öuitmtanb. Tiet volk. De verzoekschriften uit alle gedeelten des lands, om het recht van oorlogsverklaring telgeven aan de staten-generaal en niet aan den koning, deed het oorlog zuchtig gevoel van koning "Willem bedaren. De meerder heid der bevolking is aan de zijde van den kroonprins." In October des vorigen jaars kwam een Haagsche jongen „die vooruit wilde" en heerenknecht van beroep is, op het denkbeeld om zooveel mogelijk de sigaren- puntjes op te koopen, die tegenwoordig door de sigaren handelaars in bakjes worden vergaard. In verschillende naburige steden en zelfs te Arnhem, 's-Hertogenbosch j en Zwolle wist hij relatiën aan te knoopen en overeen- komsten te sluiten, met dit voor hem gunstig gevolg, dat hij, na juist 12 maanden deze zonderlinge negotie met 87 personen gedreven te hebben, die hij voor de hem franco geleverde puntjes 159 betaalde, thans de millioe- nen puntjes voorƒ200 heeft overgedaan aan iemand die reeds eenige maanden vroeger in België deze industrie begon en er zich wel bij bevindt. In Rusland's oude hoofdstad Moskou toch worden de puntjes, uit alle oor den der wereld aangevoerd, met duizenden ponden to gelijk tot snuif verwerkt. Jl. Vrijdag morgen vervoegden zich twee personen aan de woning eener dame te Assen en vroegen, terwijl een hunner een naam opgaf, om mevrouw te spreken. Deze kwam en de beide vreemdelingen werden in de zijkamer gelaten. Daar vertelde een hunner, nadat hij aan de dame gevraagd had of zij Fransch verstond, dat hij geboren Franschman was, te Leeuwarden een groote zaak had, met den oorlog opgeroepen was en nu tot eiken prijs goederen moest verkoopen. Tegelijkertijd liet men de dame zijde, een tafellaken en servetten, zak- en theedoe ken zien, voor spotprijzen, en toen zij hierover met den verkooper sprak, kwam de ander, die even buiten de deur was gegaan, met een pak binnen,dat hem door iemand, die zeker in de nabij beid stond, was aangereikt. In dat pak, opengemaakt, zaten een paar rollen linnen, en al spoedig bleek het dat de dame, die wel genegen scheen de zijde, het tafellaken en de servetten, de zak- en theedoeken te koopen, ook het linnen moest nemen, 't welk een paar honderd ellen zou bedragen. Zoo niet, dan kon zij 't andere ook niet krijgen, ja, zij zou, het linnen koopende, het andere als 't ware „te geefs" hebben. Toen de dame aan merkte dat haar die koop te groot was, verzocht men haar, dan maar een acceptatie te teekenen op 15 Januari e.k., schreef de een op een briefje drie getallen onder elkan der, te zamen 368 uitmakende, en dicteerde men de dame, die, ondanks zich zelve, naschreef, de acceptatie, terwijl men haar zeide, dat zij, als men op 15 Januari om 'tgeld kwam, het linnen, zoo zij berouw had, kon terug geven, en, van de acceptatie voorzien, vertrokken de beide personen. De dame, het briefje beschouwende waarop zij zelve gerekend en waarop een der vreemdelingen de drie cijfer- tallen geschreven had, die f 368 uitmaakten, dacht dat er stellig een groote vergissing plaats vond, zond de dienstmeid heer/om de beide personen even terug te roepen, maar t/vergeefs, zij waren, reeds verdwenen en ook latere moeite om hen te vinden gelukte niet. Bij 't vertrek der middag- en avondtreinen werden zij even min aangetroffen. Zaterdag morgen zijn te Assen uit Groningen een paar personen binnengebracht en nopens het hierboven ver melde door "de justitie in verhoor genomen. Dat onder zoek schijnt echter geene termen opgeleverd te hebben om hen in arrest te houden. De gemeenteraad van Tilburg heeft besloten eene leening te sluiten bij annuïteit met de Maatschappij van gemeente-krediet te Amsterdam, tot een bedrag van f 40,000 tegen 5 pet. intrest. Twee prachtige stoombooten der North-German- Lloyd's company, varende van New-York op Hamburg, zijn door Fransche oorlogschepen prijs gemaakt. De Hansa had een lading in ter waarde van minstens twee millioen franken, terwijl zich acht en zeventig passagiers aan boord bevonden. De lading der Leipzig wordt ge- Bchat op anderhalf millioen franken. Laatstgenoemde pakketboot had een twintigtal passagiers aan boord. Uit Berlijn wordt gemeld dat „hoewel alle toebereid- gelen voor het bombardement gereed zijn, dit niet meer noodig schijnt te wezen." "Volgens bericht uit Hamburg heeft een Duitsch marine-vaartuig Vrijdag twintig schepen gezien tnsschen Texel en Borkum. Tiiermoineterstaiid. 21 Nov. 'sav. 11 u. 44 gr. 22 'smorg.7u.42gr.'smidd, lu.47gr. 