gegeven. In de vesting werden twee honderd kanonnen gevonden. Donderdag is eene aldeeling Fransche mobiele garde tusschen Amiëns en Roye op de vlucht gedreven. In een later gevecht tegen zes bataljons Fransche infanterie werd den vijand een niet onaanzienlijk ver lies toegebracht. Eussisch Conflict. The Daily News bevat een telegram uit St. Petersburg van 23 November, waarin gezegd wordt dat de minister Gortehakoff in zijn antwoord aan Engeland niets terug neemt van hetgeen hij in zijne circulaire heeft gezegd. Een telegram uit Weenen van 24 November aan the Daily News meldt dat, blijkens officieele berichten uit Constantinopel, de Turksche regeering niet de min ste schending zal veroorloven van het tractaat van 1856. Het antwoord van Rusland op de nota van den graaf von Beust werd dien dag verwacht. In d$ offici eele kringen te "Weenen meende men overigens dat Rus land veel beter ten oorlog is toegerust dan men in het algemeen onderstelt. Het Weener dagblad the Neue Presse bevestigt het gerucht dat sterke Russische legerkorpsen te Odessa en noordwestelijk van Jassy worden samengetrokken. Aan the Daily Telegraph wordt uit Weenen ge meld dat van de zestig millioen florijnen, welke door het ministerie als oorlogskrediet zullen worden aange vraagd, vier millioen zullen strekken tot dekking der oorlogskosten, welke door den opstand in Dalmatië wer den veroorzaakt. De hertog van Cleveland heeft aan the Times een brief gericht, waarin hij betoogt dat men geen oorlog moet gaan voeren tegen Rusland omdat de toon der circulaire van vorst Gortehakoff afkeuring verdient. Voorts wijst hij er op dat Engeland in een eventueelen oorlog slechts Oostenrijk en Turkije tot bondgenooten zou hebben, „welke beiden op de grenzen van het staats bankroet staan." Eindelijk betoogt hij dat Engeland geen leger heeft, sterk genoeg om een oorlog in den vreemde te gaan voeren. In een openbare vergadering te Manchester is door den voorzitter eene redevoering gehouden tegen een oorlog van Engeland, hetwelk niet meer belangzou heb ben bij het tractaat van Parijs dan een der andere mogendheden, welke dit tractaat hebben onderteekend. Hij keurde het, onder toejuiching der vergadering, zeer af dat verschillende Londensche organen aandringen op de handhaving van het tractaat van Parijs met de wapenen. Van het oorlogstooneel. Een Duitsch correspondent geeft de volgende be schrijving: „Er is een groot verschil in den bouwtrant van dorpen en huizen aan gene zijde van Metz, over de Maas en die aan deze zijde van de Moezel. De Lotharingsche dorpen hebben allen een Romaansch karakteralle huizen ge lijken op elkander en zijn in éene rij, als onder een dak ge bouwd. In de Marnestreek daarentegen, denkt men aan de Duitsche dorpenieder huis heeft zijn eigenaardige kenmerken en staat op zich zelf, door een tuintje of een heg van dat van den buurman gescheiden, en men ziet dat hier ieder eigenaar naar eigen keus en behoefte te werk gaat. „Op den 8en November bevond zich het hoofdkwar tier van het tweede leger te Bouleyent le Chateau. De inwoners van het kleine, nette plaatsje waren zeer vrien delijk; zij hadden van de Duitsche troepen nog niets ge zien als eclaireursnatuurlijk „uhlanen", want alles waar voor de Franschen baug zijn heet uhlaan, ook al draagt de ruiter geen lans met een vlaggetje. Uhlaan is een verzamelwoord geworden voor terreur prussienneDe vrees voor de uhlanen is vooral het gevolg van de her innering aan 1813, 1814 en 1815, toen de Russische ko zakken die ook lansen hadden, overal schrik en angst verspreidden. Men kan geen gruwelen bedenken waartoe de inwoners de uhlanen niet in staat achten. Volgens de voorstelling der moeders drinken zij bloed en eten zij pas geslachte kinderen die zij onderweg op hun lans steken en te huis toebereidendaarom zijn de moeders hier zoo bevreesd voor hunne kinderen. „Behalve de uhlanen waren hier nog geen andere troepen geweest dan die van Mac