MIDDELBURGSCHE COURANT. Vrijdag 1870. 25 November. Oinnrnlanïi. s°- 280. BESTEDING. Op Vrijdag den 9en December 1870, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het llJc district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: liet onderhoud der Rijkstelegraallijnen in «le provincie Zeeland, gedurende liet jaar 18?1; in zes perceelen. De besteding geschiedt alleen bij inschrijving, volgens art. 9 van het bestek. Het bestek ligt ter leziDg aan de bureaux van den Rijkstelegraaf, Plein n<>. 2 te 's-Gravenhage, aan de loka len der besturen van de onderscheiden provinciën, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoej?, Raamstraat n°. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den zesden en derden dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg voor de lijnen in het algemeen, en bij de ingenieurs te Middelburg, Goes, Zierikzee, Sluis en Neuzen voor de lij oen tot ieders arrondissement behöorende. 's Gravenhage, den 12cn November 1870. Voor den minister, De Secretaris-Generaal, BARTSTRA. HOOFDELIJKE OlliLilCi. De Burgemeester en Wethouders van Y'lissiiigen maken bekend: dat ter voldoening aan art. 264 (257) der wet van den 29"» Juni 1851 (Staatsblad n°. 85) gedurende veertien dagen, te rekenen van Woensdag den 23cn dezer maand ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal zijn nedergelegd het voorloopig vastgestelde eerste sup- pletoire kohier van den hoofdelyken omslag voor 1870; en dat ieder aangeslagene bezwaren tegen zijn aanslag kan inbrengen bij den gemeenteraad binnen den tijd voor het ter lezing liggen bepaald, bij verzoekschift op. ongezegeld papier. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22c" November 1870. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 24 November. Heden heeft op het raadhuis alhier de openbare ver pachting plaats gehad van het gedurende 1871 te heffen tolgeld op den straatweg tusschen Middelburg en Vlis- singen. Voor den tol n°. 1, aan de zijde van Middelburg, was de hoogste inschrijving f 1225, voor den tol n°. 2, aan de zijde van Vlissingen, ƒ1025. De beide tollen zijn echter te zarnen verpacht voor ƒ2255 aan den heer J. Hubregtse. Voor 1870 bedroeg de pachtsom ƒ2015, voor 1869 ƒ2118, voor 1868 2150, voor 1867 2700. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. C. Fock, minister van binnenlandsche zaken, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van de kroon van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. belastingen. Verplaatst, met wijziging van het konink lijk besluit van 7 dezer, de adjunct-controleurs van de directe belastingen en het kadaster E. T. Smits van 's Hertogenbosch naar Amsterdam, en L. C. Blom van Haarlem naar Rotterdam. Kerknieuws. Gisteren heeft de kerkeraad der Nederduitsche her vormde gemeentere Vlissingen het volgende viertal van predikanten opgemahktde heeren Lazonder, te Berkel en Rodenrijs; Boer, te Ouwerkerk aan den IJselvan Rappard, te Sexbierum, en James te IJselmonde. Uit dit viertal is de heer G. Boer, thans predikant te Ouwerkerk aan den IJsel, beroepen. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Oostkapelle door den heer J. C. Eykman, predikant te Cothen. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën ad inte rim van den 23en dezer, is die van het departement van koloniën van den 30" Augustus jl., voor zooveel aaiigaat het stellen ter beschikking van den gouverneur generaal van Nederlandsch lndië van den heer A. C. Vreede, om aldaar te worden benoemd tot ambtenaar bij den bur gerlijken dienst, op zijn verzoek ingetrokken. Gemengde berichten. Men leest bet volgende in het jongste nonuner der Kerkelijke courant: „Na de inneming van Metz door de Duitsckers was daar gebrek aan levensmiddelen, zoodat er, naar eene correspondentie meldt, voor de Fransche soldaten spoe dig niet meer zou te eten zijn. De hulp vau Het roode kruis wordt ingeroepen om in dien nood te voorzien. Aangezien men hier bepaald te doen heeft met een plicht, die door de oorlogvoerende puitijen moet en kan worden vervuld; aangezien die partijen het gemakkelijk vindeu, op de hulp van Het roode kruis te steunen en dus hare zorg in den oorlog' er aanmerkelijk door wordt verlicht; aangezien er hier te lande duizenden zijn die ook hon ger hebben, en die dus in de eerste plaats moeten wor den geholpenaangezien dat alles, zal het misschien wel zoo voorzichtig zijn, de hulp van Het roode kruis zich te doen bepalen tot die, welke aan zieken en gewonden op het slagveld kan worden bewezen. In dien nood kan door geene der oorlogvoerende partijen voldoende wor den voorzien, en is dus de menschlievendheid op hare jjlaats, al valt het niet te ontkennen, dat de berichten, nu en dan verspreid omtrent de geneeskundige hulp ook zelfs bij het Pruisische leger, van dien aard zijn, dat men blijkbaar heeft gebouwd op eene hulp, die, waar zij ge willig werd verleend, tijd en gelegenheid schonk om de aandacht te meer en te nauwkeuriger te bepalen op Krup-kanon en naaldgeweer." De premieleening van een millioen gulden, door de Rotterdamsche Yereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid uitgeschreven, is niet volgeteekend. Daar om heeft de raad van beheer besloten, de premietrek king tot een zoo spoedig mogelijk nader aan te kondi gen dag uit te stellen, en aan hen die met dat uitstel geen genoegen nemen, den vollen prijs der loten te restitueereD, mits zij zich daartoe vóór 1 December aanmelden. Mocht echter de leening niet worden volgetee kend, dan zal op den prijs der uitgegeven loten 50 cents worden ingehouden, ter bestrijding der gemaakte kos ten. Dezer dagen heeft de hoofdcommissie voor het nationaal gedenkteeken voor November 1813, volgens mededeeling in de Staatscourant van heden, aan Z. M. den koning een album aangeboden, behelzende denamen der leden van de hoofdcommissie en van al de leden der plaatselijke commissiën. De vereeniging van industrieelen en werkbazen te Groningen zal vooreerst haar plan tot oprichting eener practische ambachtsschool laten rusten, althans zoolang de zekerheid niet zal zijn verkregen dat de belangstel ling barer stadgenooten op aanzienlijke bijdragen, zoo wel voor oprichting als voortdurend onderhoud, mag doen rekenen. Eene commissie is benoemd om te onder zoeken of het dan wenschelijk en uitvoerbaar zou zijn een practische school van éen of meer vakken in liet le ven te roepen. Voorts werd omtrent de oprichting eener winkel vereeniging besloten de zaak tei\ sprake te brengen in de sociëteit van handwerkslieden, en wanneer zij daar sympathie ondervond, eene lijst van inteekening tot op richting van zoodanige vereeniging der werklieden aan te bieden, om vooraf te weten, over welke som aanvan kelijk zou kunnen beschikt worden. Volgens de Maasbode heeft het Italiaansch gouver nement door middel zijner consulaire agenten van de pauselijke consuls te Amsterdam en Rotterdam de over gave gevraagd van het pauselijk zegel, wapeu en archief, doch is dit door lieu geweigerd. De heer baron de Loë de MUeer te Maastricht heeft II. Vrijdag een arend geschoten van de schoonste soort, die eene vlucht had van meer dan twee meters, beue vens een prachtigen witten valk. Deze roofvogels hielden zich op in een bosch in de nabijheid van het kasteel Mheer, denkelijk om op de daar aanwezige f ai- santen jacht te maken. De Tijd bevat een adres aan Z.M. den koning, ont worpen door eenige voorname katholieken in ons land' en ton doel hebbende „om de rechten der katholieken, door het geweld van het Florentijnsche gouvernement geschonden, te wreken, door van Z. M. voorziening tegen dit onrecht te verzoeken." De bedoelde heeren zijn, volgens De Tijd. P. baron de Bieberstein, Roermond; J. E. Bonnike, Amsterdam; J. G. de Bruyn, Rotterdam; J. W. Cramer, Amsterdam; W. C. I. J. Cremérs, Zwolle; G. H. W. L. baron Dorth tot Medler, Arnhem; S. P. C. Koene, Utrecht; J. van der Kun, Rotterdam; A. II. A. T. Meijer, Bredajonkheer C. J. C. H. van Nispen tot Zevenaer, Arnhem J.B.Nolet, Schiedam; G. van Rijckevorsel, 's-HertogenboschJ. B. van Son, 's-Hcr togen bosch; A. F. Vos de Wael, Zwolle Het adres eindigt met het volgende verzoek „Sire! De liefde voor de kerk, waartoe de ondergetee- kenden bekooren, en niet minder die voor hun vaderland en hunnen koning, nopen het tot het even eerbiedig als nadrukkelijk verzoek, dat het uwe majesteit moge behagen „a. De inbezitneming van den Kerkelijken staat door het gouvernement van Florence niet te erkennen „L. Hetzij afzonderlijk, hetzij in overeenstemming wet andere mogendheden, zoodanige stappen te doen tot vol ledig herstel der souvereiniteit van den paus over den Kerkelijken staat, als uwe majesteit in H. D. wijsheid en rechtvaardigheid meest oirbaar en geraden zullen toeschijnen." Van Zondag 25 September, des namiddags, tot Maandag 26 September, des avonds, woedde een ver schrikkelijke typhoon in de Chineesche zee. Minstens 100 Chineezen zijn daarbij verdronken, en dit alleen op de reede van Hong Kong. Een handelshuis aldaar heett zes groote lichters verloren, die tegen den kademuur stuk sloegen, een verlies van duizende dollars. De golven sloegen tot aan de eerste verdieping der huizen. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer J. J. H. van Frankenhuijsen, officier van gezondheid 3« klasse bij het 2e regiment infanterie te Maastricht. De pharmaceutische studenten te Amsterdam heb ben dezer dagen aan den minister van binnenlandsche zaken een request ingezonden, houdende het verzoek, dat de bepalingen der wet op de examina voor pharmaceuten zoodanig worden toegepast, dat zij, die bij de eerste zit ting eener examen-commissie slechts voor éen deel aan de eisehen, door de wet gesteld, voldaan hebben, bij de tweede zitting derzelfde commissie slechts weder in di e vakken zullen worden geëxamineerd, waarin bij de eerste zitting hunne kennis tekort schoot. Zaterdag avond is een der knechts'in de menagerie van Wombwel), die te Westford geplaatst is, door een luipaard aangevallen en ernstig verwond. De man be vond zich in een hok, waarin vijf dezer dieren waren opgesloten en liet hen toeren uitvoeren, toen een hunner in een hoek der kooi gedrongen, bokkensprongen ging

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1