'sav.6 u.52gr. Yerkoopingeu en aanbestedingen. Heden heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van de levering der artikelen voor voeding en onderhoud der gevangenen in het huis van burgerlijke en militaire ver zekering alhier gedurende 1871. Hooger e prijzen dan ten vorigen jare werden besteed voor: tarwebrood 21 cent tegen 19 cent voor 1870; rund- vleesch 80 tegen 69 cent: rund vet 84 tegen 70 cent; schenkelvleesch 50 tegen 43 cent; rijst 16 legen 159%oo cent; gemalen peper 6190/ioo tegen 60 cent; patentolie 549°,'ioo tegen 47 cent, alles per kilogram; stroo per 500 kilogram f 13.50 tegen f 12.98steenkolen per 100 kilo gram f 1.19Bo/j0o tegen 1.0035/ioobaggerturf per dub bele hektoliter 87 tegen 82 cent. Lagere prijzen zijn bedongen voor: aardappelen per 50 kilogram f 2.26 tegen ƒ2.28 voor 1870; boter /T.334*/ioo tegen f 1.34; gort (driemaal geschild) 1798/ioo tegen 1799/ioo cent; groene erwten 1373/io° tegen 1399/ioo cent: groenten 7*8/ioo tegen 7 99/ioo cent; zout 12**]/ioo tegen 12 i5/ioo cent; groene zeep 33*9/ioo tegen 34 cent; kunstasch (soda) 6"/ioo tegen 74ï/ioo cent; koffieboonen 8465 ïoo tegen 8790/ioo cent; cichorei 1498/ioo tegen 159% oo cent; thee 1.90 tegen f 2, alles per kilogram; zoete melk 7»s/10o tegen 749/ioo cent per liter; mutsaard 11.48 tegen 12 per 100 bos; schrobbers 94 tegen 95 cent; stal-rijsbezems 84 tegen 85 centboenders 25 tegen 27 cent, alles per dozijuzand 28 tegen 29 cent per hek toliter; petroleum 234s/ioq tegen 24*8/ioo cent per liter. Dez elfde prijs als voor 1870 is bedongen voor bier- azijn, 4 cent per liter. Voor siroop, het vorige jaar niet aanbesteed, is thans 221- cent per kilogram bedongen. St «at en-ge ii er aal. Tengevolge der op den 25« October jl. in de tweede kamer aangenomen motie van den heer Mirandolle, waarbij nader schriftelijke inlichtingen van den minister van koloniën zijn gevraagd, heeft thans die minister eenige mededeelingen gedaan omtrent het aan den heer int J. J. van Angelbeek verleend ontslag. Daaruit blijkt onder anderen, dat in 1854 genoemde heer eervol onthe ven werd uit zijne betrekking van officier van justitie te Samarang, tengevolge van wanbegrippen zijnerzijds om trent zijne dienstverhouding tot den procureur-generaal bij het hooggerechtshof, -waaromtrent later door hem schriftelijk leedwezen is betuigd. Na eerst in 1854 tot omgaand rechter te zijn benoemd, werd de heer van An gelbeek in 1856 bevorderd tot raadsheer in het hoogge rechtshof in Nederlandsch-Indië. In 1858 begon de heer van Angelbeek te reclameeren tot bekoming van tege moetkoming voor- de gevolgen der beschikking van 1854, waarop afwijzend in Indië en Nederland is beschikt. ,In Mei 1865 gaf de heer van Angelbeek, door eene aanklacht tegen den president van het hooggerechtshof, aanleiding dat zoowel de overige leden van dat college als de raad van Indië van oordeel waren dat hij aan de waardigheid zijner betrekking tekort had gedaan en dus ontslagen moest worden. In November 1868 verzocht genoemde heer verlof naar Nederland wegens ziekte en mitsdien tevens eervol ont slag uit zijne betrekking van raadsheereen en ander werd verleend. Volgens de bestaande bepalingen kon er geen sprake zijn, met het oog op het be lang van den rechterlijken dienst, verlof te verleenen met behoud der betrekking. Hier te lande aangekomen diende de heer van Angelbeek een reeks reclamaties in aan den koning en den minister tot herstel van grieven ook over handelingen van het Indisch bestuur jegens anderen. Alvorens over die reclamaties beslist was protes teerde genoemde heer over de toekenning van pensioen en stelde hij eene actie tegen den staat bij den hoogen raad in. Intusschen waren de reclamaties in handen van den raad van Indië en den president van het hooggerechts hof in Indië gesteld, die te kennen gaven dat de ver warde staat der verstandelijke vermogens van dien heer blijkbaar uit den onsamenhangenden inhoud zijner schrifturen en het zonderlinge zijner beweringen en eischen, hem ongeschikt maakte als raadsheer weder op te treden. De minister verzoekt ten slotte aan de kamer de uit spraak van den hoogen raad af te wachten alvorens harerzijds de zaak in nadere discussie te brengen. Naar men in den Haag beweert zal de beer van Angel beek zelf voor den hoogen raad zijne zaak bepleiten. Algemeen overzicht. The Saturday Review en the Spectator wijzen op den gevaar vollen toestaud waarin Engeland