reeds nu heb ik onder mijne arme patiënten sommigen die meenen dat zij ziek zijn, doch die inderdaad honger lijden. Gij weet wat het zeggen wil, als de mensch versch vleesch, groenten, melk, boter en eieren moet ontberen. Het hart breekt mij als ik mijne patiënten bezoek; en nu zijn wij nog slechts in den aanvang der dagen van el lende. De zwakken, hulpeloozen en onschuldigen lijden het meest, maar allen gaan onder de ellende gebukt. Volgens bericht van den kommandant te Wezel in Pruisen hebben zich uit de voeten gemaakt twee Fran- sche krijgsgevangenen, de een sergeant, de andere ver moedelijk sergeant-majoor, die verdacht worden van moord vergezeld van diefstal te hebben gepleegd. Een van hen spreekt Duitsch. Zij zouden 11 November jl. te Zevenaar zijn aangehouden en zich op weg naar de gren zen hebben bevonden, onder geleide van een brigadier. Laatstelijk zijn zij in het dorp Balbrich gezien. De ge noemde kommandant onderstelt, dat de bedoelde mili tairen zich in vrijheid bevinden en den weg naar Nijme gen hebben ingeslagen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 20« dezerJ. F. Schuurbeqne Boeije, jm. 29 j. met J. P. Boo- gaert, jd. 23 j. J. Vermeulen, jm. 21 j. met A. J. Krijger, jd. 23 j. W. J. Goetgeluk, jm. 29 j. met A. M. Overweel, jd. 24 j. J. de Rijk, jm. 23 j. met M. Back, wede. 30 j. W. Flipse, wedr. 46 j. met F. Abrabamse, jd. 35 j. (Van 12 tot 19 November). Vlissingen. Gehuwd: D. Fagg,jm. 25 j. metE.C. van Gelder, jd. 21 j. I. Matthijsse, jm, 28 j. en J. Bosselaar, jd. 22 j. BevallenA. C. van Olm, geb. Stelles, d. W. J. de Munck, geb. Fritz, d. L. M. Neytz, geb. van Liere, z. A. C- de Valk, geb. Slootmans, d. M. L. Krug, geb. Hoskens, d. E. S. Butteel, geb. Debrae, z. OverledenM. M. H. de Vlieger, z. 5 m. E. R. Rycx, vrouw van M. D. Asaert, 29 j. Gozs. Gehuwd: J. Verburg, jm. 33 j. met M. Clement, jd. 22 j. Bevallen: A. M. Verstijlen, geb. Peijnenburg, z. F. C. Stieger, geb. Verhallen, d. Zierikzee. Gehuwd: M. Costerus, jm. 24 j. met J. A. Struijk, jd. 23 j. Bevallen: E. Loenjers, geb. Reedijk, z. E. van Neuren, geb. van der Have, d. I. Wansink, geb. Lokker, d. J. Thomson, geb. Blom, z. J. W. Stellwagen, geb. Een horst, d. J. E. de Bruijne, geb. Mulock Houwer, z. OverledenL. Janse, z. 15 d. A. Coumou, man van H. van de Kasteele, 64 j. C. J. van der Palm, jm. 74 j. H. Thomson, z. 1 d. J. Kwist, z. 6 m. J. J. van der Klift, z. 2 m. Tliermometerstaiid. 19 Nov. 'sav. 11 u. 43 gr. 20 'smor. 7 u. 44gr.'smidd. 1 u.47 gr.'sav.llu.42 gr. 21 's morg. 7 u. 40 gr. 's midd. 1 u.50 gr. 's av. 6 u.47gr. Gemeenteraad van Zierikzee. In de jl. Zaterdag gehouden zitting is o. a. door de commissie ad hoe rapport uitgebracht op het voorstel van burgemeester en wethouders tot het wijzigen der verordening op de heffing van eene belasting op tooneel- vertooningen en openbare vermakelijkheden, welk voor stel de strekking heeft, om ook die voorstellingen aan de belasting te onderwerpen welke onder den naam van café chantant gegeven worden, speciaal in zalen. De commissie vereenigt zich met de zienswijze van het dagelijksch bestuur. Ook zij is van oordeel dat o. a. een café chantant niet kan gelijk gesteld worden met concer ten, die van de belasting zijn vrijgesteld. Daar het echter in de bedoeling der verordening ligt, om de vermake lijkheden dan alleen te belasten als zij open baar zijn, stelt zij voor alinea 2 van art. 1 van het besluit aldus te lezen: „Voor andere openbare vertooningen enz." en voorts het ontwerp-besluit van burgemeester en wethou ders met bijvoeging van die wijziging goed te keuren. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Vervolgens zijn goedgekeurd de rekeningen over 1870 van het roomsch-catholiek armbestuur, in ontvang op f 3816.42, in uitgaaf op f 4141.68, nadeeiigsaldo/325.26; en van het burgerlijk armbestuur in ontvang op/12,209.75, in uitgaaf 12,052.69, goed slot f 157,06. Öuitmlanïr. Algemeen overzicht. Volgens vrij bepaalde berichten zou de laatste neder laag der Fransche troepen bij Dreux niet de beteekenis hebben, welke men daaraan toekende. Slechts een zeer klein deel van het Loire-leger schijnt daarbij in het vuur te zijn geweest, en dit leger zou, naar men beweert, zich nog steeds in zijne hoofdpositiën bevinden. Het gouver nement