lieden. De demonstratie liep rustig af, doch als maatregel van voorzorg was liet garnizoen in de kazernes gecon signeerd. De beteekenis van deze demonstratie op zich zelf zal overigens, met kqt oog op den naderenden winter, onzen lezers niet ontgaan. Laatste berichten. 1 1 Zonden. De Russische regeering heeft een leger van vijf hon derd duizend man gereed om in liet veld te komen. Volgens the Morning Post is de heer Chaudordy te Versailles aangekomen om weder over een wapenstil stand te onderhandelen. The Daily News meldt dat bij de Engelsche en Russi sche ambassades te Berlijn een vredebreuk onwaarschijn lijk wordt geacht. The Daily Telegraph vermeldt het gerucht dat deRus- sische minister van buitenlandsche zaken, vorst Gort- chakoff, op de nota van den Engelschen minister lord Granville in verzoenenden geest beeft geantwoord. Rijssel, De Fransche bezetting van Meziêres heeft op 17 Novem ber een uitval gedaan, waarbij een vijf honderdtal Duit- schers buiten gevecht werden gesteld en een stuk kanon werd veroverd. Een bericht uit Rocroy meldt dat Meziê res Zondag ontzet is. Versailles. Officieel. Een bataillon onzer landweer en een eska dron huzaren zijn bij Chatillon door den vijand aange vallen en moesten terugtrekken met verlies van honderd twintig man aan dooden en gekwetsten. Brussel. L'Eeho du Luxembourg meldt dat er een beslissend gevecht is geleverd nabij de Belgische grenzen, waarbij de Fransche troepen de overwinning behaalden. Een duizendtal Pruisische vluchtelingen hebben op Belgisch grondgebied een wijkplaats gezocht en zijn krijgsgevangen gemaakt. De laatste berichten uit Parijs zijn gunstig. Er is sprake van wapenstilstand noch van capitulatie en de voorraad levensmiddelen is voldoende. Madrid. Officieel is hier de mededeoling ontvangen dat de her- 'tog van Aosta de Spaansche kroon aanneemt. Russisch conflict. Men schrijft uit Tours aan l'Indépendance beige: „Met den loop van zaken tusschen Engeland en Rusland wensoht men zich hier algemeen geluk en men onder stelt dat de heer von Bismarck zich in eene vrij bezwaar lijke positie moet bevinden. Ziehier hoe men zich den toestand voorstelt: „Toen de oorlog met Dnitschland begon heeft Rusland daarin dadelijk de gelegenheid gezien om zich Constanti- nopel te doen afstaan of om dit te nemen. Het heeft dus aan den heer von Bismarck te kennen gegeven dat het ■de neutraliteit zou bewaren, Pruisen een Duitsch keizer rijk zou laten organiseeren en Frankrijk zou laten ver woesten, onder voorwaarde dat men het zou vergunnen om zich in het Oosten schadeloos te stellen. Daarin nu zou de heer von Bismarck hebben berust. Nog is men in de verschillende kanselarijen echter niet vergeten welk spel in 1866 werd gespeeld, wat de Duitsche bondskanse lier toen deed om de neutraliteit van Frankrijk te ver krijgen en hoe hij, na Sadowa, zijne toezeggingen niet vervulde. Daarom beeft Rusland besloten om het einde van •den oorlog en het sluiten van den vrede niet af te wach ten tot het stellen zijner eischen, uit vrees van even be drogen uit te komen als Napoleon III. De Russische re geering is daarom te juister ure opgetreden en wel op een oogenblik dat de heer von Bismarck zich nog be vindt tusschen de weerbarstigheid der Zuid-Duitsche staten, de klachten der Noord-Duitsche bevolkingen over de rampen van den oorlog, het verlangen der Duit sche troepen om spoedig aan die menschenslachtingen een einde te zien maken en de ontevredenheid der neu trale mogendheden, welke hare pogingen in het belang des vredes schipbreuk hebben zien lijden. „Indien nu de heer von Bismarck Diet het bestaan der Russisch-Pruisische alliantie ontkent en zich niet tegen Rutland's eischen omtrent de Zwarte zee verzet dan maakt hij zich Engeland tot vijand en loopt gevaar van een Europeesche coalitie te zien optreden. Indien hij ech ter zich aan Engeland's zijde schaart om de tractaten van 1856 te handhaven, dan kan een Russisch leger de gren