verkeert, welke volgens eerstgenoemd orgaan ernstiger zou wezen dan ooit sedert Napoleon I het geval was. Beide zijn het eens dat Engeland thans handelend moet optreden en het eersto Russische schip, hetwelk met schending van het tractaat van Parijs in de Zwarte zee verschijnt, in den grond moet schieten. OverigenB blijkt het, volgens the Spectator, dat Rusland den oorlog -wil en daarom den tijd zijner optreding tegen het tractaat van 1856 zoo danig gekozen heeft dat de Oostzee onbevaarbaar is. The Pall Mall Gazette een te Londen verschijnend dagblad, hetwelk vooral onder het meer ontwikkeld publiek zijne lezers telt bevat eenige inlichtingen omtrent de zending van den buitengewonen Engelschen gemachtigde Odo Russell naar het Pruisisch hoofdkwar tier te Versailles. The Pall Mall Gazette betoogt voor eerst de groote onwaarschijnlijkheid dat er geen geheime alliantie tusschen Pruisen en Rusland zou bestaan. De heer Russell nu zou, volgens genoemd dagblad, naar Versailles zijn gezonden om deze vraag te richten tot het Pruisisch gouvernement: „Wilt gij u vereenigen met de overige mogendheden om aan de Russische regeering te verklaren dat men haar niet vergunnen zal om een tractaat te verscheuren, hetwelk zij op de meest plechtige wijze heeft aangegaan Wij kunnen ons daarbij met geen uitvluchten of dubbelzinnigheden vergenoegen. De vraag is zoo eenvoudig mogelijk en het antwoord is ja of neen." Nu kan het zoo gaat the Pall Mall Gazette voort aan geen twijfel onderhevig zijn dat Engeland indien Pruisen zich niet met de andere mogendheden vereenigt, onmiddellijk van Rusland de intrekking der circulaire moet vragen op strafte eener oogenblikkelijke oorlogsverklaring. Binnen eenige dagen zal duB de quaestie opgelost zijn: Indien Pruisen zijne medewer king weigert, breekt de oorlog uit. Indien Pruisen zich met Engeland vereenigt, is de vrede verzekerd. De groote spoed eener beslissing wordt overigens als wenschelijk voorgesteld, omdat indien de oorlog toch moet uitbreken men niet moet wachten tot Parijs capituleert en Pruisen daardoor een groot leger ter zijner beschikking heeft. Dit vrij oorlogzuchtig artikel, van een blad als the Pall Mall Gazette, heeft te Londen een groote sensatie gemaakt en indien het niet strekken moet om Pruisen te in timideeren, maar werkelijk de uitdrukking is der politieke gevoelens van het Engelsch kabinet, dan is de toestand vrij somber. Dat echter de heer Odo Russell ten tweeden male te Versailles wordt verwacht, is eene omstandigheid waaruit blijkt dat aan het behoud van den vrede in het Oosteu nog niet gewanhoopt moet worden. Omtrent den toestand te Parijs waren dezer dagen zeer verschillende geruchten in omloop. Volgens sommige beweringen was eene capitulatie der Fransche hoofdstad spoedig te verwachten; volgens andere verzekeringen was dit volstrekt niet het geval. Weldra zal men thans echter daaromtrent voldoende worden ingelicht. Uit Antwerpen wordt toch gemeld dat op Belgisch grond gebied bij het riviertje de Mark, niet ver van de Neder- landsche grenzen, een luchtballon met vier personen uit Parijs is nedergedaald. Ten zuiden van Parijs schijnt men weder een voor- waartsche beweging der Duitsche troepen tegen het Loire-leger te verwachten om Orleans te hernemen. De vereeniging der, naar meu beweert uitmuntende georga niseerde troepen van den generaal Bourbaki wordt intusschen verhinderd door een Duitsch legerkorps onder bevel van den generaal von Manteuffel, hetwelk tusschen Bourbaki en het Loire-leger eene stelling heeft gekozen. De langverwachte bondgenoot van Frankrijk, de sneeuw, begint overigens meer en meer de Duitsche troepen in hunne marschen te midden van een vijande lijk land te belemmeren en al de aan winterveldtochten verbonden ellende te doen gevoelen. Uit de Belgische fabriekstad Verviers wordt gemeld dat aldaar eene demonstratie van werklieden heeft plaats gehad, waarvan de meesten leden zijn der internationale arbeidersvereniging. Zij verschenen, ten getale van twee honderd zeventig man, voor de woning van den arrondissements-commissarisom hem eene petitie aan de regeering te overhandigen. Daarin werd herinnerd aan de pogingen der internationale arbeidersvereniging in het belang van den vrede aangewend, en het vertrouwen geuit dat er van regeeringswege openbare werken zouden worden aangelegd om werk te verschaffen aan de werk-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2