O R A N T. \°- 277. Dinsdag ©tmtmlcmix 187Ó. 22 November. A1NBESTEDÏSIG. Op Vrijdag 2 December 1870, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het ll<ie district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg,1 worden aanbesteed Het herstellen en onderhouden Tan 's Rijks zeeweringen enz. te Vlissln- gen en van ilie te Veerc, gedurende de jaren 1871,1872 en 1873, en zulks In twee perceelen van aanbesteding. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, voor elk perceel afzonderlijk, per onderhoudsjaar, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhofj?, Raamstraat n°. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den zesden en derden dag voor de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan,- voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den. waterstaat te Middelburg en bij den dienst doen den ingenieur aldaar. 's Gravenhage, 1 November 1870. Voor den minister, De Secretaris-Generaal, HUISRECHT. Middelburg 21 November. Aan de heden gehouden verkiezing van zes leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier is door 44 van de 261 kiezers deelgenomen. Al de aftredende leden zijn opnieuw gekozen, te we ten de heerenmr. W. C. Borsius met 42, J. Luteijn met 38, J. Fak Brouwer met 37, A. H. G. Fokker met 36, jonkheer W. R. Boddaert met 36 en P. de Bruyne met30 stemmen. Voorts verkregen stemmen de heerenJ. G. van der Harst 5, K. Baart en E. K. Boudcwijnse ieder 4, R. C. Engelberts en J. de Kanter ieder 3, J. A. Tak, Brouwe- naar Dronkers, Alex. Luteijn en M. C. J eras ieder 2, ter wijl 18 personen ieder 1 stem bekwamen. Op de door het dagelijksch bestuur van den polder Walcheren opgemaakte voordracht voor de betrekking van ontvanger bij dien polder zijn geplaatst de heeren jonkheer mr. P. Damas van Cittersjr., adjunct-commies ter provinciale griffie van Zeeland, en P. Lampert, com mies ter griffie van genoemd polderbestuur. Benoemingen en besluiten. militie. Op verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Januari a., aan D. van den Oosterkamp en J. J. Muller, onder dankbetuiging voor de door hen be wezen langdurige en goede diensten, als militiecommis saris, de eerstgenoemde in het 2e militie-district der provincie Friesland, en de laatstgenoemde in het 2e militie-district van het hertogdom Limburg; en met ingang van genoemden datum als zoodanig benoemdin het 2e militie-district der provincie Friesland H. L. J. Römer, en in het 2« militie-district van het hertogdom Limburg A. P. H. Boellaard. telegraphie. Op verzoek eervol uit 's-rijks dienst ontslagen de telegrafist 3C klasse F. H. Meijer. Onderwijs. Het aantal leerlingen aan de landbouwschool te Kleef is, naar men van daar, onder dagteekening 'van 6 No vember, meldt, in weerwil der tijdsomstandigheden, in het nieuwe halfjaar weinig kleiner dan het bij den aan vang van het vorige halfjaar was. Van de 59 leerlingen van den zomer-cursus zijn 9 met attesten van bekwaam heid ontslagen; van de overige zijn, kort na het uitbreken van den oorlog, 18 hetzij onder de wapenen geroepen, hetzij huiswaarts gegaan om in het gebrek aan handen voor den arbeid te voorzienzoodat aan het einde van den cursus 32 kweekelingen aanwezig waren. Dit aantal is bij den aanvang van den winter-cursus tot 51 gestegen, waaronder 6 uit Nederland en 1 van Java. Rechtzaken. Tegen twee particuliere onbezoldigde rijksveldwach ters te Randwijk werd in het vorige jaar proces verbaal opgemaakt, wegens het zich in jagende houding en met geladen schietgeweer bevinden in eens anders jachtveld zonder akte of vergunning van den eigenaar van het jachtrecht. Voor het kantongerecht te Wageningen erkenden zij het feit, hun ten laste gelegd, doch beweerden dat zij als rijksveldwachters het recht hadden, om met geladen geweer in het veld te komen en dat nergens was voorge schreven, hoe zij dan hun geweer moesten dragen. Nadat zij evenwel wegens het jagen in eens anders jacht veldzonder akte of vergunning waren veroordeeld, volgde hooger beroep, doch de rechtbank te Arnhem bevestigde dit vonnis. In cassatie werd het evenwel wegens schen nis van vormen door den hoogen raad vernietigd en de zaak verwezen naar het provinciaal gerechtshof in Gel derland. "Weder volgde veroordeeling; en eindelijk werd nu dit arrest dezer dagen door den hoogen raad bevestigd. Gemengde berichten. Heden worgen te vijf uren is ook de andere der twee in den nacht van 11 op 12 dezer uit het huis van verze kering alhier ontvluchte personen in de Giststraat alhier door een agent van politie aangehouden en weder ia verzekerde bewaring gesteld. Hij was in het bezit van een grooten beitel, alsmede een paar handschoenen, naar wij vernemen gelijksoortig wet die welke de vorige week in den winkel op den Seisweg zijn ontvreemd. In den afgeloopen nacht heeft een onderofficier van het 3e regiment infanterie, te Vlissingen in garni zoen, van de straat twee schoten door de vensters eener herberg gelost, blijkbaar met het plan om óf het meisje dat in het buffet stond, óf een roeier van het loodswezen, die zich in de nabijheid daarvan bevond, te treffen. De eerste is ongedeerd gebleven,-maar de tweede werd doode- lijk getroffen. De dader is in verzekerde bewaring genomen. Hij had, naar men verhaalt, geruimen tijd in de herberg doorgebracht, daar ongenoegen gehad en was toen naar de kazerne gegaan om zijn geweer en patronen te halen. Wraakzucht schijnt de aanleiding- tot