OURANT. r 283. Dinsdag 1870. 29 November. Middelburg 28 November. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des namid dags te éen uur, een openbare zitting houden ter behande ling der volgende zakenmissives gedeputeerde staten goedkeuring raadsbesluiten; adressen van de heeren J. Gilde en L. Munters, om gemeentegrond in erfpacht; adres van den héér van Berlekom, eervol ontslag als ge meente-geneesheer; adres van den heer Gerstenhauer Zimmerman om eervol ontslag als leeraar aan de burger avondschool; voordracht burgemeester en wethouders; missive plaatselijke schoolcommissie aanvulling voor dracht wegens het verzoek van den heer mr. Romeijn, om voor die betrekking niet in aanmerking te komen; missive kamer van koophandel en fabrieken, adres den heer Jansen, stoomvaart op Amerika; voordracht bur gemeester en wethouders onderwijzeres voor de gym- nastiekschoolrekening burgerlijk armbestuur, verple-, ging van elders armlastigen, 1869; idem der concertzaal 1869/70; begrooting leenbank 1871. Vanwege de kamer van koophandel en fabrieken alhier wordt ons heden medegedeeld: 1° dat deze instelling zich tot den minister van finan ciën heeft gewend, met verzoek, dat in het belang van den handel van den spoorbootdienst worde gebruik ge maakt tot het dagelij kscb brievenvervoer van Middelburg naar Zierikzee, teneinde in het bezwaar te voorzien dat de brieven tusschen beide plaatsen minstens twaalf uren onderweg zijn 2o dat dezelfde instelling bij het bestuur der Middel- burgscbe maatschappij van stoomvaart alhier bezwaren heeft ingebracht tegen het genomen besluit, om met de maand December den bijna dagelijkschen dienst tusschen Middelburg en Rotterdam te verminderen tot slechts drie reizen 's weeks van elke gemeente, onder aandrang om alsnog maatregelen ts willen nemen om te voor komen dat de reisgelegenheden, gedurende die maand, van en naar Holland tot drie malen 's weeks worden beperkt. Alvorens jl. Zaterdag de werkzaamheden der algemeene vergadering van het polderbestuur van Walcheren wer den aangevangen betuigde de voorzitter, de heer Roek, zoowel voor zieh zei ven als namens de overige leden van hetdagelijksch bestuur, aan commissarissendank voor het hun betoonde bewijs.van vertrouwen door hen te plaatsen als eerste candidaten op de voordracht aan den koning, welke tot hunne benoeming heeft geleid. Tevens gaf hij de verzekering dat het streven van de leden van het da- gelijksch bestuur zal zijn om, ieder naar zijne krachten, de belangen van den polder te helpen bevorderen. Als de twee gemeenten waar, behalve te Middelburg, de eerstvolgende verkiezing van commissarissen zal moeten geschieden, werden door het dagelijksch bestuur voorge dragen Serooskerke en Meliskerke. De heer Loeff stelde evenwel voor, om in plaats van laatstgenoemde gemeente Westkapelle aan te wijzen, waar zijns inziens oneindig meer stemmen zullen uitgebracht worden. De vergade ring vereenigde zieh met dit voorstel, zoodat de inleve ring der biljetten bij de volgende verkiezing zal plaats hebben te Middelburg, te Serooskerke en te Westkapelle. Bij de samenstelling van het bureau voorde verkiezing zijn benoemdtot voorzitter de heer Fock en tot diens plaatsvervangers de heeren Sprenger en Lambrechtsen van Ritthemtot leden de heeren Louwerse en Melis, en tot hunne plaatsvervangers de heeren Minderhoud, van Berlekom, Roose en Volkrijk Liebert. Toen de regeling van de schadeloosstelling van com missarissen aan de orde was, stelde het dagelijksch be stuur voor, die te bepalen op ƒ5 voor iederen zittingdag. De heer Schorer verklaarde zich echter tegen het ver- leenen van schadeloosstelling aan commissarissen, omdat hunne betrekking een eerepost is en het toekennen van schadevergoeding den polder, die nu reeds in zulken ongnnstigcn financieelen toestand verkeert dat een voor stel tot verhooging van het geschot zal worden gedaan, daardoor nog meer zou worden gedrukt. De heer Vis ondersteunde het gevoelen van den heer Schorer en meende dat een besluit, zoo