OÜRANT. Donderdag 24 November. N°; 279. Middelburg 23 November. Door de commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zeeland zijn heden met goed gevolg als candidaat- notaris geëxamineerd de heeren: W. A. M. Kalkman, landmeter van het kadaster te Zierikzee; A. Pateer, secretaris en ontvanger van en wonende in de gemeente Hoofdplaatjonkheer mr. W. Reinbrand Boddaert, advocaat te Middelburg, en C. Warnsiuck, zonder beroep, wonende te Medemblik. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscben leeuw Wilhelm Wedding, geheimer Oberregierungsrath en directeur der staatsdrukkerij te Berlijn. Op verzoek vergunning verleend aan den eersten offi cier van gezondheid le klasse G. F. van Dommelen, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, tot bet aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Italiaansche kroon, hem door Z. Al. den koning van Italië geschonken. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht tot officier van gezondheid 2C klasse (naar ouderdom van rang) de officier van ge zondheid 3e klasse D. H. van Vierssen, van gemeld persoueel. belastingen. Op verzoek ingetrokken de benoeming van H. de Bosson, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Koudum, tot ontvanger der directe belastin gen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Alonniken- dam c. a. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Sluis door den heer H. P. de Klirk, thans predikant te Garderen. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsehe her vormde gemeente te Utrecht de heer P. Huet, thans pre dikant te Veenendaal. Door het kiescollege der hervormde gemeente te Nieuwerkerk in Duiveland is op 21 dezer tot predi kant aldaar beroepen de heer J. II. Mühring, predikant te St. Philipsland. Marine en leger. Zr. M>. stoomschip Citadel van Antwerpen is Maan dag namiddag van Ylissingen vertrokken naar het Nieuwediep. Naar wij vernemen zou het Ramschip de Schorpioen te Ylissingen gestationeerd worden. Naar aanleiding van 's konings besluit van den 20cn dezer, wordt Zr. Ms. schroefstoomschip de Dommel, lig gende te Willemsoord, met den 25™ dezer buiten dienst gesteld en de luitenant ter zee le klasse jonkheer A. C. van Haeften eervol van het bevel over dat schip onthe ven voorts met den 26™ daaraanvolgende aan genoem den luitenant ter zee het bevel opgedragen over Zr. Ms, schroefstoomschip Soestdijk, mede liggende te Willems oord, met laatstgemelden datum in dienst gesteld, met be stemming naar Suriname. Staats-cour Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën ad interimvan den 22en November jl., zijn de civiele ingenieurs J. E. de Meijier, J. W. Le Oomte en II. P. Gutteling ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsck Indië, om te worden benoemd totadspirant- ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Gemengde berichten. Het Utrechtsch dagblad deelt mede dat, volgens glo bal e berekening, te Utrecht ongeveer 400 personen aan de pokziekte lijden, waarvan een-derde kinderen zijn. Bij enkele volwassenen heeft de ziekte een kwaadaardig karakter aangenomen en ook reeds slachtoffers gemaakt. De hulp van bereidvaardige buurvrouwen moet menig gezin besmet hebben. Menige goede wenk ter voorko ming van overbrenging der smetstof door geneesheeren gegeven, wordt door velen veronachtzaamd. De ziekte, die een meer sporadisch karakter had, beeft zich nu over de geheele "gemeente verspreid. De kunstschilder B. J. van Hove is dezer dagen ter herinnering aan zijn 80™ jaardag, door de Maatschap pij Arti et amicitiae te Amsterdam, waarvan hij bijna sedert hare oprichting lid is, in eene vergadering der ge wone leden met algemeene stemmen tot eere-voorzitter benoemd. Met betrekking tot de dezer dagen gedane mede- deeling van een proces-verbaal, opgemaakt door een on bezoldigd rijks-veldwachter tegen den commissaris van politie J. Donk 'y. te Kampen, zegt de Provinciale Over- ijselsche en Zwolscbe courant, dat zij met zekerheid ver neemt dat er redenen zijn om aan te nemen dat voor de in het proces-verbaal vervatte aantijgingen geen grond bestaat, en dat' uit het ingesteld onderzoek niets com- promitteerends voor den heer Donk gebleken is. Door de aandeelhouders van het dagblad het Noor den is een prospectus uitgegeven, waarbij zij verklaren, daartoe aangemoedigd door de toeneming van bet aantal geabonneerden sedert de vestiging van het blad te Am sterdam, gevolg te willen geven aan het reeds vroeger opgevat voornemen tot uitbreiding van het kapitaal, groot genoeg om de uitgave nog eenige jaren krachtig door te zetten. Daartoe wonschen zij uit te geven 1250 prioriteits-aandeelen van 100, naar verkiezing op naam of aan toonder, met een prioriteits-dividend van 5 pet. en aflosbaar a pari binneu 25 jaren uit een daartoe op te richten waarborgfonds. Wanneer de uitslag van deze poging niet aan de verwachting der tegenwoordige aan deelhouders mocht beantwoorden, zullen zij de inschrij vers van hunne verbintenis ontslaan, omdat zij het alsdan verkieslijker zouden achten de onderneming te staken. Een arbeidersgezin in dè omstreken van Olden- zaal schijnt geheel onverwacht van zorgvolle omstandig heden tot hooge welvaart te zullen geraken. Men ver zekert namelijk, dat aan dit gezin van een overleden bloedverwant in Noord-Amerika 200,000 ten deel zal vallen. Te Groningen werd 11. Zondag eenbriefontvan »-en waarvan het couvert van binnen groen gekleurd was. Deze kleur bleek, bij onderzoek in het scheikundig labo