Mahon, toen zij uit den Elzas terugkeerden. „„0! mijnheer, zoo klaagde mijn hospes, een man van 70 jaren, wie heeft ooit zoo iets aanschon wdAls gij dat leger eens had kunnen zien Ochj dat arme Frankrijk. Nooit had ik kunnen denken dat ik hier, voor de tweede maal in mijn leven, de Prui sen zou zien." „„Zijn dan voor 56 jaren onze troepen ook hier door getrokken „Langs dit zelfde huis, mijnheerdit huis behoorde toen aan mijne ouders en ik heb het nooit verlaten; hier trokken ze langs; ja, ik heb generaal Blücher gezien, en den volgenden dag, ik herinner het mij nog zeer goed verkeerden wij in grooten angst, toen wij de kanon nen van Brienne hoorden dreunen. Acht weken later kwam Napoleon I langs denzelfden weg. Den nacht van 28 op 29 Maart heeft hij in hetzelfde slot doorgebracht, dat nu aan den heer Bertelin behoort, en waar, naar ik hoor, Monseigneur le princewoont. 0 wee die Pruisen, wie had dat kunnen denken, en Napoleon, en Bazaine „Volgens zijne overtuiging, die trouwens hier alge meen is, had Bazaine het leger verkocht, en alles wat men daartegen wil zeggen valt in onvruchtbaren bodem. Deze man vergenoegde zich met de zaken zeer opper vlakkig te beschouwen, maar in Joinville hoorde ik door een herbergier eene uitlegging aan de capitulaties van Sédan en Metz geven die grooten indruk op mij maakte. Doch men behoeft zich in Frankrijk over niets te verwonderen, tenzij over de bijna onmogelijke ont dekking, dat de menschen verstandig zijn geworden. Volgens den waard van Joinville dan, waren de gebeur tenissen te Sédan en Metz een tusschen Je roi Guillaume en Napoleon III afgesproken spel geweestNapoleon die zijn troon niet langer kon behouden, wilde zich zoo voordeelig mogelijk terugtrekken, en had daarom Frank rijk voor een zekere som aan le roi Guillaume verkocht, waartegen deze met zijne soldaten in Frankrijk kon komen, en alle baargeld en kostbaarheden kon weg- rooven. Het geld speelt bij de Franschen een hoofdrol. „Het slot van den heer Bertelin is prachtig, vooral in wendig elke kamer gaf een denkbeeld van den rijkdom des eigenaars. In dit kasteel vertoefde Napoleon I op den 28cn Maart 1814, toen hij van zijn postmeeester- generaal het vernietigende bericht ontving, dat de ver bondene mogendheden naar Parijs trokken. Acht weken vroeger had de slag van Brienne plaats gehad, waarin de Pruisen en Beierschen bondgenooten waren, en die aan een der schoonste Waten van München haar naam heeft gegeven. „Het schoonste kasteel dat ik ooit gezien heb is dat van Brienne, alwaar prins Friedrich Carl eenigen tijd zijn hoofdkwartier heeft gehouden, en zich door den eigenaar, prins Beauffremont, de plaats waar de slag van Brienne geleverd werd, liet aanwijzen. Overal in de ver trekken wordt men aan de dagen van Lodewijk XIV herinnerd, en overal ziet men voorstellingen uit diens kindsheid. Eene Beauffremont was gouvernante van de kinderen van Frankrijk, en op een der schilderijen ziet men haar levensgroot met haar beide pleegkinderen afgebeeld; Lodewijk XIV zit als zuigeling in een hemdje op eene sopha, naast zijne oudere zuster, die met leliën speelt. Napoleon I had aan de stad Brienne een legaat van 400,000 franken vermaakt, doch het testament was niet voor uitvoering vatbaar, en eerst Napoleon III heeft aan deze beschikking gevolg gegeven. De stad heeft daarvoor een nieuw stadhuis gebouwd en een stand beeld voor Napoleon I opgericht, hetwelk hem als leer ling der militaire school voorstelt. Op het marmeren voetstuk leest men de eigen woorden van den keizer: nr>Pour ma pensee Brienne est ma palrie. Cest la que ai ressenti les premières impressions de V hommeP „Van Brienne gingen wij naar Troyes, de oude Romein- sche stad, waar in den nacht van 3 op 4 September 1572 een Bartholomeusnacht plaats had, nog heviger dan die in Parijs, en die in 1814 een vereenigingspunt voor de verbondene mogendheden was. De inwoners in hun blauwe kielen stonden verbaasd, toen zij