OURANT. \°- 278. Woensdag 1870. 23 November. Middelburg 22 November. Terwijl in geheel Nederland het voortduren van de ministerieele crisis met leedwezen, ver mengd met andere gewaarwordingen, werd gezien, was dit vooral onder de liberale leden der tweede kamer het geval. Een groot getal dier liberale leden namen dan ook dezer dagen het besluit om, met het oog op de belangen des vaderlands in het tegenwoordig zeer ernstig oogenhlik, eene offi- cieuse bijeenkomst te houden om te overwegen welke verplichtingen voor hen als volksvertegen woordigers geacht moesten worden voort te vloeien uit den bestaanden politicken toestand des lands. Die officieuse bijeenkomst heeft heden plaats gehad, doch het nemen van een besluit werd onnoodig door het stellige bericht dat de ministers Fock en Brox met de samenstelling van een nieuw ministerie zijn belast. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Schore hebben 21 van de 28 kiesbevoegden hunne biljetten ingeleverd. De uitslag is dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heereu J. Zuidweg, die 9, en W. Rijn, die 6 stemmen bekwamen. Naar men uit Utrecht aan de Nieuwe Rotterdamsche courant meldt, heelt graaf van Zuylen van Nyevelt, die aldaar dezer dagen een buis gebuurd bad en den winter scheen te willen doorbrengen, vanwege den koning last gekregen om zich onverwijld naar zijn post in Rusland te begeven. Volgens het Utrechtsch dagblad echter was het ver trek van genoemden heer reeds bepaald tegen de volgende maand, maar is dit wegens de tegenwoordige omstandig heden vervroegd. Benoemingen en besluiten. ministerieele departementen. Eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Januari a., aan mr. J. II. Verboom baron van Reede van Oudtshoorn, uit zijne betrekking van referendaris bij het departement van binneolandsche zaken, tengevolge van de opheffing der afdeeling aan wier hoofd hij was geplaatst, en zulks onder dankbe tuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten, en behoudens zijne aanspraken op pensioen of wachtgeld. koloniën. Benoemd tot predikant bij deprotestantsche gemeente in Nederlandsch-Indië W.Mallinckrodt, laatste lijk predikant in dienst bij de hervormde gemeente te Westmaas. Benoemd tot hulpprediker voor den dienst der Neder- landsche bezittingen ter Kust van Guinea, J. M. van Enst, godsdienstonderwijzer te Sliedrecht. leger. Alsnog een eervol ontslag verleend,.met toe kenning van pensioen, aan den bij koninklijk besluit van 19 September 1865 uit 's lands dienst onslagen kapitein-kommandant der vaste bezetting ter Kust van Guinea. Onderwijs. De heer Hartogh Heys van Zouteveen, lid van den gemeenteraad te Delft, heeft een schriftelijk voorstel bij den raad ingediend, om het advies van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te vragen, of de gewone lessen aan de hoogere burgerschool stoornis zouden ondergaan, indien de cursus voor dames in die lokalen wierd gegevenzoo niet, dan stelt de heer Har togh Heys voor, daartoe machtiging te verleenen. Wij hopen, dat de Delftscbe gemeenteraad even zelf standig zal wezen als de Alkmaarsche, en niet aan den leiband zal willen loopen van een burgemeester met des- potieke neigingen. (/Lrnh. cour) Kerknieuws. In de eergisteren gebonden voormiddag-godsdienst oefening der Nederduitsche hervormde gemeente te Bruinisse is de van Dubbeldam herwaarts beroepen pre dikant, de heer G. J. Noomen, bevestigd door den heer G. J. Vos, predikant te Goes, met eene leerrede naar aan leiding van 2 Timotheus 2 vers 3. Des namiddags sprak de heer Noomen zijne intreerede uit, tot grondslag waarvan hij gekozen had 1 Corinthen 9 vers 16a. Marine en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is het koloniaal stoomvaartuig Argus, onder bevel van den luitenant ter zee 1® klasse P. J. Rosen- wald, in den morgen van den 20cn dezer te Malta aange komen. Aan boord was alles wel. Naar de Heldersche courant verneemt, wordt Zr. M». stoomschip Citadel van Antwerpen eerstdaags aan het Nieuwe diep verwacht, teneinde gereed gemaakt te worden voor eene reis naar de Middellandsche zee, ter oefening van de adelborsten. Het bevel over dat schip zou worden opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. A. H. Hugenholtz. Als le officier wordt daarop geplaatst de luitenant ter zee le klasse H. Dijserinck. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken: Klaas Reinhout, oud 41 jaren, arbeider, wonende te Bruinisse, was beklaagd ter zake dat hij in den vroegen morgen van 18 Augustus jl-, omstreeks 5 uren, van de kade te Bruinisse eene hoeveelheid witte suiker, aldaar aangebracht ais afkomstig van de nabij die gemeente gestrande stoomboot Willem III, en in den namiddag van 23 Augustus daaraanvolgende uit de meestoof te Bruinisse, waar hij voor loon werkzaam was, uit een aldaar staande kist twee stukken Indigo, mede afkom stig van bovengemelde stoomboot, arglistig heeft wegge nomen en zich toegeëigend. Bij vonnis der arrondisse- ments-rechtbank te Zierikzee dd». 