te Tours heeft dan ook nog niet het voornemen om den zetel van het bestuur naar elders te verleggen, hetgeen bij een nederlaag van het Loire-leger onvermij delijk zou worden. Wat de toestand te Parijs betreft, wordt het gerucht eener aanstaande overgave op grond van gebrek aan leeftocht tegengesproken, onder mede- deeling dat er nog levensmiddelen genoeg voorhanden zijn. Daarbij wordt gemeld dat de troepen, onder bevel van hun generaal Trochu, door een uitmuntenden geest bezield blijven. Het behoeft overigens wel niet gezegd dat het, wat den nog voorhanden voorraad levens middelen betreft, hoogst moeilijk is om mededeelingen te erlangen, welke te vertrouwen zijn. Omtrent het Russisch conflict worden geruchten en berichten aangebracht, waaruit blijkt van de weinige geneigdheid, welke sommige belanghebbende mogend heden bezitten om deel te nemen aan een eventueelen oorlog, en het „bedreigd internationaal recht" te verde digen. Terwijl in de Engelsche tuighuizen, naar men uit Londen meldt, dag en nacht wordt gewerkt om zich ten oorlog toe te rusten, zou de regeering te Florence reeds geweigerd hebben om zich met Engeland tegen Rusland te coaliseeren, terwijl het bericht van troepenbewegingen in Oostenrijk wordt tegengesproken. Een regeeringstelegram uit Berlijn tracht den indruk weg te nemen, welke teweeg gebracht is door de tijding der samenwerking van Rusland en Pruisen bij een eventu eelen oorlog. Volgens dat telegram zou men die tijding uit Londen of uit Tours in omloop hebben gebracht om wantrouwen tegen Pruisen iö het leven te roepen, ter wijl te Berlijn de toestand niet als oorlogzuchtig wordt beschouwd en „alzoo alle onderstellingen omtrent Prui- sen's houding in geval van oorlog, geheel en al noode- loos zijn." Wij deelden dezer dagen den uitslag mede der verkie zingen voor het Pruisisch huis van afgevaardigden. Uit nadere mededeelingen daaromtrent blijkt dat d^. Jacoby, de onvermoeide strijder voor vrijheid en recht, niet her kozen is in het tweede kiesdistrict van Berlijn, waaruit hij reeds zoovele jaren werd afgevaardigd. De groote grief tegen hem was, volgens de Duitsche dagbladen zijne oppositie tegen de inlijving van den Elzas en Lotharingen bij Duitschland. Het is weder een der vele verschijnselen, waaruit men kan opmaken wat men te wachten heeft van de Duitsche bevolking na dezen oorlog, op het gebied van vrijheid en volksrechten. Gelijk wij dezer dagen mededeelden verklaarde de Brusselscbe afgevaardigde Brassenr bij zijne tot de Bel gische regeering gerichte interpellatie, omtrent de klachten der Pruisische regeering over de houding der Belgische dagbladen dat hij het Yoorstel zou doen om het niet-officieel gedeelte in het officieel orgaan der regeering te doen vervallen. Het ministerie schijnt dit voorstel niet te hebben willen afwachten. Volgens la Patrie althans, te Brugge ver schijnende, zal le Moniteur beige met 1 Januari e. k. uitsluitend officieele mededeelingen bevatten. Men zal zich herinneren dat daarop onlangs ook weder door sommige leden der tweede kamer van de Nederlandsche staten-generaal werd aangedrongen. Ten onrechte stelt men zich dit toch voor, als van ondergeschikt be lang. In handen van sommige ministeriën kan het niet- officieel deel eener Staatscourant gebezigd worden tot uitingen, waarvoor een officieel regeeriugsorgaan zeer zeker niet bestemd is. Laatste berichten. Versailles. Men gelooft bier in militaire kringen niet dat de gene raal Trochu met de bezettiug van Parijs een uitval zal ondernemen. Londen. The Morning Post spreekt het bericht tegen dat de Italiaansche regeering zou geweigerd hebben om zich met Engeland en Oostenrij k tegen R usland te vereenigen. Tours. Een gedeelte van het Duitsche leger onder bevel van prins Friedrich Carl en van den hertog van Mecklemburg bevindt zich tussehen Fontainebleau en Etampes. De Duitsche troepen schijnen de Fransehen te laten voort rukken, om hen vervolgens in de flanken aan te tasten. De legers onder bevel van prins Friedrich Carl, den generaal von der Tann en den hertog van Mecklemburg zijn ongeveer 135,C00 man sterk. De generaal von Wer- der schijnt zijn marsch naar Lyon niet voort te zetten. Eussisch conflict. In een brief aan the Times verklaart zich de heer Stuart Mill tegen het