zen overtrekken en Berlijn bedreigen. In elk geval zul len wij voordeel hebben van hetgeen er gebeurt en de .tegenwoordige verwikkeling zou wel eens de Deus ex ma china kunnen wezen, die *den schijnbaar onoplosbareu toestand kwam oplossen. Volgens the Levant Herald zou Turkije al zijne reserves onder dë wapenen hebben geroepen. Uit Tours. „Wij zijn, zoo schrijft een correspondent uit Tours, van alle gemeenschap met Parijs afgesloten, en ongerust over de nadering van den vijand, wiens aanhoudend voort- dringen een gecombineerde beweging van een leger buiten Parijs met hetgeen daar binnen is, meer en meer onmogelijk maakt. Het weder «is allerongunstigst. De regen, de koude, de slechte staat der wegen vertragen wel niet weinig den marsch van den vijand, maar hoe veel moeten daardoor ook niet onze soldaten lijden die in het veld zij», in de bosschen verspreid liggen of bui ten de steden in modder,'en vochtigheid kampeeren! „De circulaire van prins Gortschakoff heeft geen groo- ten indruk gemaakt op een volk dat 700,000 vijanden heeft te bestrijden. Geen wonder! Maar op een zonder linge wijze verplaatst zij de gedachten der diplomatieke wereld, die met zoo groote ongevoeligheid den strijd van Frankrijk gadesloeg, evenals men de ontwikkeling van een drama bijwoont, waarin men geen belanghebbende is. „Engeland zal thans inzien wat hei wil zeggen het evenwicht van Europa prijs te geven. Het verliest de hulp van Frankrijk in hetzelfde oogenblik, waarin die hulp noodzakelijk was, om nogmaals het Oosten tegen de begeerlijkheid van Rusland te beschermen. Thans is het genoodzaakt aan te kloppen bij het kleine kabinet van Florence en aan het ongelukkige Oostenrijk te smeeken dat dit niet terugdeinze voor zijn beide mach tige naburen. „Indien Engeland zooveel zorg voor de groote belan gen van Europa bad gehad als het voor zijn eigen belan gen in het Oosten koestert, zou het misschien overvloe dige middelen hebben gevonden, om op het vaste land den vrede te herstellen, waardoor Rusland geene gelegenheid zou hebben gehad, om zich zoo gemakkelijk te ontslaan van de verplichtingen hem bij het tractaat van 1856 opgelegd. Mocht Engeland zich nu weder alleen bepalen om zich boos te maken en te dreigen zon der iets te doen, dan is zijn houding nog vernederender, dan die van Frankrijk waarmede zijn dagbladen spotten. „Indien het zich ernstig verzet, indien het zich zij het dan ook te laat krachtig met de zaken bemoeit, misschien kan dan de stand van zaken nog eenigszins y.eranderen. „Als men bedenkt, dat Meziêres is ingesloten, Rijssel bedreigd, Dyon voortdurend bezet, de Aube, Yonne, Seine en Marne door troepenafdeelingen of legerkorpsen, die naar het zuiden trekken, zijn doorgemarcheerd, zal men erkennen dat onze overwinning te Orleans door meerderen dient te worden gevolgd. Parijs en Orleans zijn tegenwoordig de beide plaatsen waartegen de vijand zijn krachtigste slagen richt. Eene overwinning of een nederlaag op een der beide punten zal een belangrijke gebeurtenis zijn, die misschien over het al of niet voort zetten van den oorlog zou beslissen. Behoef ik u te zeggen, hoe wij dobberen tusschen hoop en vrees? „De generaal Aurelles de Paladines, aan wien men de zegepraal te Orleans verschuldigd is, en die slechts bevelhebber van het 15e legerkorps wa3, is door zijne be noeming tot opperbevelhebber van geheel het Loire-leger voor zijne overwinning op waardige wijze beloond. In het westen heeft de heer de Kératry een snellen en krach t/gen stoot aan de organisatie der verdediging gegeven. „La France heeft een brief bekend gemaakt die be langrijke bijzonderheden bevat over het leger van Bre- tagne en het kamp van Coutie, alwaar het wordt samen gesteld. lederen dag komen nieuwe, geheel gekleede en gewapende bataljons in het kamp aan. „De deelneming is in geheel Bretagne zóo levendig, dat de steden de sommen die zij voor verdedigingskosten hadden toegestaan,' verdubbelen. De