23 September jl. is hij schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en aan diefstal gepleegd door een werkman in de werkplaats, waar hij gewoon was te werken, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie weken, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten der procedure. Op het door den beklaagde en den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovengemeld vonnis bevestigd, met veroordeeling van den geïntimeerde en mede-appellant in de kosten ook op het hooger be roep gevallen. Jacobus Theuns, oud 12 jaren, wonende te Goes, was beklaagd ter zake dat hij op 23 Juni jl., des voormiddags half 9 uren, te Goes, uit de woning van M. de Witte aldaar, bij wien bij voor loon diende, ten nadeele van P. van Delft, knecht bij genoemden M. de Witte, terwijl hij op de stoep dier woning stond en zijn arm door het openstaande raam stak, arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend een zilver cylinderhorloge, met stalen en koperen ketting en twee sleuteltjes, voor welk feit hij bij bevelschrift der rechtbank te Goes, dd°. 18 Augus tus j]., naar de correctioDeele zittiDg is verwezen. Bij vonnis dier rechtbank dd°. dr October jl. is hij schuldig verklaard aan diefstal met inklimming in een bewoond huis, met oordeel des onderscheids gepleegd door een knaap beneden de 16 jaren, eD, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van 14 dagen, en. in de kosten van het rechtsgeding. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovengemeld vonnis bevestigd, met veroordeeling van den geïntimeerde in de kosten, ook op het hooger beroep gevallen. Ludovicus Jansens, arbeider onder Koewacht, Huber- tus de Regter, landbouwer te St. Jansteen, Johannes de Blok, arbeider te St. Jansteen, en Petrus de Blok, arbeider te St. Jansteen, waren beklaagd ter zake dat op 24 Juli jl. des avonds tusschen 9 en 12 uren, op den heikant onder Koewacht, de beide eerste beklaag den te zamen en in gemeen overleg moedwillig slagen hebben toegebracht aan de beide laatsten, en de beide laatsten te zamen en :in gemeen overleg aan de beide eersten. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Goes dd°. 26 September, is de eerste schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, en te dier zake ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 1 maand en drie geldboeten ieder van f8, met subsidiaire ge vangenisstraf van éen dag, mede cellulair, voor iedere boete, en verder in de kosten van het rechtsgeding; ter wijl de 2«, 3f en beklaagden zijn ontslagen van alle rechtsvervolging, op grond dat het hun bij akte van dagvaarding ten laste gelegde feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding oplevert. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof, op grond dat de rechter a quo niet naar aanleiding van de akte van dagvaarding heeft be raadslaagd over het bewezene der daadzaken, en mitsdien een der vormen, op straffe van nietigheid voorgeschreven bij artikel 206 jo. 211 van het wetboek van strafvordering, heeft geschonden, bovengemeld vonnis vernietigd en den eersten geïntimeerde schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen of stooten, uit welke gewelddadigheid geene ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaanen te dier zake veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van éene maand en eene geldboete van 8, met subsidiaire ge- vangenistraf van éen dag, mede cellulair, en in de kosten der procedure, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep ten zijnen opzichte gevallen; terwijl de 2e, 3C en 4e geïnti meerden zijn vrijgesproken, als zijnde de schuld aan het hun bij dagvaarding ten laste gelegde niet bewezen; de kosten ten hunnen opzichte gemaakt, te dragen door den staat. Gemengde berichten. In eene gisteren avond gehouden vergadering van het departement Vlissingen der Maatschappij tot. nut van 't algemeen is vanwege de maatschappij eene zilve ren medaille uitgereikt aan Jan Koevoet, als belooning voor dertigjarige trouwe eD ijverige dienstvervulling als smidsknecht bij den heer P. Sterzenbach aldaar. Nadat de voorzitter de medaille aan den bekroonde overhandigd had werd door de kinderen leerlingen van de door het Nut opgerichte zangschool een lied gezon gen. Door eenige liefhebbers der toonkunst werdeD voorts tot opluistering een paar degelijke muziekstukken uit gevoerd. Na den afloop hiervan stelde de beer Winkelman aan het talrijk publiek voor om door applaudissement hulde te brengen (waaraan met ingenomenheid werd voldaan) aan de onvermoeide zorg van den heer O. J. Bekker stadsmuziekmeester aldaar, aan wiens leiding deze resultaten van het onderwijs te danken zijn. In de kazerne te Gouda is sedert eenige dagen een biljart geplaatst, waarvan de militairen tegen 3 cent de partij gebruik kunnen maken. De lagere rang heeft steeds boven den lioogeren de voorkeur. Te Hindelopen (Friesland), waar tot dusver in 't geheel geen straatverlichting bestond, heeft jl. Vrijdag avond voor het eerst éen lantaren gebrand. De Grondwet, verschijnende te Holland, Michigan in Noord-Amerika schrijft onder het opschrift Moeite in Nederland het volgende„Eene speciale dépêche uit 's-Gravenbage meldt, dat aldaar eene sterke spanning heerschte bij het vernemen, dat de koning op het punt stond van oorlog te verklaren tegen Pruisen. Er bad een tooneel plaats in het ministerie. De kroonprins waar schuwde de ministers dat, indien Nederland tbans geene zijde koos, zij naderhand berouw zouden hebben over hunne nalatigheid. Het ministerie deed een beroep op

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1