denkbeeld om oorlog tegen Rus land te voeren. Hoewel hij geen voorstander van den vrede tot eiken prijs zegt te zijn, meent hij dat de eer van Engeland volstrekt geen belang heeft bij eene be scherming van Turkije en eene vernedering van Rusland. Men zou bewijzen zegt hij hoe weinig men uit het nu sedert vier maanden zich aan Engeland vertoonend schouwspel geleerd heeft, indien men zich door de dag bladen liet medeslepen om, onder voorwendsel eener krenking der nationale eer, te gaan oorlogvoeren omdat het Rusland heeft behaagd eene verplichting op te zeg gen, van wier herziening iedereen de noodzakelijkheid inziet. Ook de Engelsche geschiedschrijver Fronde wijst op de gevaren, welke voor Engeland uit een onge- lijken strijd kunnen voortvloeien. Hij herinnert daarbij aan de nog steeds hangende Alabama-quaestie en aan de mogelijkheid dat de kaapvaart tegen Engeland, welke door de Amerikanen ongetwijfeld zou worden onderno men, tot eene botsing met bet gouvernement te Washing ton zou kunnen leiden. The Times verklaart de juistheid der argumenten van de heeren Mill en Fronde niet in te zien. Dit blad meent dat de noodzakelijkheid der handhaving van tractaten als dat van 1856 niet kan worden ontkend, en het niet de vraag is of men Turkije moet beschermen of Rusland vernederen, maar wel of het aan eene mogendheid vrij staat om tractaten vervallen te verklaren, als haar dit behaagt en of het belang der gansche wereld niet vor dert dat dit tractaat gehandhaafd blijft. Indien het een tractaat was als dat der vereeniging van België met Nederland, dat omtrent Venetië en Lombardije, zou men daaraan zooveel gewicht niet hechten, maar dit is niet het geval. The Standard betoogt dat Europa geen rust of vrede meer zou kunnen hebben indien Rusland's vermetele schending van het volkenrecht ongestraft bleefde onaf hankelijkheid van Engeland zou gevaar loopen, indien het kabinet van St. James een lijdelijke houding aannam tegenover eene beleediging, welke zonder precedent is in de geschiedenis. Uit Londen wordt aan the Manchester Examiner geschreven dat sedert eenige weken reeds eene buiten gewone drukte in de arsenalen wordt waargenomen. „Malta en Gibraltar worden van allerlei krijgsmaterieel voorzien ten behoeve der expeditiën, welke waarschijn lijk spoedig zich in die streken zullen vertoonen. Een deel der kanaal vloot zal weldra het Engelsch eskader in de Middellandsche zee gaan versterken. Men heeft reeds van verschillende stations oorlogschepen teruggeroepen. Wij hopen echter nog altijd dat de vrede zal behouden blijven." The Observer verzekert dat de Russische regeering vijftig monitors te Nicolaieff vereenigd heeft. De forten van Kertch te Ieni-kale, aan den mond der zee van Azoff, zijn zeer versterkt. Volgens sommige berichten uit Londen zou de vrede slechts kunnen behouden blijven indien vorst Gortchakoff, onder welken vorm dan ook, zijne circulaire, waarbij Rusland zich niet meer verbonden verklaart door het tractaat van 1856, wilde intrekken. L'Indépendance beige verneemt dat het Russisch gouvernement weldra ook feitelijk van zijn thans nog slechts op diplomatieke wijze afgelegde verklaring omtrent het tractaat van 1856 zal blijk geven. Frankrijk Omtrent het aan den generaal Trochu toegeschreven plarf om een grooten uitval te beproeven tegen de Duit sche troepen voor Parijs, wordt door een officier van het Fransche leger geschreven dat hem dergelijke onder neming onmogelijk voorkomt en dat in elk geval de noodige artillerie daartoe een eerste vereischte zou we zen, welke de generaal Trochu, volgens hem, zoumissen. De generaal Bourbaki heeft bij dagorder van 15 November medegedeeld dat verschillende kleine gevechten tussehen aldeelingen zijner troepen en den vijand hebben plaats gehad, waarin hem afbreuk werd gedaan. Volgens een bericht uit Chateaudun van Vrijdag is een afdeeling van vier honderd man Duitsche cavalerie teBonneval teruggedreven door Fransche troepen. Het gerucht dat Garibaldi voor de Duitsche voor posten zou zijn teruggetrokken, wordt doorlePublicateur de Dole tegengesproken. Een telegram uit Tours van Zater dag meldt dat de Garibaldiaansche troepen onder Ric- ciotti Garibaldi den vijand hebben verrast bij Cbatillon

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2