gemeenteraad van Brest heeft 250,000 franken, in plaats van 100,000 toege staan. De gemeenten hebben bij de inschrijvingen het cijfer waarop zij begroot waren, met 750,000 franken overtroffen. „Volgens hetzelfde blad was de revue, die de heer de Keratry te Brest heeft gehouden, door de meest vader landslievende demonstraties gekenmerkt. De schoone esplanade was door een ontelbare menigte bedekt die gedurende twee uren de lucht van gejuich deed weergal men. „Verschillende departementen die niet onder het be velhebberschap van den heer de Keratry staan, hebben gevraagd, om onder zijn bevelen te worden gesteld, zoo als Mayenne en Maine et Loire. Men kan wel zeggen dat geheel Bretagne is opgestaan en dat allen, rijken o armen, burgers of boeren, zelfs ten koste van groote opofferingen, den vreemdeling van ons grondgebied zul len helpen verdrijven. „Eenige dagbladen hebben gespot met de snelle bevor dering van den heer de Keratry tot generaal. Thans echter zullen zij dezen generaal wel leeren waardeeren, want in vijftien dagen heeft bij resultaten verworven, die twintig generaals van de hiërarchie in verscheidene maanden niet konden verkrijgen. „De berichten uit het zuiden, zoowel uit Lyon als Marseille en Toulouse, luiden gunstig." Graanmarkten enz. Rotterdam, 22 November. Ter markt van heden waren aangevoerd: 1111 runderen, 196 vette, 23 nuchtere kalve ren, 385 schapen, 620 varkens en 302 biggen. Runderen le qual. 72, 2e qual. 55 cent; kalveren le qual. 95» 2e qual. 75 cent: schapen 70 cent per kilogram. Vlissingen, 22 November. Boter ƒ1. 20 a /T.25 per kilo gram. Prijzen van effecten. Amsterdam 22 November 1870. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2\ pet. 52-jV ♦dito dito dito 3 61 k *dito dito dito 4 8lf ♦Aand. Handelmaatschappij 41 dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 2i 58^ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 90^ ♦Cèrtific. adm. Hamburg 5 64.f- ♦dito Hope Go. 1855, 6e serie 5 74§ ♦Cert. ƒ1000 1864 5 90£ ♦dito 1000 1866 5 n 89 ♦Loten 1866 5 „208 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 479£ ♦Certifie. dito4 61 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 61|- ♦Obligatiën 1867 4 65 ♦Obl. 1869 4 65 ♦Certificaten 6 40| ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch, 5 208$- ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 41 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 83 dito dito Jelez Orel 5 „82 dito dito Oharkow Azow. 5 80£ Polen. ♦Schatkistobligatiën4 63| Pruisen. ♦Obligatiën Oostenrijk, *Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 51% ♦dito dito April,/Oct. 5 51% ♦dito in papier Mei/Nov. 5 44/g- ♦dito dito Febr./Aug. 5 43$ Italië. Leening 18615, 50f ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën2$ thans 3 30 ♦dito 18673 30J ♦dito Binnenlandsche 3 26 Portugal. ♦Obl. 1856—1863 „30 ♦dito 18673 30J Turkije. dito (binnenl.) 40 Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte. dito 1868 7 73-£ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 94 ♦dito dito dito (1885) 6 93£ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 683- dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 dito SfcPaul Pac. Spw. le sec. 7 dito dito dito 2e sec. 7 611- dito dito 1869 dito 7 62^ Brazilië. ♦Obl. 1863 4i ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 12J- Grenada, dito afgestempeld6 21£ Ecuador. dito1 Venezuela, dito.3 PrUzen van coupons. Amsterdam, 21 November. Metall. f 19.70Dito zilver 24.25. Dito Eng. per 11.80Eng. Russen per Eng. Portugal per Fransche Belg. f 55^; Pruis. /34^;Hamb. Russen 28^; Russen in Z. R. f 28£; Pools, in Fl. f Spaans, fAmerik. Dollars 2.39: dito papier f 2.11; Spaaus.-Frans. 2löii£rtcnticn. Door 's Heeren onverdiende goedheid beviel heden zeer voorspoedig van eene welgeschapene Dochter L. C. LITTOOIJ—WALRAVEN. Middelburg, 22 November 1870. Eenige en algemeene kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3