MIDDELBURGSCHE COURANT. i\°- 284. Woensdag 1870. 30 November. ömnraUxrtiX AANBESTEDING. Op Vrijdag den 9CD December 1870, des voormiddagsten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van don hoofdingenieur van den waterstaat in het llde district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed'. Het onderhouden van al de werken bchoorendc liet kanaal «loor Zuid- bevelan c, gedurende de jaren 18fl, is r* en 1873, met de levering van al de daartoe noodige bouwstoffen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, voor het geheelp onderhoud in massa, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van bet provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den zesden en vierden dag voor de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den ingenieur van den waterstaat te Goes. 's Gravenhage, 7 November 1870. Voor den minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. Jliddelbux-g 29 November. Gisteren middag is H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, dochter van Z. K. H. prins Frederik der Ne derlanden, in den Haag aangekomen. Volgens Het vader land is de treurige aanleiding tot dit bezoek een beden kelijke verergering in den toestand van H. K. H. prinses Frederik. Reeds vóór eenige dagen is medegedeeld, dat eenige „voorname" catholieken in ons land een adres aan den koning hadden ontworpen, met het doel„om de rechten der catholieken, door het geweld van het Florentijnsche gouvernement geschonden, te wreken, door van Z. M. voorziening tegen dit onrecht te verzoeken." Thans verzet een bekend catholiek, de heer J. B. Hugen- potb, zich in Het vaderland krachtig tegen de indiening van een zoodanig adres. Hij doet een beroep op de wijs heid en vaderlandsliefde en niet minder op de catholici- teit zijner catholieke landgenooten, „om zich in 's hemels naam niet te laten meeslepen, hetzij door hun gevoel, hetzij door het drijven van anderen." Hij heeft zich de vraag voorgelegd, of het wel zaak is een protest van dien aard aan het hoofd van het burger lijk gezag in Nederland te zenden, en gaat bij de beant woording dier vraag uit van de stelling dat: „het ver overen van bet wereldlijk gezag op Pins IX öf een wereldlijke öf een kerkelijke aangelegenheid, óf eene aangelegenheid van gemengden aard, ten deele wereldlijk ten deele kerkelijk, is." Als het eene wereldlijke aangelegenheid is dan ver biedt, volgens den heer Hugenpoth, het recht van non interventie den koning tusschenbeide te komen, terwijl het voor het kleine Nederland eene dwaasheid zou zijn het recht van den sterkeren te willen toepassen, waardoor het Nederlandsch staatsgezag het internationaal rechts beginsel zou verloochenen. Indien het eene kerkelijke aangelegenheid is, moet het Nederlandsche staatsgezag er zich volstrekt niet mede bemoeien om niet te handelen in strijd met hoofd stuk 6 der grondwet, en is het een aangelegenheid van gemengden aard, dan vloeit uit het vroeger beweerde reeds voort, dat de Nederlandsche staat zich van iedere inmenging moet onthouden. Mocht het protest toch bij den koning worden inge- (liend, dan vertrouwt de heer Hugenpoth „dat de Neder- >J^m^^eeering in echt Nederlandsche taal depetitio- Sansseb nmh iet-ontvankelijkheidzal bejegenen." Benoemingen en besluiten. onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. C. J. Pické, te Middelburg, als schoolopziener in het derde schooldistrict van Zeeiaud, en hij als zoodanig be noemd in het eerste schooldistrict dier provincie. rechterlijke macht. Op verzoek eervol ontslag ver- leencbop de meest eervolle wijze, met ingang van 1 Janu ari a., aan mf. J. A. Philipse als president van het pro vinciaal gerechtshof in Zuid-Holland, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in verschillende rechterigke betrekkingen aan den lande bewezen. Benoemd tot president van gemeld gerechtshof mr. S. Schmolck, thans vice-president, en tot vice-president mr. W. F. G. L. Francois, thans raadsheer in dat hof. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht tot officier van gezondheid 2e klasse (naar ouderdom van rang) de officieren van gezondheid 3e klasse C. W. W. van Walsem en C. A. L. Bodelsturtz, beiden van gemeld personeel. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar Zaamslag door den heer J. Brusse, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te 's Heer- Abts- en Sinoutskerke. Marine en leger. De officier van administratie le klasse F. C. Scbaalje, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en den 23«> dezer in Nederland teruggekeerd, benevens de adelborst le klasse II. M. Speelman, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, worden respectievelijk met den 23cnen den 30en dezer op nonacti viteit gesteld. Zr Ms. schroefstoomschip de Amstel, onder bevel van den luitenant ter zee lc klasse D. A. G'oomans de Ruiter, heeft deu 27c<> dezer de rivier van Texel verlaten, ter opvolging zijner bestemming naar Curasao. (Staats cour.) Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft jl. Zater dag de volgende arresten uitgesproken Maarten Kort, oud 21 jaren, arbeider, wonende te Nieuwerkerk, was beklaagd als zou hij in den voor- raiddag van 8 September jl., uit den boomgaard en ten nadeele van den landbouwer A. van de Stolpe te Ouwer- kerk, eenige jutteperen arglistig hebben weggenomen eD zich toegeëigend, welke boomgaard gelegen is op het van rondom afgesloten erf van genoemden landbouwer, waarop tevens diens woonhuis staat; en zulks na zich vooraf den toegang tot dien boomgaard verschaft te hebben, door te springen over eene sloot die tot afschei ding diende. Hij is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd in de aanhoorigheid van een bewoond huis, met behulp van inklimming, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf van 6 maanden en in de kosten der procedure. Laurens Nijs, oud 35 jaren, smid, wonende te Zie- rikzee, was beklaagd als zou hij op een avond omstreeks de helft der maand Augustus jl., met nog anderen, zich met de schuit van zijn zwager Emanuel Fereeke, hebben begeven naar de op den 12cn Augustus 11., op den Hompel nabij Bruinisse gestrande stoomboot Willem III en, na van den gezagvoerder dier stoomboot vergunning gevraagd en verkregen te hebben om goederen uit die stoomboot te lossen en naar Bruinisse over te voeren, van die hem alzoo toevertrouwde goederen drie pakjes ijzeren vijlen arglistig achtergehouden en zich toegeëigend hebben zonder dat evenwel voldoende blijkt, dat hij ook eene aan hem toevertrouwde zaag arglistig zou hebben weg genomen en zich toegeëigend. Hij is schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 maanden, eene geldboete van 12.50, met subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen, en in de kosten der procedure. Gisteren heeft hetzelfde hof in hooger beroep de vol gende arresten uitgesproken Jan Cornelis Vermont," oud 32 jaren, schippersgezel te Cauter (Zeeland), en Constantinus Franciscns Lockefeer, oud 23 jaren, mosselschipper te Clinge (Zeeland), waren beklaagd ter zake dat zij op 10 Juli jl. 's nachts te 11^ uur, te Philippine, in en buiten de herberg „De roos" aldaar, elkander moedwillig slagen en stooten hebben toe gebracht; de 2e beklaagde bovendien dat hij opgenoemde plaats en datum a feitelijk en gewelddadig zich heeft ver zet tegen den brigadier der maréchaussée te Philippine J. M. Martell, die hem bet vechten wilde beletten, door hem bij de borst te grijpen, zoodat de nestel werd losge rukt; b aan den maréchaussee J. Backet, die hem even eens het vechten wilde beletten, moedwillig een stoot tegen den buik heeft gegevenc aan den brigadier en maréchaussée voornoemd, tewijl zij hem van het vechten wilden afhouden, heeft toegevoegd: „ik heb sch aan duivel, hel en gendarmes." Bij vonnis der rechtbank te Goes dd°. 19 September jl., zijn de beide beklaagden schuldig verklaard aan bet moed willig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroor zaakt hebbende; en bovendien de 2C beklaagde aan a feitelijken en gewelddadigen wederstand tegen bedie nende beambten, handelende ter uitvoering der wetten, gepleegd door een persoon zonder wapenenh beleediging door woorden aan een bevelhebber der gewapende macht en een bedienend beambte in functie, en te dier zake veroordeeld: de eerste tot eene boete van f 12, met sub sidiaire gevangenisstraf van 7 dagen, de tweede tot eene cellulaire gevangenisstraf Yan éene maand en 2 geldboe ten ieder van f 12, met subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen voor iedere boete, mede cellulairen voorts de le beklaagde voor 1/3 en de 2e beklaagde voor -/z in de kosten van het rechtsgeding; terwijl de tweede be klaagde voor zooveel noodig niet schuldig is verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen aan een be dienend beambte in functie en daarvan vrijgesproken. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, voor wat den 2en beklaagde betreft, heeft het hof bovengemeld vonnis vernietigd, en den geïntimeerde schuldig verklaard aan: 1° het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, waardoor geenerlei ziekte of be letsel om te werken van meer dan 20 dagen is veroor zaakt; 2o gewelddadigen en feitelijken wederstand,tegen een bevelhebber der gewapende macht handelende ter uitvoering der wetten, gepleegd door een persoon zonder wapenen3° het slaan van een ageut der gewapende macht onder het waarnemen van zijn dienst, en 4° belee diging met woorden aan een bevelhebber en aan een agent der gewapende macht aangedaan in de waarneming hunner bediening, en hem ter dier zake veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van éene maand en in 2 geldboeten elk van f 12, met subsidiaire gevangenisstraf van drie dagen voor elke boete, mede cellulair, alsmede in de kosten van het rechtsgeding, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen, met uitzondering van der kosten in eersten aanleg gevallen, welke bij het be roepen vonnis ten laste van zijn toen mede-veroordeelde zijn gebrach t. Willem de Klerk, oud 56 jaren, houtzager, wonende te Vlissingen, was beklaagd dat hij, den 28en Juni jl. op den openbaren weg buiten de Rammekenspoort onder Vlissingen een vrouwenzak, toebehoorende aan Neeltje Baut en onder meer inhoudende een zilveren pepermunt- doos, een eau de cologne-flesch met zilveren dop en een bos sleutels, gevonden hebbende,' wetende dat die hem niet toebehoorde, arglistig heeft opgeraapt en zich toe geëigend. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank t

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1