kamer zou hebben besloten zich tegen het voorloopig onderzoek te verzetten en alzoo zonder eenigen vorm van proces het voorstel der twaalf te smoren. De discussie belooft morgen zeer warm te zullen zijn. Ik vestig uwe aandacht op de demonstratie dei- werklieden van de Internationale vereeniging te Verviers. Het is wel te onderstellen, dat, om de groote armoede die in de arbeiders- en mijndistricten ontstaat., de regee ring het verzoek van hen, die aanhoudend het uitvoeren van publieke werken vragen om in het onderhoud van hun en hunne gezinnen te voorzien, in overweging zal nemen. iltcncjchwcrli. de russische lefierorga.nisa.tle. Toen in Juli 1858 de Russisch—Turksche oorlog uit brak verwonderde men zich over het gering aantal Rus sische troepen dat.deDonau vorstendommen binnenrukte, terwijl volgens de officieele opgaven liet leger vóór den aanvang van den strijd 1,200,000 man bedroeg, een getal dat toch gering mag heeten voor een land op voet van oor log met ruim 78 millioen inwoners en een grondgebied van ongeveer 20,000,000 vierkante kilometers. Het bleek echter, dat Rusland niet meer dan 200,000 man tegelijk op het tooneel van den hoofdstrijd kon aanvoeren, als het de overige gedeelten van het rijk die beschermd moesten worden, niet wilde ontblooten. Doch ook vroegere oorlogen hadden reeds de militaire zwakheid van Rusland doen uitkomen, en in verhouding tot de uitgebreidheid van het rijk en het getal inwoners is het Russisch leger nooit bijzonder talrijk geweest in vergelijking met andere landen. Ten tijde van Peter de Groote telde het leger, op eene bevolking van 16 millioen zielen, slechts 108,000 man, en het was gedurende de krachtige regeering van de Noord- sche Semiramis, Katharina II, dat het betrekkelijk zijn grootste getalsterkte bereikte, daar volgens eene bereke ning van 1794 het leger 442,000 man bedroeg, op eene bevolking van 34 millioen zielen. Gedurende de veldtochten van 1805 en 1807 konden de Russen niet meer dan 80,000 of 90,000 man in Duitsch- land te velde brengen, en in deu strijd met Napoleon I werden wel ontzettende lijsten van het aantal troepen opgemaakt, die een totaal van 1,490,500 man aanwezen, doch de uitkomst heeft geleerd, dat in 1812 van eene bevolking van 42 millioen zielen, slechts 300,000 Russen .tegelijk onder de wapenen waren, terwijl Frankrijk met slechts 29 millioen inwoners, een leger van 743,000 man te velde bracht. Brj den aanvang van 1813 hadden de Russen nog slechts een leger van 70,000 tot 80,000 man, waarvan te nauwernood 35,000 op éen punt konden worden vereenigd, en in 1814 kon men met groote moeite .het leger tot 150,000 man opvoeren. Bij het begin van den veldtocht tegen Turkije in 1828 trokken slechts 80,000 Russen over de Pruth, die eerst in het volgend jaar door 40,000 man werden versterkt. Von Moltke zegt van dien oorlog: „Toen het hoofdleger te Adrianopel aankwam telde het ternauwernood 15,000 strijd vaardigen; het zou verloren zijn geweest, als niet de vreesachtige diplomatie zich gehaast had den vrede tot stand te brengen. Van 115,000 Russen die in 1828 en 1829 in Europeescli Turkije vielen, keerden slechts 10,000 of 15,000 man over de Pruth terug." De strijd met Polen in 1831 stelde opnieuw de zwak heid van het Russisch leger in hot licht, daar dit slechts door de krachtige hulp van Oostenrijk en Pruisen het kleine Poolsche leger kon verslaan, en, zoóals wij boven .zeiden, heeft de Krim-oorlog, hoewel hij de ondervinding versterkte dat de Russen moedige soldaten zijn en den strijd niet opgeven, het bewijs geleverd dat Rusland be trekkelijk slechts weinig troepen kon te velde brengen. De groote voorstellingen die men zich gewoonlijk van de Russische strijdkrachten vormt, worden alzoo door de cijfers en feiten krachtig wederlegd, en verdwijnén ge heel, als men ziet welke krachten thans in Duitschland worden ontwikkeld, waar b. v. Beieren, met nog geen 5 millioen inwoners, op dit oogenblik, een leger van 134,000 man onder de wapenen heeft; in gelijke verhou ding zou Rusland meer dan 2 millioen man te velde moe ten brengen en toch kan men op goede gronden aanne men dat niettegenstaande de officieele berekeningen en verzekeringen op papier, die een cijfer van 30,507 offi cieren en 697,137 onderofficieren en soldaten aanwijzen, het Russische rijk met veel moeite een leger van 600,000 man op de been zal kunnen brengen, waarbij, volgeus de officieele staten, nog 300,000 man ongeregelde troepen gevoegd kunnen