onze troepen massa mot prins Friedrich Carl aan het hoofd, de stad zagen binnentrekken en verheugden zich, dat zij het voornemen om tegenstand te bieden niet hadden uitge voerd. De pers en de geestelijkheid hebben veel bijgedra gen, om hun dat plan te doen opgeven. „Gedurende drie en een halven dag bleef het hoofd kwartier in Troyes, en ik werd door het huisgezin waarin ik kwartier had gekregen zeer welwillend behandeld. Wij spraken meestal over politiek, en toen ik vertrok zeide de man tegen mij„Wie zal zeggen welken regee- ringsvorm wij zullen krijgen. Wij houden niet van de republiek, maar nog minder van den keizer, wiens regeering in Frankrijk eene onmogelijkheid is geworden misschien zouden wij liefst een Orleans hebben, doch wat wij boven alles begeeren is de vrede!"" tjanörlsOeriri)trn. Graanmarkten enz. Vlissingen, 25 November. Boter 1.30 a ƒ1.40 per kilo gram. Prijzen yan effecten Amsterdam 26 November 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld '21 pet. 52 ♦dito dito dito 3 61 ♦dito dito dito 4 81f dito exploitatie Ned. staatssp. 89 België. ♦Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 912 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 74 ♦Cert. ƒ1000 1864 5 88J4 ♦dito 1000 1866 5 88 ♦Loten 1866 5 „206 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4J 791 ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4«L. 4 ♦Obligatiën 1867 4 642 ♦Obl. 1869 4 64J ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 209 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 41 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 82f dito dito Jelez Orel 5 82 dito dito Charkow Azow. 5 801 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 631 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 502 ♦dito dito April/Oct. 5 50-| ♦dito in papier Mei/Nov. 5 43VV ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 481 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën.2\ thans 3 n 29J ♦dito 18673 291 ♦dito Binnenlandsche 3 26 Portugal. ♦Obl. 1856—1863 29 H ♦dito 18673 30 Turkije. dito (binnenl.) .5 391 Griekenl, dito (blauwe)5 Egypte. dito 1868 7 722 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 931 ♦dito dito dito (1885) 6 92 H ♦Obl. Illinois7 „97 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. le sec. 7 62 dito dito dito 2e sec. 7 601 dito dito 1869 dito 7 61f Brazilië. ♦Obl. 1863 41 ♦dito 1865 5 891 Mexico. dito 18513 12| Grenada, dito afgestempeld6 212 Ecuador. dito...1 r Venezuela, dito3 Prijzen van coupons* Amsterdam, 25 November. Metall. f 19.80 Dito zilver 24.25. Dito Eng. per f 11.80; Eng. Russen per Eng. Portugal per Fransche Belg. f552; Pruis- ƒ341; Hamb. Russen 281; Russen in Z. R. 291; Pools, in F1Spaans, fAmerik. Dollars f 2.39dito papier 2.11Spaans.-Frans. iOflDaïrigljciiX Vlissingen, den 26 November 1870. Het is ons zeer aangenaam te kunnen berichten, dat onze bemoeiingen tot verkrijging van inschrijvingen voor de bereiding en uitdeeling van warme spijzen ten behoeve van onder ons wonende armen, gewenschte uit komst hebben opgeleverd, zijnde het bedrag waarvoor is deelgenomen toch slechts weinig minder dan ten vorigen jare, terwijl zoo vele vroegere inschrijvers thans elders verblij ven. Er is tot heden ingeschreven voor eene som van ƒ612.50 waardoor men is in staat gesteld van 20 Decem ber a. tot 17 Maart 1871, 26 malen 331 portiën en dus in het geheel 8606 portiën voedzame spijs te bereiden en uit te deelen, waarmede in den kommer van menigen arme gedurende het aanstaande barre winterseizoen zal kunnen worden te gemoet gekomen. Als naar gewoonte bestaat bij den eerstondergetee- kende gelegenheid tot verdere deelname. J. C. OCKERS. N. A. van GOETHEM. J. HAZENBERG. Sönfrtcnticn. llïijf tmxuftjgjarigc u iü cl tj h s u cr c cn txj i n ri van JACOBUS DE HULLU en MARIA DE HULLU. Kadzand, 27 November 1870. IIÜNNE DANKBARE KINDEREN.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3