ratorium der hoogeschool, een zeer aanzienlijke hoeveel heid arsenicum te bevatten. Jl. Zondag had te Renkum, des avonds tusschen 6 uren en half 8, een brutale inbraak met diefstal plaats. Bij cene weduwe die met hare dochter alleen woont, zijn éen of meer personen door het kelderluik naar binnen gedrongen en hebben in de woonkamer een kast open gemaakt, waarin zich ruim veertig gulden, een gouden ketting en eenige gouden ringen bevonden, welke voor werpen zij hebben meegenomen, terwijl andere stukken van waarde, doch met den naam er op, onaangeroerd bleven. Toen de weduwe met hare dochter uit de roomsch. catbolieke kerk thuis kwamen, vonden zij de voordeur van binnen gegrendeld, maar het huis van achteren opengebroken. Ongetwijfeld waren het bekenden. In eene onlangs verschenen aflevering van bet tij d- schrift der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid is o. a. opgenomen een verslag van de heeren de Bont c. betreffende hunne proeven van kunstmatige oesterteelt. Een subsidie, door bedoelde Maatschappij aan die heeren voor dat doel verleend, legt bun de verplichting op om jaarlijks een verslag hunner verrichtingen openbaar temaken, opdat de visschers van beroep partij zouden kunnen trekken van de uitkomsten der proeven, zonder in de kosten, aan die proefnemingen verbonden, te deelen. De Haarlemsche courant ontleent aan dit stuk het volgende. Ruim 4000 moederoesters werden voor de eene helft op de kust van Texel en voor de andere helft bij de Nieuwe sluis onder Wieringeu geplant. Daarbij werden drie verschillende wijze gevolgd, als: het plaatsen van kisten, het nederleggen van ronde dakpannen en het maken van omheiningen, in de zee, van kanassers. Zoo wel het een als het ander werd met een dunne kalklaag voorzien. Door herhaalde stormen hebben de toestellen 1870. bij Texel zeer veel te lijden gehad, en hetgeen zich aan de pannen gehecht had en door den storm gespaard was, is later door de vorst verloren gegaan. Bij het wegnemen bleek, dat de kisten en kanassers door den paalworm geheel waren doorboord en als het ware allen samenhang hadden verloren. Te Nieuwesluis waren de uitkomsten meer bevredigend. Hoewel de resultaten van het eerste jaar niet zeer gunstig waren, is dat jaarevenwel rijk aan ondervinding geweest en is daarvan reeds partij getrokken. Zoo is onder an.deiao,^ gebleken plaatsen waar veel branding staat zijn ongeschikt; bij laagwater moet alles onder water blijven houten inrichtingen zijn niet te gebrui ken daar waar de paalworm huist; pannen, verdiepings- gewijze op den bodem der zee gelegd, schijnen zeer doel matig. Als bewijs dat bet doel der genoemde heeren, om namelijk de visschers tot kunstmatigen oesterteelt op te wekken, wellicht bereikt zal worden, deelen zij mede dat er onder de visschers op Texel gevonden worden, die het voornemen hebben om op eigene gelegenheid het pannen-systeem toe te passen. Yerkoopiugeii en aanbestedingen. Gisteren is te Vlissingen ten verkoop aangeboden een huis met pakhuis en erve, op het dok (hoek van de Wagenaarstraat) wijk I n°. 34. Opgehouden voor ƒ2110. Heden is te Aruemuiden te koop aangeboden een buis en erf in de Noordstraat aldaar, wijk B n°. 47. Ver kocht voor f 605. Tliermonieterstand. 22 Nov. 's av. 11 u. 50 gr. 23 'smorg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 6 u.48gr. fcUufraianiX Algemeen overzicht. Omtrent de gedachtenwisselingen tusschen de kabinet ten te Londen en te St. Petersburg over bet tractaat van 1856 verneemtmen heden niets dan tegenstrijdige ge ruchten. Ook het resultaat der zending van den Engel- schen gevolmachtigden naar het Pruisisch hoofdkwar tier te Versailles is ons nog niet bekend. De taal der Engelsehe dagbladen is echter reeds minder heftig dan in de eerste dagen na het bekend worden der Russische circulaire, en getuigt van eene reactie tegen die eerste verbolgenheid. Om echter den toestand juist te beoor- deelen moet men niet vergeten dat de Loudensehe dagbla den alleen meer optimistisch gestemd zijn, daar zij ver trouwen op de intrekking der Russische circulaire door het gouvernement te St. Petersburg. De te Tours verschijnende Moniteur meldt dat gisteren een ballon uit Parijs te Luzarches is ne dergedaald. Door de met dezen balion medegebrachte depêches wordt het gerucht bevestigd dat de toestand in de hoofdstad gunstig is en de voorraad levensmidde len voldoende. Het gerucht dat men aldaar eerstdaags gewichtige gebeurtenissen verwacht,wordt overigens van verschillende zijden bevestigd. Of daarmede een uitval dan wel eene nieuwe poging tot herstel des vredes wordt bedoeld, blijkt niet. The Morning Post meldde gisteren de aankomst van den heer Chaudordy, gedelegeerde van het departement van buitenlandsche zaken te Parijs, in het Pruisisch hoofdkwartier. Er schijnt weder sprake te wezen van onderhandelingen over den vrede, of althans over een wapenstilstand. Wanneer echter het gerucht juist mocht wezen dat daarbij onder de van Fransche zijde gedane voorwaarden niet de afstand van den Elzas en Lotha ringen behoort, dan zon ook een gunstig resultaat van deze nieuwe gedachtenwisseling niet te verwachten zijn. Uit Tours wordt melding gemaakt van een ernstige ontmoeting tusschen eene afdeeling Fransche mobiele garde en een korps Pruisische troepen, bij Bretoncelles, waarbij de Franschen, na een gevecht van vier uren, moesten terugtrekken. Omtrent de bewegingen van het Loire-leger blijven

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1