wordeneen cijter dat stellig ook nog te hoog is. G. Fr. Kolb, Ilandbucli der vergleiclicndcn Statistik. De belangrijke verliezen die de Russische legers in iederen veldtocht, voornamelijk aan zieken hebben ge lo den, heeft niet minder de aandacht getrokken dan hun geringe getalsterkte. Zoo berekent b. v. Jomini hun ver lies aan zieken in deu oorlog van 1828 en 1829 op 100,000 man, en volgens Boudin stierven van Mei 1828 tot Februari 1829 in Russische hospitalen en lazaretten 201,108 man. In den Krim-oorlog was de sterfte zóo groot dat, b. v. in het hospitaal in Simferopol,het belang rijkste voor het leger van Sebastopol, van April 1855 tot Juli 1856, niet minder dan 40000 man het leven ver loren. Grootendeels is dit toe te schrijven aan de slechte zorg die men voor de troepen draagt en die met iederen veld tocht op nieuw verontwaardiging wekt. Evenals in iedere Russische administratie, heerschen ook bij de militaire intendance groote nalatigheid en misbruiken, zoodat het de troepen soms aan het noodzakelijkste ontbreekt. De groote moeilijkheden die het transport in Rusland ople veren door den treurigen toestand der middelen van ver voer, maakt daarenboven dat het met groote bezwaren gepaard gaat, om een leger steeds van het noodige te voorzien, en met het oog op de betrekkelijk geringe vruchtbaarheid van Rusland, zegt vou RedenRusland's inkomsten, die nauwelijks voldoende zijn om de uitgaven in vredestijd te dekken, zijn geheel ontoereikend voor de eischen van een ernstigen oorlog," waardoor het na tuurlijk moeilijk wordt om in het onderhoud der militai ren te voorzien. Doch de grootste oorzaak voor de belangrijke sterfte zal men, evenzeer als voor de geringe getalsterkte, in de samenstelling van het leger moeten zoeken, dat een menigte oude en krachtelooze mannen bevat. Het leger wordt verkregen door lichtingen. Iedere lichting wordt bij keizerlijke u/case uitgeschreven, waarbij tevens het aantal dienstplichtigen voor iedere 1000 man nelijke inwoners wordt vastgesteld. Ten behoeve der recruteering is het rijk in twee deelen, een oostelijke en westelijke helft verdeeld, waarin het evenredig getal, dat door de lichting moet worden verkregen, somtijds verschilt. Deze wijze van recruteering is ingevoerd doorPeter de Groote die de verhouding der dienstplichtigen bepaalde op l van de 1000 mannelijke inwoners, eu nog in het eerste vierde gedeelte onzer eeuw was de verhouding slechts 2 op de 1000, doch zij werd later aanmerkelijk verhoogd en klom gedurende den Krimoorlog tot 10, en eenmaal zelfs tot 13, op de 1000. Meestal moesten de joden telkens een groot contingent leveren, en niet min der de Polen die men zooveel mogelijk van strijdvaardige mannen wil berooven. De recruteering, branka genaamd, die niet veel anders is dan een nachtelijk overvallen van alle jonge mannen, vervult geheel het rijk met schrik en vrees. Plaatsvervanging, hoewel toegelaten, komt zelden voor, waarschijnlijk omdat de losprijs waarvoor men zich van den dienst kan vrijkoopen zoo gering is, n. 1.1000 papie ren roebels of ongeveer f 545; de papierroebel gere kend tegen 54^- cent. Deze gelegenheid om zich vrij te koopen moge een groot gebrek in het Russische mili taire stelsel zijn, zij is niet zoo gevaarlijk als de vrijstel lingen, waardoor sommige klassen, bijv. adellijke en groote kooplieden, van alle dienstplichtigheid zijn ontheven. De officieren werden vroeger alléén uit de lioogere klassen der natie gekozen, doch de behoefte aan goede onderofficieren heeft er toe geleid, om aau dezen het vooruitzicht te openen dat zij, na een diensttijd als zoo danig van 12 jaren en een afgelegd examen tot officier kunnen worden benoemd, of aanspraak hebben op een pensioen van 100 tot 150 roebels (f 186 f 279). Door dezen maatregel heeft men veel meer en betere onderoffi cieren gekregen. De Kozakken hebben het recht hunne officieren, althans voor een gedeelte, zelf te kiezen. De diensttijd die vroeger voor de garde op 22 en voor de andere troepen op 25 jaren was bepaald, is sedert 1859 op 15 jaren gesteld, waarvan het kleinste gedeelte in reserve wordt doorgebracht. De vroegere lijfeigenschap had ook ten opzichte van het militarisme vreemde verhoudingen doen ontstaan. Voor iederen lijfeigenen die bij de recruteering in de lich ting viel, werden van den grondeigenaar 33 papieren roebels (ongeveer 18) betaald, die daarvoor in de eerste uitrusting moest voorzien. De lijfeigene werd door zijne intrede in het