O R A N T. N°- 282. Maandag öinncirSanïr. 1870. 28 November. AAIÏBESTEDIKKÏ. Op Vrijdag den 9cn December 1870, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het ll<ic district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: liet onderhouden van het Nederlandscli gedeelte van liet kanaal van Keuzen, het xijkanaal naar de Axelsclie sassing enz., gedurende «Ie jaren ISTJl, 18f2 en 1873, met de levering van al de daartoe noodige bouwstoffen. Deze besteding zal geschieden bij enkele inschrijving, per onderhoudsjaar, volgens 434 der algemeene voor schriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binncnlaudsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekbandelaar M. Nijhopf, Raamstraat n°, 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den zesden en vierden dag vóór do besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen té bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg eu bij den ingenieur van den waterstaat te Neuzen. 's Gravenhage, den 5r« November 1870. Voor den minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. Middelburg '26 November. De uitvoering der werken den 13«n October 11. in den Haag aanbesteed bestaande in het maken van de spoorwegbaan door het Sloe, het voltooien van het ge deelte spoorweg tusschen den Nieuwcnkraaiertpoldercn het Sloe, en het onderhoud van den spoorweg van Goes tot het Sloe is, naar wij vernemen, door den minister van bia- nenlandsche zaken gegund aan den laagsten inschrijver, zijnde de heer G. M. Sigmond, te Werkendam. De verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland in het kiesdistrict Goes, ter vervanging van den heer 0. Verbagen, overleden, is bepaald op Woens dag 21 December a., en de herstemming, zoo die uoodig mocht wezen, op Woensdag 4 Januari daaraanvolgende. In de heden gehouden eerste openbare vergadering van het polderbestuur van Walcheren is uit de door het dagelijkscb bestuur opgemaakte voordracht tot ontvan ger benoemd de heer P Lampert, commies ter griffie van genoemd polderbestuur. De benoemde verkreeg 11 stem men, terwijl op jonkheer mr. P. Damas van Citters jr., adjunctcommies ter provinciale griffie van Zeeland, 8 stemmen zijn uitgebracht en 1 biljet oningevuld is ingeleverd. Van enkele punten die verder in deze vergadering zijn behandeld maken wij later melding. De Arnhemsche kamer van koophandel heeft zich in een advies aan den commissaris des konings in Gelderland verklaard ten gunste der openbaarheid van de verga deringen dezer colleges. Die openbaarheid wordt door haar beschouwd als eeii eisch des tijds. Verlaagt men dat de verkiezingen voor de kamers van koophandel be redeneerde verkiezingen zullen zijn, dan moet de kies gerechtigde in de gelegenheid worden gesteld om te weten hoe de gekozene zijn mandaat vervult. De kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht heeft over de vraag, of de zittingen der kamers in het openbaar moeten worden gehouden, zich tegen zooda nige openbaarheid verklaard, voornamelijk opgrond dat de publiciteit der zittingen zou strijden met den aard van het college als zuiver adviseerend. De meeste kamers van koophandel in Zuid-nolland zouden in denzelfden zin gereviseerd hebben. Alleen de Schoonbovensche kamer zbu publiciteit der hande lingen wen8chen. Benoemingen en beslatten. ministerieels agentschappen. 0vergeplaatst in zijn rang P. Klinkert, thans adjunct-commies bij het agent schap van het ministerie van financiën te Arasterdam, bij het departement van financiën, en benoemd tot ad junct-commies bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam de heer N. W. C. Heufke Kantelaar, tbans eerste klerk bij het departement van financiën. handels-entrepot. Opnieuw benoemd als directeur vanwego den handel bij het entrepotdok te Amsterdam C. F. Quien, die met den laatsten December dezes jaars als zoodanig moest aftreden. Onderwijs. Naar aanleiding der dezen dagen te Utrecht ge houden vergadering, die zich de zaak der onderwij zers-traktementen heeft aangetrokken, is thans in druk yerschenfen een. concept-reglement, waarvan het eerste artikel aldus luidt„Er bestaat eene Nederlandsche ver- eeniging, die zich ten doel stelt dadelijk hulp aan min- bezoldigde en daardoor hulpbehoevende onderwijzers te verschaffen -en voortdurende verbetering der ouder- wijzerstrakteraenten tot stand te brengen, teneinde deze te doen overeenstemmen met de krachten, die van hen ge- eischt worden en met hunne po-itie in de maatschappij." Deze vereeniging zal baar doel trachten te bereikena. door zedelijken invloed; b. door ondersteuning van alle invloedrijke personen; c. door tot medewerking uit te noodigen maatschappijen, vereenigingen en de drukpers; d. door conti ibutiën en donatiën. De gewone leden zul len betalen een jaarlijksche bijdrage van f 1. Om dona teur of donatrice te worden, moet men óf een gitt van minstens f 50 in eens, óf een jaarlijksche gift van mins tens f 2.50 in de kas der vereeniging storten. De ver eeniging zal allerwege afdeelingen stichten. Veeziekte. Daar de longziekte onder het rundvee in de gemeente Koewacht opnieuw is uitgebroken, hebben gedeputeerde staten van Zeeland, blijkens het Provinciaal blad n°. 