deze daad geweest te zijn. Dat de pokken-epidemie te Utrecht nog geenszins geweken is bewijst het öterfte-cijfer van de afgeloopen week in die gemeente, dat, volgens het Utrechtsch dag blad, tot 45 geklommen was. De Duitsche luitenant Hoffman heeft, naar een Duitsch blad uit Versailles bericht, onlangs een stout waagstuk ondernomen. Hij stond Zuidwaarts van Parijs op wacht; zijn generaal had schertsend tot hem gezegd: kunt ge me geen Parijsche courant bezorgen? Hij neemt een zijner onderofficiers met zich en kruipt met hem tot de vijandelijke voorposten. Zij worden ontdekt en de kogels fluiten hun om de oorentoch staan zij op en ruk ken voort; de Fransche voorpost, in den waan dat dit onmogelijk was zonder dat zij eenige compagniën ach ter zich hadden, trekt terug. Het doel van den gevaar lijken tocht was echter weldra door den Duitschen offi cier bereikt: 't was een villa, waar hij wist dat een En- gelschman woonde; hij treedt de kamer van dezen binnen en zegt met een revolver in de hand„een Parijsche cou rant of het levenhij kreeg een exemplaar van la France en ving daarmee ijlings den terugtocht aan. De Dwina was den 21e» October bij Archangel reeds met ijs bezet, en de vaart gestremd. De vorige week is te Amsterdam eene commissie geconstitueerd van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnij verheid in Nederland voor de oprichting eener maatschappij tot het verstrekken van naaimachines aan minvermogende ambachtslieden. Zij die in 't bezit zijn van loten in de verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van Het roode kruis en gemeend .hebben dat na den afloop der trekking op jl. Vrijdag spoedig de lijsten der trekking verkrijgbaar zouden zijn, hebben zich vergist. Die lijs ten kunnen, volgens de Utrechtsche courant, eerst over twee of drie weken gereed zijn. Het korps marketensters (citoyenties cantinières) van de Parijsche. schutterij is ontbonden, als „een hulde aan de openbare zedelijkheid" zegt her regeeringsbesluit. Jl. Vrijdag nacht brandde te Hengelo een huis af, zonder dat de oorzaak van den brand bekend is. Het is reeds de derde maal binnen den tijd van acht jaren dat de eigenares haar huis door brand verloren heeft. Aan dén in dit jaar in den Haag gehouden cursus in de stenographic die op 12 October jl gesloten werd, heb ben elf kweekelingen deelgenomen, waarvan twee den cursus niet ten einde hebben gebracht, terwijl de laatste tien lessen nog door een twaalfden kweekeliug zijn ge volgd, die reeds genoeg gevorderd was om de eerste les sen te kunnen ontberen. Omtrent den ijver der leerlingen wordt de gunstigste getuigenis afgelegd. Wat de uit komst betreft, ook deze kan gunstig genoemd worden. Het onmiddellijk doel was natuurlijk niet om vak-steno graf en te vormen daartoe wordt oefening vereischt, onder leiding en toezicht van den onderwijzer, in het stenografieeren, niet van een voorgelezen stuk, maar van redevoeringen, zooals zij in een vergadering voor de vuist worden uitgesproken maar het aanleeren van de theorie der kunst on het verkrijgen van eenige practi- sche bekwaamheid; als toepassing. Dit doel nu is door den gehouden cursus volkomen bereikt. De leerlingen zijn allen zonder onderscheid de theorie der stenographie volgens het stelsel dat thans door vier van de tien offi- cieele stenografen der kamers wordt gevolgd, meester. Wat de practijlc betreft kunnen de meest gevorderde leerlingen een langzaam dicté ongeveer 75 woorden in de minuut stenografieeren. De vaardigheid in het le zen der stenogrammen was mede voldoende. 't Schijnt derhalve niet twijfelachtig, dat het klassikaal onderwijs in de stenographie, hier voor 't eerst in ons land gegeven, de proef heeft doorgestaan van mogelijk en doeltreffend te zijn. Dagblv.s-Grüvenh In een lezing over de steenkolen, jl. Woensdag door den hoogleeraar P. Harting te Utrecht gehouden, be handelde deze ook de vraag, of de voorraad van steen kolen niet kan worden uitgeput, indien het gebruik dezer brandstof zoo bleef toenemen, als in de laatste jaren het geval was. In Engeland had men met ernst deze vraag onderzocht. Uit de gegevens aangaande de productie der mijnen aldaar bleek, dat die iedere vijftien jaren was verdubbeld, zoodat die, indien dit zoo voortging, in het jaar 1900 tot 330 millioen tonnen zou klimmen, en de voorraad na honderd jaren zou zijn uitgeput. Ofschoon men kon rekenen, dat er nog veel aanwezig was, was het tevens bekend, dat een groot gedeelte op zoodanige diepte is gelegen, dat zij voor den mensch niet zijn te bereiken wegens de toeneming der tem peratuur met de diepte. In de mijnen van Corn wallis werken de arbeiders reeds, bij een zoo hooge tempera tuur, dat zij daarbij geheel moeten ontkleed zijn. en door voortdurende besproeiing met koud water in staat moe ten worden gehouden om te kunnen werken. Spreker meende echter vaa de wetenschap te mogen verwachten dat zij tijdig genoeg in vele gevallen zou weten te voor zien, om het gebruik van steenkolen te kunnen missen. De groothertog van Luxemburg heeft tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd den heerB. G. van der Hegge Zijnen, officier van gezondheid le klasse bij bet regiment grenadiers en jagers in Nederland. Een te Parijs gevestigd dokter schrijft onder dag teekening van den li1'» dezer aan het Britisch Medical JournalWij hebben verschrikkelijke dagen te wachten;

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1