. Veenstra, P. M. L. de Bruyn Prince, J. A. Wijnma len, W. C. C. Bleckmann, A. J. J. van Steyn, A. van der Ven, C. H. M. Ie Roux, E. B. Masthoff, C. Verburgh, P. T.Couperus, J. R. Couperus, V. L. de Lannoy, C. H. W. van der Moore, F. la Fontaine, G. Arntzenius, H. W. L. Baud, P. J. Voorstad. Examen b. mr. D. J. M. P. Mulder, A. J. Sloot, W. O. Gallois, L. T. Wesly, J. H, H. Gubbels, mr. F. J. Tyndall de Veer, J. M. G. Numans, W. A. van Aken, G. van Gen- deren Stort", P. F. Sijthoff, A. J. Haaxman,L. G. Mans- feld, J. Vijzelaar, D. H. Fraenkel, B. T. W. van Hasselt, mr. K. A. de Jongh, A. C. Vreede, A. H. Westra, H. W. Peters, mr. A. A. de Vries, mr. J. F. J. Pliester, H. R. Bookmaker, J. L. J. A. Ruyssenaers, K. A. Schneider, J. C. Dirksen, E. A. 0. T. W. C, Gasinjet, M. A. F. Goos- sens, G. de Heer jr., A. C. Schepper, J. van Wijk, W. H. de Jong, A. van der Ploeg, G. J. Harrebomée, K. W. Mac Donald, J. H. D. van der Palm, A. W. C. Ver- wey, H. E. D. Engelhard, W. H. W. de Koek, ml'. D. J. van der Feltz. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Nieuw- en St. Joosland de heer Chr. Knap, predikant te Noordwijk-Binnen. Met den beroepene wa ren op het drietal geplaatst de heeren P. Deetman pre dikant te Bennekom, en C. C. J. Hiebendaal, predikant te Driel bij Arnhem. Marino en leger. De etat-major van het den 27™ dezer van Nieuwediep naar West-Indië vertrokken stoomschip 4e klasse Amstel is aldus samengesteld kommandant de luitenant ter zee le klasse D. A. Coomans de Ruiter; de luitenants ter zee 2e klasse C. A. Woldringh, jonkheer F. G. M. van der VVijck en S. H. Binkes; de officier van gezondheid 2C klasse B. H. Thamson en de officier van administratie 3c klasse W. E. Muller. Gemengde berichten. Jl. Zondag avond is in de schuur van de weduwe van Kemrike, te Hulst, door onbekende oorzaak brand uitge broken. Eene kalfdragende koe is in de vlammen omge komen. Een rund is half verbrand uit het vuur gehaald en den volgenden dag afgemaakt moeten worden. De schuur met het daarin aanwezige graan en hooi is geheel verbrand. Van het aangrenzende woonhuis zijn slechts de deuren die in de schuur uitkwamen door de vlammen vernield. Schuur en vee waren tegen brandschade ver zekerd. De inwoners van Thionville hebben gedurende het bombardement zeer veel geleden, want de omstreken waren onder water gezet en daardoor de kelders in de stad volgeloopen, zoodat men daarin geen schuilplaats kon zoeken. Als een in den naag loopend gerucht wordt door net vaderland gemeld, dat onderhandelingen zouden gevoerd worden over den verkoop van het buitengoed Het kleine Leo, gelegen achter het Huis ten bosch, aan de ex-keizerin Eugënie van Frankrijk, die, naar men zelfs zegt, op haar terugreis van Willemshöhe naar Engeland in den Haag een dag zou vertoefd hebben, om het buitengoed in oogenschouw te nemen. In Het vaderland vaii heden wordt echter gemeld dat bedoeld gerucht onwaar is. -^- In de geldleening voor de kanalisatie der provincie Groningen ad f 489,000 is aldaar slechts tot een bedrag van f 108,000 ingeschreven. Het gipsmodel voor het standbeeld van Boerbave is door den heer Stracké thans in de ware grootte ge heel voltooid. Het beeld stelt Boerbave voor in bet cos- tuum van professor; hij houdt in de eene hand een boek met eeno Grieksche inscriptie, met de andere hand heft hij den mantel op. Het beeld zal bij den heer Enthoven te 's Gravenhagc in brons worden gegoten. De jury, benoemd door Z. M. den koning tot toe kenning der koninklijke medailles op de tentoonstelling der maatschappij Arti et Amicitiae, heeft bekend ge maakt dat de kleine gouden medaille (aanmoedigings medaille) is toegewezen aan den heer Ph. Sadee te 's Gra- venhage, en de groote gouden medaille met het daarbij behoorende diploma aan den heer H. A. van Trigt, te Amsterdam. De Schiedamsche courant bevat 't volgende over aardappelen en de middelen om de ziekte te voorkomen „Na onnoemelijken arbeid in alle landen waar aardappe len geteeld worden, heeft men het nog niet zoover kun nen brengen, om dit zoo algemeen verspreid levensmid del, als het eenmaal door de ziekte is aangetast, weer tot een beteren staat terug te brengen. Nogtans wordt er door vele landbouwers in Frankrijk, België, Engeland en Dnitscbland om de aardappelen-ziekte voor te komen een middel aangewend, dat wegens de goede gevolgen welke het gehad heeft, aan onze lezers verdient medegedeeld te worden. Het is uiterst eenvoudig en be-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1