leger, zooals men het noemde „vrij", doch deze vrijheid bracht hem slechts ongeluk, want, indien hij al zijn diensttijd overleefde, wat bij de buitengewone sterfte in het Russisch leger slechts zel den gebeurde, dan was hij oud, afgeleefd en voor den arbeid ongeschikt, en door zijne vrijheid in een staats burgerlijken toestand geraakt die hem in zijn oude woonplaats slechts een hinderpaal was, om in zijn onder houd te voorzien. Wij spraken zooeven van de groote sterfte in het Rus sische leger. Als een bewijs daarvan kan dienen, dat, terwijl volgens verschillende berekeningen het gemid deldsterftecijfer der bevolking inEuropeesch Rusland*) bedraagt 22.7 op de 1000, dat cijfer volgens Boudin in het leger somtijds tot 38 op de 1000 klom. Het gemid delde sterftecijfer bij bet Fransche leger stelt dezelfde schrijver op 19.0 op de 1000. Tengevolge hunner privilegiën hebben bij de Finnen en Georgiers of Grusiers meestal werviDgen (varfade-. troepen) plaats en slechts in den uitersten nood lich tingen. Bij zijne troonsbeklimming in 1856 beloofde czaar Alexander II, dat in de drie eerstvolgendejaren geen lichtingen zouden plaats hebben, en het duurde nog veel langer eer men er weder toe overging, deels uit zuinig heid, deels uit vrees voor onlusten onder de boeren, die door de hen toegezegde emancipatie meenden daardoor ook vrij van dienstplichtigheid te zullen worden. De aanzienlijke vermindering van het leger en de opstand in Polen maakten echter eene lichting gemakkelijk, en bij ulcase van 20 September 1862 werd eene lichting van 5 man op de 1000 uitgeschreven, waarop den 9en Juli 1863 eene werd vastgesteld van 10 man, den 5cn October 1864 eene van 5 en den 20en October 1865 eene van 4 man op iedere 1000. Het bovenstaande zal voldoende zijn, om ieder van het slechte stelsel van legerorganisatie in Rusland te overtuigen, hetwelk zóo onregelmatig en onbepaald is, zooveel leemten heeft, en tot zulk een tal van misbruiken en ontduikingen aanleiding geeft, dat men nooit met zekerheid het aantal troepen kan bepalen en altijd ver beneden de raming blijft. De Russische infanterie is bijna gebeel met achterlaad- geweren gewapend. Dit zijn meestal oude trompladers, die naar het stelsel van Krank, hetwelk dat van Snider zeer nabij komt, zijn veranderd. Daarenboven heeft men nog nieuwe achterladers, volgens het stelsel van den Noord-Amerikaanschen overste Verdan, dat het midden houdt tussehen de stelsels van Chassepot en Snider, en die tot de snelstvurende geweren behooren. De cavalerie die volgens officieele opgaven ruim 63.000 man telt, doch naar de meening van Kolb slechts op een sterkte van 36,000 man moet worden berekend, beeft grootendeels kleine karabijnende dragonders hebben infanterie-geweren, doch korter dan die der infanterie. Yan alle andere cavalerle-regimenten heeft het eerste gelid een lans en sabel, het tweede gelid slechts een sabel. De artillerie, naar officieele mededeelingen geraamd op 80,000 man, doch volgens Kolb slechts 46,000 man, is voor het grootste gedeelte van getrokken achterlaad- kanonnen voorzien, die aanvankelijk alleen bij Krupp te Essen werden gegoten, doch thans, na verschillende mis lukte pogingen, in het land zelf worden vervaardigd. De veld-artillerie heeft kanonnen van verschillend kaliber en wel een 4ponds en een 9ponds. De 4ponders schieten projectielen van 5,75 kilo en de 9ponders van 11,25 kilo gewicht. Nog niet lang geleden zijn in Rusland kartets granaten ingevoerddeze wegen 6,75 kiio voor de 4pou- ders en 13,1 kilo voor de 9ponders. De kanonnen zijn geheel overeenkomstig het Pruisisch model vervaardigd, en vooral verdienen de ijzeren affui ten die bij de veldartillerie zijn ingevoerd, en volgens geheel nieuwe constructiezijn samengesteld, de aandacht. Ook bij de infanterie van het Russisch leger zjjn kanon nen ingevoerd. A. Morcau de Jonnes. Elements de statistique. ■Seetijöingcn. Gisteren is ter reede van Ylissingen gekomen het schoonerschip Volharding, gezagv. J. Pander, van Oud- Calabar naar Middelburg. tjanxulsbcricljtcn. Graanmarkten enz. Amsterdam, 23 October. Raapolie op 6 weken f 5l±. Lijnolie op 6 weken 33-i. Prijzen van effecten. Amsterdam 23 November 1870. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2| pet. 51 f# *dito dito dito 3 61 *dito dito dito 4 8l§ *Aand. Handelmaatschappij 4$ - dito exploitatie Ned. staatssp. S9 België. -*Certificaten bij Rothschild 2£

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3