144, bij besluit van den 25e" dezer dienaangaande beschik kingen genomen. Als besmet wordt verklaard de Nieuw Kamemelk- polder, met dien verstande dat de dijken en wegen, ge legen tusschen dien polder en de hierna als van de longziekte verdacht verklaarde polders, daaronder niet zijn begrepen. Als verdacht worden verklaard: in de gemeente Koewacht, de Oud Karnemelk-, Nieuw Beoosten-Blij-, Oud Beooatcn-Blij- en Moerspui-polders, benevens die gedeelten van laastgemelden polder, gelegen onder de gemeenten Zuiddorpe en Overslag; alsmede de hierbo ven bedoelde dijken en wegen. Rechtzaken. Behalve het reeds gemelde heeft het provinciaal ge- rechtsbof in Zeeland gisteren nog de volgende arresten uitgesproken. Jacob Vrcegop, oud 36 jaren, arbeider, wonende te Sint Annaiand, was beklaagd als zou hij in den avond van 30 Augustus jl., omstreeks half tien uur, uit de door den koopman Matthijs Last, destijds te Sint Annaiand, bewoonde kraam en ten diens nadeele, een van zilver draad gevlochten horlogebandje met schuifje arglistig weggenomen en zich toegeëigend hebben. Hij is niet-schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit, als zijnde het niet bewezen, en te dier zake vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Adriaan Strijards, oud 44 jaren, thans gedetineerd te Middelburg, was beklaagd als zou hij in den avond van 18 September jl., omstreeks 9 uren, ten nadeele van Izaak Boer, een flanellen hemd arglistig hebben wegge nomen en zich toegeëigenden wel van een aan alle zijden afgesloten bleekveld, behoorende tot de aanhoorigheid van diens woonhuis te Goes, en zulks na zich voorat den toegang tot gezegd bleekveld te hebben verschaft, door te kruipen door de tot afsluiting dienende haag; en als zou hij den 19en September j). hebben rondgezworven in de gemeente Kloetinge zonder vaste woonplaats of middel van bestaan, en niet gewoon zijnde eeu ambacht of beroep uit to oefenen, en in die gemeente, voor welke een openbare inrichting bestaat tot voorkoming van bedelarij, op dienzelfden dag om een aalmoes hebben gevraagd aan Janna Lockerse, vrouw van Willem Staal dat hij bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Over ijssel dd. 16 November 1858 ter zake van: schriftelijke voorwaardelijke bedreiging met brandstichting in een gebouwj is veroordeeld geworden tot een tuchthuisstraf van vijf jaren, en bij vonnis der arrondissements recht bank te Goes dd. 10 Augustus 1857, wegeus landlooperij, tot eeue gevangenisstraf van driemaanden, flij is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in de aan hoorigheid van een bewoond huis, met belrulp van over- kliraming, zulks na reeds te voren tot een crimineele straf veroordeeld te zijn geweest; en aan landlooperij, door het niet hebben van vaste woonplaats, noch van middelen van bestaan, en het niet uitoefenen van ecnig beroep, en bedelarij in eene plaats voor welke eene open bare inrichting ter voorkoming van bedelarij in stand is, zulks na reeds éénmaal wegens landlooperij te zijn ver oordeeld geweest, en na vroegere veroordeeling als reeds gezegd, en onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot eene correetioneele gevange nisstraf van 6 maanden, met last dat hij na het einde zijner straf naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zal worden overgebracht; alsmede in de kosten dei* procedure. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Idie heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 4cn October). civiel departement. V e r 1 e e n deen tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den controleur lc klasse bij het binnenlandsch bestuur in het gouverne ment Sumatra's Westkust J. P. G. Kruyt; aan den 4cn hulponderwijzer aan de openbare 2c lagere school te Batavia, L. B. II. van Neck, aan den 2C« commies ter algemeene secretarie G. H. Pannekock en aan den amb tenaar ter beschikking bij de landelijke inkomsten en cultures G. J. Grashuis. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gewezen adsistent-resident van Blitar, L. K. J. Gey van Pittius, thans met verlof in Nederland. Benoemd: bij het binnenlandsch bestuur in het gouvernement Sumatra's Westkust, tot controleur le klasse, de controleur 2C klasse aldaar P. Mijerjr; tot controleur 2C klasse, de controleur 3C klasse aldaar P. H. van Hengst. departement van oorlog. Geplaatst: infanterie, bij het 5C bataljon, de Ie luitenant B. P. P. Steevert, ter beschikking te Batavia. (Javasche courant van den 7e,i October). civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den adsistent- resident van Temanggoong O. W. Swaving en aan den controleur 2« klasse bij delaudelijke inkomsten en cul tures J. C. H. M. Denie. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens ziekte, als buitengewoon substituut-griflier bij den landraad te Berbek, G. W. C. Dressier, ambtenaar op wachtgeld. Ontheven: eervol, van de waarneming der betrek king van hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Japara, de onderwijzer 3e klasse P. C. Mierop. Benoemd: ter algemeene secretarie, tot gouverne- ments-secretaris, de referendaris J. de Blaauw, tot refe-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1