mogelijk met algemeene stemmen te nemen, om geen schadeloosstelling te verlee- nen, tegenover de ingelanden het bewijs zou leveren dat commissarissen hunne benoeming op prijs stellen. Na een korte discussie is met 18 van de 20 stemmen (de heeren Fock en Sprenger hielden zich buiten stemming) besloten, om dit jaar geen schadeloosstelling nan commis sarissen te verleenen. De rooster van aftreding van de leden van het dage lijksch bestuur is bij trekking samengesteld als volgtin 1871 moet aftreden de beer Louwerse, in 1872 de heer Sprenger, in 1873 de heer Lambrechtsen van Ritthem, in 1874 de heer Melis en in 1875 de heer Fock. Het door den beer J. P. W. Boddaert ingediend ver zoek om ontslag uit de gedurende 25 jaren door hem be- kleede betrekking van ontvanger van den polder Wal cheren,welk verzoek tot de vroegere centrale directie was gericht, die echter gemeend heeft het bij de algemeene vergadering te moeten overbrengen is, onder dank betuiging voor de bewezen di.ensten, ingewilligd. Bij de vervolgens vastgestelde nieuwe instructie voor den ontvanger is onder anderen bepaald, dat hij vier werkdagen per week van 's morgens 9 tot 's na middags 2 uren op zijn bureau tegenwoordig moet zijn, zijnde de overige dagen bestemd tot bet be zoeken der wateringen. Door den heer Loeff werd voor gesteld, om de vergoeding aan den ontvanger van kos ten voor rijtuigen voor zijne vacatiën op de wateringen te doen vervallen, zoodat die voortaan voor rekening van den ontvanger zeiven komen. Dit voorstel is, na ge houden beraadslaging, met tegen 9 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren Vis, Verhagen, Lou werse, Lambrechtsen, Sprenger, Melis, van Berlekom en Fock. De door den ontvanger te stellen borgtocht is, over eenkomstig het voorstel van het dagelijksch bestuur, be paald op 15000 reëel, 'tzij in inschrijving op het grootboek, 't zij in vaste goederen, 't zij bij in pand geving van soliede effecten. Het traktement van den ontvanger werd door het dagelijksch bestuur voorgedragen op f 1800, waaruit de titularis echter zijn klerk betalen moet. De voorzitter meende dat, na het straks genomen besluit om den ont vanger geen vergoeding voor rijtuigen meer te geven, het traktement nu ook behoorde verhoogd te worden. Over dit punt werd langdurig beraadslaagd. Aan de eene zijde achtte men eene jaarwedde van f 1800 ruim vol doende, zelfs al kost een klerk den ontvanger f 600 's jaars. De meening werd echter uitgesproken dat de ontvanger, als hij zelf wat meer werkt, wel voor/" 400 een klerk zal kunnen krijgen. Aan den anderen kant evenwel werd f 1800 als een te geringe jaarwedde be schouwd, te meer nu de ontvanger zelf de kosten voor rijtuigen moet betalen, die volgens mededeeling des voorzitters gemiddeld op f 200 's jaars kunnen gesteld worden. De slotsom der beraadslaging was, dat een amendement van de heeren Vis en Liebert in stemming werd gebracht,"strekkende om de jaarwedde van den ontvanger op f 2000 te stellen, hetwelk echter met 13 tegen 7 stemmen werd verworpen. Vóór stemden, be halve de twee voorstellers, de heeren Louwerse, Lam brechtsen, Sprenger, van Berlekom en Fock. Het voorstel van het dagelijksch bestuur, om de jaarwedde te bepalen op f 1800, werd daarop met 13 tegen 7 stem men aangenomen. Zij die vóór het evengenoemde amen dement hadden gestemd, stemden tegen dit voorstel. De uitslag van de hierop gevolgde benoeming van een ontvanger is 'reeds gemeld. In den aanvang der zitting was voorlezing gedaan van een aanbevelingsbrief, door ieder der beide candidaten ingezonden. Onder de verder behandelde zaken kwam voor een verzoek van commissarissen van den zandweg van Seroos kerke naar Vrouwepolder, om medewerking tot bestra ting van dien weg met klinkers, door het verleenen eener jaarlijksche bijdrage van 175 gedurende 20jaren. Voor dezelfde wegsverbetering is van de provinciale staten een renteloos voorschot gevraagd, terwijl de gemeente Serooskerke f 250 's jaars verstrekken zal; de gemeente Vrouwepolder weigert echter bij te dragen. Het voorstel van bet dagelijksch bestuur van den pol der strekte, om, op grond van bet groot belang van dien weg, gedurende 20 jaren f 100 's jaars toe te staan. Ook dit voorstel gat tot breedte bespreking aanleiding, waarbij vooral de vraag goldof die weg tusschen Serooskerke en Vrouwepolder geacht kon worden voor den polder Walcheren zoodanig belang te hebben dat daardoor de voorgestelde subsidie zou worden gewettigd. Deze vraag werd deels ontkennend, deels toestemmend beantwoord. Maar tevens werd het alternatief gesteldóf subsidie verleenen en den weg tot stand doen komen, óf de sub sidie weigeren en den weg laten als hij is. De voorstan ders der subsidie beriepen zich op antecedenten de tegenstanders daarentegen wezen én op den toestand van overgang waarin het polderbestuur verkeert, èn op verscheidene andere voor den polder belangrijke wegen die zonder hulp van het polderbestuur zijn tot stand gebracht. De weigering tot bijdrage van de gemeente Vrouwe polder werd vergoelijkt door de opwerking dat die ge meente zoo arm isdoch aan den anderen kant werd ook gewezen op de vele lasten die Serooskerke zich reeds getroosten moet. Het voorstel van het dagelijksch bestuur werd ten slotte in stemming gebracht10 stem men vóór en 10 stemmen tegen was de uitslag. De stem men staakten alzoo, doch daar de voorzitter een beslis sende stem heeft en hij zich vóór het voorstel verklaarde, werd dit als aangenomen beschouwd. Uil het voorstel van het dagelijksch bestuur betref fende het bedrag van het dijkgeschot bleek dat op het loopende jaar een tekort bestaat van f 26,500, waarin het voorstelde te voorzien door voor 1871 het gewoon dijkgeschot te bepalen op f 14 per hektare schotbaar land, en f 5.80 te heffen per hektare vrij of vroonland Na korte discussie is dit voorstel aangenomen. Een verzoek van cle afdeeling Middelburg der Ver- eeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnij- verheid, tot het verkrijgen in bruikleen van een gedeelte van het den polder toebehoorende magazijn in de Abdij, grenzende aan het achtergedeelte der voormalige tee- ken-academie, ten behoeve eener op te richten ambacht school, is op voorstel van het dagelijksch bestuur toe gestaan. Een kleine schadeloosstelling zal moeten ver leend worden teneinde het recht van eigendom te blijven handhaven. Het concept-reglement van orde voor de algemeene vergadering is ter griffie nedergelegd, om in een vol gende algemeene vergadering behandeld te worden. Inmiddels is eene commissie aangewezen tot het voor- loopig nazien der begrooting, bestaande uit de heeren Dronkers, Schorer en de Nood, die zich daartoe met het dagelijksch bestuur in betrekking zullen stellen. Naar aanleiding van het jaarverslag over 1869, waarin de vroegere directie van den polder verklaart dat de wijze der strandverdediging wel iets te wenschen over laat, heeft de heer Dronkers, naar hij mededeelde, zich gedurende verscheidene dagen langs de stranden bege ven, waardoor hij tot de overtuiging is gekomen dat een speciaal onderzoek hoogst noodig is. Daar zoodanig onderzoek natuurlijk van ingrijpenden aard is, is het naar genoemde heer opmerkte, van hem niet te vergen dat hij een bepaald plan ter voorziening aangeve; daarom stelde hij voor, eene commissie te benoemen die zich met het onderzoek van de verdediging der stranden belast, en, zoo mogelijk, de middelen aangeve die naar haar oordeel tot verbetering kunnen leiden. Daartoe wenscht hij te zien aangewezen den voorzitter, benevens twee leden van het dagelijksch bestuur en drie commissaris sen, met uitnoodiging om van hunne bevinding rapport aan de algemeene vergadering te doen. De voorzitter verklaarde op de strekking van dit voor stel hoogen prijs te stellen en dit te willen overnemen. Daar niemand zich daartegen verklaarde wees hij tot leden dier commissie aan uit het dagelijksch bestuur de heeren Sprenger en Louwerse en uit commissarissen

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1